Capital Controls και ταξίδια

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Είχα κάνει την κράτηση μέσω του http://www.economycarrentals.com/ πριν τα καπιταλ κοντρολς για Κρακοβία. Εκεί παρέλαβα το αυτοκίνητο από την Rentis κανονικά και πλήρωσα με πιστωτική βίζα της άλφα.
Νομίζω πως το συκεκριμένο σάιτ είναι ελληνικό, αν δεν κάνω λάθος με έδρα κάπου στην Κρήτη οπότε ίσως να μπορείτε πιο εύκολα να κλείσετε αμάξι μέσω αυτού.
Πράγματι ειναι ελληνικό και μαλιςτα γνωςτος του κουμπάρου μου που εχει επιςης ενοικιάσεις αυτοκινήτου, αλλα και σε αυτούς που ενδιαφέρθηκα είχαν το ιδιο προβλημα. Δεν μπορούσαν να καλύψουν τα χρηματα της εγγύησης στο εξωτερικό. Δεν δέχονται τις πιστωτικές μας και δεν παίρνουν μετρητά. Όποτε φέτος μένουμε Ελλάδα...

Ο μόνος τροπος να νοικιάσεις αυτοκίνητο μου είπαν ειναι να βρεις εκει κάποια μικρή εταιρεία , οχι τις μεγάλες του αεροδρομίου που θα δεχεται μετρητά.
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δεν μπορούσαν να καλύψουν τα χρηματα της εγγύησης στο εξωτερικό. Δεν δέχονται τις πιστωτικές μας και δεν παίρνουν μετρητά.
Ποιος το λέει αυτό; Εμένα από την τράπεζα με διαβεβαίωσαν πως θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική μου κανονικά στο εξωτερικό κι έτσι ακριβώς συνέβη. Μάλιστα χρησιμοποίησα και την χρεωστική για ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Μόλις έκλεισα ειςητηριο στη national express με χρεωστική της Alpha Bank
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Crazy English summer αγαπητέ ... Προσπαθούμε να σώσουμε οτι σώζεται
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Εχω αποστολή jimp ( πάω στη γενέτειρα του συζύγου )
 

Thanassis

Member
Μηνύματα
5
Likes
11
Φιλοι νομιζω οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Εκλεισα με Hertz απο το site της Aegean για Oslo, ολα ΟΚ. Επικοινωνησε με Hertz Ελλαδας σχετικα με τις φημες οτι δεν μπορει να 'κρατηθει' η εγγυηση στο εξωτερικο απο πιστωτικη καρτα και μου ειπαν οτι υπηρχε προβλημα μεχρι πριν 3 ημερες, τωρα οχι.
Επισης χθες εκανα κρατηση απο Hotels.com για ξενοδοχειο στο Oslo, και σημερα για Bergen (μαλιστα η σημερινη εξοφληθηκε προκαταβολικα και ηδη φαινεται στην καρτα μου), ολα κανονικα.
 

No_thanks

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Αγγλια πριν λιγο προσπαθησα να τραβηξω λεφτα απο ATM με εθνοκαρτα debit. Ουτε το 60αρι με αφηνει να σηκωσω ουτε αθροιστικα το 420. Την ιδια στιγμη στο ιδιο ατμ η καρτα της alpha δουλεψε για το αθροιστικο. Στη συνεχεια προσπαθησα αλλα 3 atm, τιποτα και εκει. Δεν ξερω τι εχουν κανει οι σκατοκεφαλοι στην Εθνικη. Ξερω μονο οτι χανω ολο το αθροιστικο αυτης της εβδομαδας(αν δεν γινει κατι ως τις 12) λογω ανικανοτητας καποιων. Καλα κανουν οι Γερμανοι και μας εχουν με τις σφαλιαρες.....
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Ποιος το λέει αυτό; Εμένα από την τράπεζα με διαβεβαίωσαν πως θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική μου κανονικά στο εξωτερικό κι έτσι ακριβώς συνέβη. Μάλιστα χρησιμοποίησα και την χρεωστική για ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ.
Μου το ειπε αυτός που εχει την economy car rentals. Προφανώς τα πράγματα άλλαξαν τωρα¨. Ευτυχώς για εςας που τελικά το αποφασίσατε. Ο τολμών νικά !!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Αγγλια πριν λιγο προσπαθησα να τραβηξω λεφτα απο ATM με εθνοκαρτα debit. Ουτε το 60αρι με αφηνει να σηκωσω ουτε αθροιστικα το 420.
Μήπως κάποιος άλλος έχει παρόμοια εμπειρία με κάρτα της Εθνικής;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom