China or canada toronto ?

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Απ' τα λίγα που έγραψες για τον εαυτό σου και τις προτιμήσεις σου, μάλλον είναι καλύτερα να επιλέξεις τον Καναδά. Και, αν έχεις κάποια εμπειρία από ζωή και νοοτροπία των Αμερικανών (ΗΠΑ, δηλαδή), θα δεις και την ποιοτική διαφορά τους σε σχέση με τους Καναδούς (που, για μένα, είναι πιο "ευρωπαίοι" σε πολλά πράγματα).

Τώρα, για το Τορόντο: Είναι μια όμορφη πόλη που χαίρεσαι να κυκλοφορείς, φιλική προς τους κατοίκους και τους επισκέπτες της (καμμία σχέση με Ν.Υ., δηλαδή). Αν, μάλιστα, ανέβεις στο εστιατόριο του 50ού ορόφου του συγκροτήματος εμπορικών κέντρων (Royal Bank Plaza) απέναντι από τον σιδ. σταθμό, θα πάθεις πλάκα από τη θέα της πόλης: Σαν ένα τεράστιο πάρκο με διάσπαρτα κτίσματα μέσα του (τόσο πολύ πράσινο έχει η πόλη).

Έχει πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις, δεν θα πλήξεις καθόλου. Δεν είναι μόνο η λίμνη και τα νησάκια ή οι καταρράκτες του Νιαγάρα, υπάρχουν δεκάδες προορισμοί σε ακτίνα βολής που μπορείς να επισκεφθείς με ημερήσιες εκδρομές.

(Α, και αν πας στο Πλάζα, δώσε χαιρετίσματα και στα ξαδέλφια μου στο ΜΑΝΙ jewellers! :D
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
Σωστά παιδιά καλα τα λέτε τέλος....tomorrow ticket :))))) Canada I am coming:pPPP
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Ναι, αλλά ο άλλος μένει παραπονεμένος... μήπως να πάω εγώ στην Κίνα?
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
Χαχαχαχαχ να σου στείλω το τηλ του αν ειναι
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
Να ρωτήσω κάτι ακόμα ο εποχή που παω ειναι καλή ? πάω 24 οκτωβριου και γυρναω 7 Νοέμβριου το κάνω έτσι για να κάνω και την γιορτή μου εκει Δημήτρης βλέπετε απλά θέλω να πω ειναι καλή εποχή ?
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μια επισήμανση και απο μένα... Τα χρήματα σου δεν είναι λίγα τουλάχιστον για τα δεδομένα της Κίνας. Το θέμα είναι ποιος απο τους φίλους σου έχει περισσότερο χρόνο ωστε να κάνετε πολλές βόλτες. Πάντως καλά να περάσεις οπου και αν πας.
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
Πως δεν ειναι λίγα για βαλτα κάτω 3000 -1000 Kai κάτι το ticket + 150 euro ticket ΑΠΟ την city του φίλου μου στο hongkok + hotel 300 euro στο hongkok =1650 βάλε και κάτι χαζό έξοδα στο αεροδρόμιο τι μας μείναν 1400 βάλε ότι ειναι και περίοδο εκθέσεων τιμές πάνω άρα δεν κάναμε τίποτα :-(( βγαλε μου εσύ κόστος για το μέρος του φίλου μου και + τα έξοδα εσοτερικον μετακινήσεων?
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
To Hongkong είναι όντως πολύ πιο ακριβό απο τα υπόλοιπα μέρη στην Κίνα( διαμονή/φαγητό) οσο για τα υπόλοιπα εγω είχα πληρώσει για τη διεθνη πτηση 560 (turkish) και αρκετές εσωτερικές πτήσεις σε καλες τιμές!
Δεν θέλω να σε πείσω να πας στην Κίνα απλά λέω οτι 3000 ευρώ είναι καλο ποσό για ένα ταξίδι εκεί.
 

jimis-25

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τοκυο
Ταξίδι-Όνειρο
egeine....
εγώ θέλω να πάω αλλά θα τα καταφέρω με 3000 να τα κάνω όλα ticket hotel και όλα αυτά μαζί ?
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Πιστεύω πως ναι... Αλλά το θέμα είναι που μπορεις να απολαύσεις περισσότερο την χώρα. Πρόγραμμα,χρόνος.... Το να πας μεχρι το ένα ή το άλλο μέρος και να είσαι "εγκλωβισμένος" σε μια πόλη είναι κρίμα. Όπως γράφτηκε και παραπάνω το μέρος που μένει ο φιλος σου στην Κίνα δεν εχει κάτι το ιδιαίτερο.Αν έχει και πολλή δουλειά λόγω εκθέσεων δεν θα μπορέσετε να δείτε πολλα πράγματα. Εγω λοιπόν θα διάλεγα με βάση
α) τι προτιμώ περισσότερο (κουλτουρα,πολιτισμό)
β) δυνατότητα μετακινήσεων,εκδρομών, ελεύθερος χρόνος.
γ)συνυπολογίζοντας το κόστος των παραπάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom