Capital Controls και ταξίδια

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
είχε κανείς πρόσφατη εμπειρία από έμβασμα στο εξωτερικό? ισχύει το 500 ευρώ το μήνα? χρειάζομαι επειγόντως να στείλω περίπου 1000 ευρώ σε βρετανικό λογαριασμό για το ενοίκιο μου στην πρακτική άσκηση. όμως είναι προκαταβολικά επομένως δεν έχω κανένα δικαιολογητικό, όπως συμβόλαιο κλπ..
Ξέρουμε αν περάσει από την επιτροπή έγκρισης πόσες μέρες χρειάζονται?
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Ι
είχε κανείς πρόσφατη εμπειρία από έμβασμα στο εξωτερικό? ισχύει το 500 ευρώ το μήνα? χρειάζομαι επειγόντως να στείλω περίπου 1000 ευρώ σε βρετανικό λογαριασμό για το ενοίκιο μου στην πρακτική άσκηση. όμως είναι προκαταβολικά επομένως δεν έχω κανένα δικαιολογητικό, όπως συμβόλαιο κλπ..
Ξέρουμε αν περάσει από την επιτροπή έγκρισης πόσες μέρες χρειάζονται?
Ναι ισχύουν τα 500 ευρώ, δεν έχουν αυξηθεί, βέβαια αν έχεις 2 διαφορετικούς λογαριασμούς μπορείς να στείλεις και από τους 2.
Εγώ που έστειλα για κάποια αγορά από Γερμανία, σε 3 μέρες είχε πάρει τα χρήματα ο Γερμανός.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ένα άλλο είδος που μου δίνει ένα barcode που πρέπει να εκτυπώσω και μέχρι το βράδυ να πληρώσω κάτι που λέγεται (exito ) ή κάποια παρεμφερή(είναι άραγε paysafe ; ) σε κολομβιανά πέσος μάλλον
Tα exito είναι αλυσίδα super market που λειτουργούν περίπου όπως η BP για τη viva στην Ελλάδα.

Η περίπτωσή μου δεν εμπίπτει σε καμία από τις παραπάνω κατηγορίες. Εχω χρεωστική (mastercard, visa, maestro) αλλά δε γίνεται να κλείσω γιατί δεν ανήκει σε καμία από τις τράπεζες που έχει ως επιλογή.

Έχει κλείσει κανείς με αυτη την εταιρία;
Φαντάζομαι ότι όταν πάω Κολομβία θα μπορώ να κλείσω με την επιλογή (3) αλλά μένουν 7 θέσεις σε αυτή την τιμή και κάπως αναστατώνομαι:oops:
Ναι, αλλά με πιστωτική και μόνο.
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Κάποιες αλλαγές στα cc με καινούρια απόφαση..Αναλυτικά εδώ:


http://www.capital.gr/story/3111602

Το σημαντικότερο είναι ίσως ή αύξηση του ορίου στα 1.000 Ευρώ για εμβάσματα/αγορές από το εξωτερικό.Και ίσως η πρόωρη λήξη των προθεσμιακών.Φυσικά εννοείται ότι θα μπαίνουν σε λογαριασμού ταμιευτηρίου και θα ισχύει το όριο ανάληψης της εβδομάδας.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Δεν ξέρω απλά προσπάθησα να κάνω τη κρατήσει με χρεωστική κ δεν τη δέχεται. Θα έχω κ στο booking το ίδιο πρόβλημα?
Όχι άν το ξενοδοχείο δέχεται χρεωστικές.Κοίταξε τους όρους πρώτα,τόσο στο booking όσο και στην iberia.Αν δέχονται χρεωστικές επικοινώνησε με την τράπεζα σου για να λύσεις το πρόβλημα.
 

JohnBoufos

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Όχι άν το ξενοδοχείο δέχεται χρεωστικές.Κοίταξε τους όρους πρώτα,τόσο στο booking όσο και στην iberia.Αν δέχονται χρεωστικές επικοινώνησε με την τράπεζα σου για να λύσεις το πρόβλημα.
Είμαι λίγο άσχετος
Όχι άν το ξενοδοχείο δέχεται χρεωστικές.Κοίταξε τους όρους πρώτα,τόσο στο booking όσο και στην iberia.Αν δέχονται χρεωστικές επικοινώνησε με την τράπεζα σου για να λύσεις το πρόβλημα.
Λέει ότι δέχεται visa βάζω τη χρεωστική που είναι visa αλλά τίποτα... Η κράτηση στο booking πρέπει να μου ότι δεν χρειάζεται πιστωτική?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Είμαι λίγο άσχετος

Λέει ότι δέχεται visa βάζω τη χρεωστική που είναι visa αλλά τίποτα... Η κράτηση στο booking πρέπει να μου ότι δεν χρειάζεται πιστωτική?
Το ότι δέχεται visa δεν σημαίνει ότι δέχεται και χρεωστική.Μπορεί να δέχεται μόνον πιστωτική.Το λέει κάπου αν δέχεται και χρεωστική.Δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο καθώς δεν βλέπω που κοιτάζεις(ξενοδοχείο κτλ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom