Capital Controls και ταξίδια

peg

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Σημερινές εμπειρίες: έφαγα άκυρο στην προσπάθεια να κλείσω αυτοκίνητο για Ταϊλάνδη από rentalcars και για αγορά ασφάλειας από worldnomads.
:(:cry::(:cry::(:cry:
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Σημερινές εμπειρίες: έφαγα άκυρο στην προσπάθεια να κλείσω αυτοκίνητο για Ταϊλάνδη από rentalcars και για αγορά ασφάλειας από worldnomads.
:(:cry::(:cry::(:cry:
Βρίσκεσαι στην Ταϊλάνδη και προσπάθησες να κλείσεις; Η' εννοείς από εδώ μέσω internet;
Σημερινές εμπειρίες: έφαγα άκυρο στην προσπάθεια να κλείσω αυτοκίνητο για Ταϊλάνδη από rentalcars και για αγορά ασφάλειας από worldnomads.
:(:cry::(:cry::(:cry:
Βρίσκεσαι στην Ταϊλάνδη και προσπάθησες να κλείσεις; Η εννοείς από εδώ μέσω internet;
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Όχι εδώ βρίσκομαι. Αλλιώς ξέρω ότι εκεί γίνεται.
Δεν γίνεται καμία συναλλαγή δυστυχώς από πιστωτικές ή χρεωστικές μέσω internet για εταιρείες που διατηρούν λογαριασμό στο εξωτερικό. Μπορείς να αγοράσεις μόνο από εταιρείες που έχουν λογαριασμό στην Ελλάδα. Αυτό δεν άλλαξε με την νέα πράξη νομοθετικού περιεχομένου.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Μολις μιλησα με HERTZ αθηνας και τους ειπα οτι ενας φιλος μου θελει να νοικιασει ενα αυτοκινητο στην Ισπανια και μου ειπε,οτι αφου εχει ελληνικη καρτα,μπορει αλλα πρεπει να δωσει την εγγυηση σε μετρητα εκει και υπαρχουν συγκεκριμενες χωρες που το κανουν,οπως Ισπανια,Ιταλια,Γερμανια,Γαλλια,Ολλανδια και ισως καναδυο ακομη...
Για να μην το ταλαιπωρουμε το θεμα το τηλεφωνο της HERTZ ειναι 210-6264444...μπορειτε να παρετε να ενημερωθειτε,οπως μπορειτε να παρετε και αλλες εταιριες με υποκαταστηματα σε ολη την Ευρωπη...πχ την AVIS που απανταει στις ερωτησεις σας στο 213-0213137(που βουιζε συνεχεια)...μονο ετσι θα βρειτε μια ακρη...
 

Zeus

Member
Μηνύματα
13
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, OLE!
Μόλις μίλησα και τηλεφωνικά με την Hertz. Ισχύει κανονικά η παραπάνω ενημέρωση. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να έχει το ίδιο pick up & drop off location. Στην περίπτωση της δικής μας κράτησης που θέλουμε ενοικίαση Βαρκελώνη και επιστροφή Μαδρίτη, η κράτηση δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.
 

Stratengo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Και εμεις εχουμε το ίδιο προβλημα με Ισπανία. Δε μπορουμε να κανουμε διαφορετικό pick up & drop off location σε καμία εταιρια. Δε δεχονται πιστωτικές. Λεμε να κλείσουμε με Hertz και αν δεν δεχτουνε την πιστωτικη (μεχρι να φτάσουμε ευχομαστε να εχει αλλαξει κατι) τουλαχιστον μας επιστρέφουν τα προπληρωμένα χρήματα. Αλλιως λεωφορειατοι...Νο road trip :(
 

Zeus

Member
Μηνύματα
13
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, OLE!
Μίλησα με το τηλεφωνικό κέντρο της AVIS. Μου πρότειναν μια εναλλακτική λύση. Μπορούμε να καταθέσουμε εμείς σε τραπεζικό λογαριασμό της AVIS Hellas ένα μεγάλο ποσό (2.650€) και εκείνοι με την σειρά τους μας εκδίδουν μια εγγυητική με την οποία θα πάμε Ισπανία και με αυτή θα παραλάβουμε το αυτοκίνητο. Μετά την λήξη της ενοικίασης θα αφαιρεθεί το κόστος ενοικίασης από το ποσό της κατάθεσης και θα μας επιστραφούν τα χρήματα με την έκδοση του τιμολογίου από την Ισπανία. Αυτή είναι μια λύση που προτείνουν αν δεν θέλει ο πελάτης να ρισκάρει για το αν θα δεχθούν η όχι την κάρτα του.

Μου εξήγησε επιπλέον για ποιον λόγο απορρίπτονται οι πιστωτικές/χρεωστικές της Ελλάδας σε πολλά γραφεία ενοικιάσεων. Επειδή δεν υπάρχουν μηχανάκια πιστωτικών καρτών σε κάθε γραφείο ενοικίασης, οι περισσότερες εταιρίες χρησιμοποιούν online σύστημα που καταχωρούν την κάρτα για να κάνουν την δέσμευση της εγγύησης. Άμεσο αποτέλεσμα αυτού να απορρίπτεται αμέσως σαν συναλλαγή μέσω Internet. Άρα όσοι αισθάνονται τυχεροί και μπορούν να το ρισκάρουν, ας ελπίσουν ότι στο γραφείο που θα παραλάβουν το αυτοκίνητο τους θα έχουν μηχάνημα για πιστωτικές (pos) και όχι online σύστημα.
 

satogun

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Τελευταί ενημέρωση απο εταιρείες ενοικίασης αυτοκινητων ελλαδας: σε αρκετές χώρες δεν γίνονται αποδεκτές οι ελληνικές πιστωτικές ανεξάρτητα τι λένε οι τράπεζες. Εμείς κάνουμε κρατησεις αλλά στο σταθμό ενοικίασης μπορεί να σας την απορρίψουν.
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Highlands, Ισλανδία
Είχα κλείσει ταξίδι 3-11 Αυγούστου Νότια Ιταλία, για μίνι road trip (Ναπολη-Αμάλφι-Ματέρα και πέριξ), με την Alitalia.
Δυστυχώς δε μπορώ να πάω. Και ο λόγος δεν είναι οικονομικός. Αλλά έσπασε η σύντροφός μου το πόδι της και αναγκαστικά πρέπει να το αναβάλω. Η Alitalia (λόγω ποδιού και όχι λόγω capital controls) μου είπε ότι θα μου επιστρέψει τα χρήματα μέχρι τελευταίου ευρώ (δεν το περίμενα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ).
Δευτερον, το ξενοδοχείο στη Ματέρα ήταν με δωρεάν ακύρωση και το ακύρωσα.
Το πρόβλημα είναι ένα ξενοδοχείο στην ακτή Amalfi, το Hotel Club Due Torri στο Maiori που το έκλεισα με μη επιστρέψιμη χρέωση μέσω Venere.com. 432 ευρώ. Τους έστειλα email την Τρίτη, δεν απάντησαν, την Πέμπτη δεν απάντησαν. Τους πήρα τηλ (το ξενοδοχείο όχι το venere) μου είπαν δεν είναι επιστρέψιμη, μπορεί να μπορείτε να αλλάξετε ημερομηνίες αλλά πρέπει να μου πείτε από τώρα συγκεκριμένες και δεν είναι σίγουρο, μπορεί να αλλάξετε αλλά με πέναλτι, πρέπει να ρωτήσω, ό,τι ναναι δηλαδή, τελικά μου είπαν ότι θα μου στείλουν email, ακόμη δε μου έχουν στείλει και οι μέρες περνάνε εις βάρος μου. Α, να σημειώσω ότι στο ξενοδοχείο "πατησα" πάνω στα capital controls που είναι και ο ορισμός της ανωτέρας βίας, όχι στο πόδι της συντρόφου μου, γιατί δε θα τους νοιάζει και λογικό είναι. Δεν τους ανέφερα καν το θέμα του ποδιού, μη "μαζευτούν" πολλά και δε με πιστεύουν σε τίποτα..
Τι λέτε ρε παιδιά? Είναι πολλά τα λεφτά είναι κρίμα να τα χάσω! Να πάρω το venere? Μην τους "εκνευρίσω όμως". Υπάρχει περίπτωση να το θέλει κανείς από το forum? Είναι για 6-10 Αυγούστου.

Τελικά μου τα επέστρεψαν! Ξέρω ότι ήταν ξεκάθαρα στο χέρι τους και μπορούσαν να μην το είχαν κάνει, όμως...το έκαναν! Και άξιζε τον κόπο. 432 ευρώ ήταν αυτά!
Από όλη αυτή την ιστορία ένα κρατάω και το δίνω σα συμβουλή σε όποιον βρεθεί σε αντίστοιχη κατάσταση:
Επικοινωνήστε με το Booking, Venere ή όπου αλλού το έχετε κλείσει. Είναι πολύ πιο πιθανό να βγάλετε άκρη σε σχέση με το να μιλήσετε με το ξενοδοχείο απευθείας.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν θελει καποιος τωρα να κλεισει απο Ελλαδα ξενοδοχειο εξωτερικου με ποιο τροπο μπορει να το κανει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.380
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom