Ιταλία Cinque terre

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπερα σε ολους σας. Γνωριζει καποιος απο εσας που εχει ταξιδεψει στα 5 χωρια, αν η ημερησια καρτα (αξιας 16 ευρω) περιλαμβανει και τον σταθμο La Spezia; Η μονο ισχυει για τις διαδρομες μες στα χωρια;
Προκειται να μεινουμε εκει για δυο μερες, θα ειναι η βαση μας για τα Cinque Terre. Ευχαριστω πολυ.
Μια χαρά επιλογή είναι να μείνετε Λα Σπέτσια. Εμένα προσωπικά αν και δεν είχα πολύ χρόνο διαθέσιμο μου άρεσε. Πρόσθεσε στο πρόγραμμα και το πόρτο βενέρε
 

ekarn

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα σε ολους σας. Γνωριζει καποιος απο εσας που εχει ταξιδεψει στα 5 χωρια, αν η ημερησια καρτα (αξιας 16 ευρω) περιλαμβανει και τον σταθμο La Spezia; Η μονο ισχυει για τις διαδρομες μες στα χωρια;
Προκειται να μεινουμε εκει για δυο μερες, θα ειναι η βαση μας για τα Cinque Terre. Ευχαριστω πολυ.
Toν συνδυασμό εισιτήριο/είσοδο είτε το αγοράζεις από το Levanto είτε από την La Spezia. Όπως εμείς πέρυσι, Πάσχα 2018, το αγοράσαμε/επιβιβαστήκαμε/παρκάραμε στην La Spezia και πήγαμε μέχρι το Levanto (1,200 κατ), κατεβήκαμε στο κέντρο & περπατήσαμε μέχρι την παραλία και ξαναεπιβιβαστηκαμε. το ίδιο θα μπορείς να κάνεις από την La Spezia (90,000+ κατ). Eδω μια παρένθεση άχαρη & βιομηχανική (μεγάλες ιταλικές αμυντικές βιομηχανίες ) πόλη και από τι μου πε ντόπιος γνώστης, αυτή και το Τaranto είναι τα μεγ. εμπορικά λιμάνια της Ιταλίας. Ενώ το Levanto είναι πολύ πιο όμορφο!
Ναι, εχεις δικιο. Επιλεχθηκε ως πιο οικονομικη λυση, η περιοχη. Θα ξεκινησουμε απο Μιλανο για La spezia για 2 νυχτες. Η περιοχη Levanto συνδεεται επισης με τρένο απο Μιλανο; Οι δυο περιοχες ειναι κοντα και με τα ποδια; Ειμαστε με συγκ/νια. Μια τελευταια ερωτηση (ξερω ηταν πολλες), τι εννοεις με το (1,200+κατ) και (90,000+κατ).
 
Last edited by a moderator:

ekarn

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μια χαρά επιλογή είναι να μείνετε Λα Σπέτσια. Εμένα προσωπικά αν και δεν είχα πολύ χρόνο διαθέσιμο μου άρεσε. Πρόσθεσε στο πρόγραμμα και το πόρτο βενέρε
Ευχαριστω κ για τη δικη σου απαντηση. Που βρισκεται αυτο; Θα εχουμε δυο διανυκτερευσεις στη La Spezia (αυτη ειναι η επικρατεστερη για την παραμονη) και θα ειμαστε με συγκοινωνια
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Ευχαριστω κ για τη δικη σου απαντηση. Που βρισκεται αυτο; Θα εχουμε δυο διανυκτερευσεις στη La Spezia (αυτη ειναι η επικρατεστερη για την παραμονη) και θα ειμαστε με συγκοινωνια
το Portovenere βρίσκεται τέρμα κάτω στη μύτη (δες google maps) κανένα μισάωρο με το λεωφορείο (γύρω στα 3€ εισιτήριο). Πάει και με καραβάκι, από 30/3 μέχρι 3/11, από τη Λα Σπέτσια και από τα 5 χωριά). Δες και εδώ. Αξίζει να κάνεις 1 διαδρομή με το καραβάκι...
https://www.bestofcinqueterre.com/en/boat-timetables-history
https://www.porto-venere.com/en/how-to-get-to-portovenere
http://www.cinqueterre.eu.com/images/stories/Cinque-Terre-timetable-boats.pdf
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σε όποιους κυκλοφορούν στους δρομους
Δεν το πες καλα κ περναει λαθος μνμ. Οχι στους δρομους αλλα στα μονοπατια. Οποιος παει για hiking δηλ πρεπει να ειναι καταλληλα ενδεδυμενος. Κουραστηκαν να σωζουν κοσμο ακομα κ με ελικοπτερα ενιοτε...
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Κατα πόσο εφικτή ειναι μια μονοημερη με διχρονο απο Φλωρεντία προς cinque terre?Βγαίνει η να εγκαταλείψω το σενάριο?Η βαση μας θα ειναι εξω απο την φλωρεντια με δικό μας αμαξι .Στο Via michelin είδα οτι η αποσταση είναι στο 1,30-2,00 ωρες .Εποχη τελη απριλιου.Συγνωμη ανα εχει απαντηθει ήδη .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Μονο με μαρσιπο, το καροτσι ειναι αδυνατον να παει. Εχετε δει τα χωρια σε φωτογραφια?
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Μονο με μαρσιπο, το καροτσι ειναι αδυνατον να παει. Εχετε δει τα χωρια σε φωτογραφια?
Ναι τα ειδα .Πάντως βαίνει να παμε μονοήμερη από Φλωρεντία και να γυρίσουμε .Ευχαριστώ για την απαντηση .Καλη εβδομάδα .
 

christos21

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους! Τέλη Μαϊου θα πάμε στο Μιλάνο 5 ημέρες. Πήραμε την απόφαση να κάνουμε μερικές εξορμήσεις στις γύρω περιοχές της Ιταλίας.

Μία επιλογή είναι: ημερήσια στο Portofino και ημερήσια δεύτερη στη λίμνη κόμο!

Μια δεύτερη επιλογή είναι: να ξεκινήσουμε μία μέρα προς Portofino και να προχωρήσουμε προς cinque terre (να δούμε 3 απο τα 5 χωριά) και να διανυκτερεύσουμε La spezia. Την επόμενη ημέρα να πάρουμε τρένο και να πάμε ημερήσια Φλωρεντία. Το βράδυ επιστροφή στο Μιλάνο!

Ποια απο τις δύο επιλογές πιστεύετε ότι είναι πιο εφικτή και κυρίως πιο ωραία;
2 ημερήσιες με βάση το Μιλάνο (portofino και λίμνη κόμο) ή
2ημερο ταξίδι Portofino-cinque terre-Φλωρεντία με διανυκτέρευση La spezia;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Η La Spezia ειναι ελαφρως αδιαφορη. Καλυτερα διανυκτερευση στη Γενοβα , εξορμηση ολοημερη Chinque Terre κι απο κει πισω Μιλανο. Η Φλωρεντια θελει πανω απο μια μερα. Καλυτερα δευτερη διανυκτερευση στη Φλωρεντια αν πατε κι εκει.
 

christos21

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Εβαλα διανυκτέρευση La spezia μόνο για τον ύπνο (γιατί η μέρα θα περασει απο χωριό σε χωριό). Φλωρεντία έχω ξαναπάει πριν κάποια χρόνια και λέγαμε να την ξαναδούμε! Απλά θέλω να δω αν είναι εφικτο το διήμερο σε τόσα χωριά και τη δεύτερη μέρα φλωρεντία, αντί Λίμνη κόμο και ημερήσια μόνο portofino.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.789
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom