Cinqueterre....με λίγα capital controls!!!!!

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Προετοιμασία ταξιδιού:Mέσα Νοεμβρίου 2014 λοιπόν και αρχίζει να τριγυρίζει στο μυαλό μου η ιδέα να πραγματοποιήσω το όνειρο της κυρίας κάποια στιγμή!!!Ένα ταξιδι στα cinqueterre πάντα ακουγόταν λίγο παράξενο αλλά ταυτόχρονα τόσο εύκολα πραγματοποιήσιμο στο μυαλό μου λόγω του έρωτα μου με την γείτονα χώρα!!!!Ψάχνοντας λοιπόν λίγο περισσότερο κατάλαβα οτι ήταν και πολύ πιο οικονομικό απ οτι φανταζόμουνα!!!Χωρίς δεύτερη σκέψη λοιπόν έκλεισα τα αεροπορικά για Πίζα για 8 μήνες αργότερα!!!Και για τους 2 μας περίπου 110 ευρώ μαζί με την επιστροφή!!!Ας τα χάναμε στο κάτω κάτω....Λίγο ψάξιμο και για τα ξενοδοχεία και κατέληξα στο banchi στο χωριό riomaggiore μόνο για 150 ευρώ για 3 βράδια και στο casa san tomasso για 60 ευρώ το ένα βραδυ που θα διανυκτερεύαμε στην Πίζα!!!Τι έμεινε λοιπόν??Μόνο να περάσει το 8μηνο!!!Για ενημέρωση γενικά αν δεν γνωρίζει κάποιος τα cinqueterre(5 γαίες) είναι 5 πολύχρωμα χωριουδάκια βορειοδυτικά στην ιταλία λιγο κάτω απο την Γένοβα και λίγο πιο ψηλά απ την Πίζα!!!Κρεμασμένα κυριολεκτικά στους βράχους και προστατευμένα απ την unesco,χωρίς αυτοκίνητα να κυκλοφορούν!!!Πολύ ψάξιμο λοιπόν,που θα φάμε,που θα τριγυρίσουμε,αν μας φτάσουν οι μέρες,απορίες εδώ....Πέρασε λοιπόν το 8μηνο και .....δημοψήφισμα και capital control!!!Δεν γινόταν να ακυρώσουμε όμως..... τόσο απλά!!!Το είχα τόσο καλά στο μυαλό μου!!!
6/7:Hρθε λοιπόν η μέρα που περιμέναμε,λίγο άγχος λόγω capital control...και ξεκινάμε!!!Πτήση από Θεσσαλονίκη στις 2:30 το μεσημέρι και άφιξη στο μικρό αεροδρόμιο της Πίζας στις 3:30 περίπου τοπική ώρα!!!Λεωφορείο από εκεί με κατεύθυνση τον σταθμό των τρένων pisa centrale!!!!Αφού λοιπόν βγάλαμε τα εισητήρια μας 30 ευρώ περίπου για La spezia επιβιβαστηκαμε στην freccabianca!!!Απίστευτο τρένο,είναι το πολύ καλό τους και περίπου σε μια ωρα ήμασταν στην la spezia!!!Γενικά τα τρένα της Ιταλίας είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!!Καμία σχέση με Ελλάδα,δυστυχώς!!!Αφού λοιπόν φτάσαμε la spezia,πήραμε ένα άλλο τρένο απο εκεί και σε πολύ μικρό χρόνο ήμασταν στο χωριό μας το riomaggiore γύρω στις 6!!
DSCF5982.JPG
DSCF5995.JPG
Αφού λοιπόν περάσαμε ένα τούνελ,βρεθήκαμε στη είσοδο του χωριού!!!!Πολύχρωμα σπιτάκια,ένα τοπιο που σε χόρταινε με εικόνες και ενώ υπήρχαν τόσοι τουρίστες όλα κυλούσαν τόσο ήρεμα και χαλαρά!!!!Βρήκαμε πανεύκολα το ξενοδοχείο μας,εξάλλου το χωριό όπως και τα άλλα τεσσερα ειναι πολύ μικρά!!Αφήσαμε τις βαλίτσες και είπαμε να περπατήσουμε στο χωριό...Κατευθυνθήκαμε λοιπόν στην via de l amore,που είναι ακριβώς αυτό που λέει!!!Ο μύθος έλεγε οτι είναι ένα μονοπάτι που στην μέση του βρισκόταν τα ερωτευμένα ζευγάρια των δύο κοντινών χωριών!!!Τέλοςπαντων εμένα μου φάνηκε πολύ καλη τουριστική εξυπνάδα....Δυστυχώς ήταν κλειστός για να τον περπατήσουμε,οπότε μείναμε με τη εικόνα του ηλιοβασιλέματος καθώς τα μάτια μας έβλεπαν μόνο θαλασσα...θάλασσα...θαλασσα!!!!!Πραγματικά φανταστική εικόνα που δεν θα την αντάλλαζα με πολλές άλλες απο ταξίδια μου...είναι σαν μια ζωντανή caste postale στο μυαλό μου!!!Επιστρέψαμε στο κέντρο του χωριού και αφού πήραμε από ένα παγωτό στο χέρι καθήσαμε στο λιμανάκι βλέποντας όλο το χωριό από κάτω προς τα πάνω καθώς νύχτωνε όλο και περισσότερο!!!!
DSCF5983.JPG
DSCF5990.JPG
DSCF6017.JPG
DSCF6002.JPG
Γεμάτοι λοιπόν από την πρώτη μέρα μας και τις φανταστικές εικόνες που μας έδωσε γυρίσαμε στο ξενοδοχείο για ξεκούραση!!!
 
Last edited:

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Περιμένουμε τη συνέχεια!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
δεν έχω πάει ακόμη σε εκείνα τα μέρη και θα ήθελα πολύ να πάω. οπότε αναμένω και εγώ την συνέχεια της όμορφης ιστορίας σου με πολλές φωτό.
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Παιδιά πραγματικά πολύ όμορφα μέρη..μέσα στο Σαββατοκύριακο ελπίζω να τελειώσω την ιστορία και θα ανεβάσω πολυ καλύτερες φωτογραφίες !!!
 

joannatsm

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Περιμένουμε να μας ταξιδέψεις και να μας μαγέψεις..... Συνέχισε έτσι!!!:clap::clap::clap:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.663
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πανέμορφες φωτογραφίες. Περιμένουμε τη συνέχεια.
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
7/7:Δέυτερη μέρα λοιπόν και αφού ξυπνήσαμε χαλαροί,μετά από πολλά ταξίδια είχα να το βιώσω αυτό,φάγαμε το απαραίτητο πρωινό μας από τον φούρνο που βρισκόταν ακριβώς κάτω από το κατάλυμα μας!!!Χωρίς άγχος για μουσεία,αρχαιολογικούς χώρους κτλ σήμερα θα επισκεπτόμασταν το monterosso al mare,και την manarola!!Tα 5 χωριά γενικά απο κάτω προς τα πάνω ειναι riomaggiore,manarola,vernazza,corniglia,monterosso al mare σε μια απόσταση 5λεπτου το καθένα!!Πήραμε λοιπόν το τρενάκι που συνδέει τα χωριά και σε 15 λεπτά ήμασταν στο monterosso al mare...πρώτη στάση ένα μικρό μαγαζάκι για αγορά καπέλου γιατί παιδιά η ζέστη πραγματικά δεν αντεχότανε!! Το monterosso ήταν το μόνο χωριό με υποφερτή για μπανιο παραλία,με αρκετή οργάνωση σε ομπρέλες και ξαπλώστρες...(ίσως το μόνο μη γραφικό δείγμα απ τα cinqueterre)...Aφού λοιπόν περπατήσαμε κατά μήκος της θάλασσας,κάναμε την απαραίτητη βουτιά,αλλά αδυνατούσα να πιστέψω οτί αυτό το χωριό ηταν τόσο διαφορετικό απ τα άλλα....Όπως θα δείτε αργότερα και αυτο ήταν πανέμορφο...παρακάτω κάποιες φωτογραφίες από την παραλία
DSCF6024.JPG
DSCF6028.JPG
Έπειτα λοιπόν αφού ψάξαμε καλύτερα το μέρος,λίγο και με την βοήθεια του google maps,ανακαλύψαμε ότι το κυρίως χωριό ήταν λίγο πιο κάτω...Αφου περπατήσαμε γύρω στα 500 μέτρα και περάσαμε ένα τούνελ μπήκαμε στο κυρίως χωριό!!!Ό μορφο και αυτο,με πολύχρωμα σπιτάκια,αλλά πιο εμπορικό σε σχέση με αυτό που μέναμε χωρίς όμως να χάνει τον χαρακτήρα αυτών των χωριών!!!Για του λόγου το αληθές
IMG_3463.JPG
IMG_3466.JPG
Μια φωτογραφία παρακάτω για τον άνθρωπο που με ώθησε να κάνω αυτο το ταξίδι...
IMG_3473.JPG
Παρακάτω μία με την αφεντιά μου..
DSCF6045.JPG
DSCF6048.JPG
DSCF6050.JPG
DSCF6055.JPG
Η τελευταία φωτογραφία είναι απο την vernazza που θα επισκεφτούμε αύριο!!!
Μετά από την βόλτα μας λοιπόν στο monterosso ξαναεπιστρέψαμε στο riomaggiore για να αφήσουμε τα θαλασσινά μας,να ξεκουραστούμε λιγάκι και προς το βραδάκι να επισκεφτούμε το δεύτερο χωριό για σήμερα ,το πιο πολυφωτογραφημένο,πιο διάσημο από όλα την manarola!!!Aφού λοιπόν πήραμε τις απαραίτητες ανάσες πήραμε ξανά το τρενάκι μας και κατεβήκαμε στην μαναρόλα!!!Βγάλαμε και εμείς τις γνωστές ανα τον κόσμο φωτογραφίες στο λιμάνι,κάναμε την βόλτα στο χωριό...τόσο όμορφο και αυτό,ο κόσμος τόσο χαλαρός....Γενικά σ αυτο το ταξίδι απόλαυσα την ξενασιά που σου έδιναν αυτα τα χωριά,λες και είχε σταματήσει ο χρόνος,και δεν σου άφηνε περιθώριο για αλλες έννοιες!!!(αν τύχει και τα επισκεφτείτε θα δείτε οτι δεν υπερβάλλω)....το χωριό γεματο όμορφα δεντρα ανθισμένα με κάτι μωβ λουλούδια!!!Αφού λοιπόν χορτάσαμε εικόνες,ήταν ώρα να γεμίσουμε το στομάχι μας...επισκεφτήκαμε το trattoria dal billy(το μόνο που έψαξα πριν το ταξίδι)...πραγματικά αξιζε τον κόπο,μια ωραία τρατορία με θαλασσινά και τοπικό κρασί!!!!Ήμασταν και τυχεροί καθώς χωρίς κράτηση δεν βρίσκεις εύκολα,αλλά μόλις πήγαμε στο μαγαζί έφευγε ένα αλλο ζευγάρι!!!
DSCF6060.JPG
DSCF6062.JPG
DSCF6086.JPG
IMG_3482.JPG
IMG_3510.JPG
Αφού λοιπόν μας βρήκε η νύχτα στην μαναρόλα,πήραμε τον δρόμο της επιστροφής(το τρένο για την ακρίβεια)....και επειδή τα χωριά αυτά δεν μπορούσα να τα χορτάσω με τίποτα η νύχτα έκλεισε κάπως έτσι!!!
IMG_3427.JPG
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Μπραβο,πολυ ωραιο ταξιδι!
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
8/7:Τελευταία μέρα λοιπόν και σήμερα το πρόγραμμα είχε τα 2 τελευταία χωριά corniglia και vernazza..2 μέρες ο καιρός ήταν τόσο ζεστός ,σήμερα μας έκανε το χατήρι και συννέφιασε λίγο ρίχνοντας την θερμοκρασία και κάνοντας την βόλτα μας πιο ανθρώπινη!!!!Φτάνοντας λοιπόν στην corniglia,κατάλαβα ότι έπρεπε να ανέβω κάποια σκαλιά προκειμένου να την δω και αυτήν...δεν βαριέσαι λέω και ξεκινάμε...1,2,3,...50.....μέχρι που διάβασα αφού γύρισα Ελλάδα 377 τελικά!!!Η corniglia λοιπόν το μόνο μη παραθαλάσσιο χωριό,πιο ανθρώπινο σε σχέση με τα άλλα.και με σαφώς λιγότερους τουρίστες!!!Επίσης νομίζω από άποψης ομορφιάς ήταν που μου άρεσε λιγότερο(ίσως έφταιγαν και τα σκαλιά:eek::eek::eek::eek:)!!!Αφού γυρίσαμε λοιπόν και αυτό το χωριό,και χαθήκαμε μέσα στα σοκάκια του καθήσαμε και ήπιαμε κάτι παγωμένο σε ένα ωραίο cafe βλέποντας όλο το πέλαγος.....Και αφού ξεδιψάσαμε πήραμε πάλι το τρένο μας με προορισμό την vernazza(αυτήν που με είχε εντυπωσιάσει από φωτογραφίες πριν πάω)!!!
IMG_3533.JPG
DSCF6110.JPG
IMG_3546.JPG
DSCF6134.JPG
και μία απ τις άπειρες γιαγιάδες που είδαμε να κυκλοφορούν χαλαρές...
DSCF6115.JPG

Φτάνοντας λοιπόν στην vernazza κατάλαβα το πόσο πολύ δούλεψαν οι Ιταλοί για αυτό το τουριστικό miracolo που λέγεται cinqueterre...Έχοντας διαβάσει ότι η vernazza είχε καταστραφεί τελείως από κάτι πλημμύρες πριν 3 η 4 χρόνια,μου έκανε τρομερή εντύπωση το πόσο γρήγορα επανήλθε..Υπήρχαν βέβαια φθορές οι οποίες όμως δεν χαλούσαν καθόλου την ομορφιά του τοπίου..Εν τέλει νομίζω η vernazza ήταν αυτή που μου άρεσε περισσότερο!!Με το λιμάνι της,μια ωραία εκκλησία στο κάτω μέρος του χωριού,και πολλά μικρά μαγαζάκια με πίτσες,panino, και παγωτά!!Καθήσαμε λοιπό σε ένα από αυτά δοκιμάσαμε ένα πολύ ωραίο panino και ήπιαμε σπιτική λεμονάδα!!!Έχοντας λοιπόν δει όλα τα χωριά ήρθε η ώρα να γυρίσουμε πίσω για να απολαύσουμε το τελευταίο βράδυ στα cinqueterre!!
IMG_3560.JPG
DSCF6156.JPG





IMG_3553.JPG

Και για να καταλάβετε για πόσο κόσμο μιλάμε πάρτε μια γεύση τι μας περίμενε στα τρένα από χωριό σε χωριό αλλά άξιζε τον κόπο!!!Επιστροφή λοιπόν στο riomaggiore και επειδή είχαμε μια μικρή λιγούρα πήραμε να φάμε στο χέρι το κλασσικό φαγητό γιατί μην ξεχνάμε σε ψαροχώρια είμαστε!!!Ήπιαμε και ένα τελευταίο aperol spritz και ετοιμασίες για την αυριανή μέρα που μας περίμενε η Πίζα!!!!
IMG_3570.JPG
IMG_3578.JPG
IMG_3613.JPG
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Μπράβο παιδιά, πολύ ωραίες οι φωτογραφίες που βγάλατε. Τον Ιούλιο του 12' με τον άντρα μου ήταν να πάμε στα Chinqueterre μέσω Μιλάνου στο παρά πέντε αλλά τελικά μας "κέρδισε" η Genova.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom