Capital Controls και ταξίδια

Μηνύματα
49
Likes
96
Έτυχε σε κανέναν να του κάνουν έλεγχο για τα μετρητά που μεταφέρει στο εξωτερικό είτε σε οδικό είτε σε αεροπορικό ταξίδι;
Μου έγινε έλεγχος προ εποχής capital control και συγκεκριμένα τέλη του 2014 όταν έφτανα Αθήνα από Γενεύη. Τότε μάλιστα το "απαγορευμένο" ποσό ήταν 10.000 ευρώ. Τους είπα ότι δεν είχα τόσα επάνω μου αλλά δε με πίστεψαν... Άνοιγμα πορτοφολιού, ψάξιμο σε όλα τα φερμουάρ και τις θήκες, η βαλίτσα φύλλο και φτερό, τα εσώρουχα όλα έξω και μια μικρή...ανάκριση στα όρθια! Σημείωναν μέχρι και τις απαντήσεις μου! Όλα αυτά στην έξοδο του Βενιζέλος καθώς πήγαινα για τσιγάρο έξω από το κτήριο του αεροδρομίου πριν πάρω την επόμενη πτήση μου... Από τη μία, μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που αποφάσισα να βγω από το κτήριο του αεροδρομίου αλλά από την άλλη απέκτησα ακόμα μία "κορυφαία" εμπειρία!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν είμαι σίγουρη αν έχει σχέση με τα cc, αλλά δεν μπορώ να κλείσω πτήση με τη vivacolombia.
Οι επιλογές που μου έχει είναι
  1. Πιστωτική
  2. Χρεωστική (στην οποία μάλλον έχει επιλογές μόνο από τράπεζες της Κολομβίας και γενικά το σύστημα είναι κάπως περίεργο, ζητά μόνο ονοματεπώνυμο και αριθμό ταυτότητας)
  3. ένα άλλο είδος που μου δίνει ένα barcode που πρέπει να εκτυπώσω και μέχρι το βράδυ να πληρώσω κάτι που λέγεται (exito ) ή κάποια παρεμφερή(είναι άραγε paysafe ; ) σε κολομβιανά πέσος μάλλον
Η περίπτωσή μου δεν εμπίπτει σε καμία από τις παραπάνω κατηγορίες. Εχω χρεωστική (mastercard, visa, maestro) αλλά δε γίνεται να κλείσω γιατί δεν ανήκει σε καμία από τις τράπεζες που έχει ως επιλογή.

Έχει κλείσει κανείς με αυτη την εταιρία;
Φαντάζομαι ότι όταν πάω Κολομβία θα μπορώ να κλείσω με την επιλογή (3) αλλά μένουν 7 θέσεις σε αυτή την τιμή και κάπως αναστατώνομαι:oops:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
σε κρατηση ξενοδοχειου με Booking σε χωρα της ΕΟΚ , μου ηρθε αρνητικο για χρεωστικη της Εθνικης ! Ειναι συνηθισμενο ;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
σε κρατηση ξενοδοχειου με Booking σε χωρα της ΕΟΚ , μου ηρθε αρνητικο για χρεωστικη της Εθνικης ! Ειναι συνηθισμενο ;
Το ξενοδοχείο δεχόταν χρεωστική η μόνον πιστωτική;

Όλα τα ξενοδοχεία του booking δεν δέχονται χρεωστικές.Πρέπει να το αναφέρει ότι δέχεται χρεωστική για να προχωρήσει η κράτηση.
 
Last edited:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
σε κρατηση ξενοδοχειου με Booking σε χωρα της ΕΟΚ , μου ηρθε αρνητικο για χρεωστικη της Εθνικης ! Ειναι συνηθισμενο ;
Η χρεωστική της Εθνικής τα κάνει αυτά,πότε γίνεται δεκτή πότε όχι.Η τράπεζα μου απάντησε ότι αν η ίδια υπερβει το ημερήσιο όριο συναλλαγής με το εξωτερικό η κάρτα δε μπορεί να γίνει δεκτή.Προσπάθησε αύριο το πρωί αλλιώς παρ'τους τηλέφωνο να σου πουν τι τρέχει.Σιγουρέψου όμως πριν οτι το κατάλυμα δέχεται χρεωστική.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δεχεται και χρεωστικη γιατι θυμαμαι οτι πριν μια εβδομαδα που εκανα την κρατηση ειχε τα αναλογα "κυκλάκια " και αναρωτιομουν να βαλω πιστωτικη Βιζα ή χρεωστικη μαστερκαρτ ! Η αρνηση μου ηλθε χθες μετα απο 6 μερες !
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Δεχεται και χρεωστικη γιατι θυμαμαι οτι πριν μια εβδομαδα που εκανα την κρατηση ειχε τα αναλογα "κυκλάκια " και αναρωτιομουν να βαλω πιστωτικη Βιζα ή χρεωστικη μαστερκαρτ ! Η αρνηση μου ηλθε χθες μετα απο 6 μερες !
Το μόνο που μένει λοιπόν είναι τηλ. στην τράπεζα για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση όπως έγραψε και η villi.Ελπίζω μόνον να μπορέσεις να βρείς κάτι αντίστοιχο στην τιμή κτλ. με αυτό που ήθελες και να μην ταλαιπωρηθείς με την καθυστέρηση.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το μόνο που μένει λοιπόν είναι τηλ. στην τράπεζα για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση όπως έγραψε και η villi.Ελπίζω μόνον να μπορέσεις να βρείς κάτι αντίστοιχο στην τιμή κτλ. με αυτό που ήθελες και να μην ταλαιπωρηθείς με την καθυστέρηση.
Σε ευχαριστω πολυ ! Επειδη η κρατηση ειναι για Ιουνιο και δεν επειγει εβαλα πάλι τη ίδια κάρτα ετσι απο περιεργεια .
Με την ιδια , την ιδια μέρα εκανα κρατηση σε αλλες 2 πολεις αλλά εως τωρα δεν εχει ελθει αρνητικο !
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.795
Είναι καθαρά θέμα ξενοδοχείου(συνεργασίας ξενοδοχείου με τράπεζα δική τους)
Το πρόβλημα αυτό το αντιμετωπίζουν αρκετές χρεωστικές ,ενώ με τις πιστωτικές
δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Klelia S

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα. Εχει ταξιδεψει κανεις ιταλια μετα τα capital controls?
Μπορω να κλεισω εισητηρια με την trenitalia με ελληνικη καρτα?
Με τα εισητηρια για μουσεια τι γινεται;
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Έχω κλείσει 2 φορές τελευταία εισιτήρια με trenitalia χωρίς κανένα πρόβλημα τη μία με πιστωτική Πειραιώς και την άλλη με Attica.
Για μουσεία κλπ δεν ξέρω τι ισχύει τώρα, παλαιότερα είχαμε κλείσει online για το Κολοσσέο.... δεν νομίζω όμως να έχεις πρόβλημα να κλείσεις με πιστωτική.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom