Capital Controls και ταξίδια

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Περουπολη
Είμαι στην ίδια περίπτωση με τον Stratengo ( κράτηση ξενοδοχείου στην Βουδαπέστη μέσω Booking.com με πληρωμή στο ξενοδοχείο και εγγύηση για μη εμφάνιση μέσω κάρτας Visa της Eurobank) και με έζωσαν και εμένα τα φίδια μην πάρω κανένα ακυρωτικό την τελευταία στιγμή και βρεθώ χωρίς ξενοδοχείο στο παραπέντε. Παρακάτω αναφέρω τι έκανα μήπως και χρησιμεύσει σε κάποιον που βρίσκεται σε ανάλογη κατάσταση.

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με την εξυπηρέτηση πελατών του Booking.com. Απάντησε μια ευγενέστατη Ελληνίδα και αφού της εξήγησα το πρόβλημα με έβαλε στην αναμονή και τηλεφώνησε άμεσα με το ξενοδοχείο. Η απάντηση που της έδωσαν είναι ότι γνωρίζουν τα προβλήματα που υπάρχουν με τις Ελληνικές κάρτες και γι’ αυτό δεν θα προσπαθήσουν να κάνουν προέγκριση της κάρτας μου και δεν θα ακυρώσουν την κράτηση. Αν η κάρτα δεν γίνει δεκτή όταν εμφανιστώ στο ξενοδοχείο, συμφωνήσαμε να πληρώσω μετρητά.

Αυτή βέβαια είναι η πολιτική του συγκεκριμένου ξενοδοχείου, δεν είναι σίγουρο ότι ισχύει για όλα. Αλλά σε κάθε περίπτωση ένα τηλεφώνημα στην εξυπηρέτηση πελατών του Booking.com αξίζει τον κόπο. Οι άνθρωποι είναι ευγενέστατοι και προσπαθούν πραγματικά να βοηθήσουν και αν είναι να εμφανισθεί πρόβλημα είναι προτιμότερο να το ξέρει κανείς από τώρα παρά να το μάθει την τελευταία στιγμή.
 

themisan

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Παιδιά να έχετε και κάποια μετρητά πανω σας μην γίνει καμία στραβή πάλι !
 
Μηνύματα
11
Likes
4
Μίλησα με το τηλεφωνικό κέντρο της AVIS. Μου πρότειναν μια εναλλακτική λύση. Μπορούμε να καταθέσουμε εμείς σε τραπεζικό λογαριασμό της AVIS Hellas ένα μεγάλο ποσό (2.650€) και εκείνοι με την σειρά τους μας εκδίδουν μια εγγυητική με την οποία θα πάμε Ισπανία και με αυτή θα παραλάβουμε το αυτοκίνητο. Μετά την λήξη της ενοικίασης θα αφαιρεθεί το κόστος ενοικίασης από το ποσό της κατάθεσης και θα μας επιστραφούν τα χρήματα με την έκδοση του τιμολογίου από την Ισπανία. Αυτή είναι μια λύση που προτείνουν αν δεν θέλει ο πελάτης να ρισκάρει για το αν θα δεχθούν η όχι την κάρτα του.

Μου εξήγησε επιπλέον για ποιον λόγο απορρίπτονται οι πιστωτικές/χρεωστικές της Ελλάδας σε πολλά γραφεία ενοικιάσεων. Επειδή δεν υπάρχουν μηχανάκια πιστωτικών καρτών σε κάθε γραφείο ενοικίασης, οι περισσότερες εταιρίες χρησιμοποιούν online σύστημα που καταχωρούν την κάρτα για να κάνουν την δέσμευση της εγγύησης. Άμεσο αποτέλεσμα αυτού να απορρίπτεται αμέσως σαν συναλλαγή μέσω Internet. Άρα όσοι αισθάνονται τυχεροί και μπορούν να το ρισκάρουν, ας ελπίσουν ότι στο γραφείο που θα παραλάβουν το αυτοκίνητο τους θα έχουν μηχάνημα για πιστωτικές (pos) και όχι online σύστημα.
Πρέπει να γίνει διαφοροποίηση ανάμεσα στο ποσό της ενοικίασης και το ποσό που θέλουν να μπλοκάρουν από την πιστωτική για την απαλλαγή της ασφάλισης (το περιβόητο excess). Εγώ έχω ήδη πληρώσει μέσω Autoeurope μια κράτηση Hertz για Ιταλία και δεν ξέρω, αν θα δεχτούν την πιστωτική για το excess επί τόπου. Έχω και διαφορετικό drop-off, και μπερδεύει το πράγμα. Να επικοινωνήσω με Autoeurope ή με την Hertz εδώ ή με την Hertz Ιταλίας; Επίσης άλλη ερώτηση είναι αν το ρισκάρεις και δε την δεχτούν για το excess, τότε τί γίνεται;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.333
Πρέπει να γίνει διαφοροποίηση ανάμεσα στο ποσό της ενοικίασης και το ποσό που θέλουν να μπλοκάρουν από την πιστωτική για την απαλλαγή της ασφάλισης (το περιβόητο excess). Εγώ έχω ήδη πληρώσει μέσω Autoeurope μια κράτηση Hertz για Ιταλία και δεν ξέρω, αν θα δεχτούν την πιστωτική για το excess επί τόπου. Έχω και διαφορετικό drop-off, και μπερδεύει το πράγμα. Να επικοινωνήσω με Autoeurope ή με την Hertz εδώ ή με την Hertz Ιταλίας; Επίσης άλλη ερώτηση είναι αν το ρισκάρεις και δε την δεχτούν για το excess, τότε τί γίνεται;
Μάλλον να επικοινωνήσεις με την Hertz εδώ.Μερικά πόστς παραπάνω έγραψαν ότι η Hertz απάντησε ότι ορισμένες χώρες δέχονται το ποσό της εγγύησης(απαλλαγή+πιθανά πρόστιμα) να δοθεί σε μετρητά.

Και φυσικά η λύση της Avis(κατάθεση ποσού και μετά εκκαθάριση) είναι η πιο σίγουρη.΄Αλλο αν κοστίζει αρκετά χρήματα και φυσικά θα είναι χρονοβόρα.

Μάλλον πρέπει να ξεχάσουμε τις ευκολίες που είχαμε συνηθίσει και τις θεωρούσαμε δεδομένες.
 
Μηνύματα
11
Likes
4
Μάλλον να επικοινωνήσεις με την Hertz εδώ.Μερικά πόστς παραπάνω έγραψαν ότι η Hertz απάντησε ότι ορισμένες χώρες δέχονται το ποσό της εγγύησης(απαλλαγή+πιθανά πρόστιμα) να δοθεί σε μετρητά.

Και φυσικά η λύση της Avis(κατάθεση ποσού και μετά εκκαθάριση) είναι η πιο σίγουρη.΄Αλλο αν κοστίζει αρκετά χρήματα και φυσικά θα είναι χρονοβόρα.

Μάλλον πρέπει να ξεχάσουμε τις ευκολίες που είχαμε συνηθίσει και τις θεωρούσαμε δεδομένες.
Τα ποστς παραπάνω μιλάνε (μάλλον) για το ποσό της ενοικίασης και όχι το excess. Εξάλλου αυτό προβλέπεται για τις περιπτώσεις με ίδιο drop-off, όχι με διαφορετικό. Για εκείνους που έχουν ήδη πληρώσει την ενοικίαση και απομένει μόνο το excess τί γίνεται; (Εννοείται ότι ξεχνάμε κάθε ευκολία-δε το συζητάμε αυτό)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.333
Τα ποστς παραπάνω μιλάνε (μάλλον) για το ποσό της ενοικίασης και όχι το excess. Εξάλλου αυτό προβλέπεται για τις περιπτώσεις με ίδιο drop-off, όχι με διαφορετικό. Για εκείνους που έχουν ήδη πληρώσει την ενοικίαση και απομένει μόνο το excess τί γίνεται; (Εννοείται ότι ξεχνάμε κάθε ευκολία-δε το συζητάμε αυτό)
Για το επιπλέον μιλούσα και εγώ.Να ρωτήσεις αν δέχονται μετρητά ή αν δέχονται κατάθεση/εγγύηση εδώ και εκκαθάριση/επιστροφή αργότερα.Αυτό ίσως καλύπτει και την περίπτωση του διαφορετικού drop-off.Δεν χάνεις τίποτα να τους ρωτήσεις.Και το σχόλιο για τις ευκολίες ήταν γενικό και όχι για σένα μόνον.
 

Zeus

Member
Μηνύματα
13
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, OLE!
Για το επιπλέον μιλούσα και εγώ.Να ρωτήσεις αν δέχονται μετρητά ή αν δέχονται κατάθεση/εγγύηση εδώ και εκκαθάριση/επιστροφή αργότερα.Αυτό ίσως καλύπτει και την περίπτωση του διαφορετικού drop-off.Δεν χάνεις τίποτα να τους ρωτήσεις.Και το σχόλιο για τις ευκολίες ήταν γενικό και όχι για σένα μόνον.
Η Hertz δεν δέχεται διαφορετικό Drop off για πληρωμή της εγγύησης με μετρητά. Μου το δήλωσαν ξεκάθαρα καθώς και στην δική μου περίπτωση έχω διαφορετικό σημείο pick-up και drop-off.

Στην AVIS δίνεις το ποσό (2.650€) και πρακτικά η εγγυητική χρησιμοποιείται αντί πιστωτικής κάρτας από την οποία παίρνουν και την εγγύηση και την μίσθωση. Στην επιστροφή του αυτοκινήτου και με την έκδοση του τιμολογίου επιστρέφεται το αρχικό ποσό μείον την χρέωση της ενοικίασης και όποιου extra (GPS, εξτρά Km, κλπ). Δεν έχουν πρόβλημα με διαφορετικό σημείο pick-up και drop-off.
 
Μηνύματα
11
Likes
4
Η Hertz δεν δέχεται διαφορετικό Drop off για πληρωμή της εγγύησης με μετρητά. Μου το δήλωσαν ξεκάθαρα καθώς και στην δική μου περίπτωση έχω διαφορετικό σημείο pick-up και drop-off.
Και τί έκανες τελικά; Είχες προπληρώσει την ενοικίαση και ακύρωσες τελείως και στα επέστρεψαν; Ή να ρισκάρουμε μήπως γίνει δεκτή η κάρτα εκεί; Ρωτάω, γιατί εγώ την ενοικίαση την είχα ήδη πληρώσει αρκετά πριν τα CC.
 

Zeus

Member
Μηνύματα
13
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, OLE!
Ok αν το θέτεις έτσι, θα έπαιρνα τηλέφωνο την Hertz να τους πω το πρόβλημα μου και να μου δώσουν αυτοί μια λύση. Αν δεν σου βρουν λύση μπορείς να απαιτήσεις τα χρήματα σου πίσω και να κλείσεις με την AVIS (φτάνει να έχεις το απαιτούμενο ποσό για την εγγυητική). Η Hertz μου εξήγησε ότι η ίδια η εταιρία δεν δέχεται τις ελληνικές κάρτες (πιθανότατα γιατί σε όλα τα υποκαταστήματα τους έχουν online σύστημα για τις δεσμεύσεις των εγγυήσεων). Για αυτό τον λόγο έβγαλαν και την οδηγία του deposit (500€) σε μετρητά για τους Έλληνες. Φυσικά δεν προέβλεψαν την πιθανότητα να μην επιστρέφεις το αυτοκίνητο στο ίδιο γραφείο με αυτό που το πήρες.
 
Μηνύματα
11
Likes
4
Λοιπόν μόλις μίλησα με Hertz Αθήνας, απλά και όμορφα μου είπαν ότι η Hertz έξω δεν δέχεται ελληνικές πιστωτικές γενικώς και αορίστως, ούτε θέμα pos ούτε τίποτα. Γι' αυτό δίνει την εναλλακτική μετρητών, μόνο όμως για drop-off στο ίδιο σημείο. Οτιδήπότε άλλο απλά δεν γίνεται, είτε για πληρωμή ενοικίασης είτε για excess. Σημειωτέον, ότι και να δεχτείς την εξτρά ασφάλισή τους που σου μηδενίζει το excess, πάλι ζητάνε deposit περίπου 500 Ευρώ, οπότε πάλι θα χρειαστεί πιστωτική. Εν ολίγοις, όσοι επιθυμούν διαφορετικό drop-off, έχουν όλοι ανεξαιρέτως πρόβλημα με Hertz, είτε για την ενοικίαση είτε για το excess.
Πάντως και οι 2 κοπέλες που μίλησα, μου τόνισαν ότι αυτό είναι ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ, δηλαδή επειδή εγώ φεύγω 18/8 να μην ακυρώσω και να περιμένω μήπως κάτι αλλάξει. Το πρόβλημα είναι επιλογή της Hertz, καθώς ως γνωστόν η χρήση πιστωτικής στο εξωτερικό με φυσική παρουσία επιτρέπεται κανονικά.

Ok αν το θέτεις έτσι, θα έπαιρνα τηλέφωνο την Hertz να τους πω το πρόβλημα μου και να μου δώσουν αυτοί μια λύση. Αν δεν σου βρουν λύση μπορείς να απαιτήσεις τα χρήματα σου πίσω και να κλείσεις με την AVIS (φτάνει να έχεις το απαιτούμενο ποσό για την εγγυητική). Η Hertz μου εξήγησε ότι η ίδια η εταιρία δεν δέχεται τις ελληνικές κάρτες (πιθανότατα γιατί σε όλα τα υποκαταστήματα τους έχουν online σύστημα για τις δεσμεύσεις των εγγυήσεων). Για αυτό τον λόγο έβγαλαν και την οδηγία του deposit (500€) σε μετρητά για τους Έλληνες. Φυσικά δεν προέβλεψαν την πιθανότητα να μην επιστρέφεις το αυτοκίνητο στο ίδιο γραφείο με αυτό που το πήρες.
Με πρόλαβες :) Θα περιμένω και μάλλον θα ακυρώσω, καθώς δεν προβλέπω άμεσα η Hertz να αλλάζει πολιτική. Το ίδιο δυστυχώς προβλέπω να γίνεται με όλους στο εξωτερικό, καθώς αν και επιτρέπεται η χρήση της καρτας έξω (με φυσική παρουσία), είμαι σχεδόν σίγουρος ότι οι ξένοι έμποροι οι ίδιοι δε θα τις θέλουν. Που καταντήσαμε....
 
Last edited by a moderator:

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
μίλησα σήμερα με το προξενείο τον ΗΠΑ στην αθηνα για όσον αφορά την esta. ο μονος τρόπος για έκδοση esta αυτήν την στιγμή είναι με κάρτα εξωτερικού.όσο υπάρχουν τα capital controls δεν θα πραγματοποιούνται συναλλαγές εξωτερικού!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
μίλησα σήμερα με το προξενείο τον ΗΠΑ στην αθηνα για όσον αφορά την esta. ο μονος τρόπος για έκδοση esta αυτήν την στιγμή είναι με κάρτα εξωτερικού.όσο υπάρχουν τα capital controls δεν θα πραγματοποιούνται συναλλαγές εξωτερικού!
Εσενα,δεν θα ερχοταν ο θειος σου,που εχει καρτα εξωτερικου;η θα ρωτουσες κατι φιλους σου;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom