Τουρκία CITY BREAK : Κωνσταντινούπολη και πάλι Κωνσταντινούπολη!!!!!!

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Άντε παιδιά όσοι είναι για Πόλη κάντε γρήγορα....
Πολύ φοβάμαι ότι αν δεν επικρατήσει λογική θα μπούμε σε ψυχροπολεμικό κλίμα με την Τουρκία τύπου Ίμια λόγω ΑΟζ..
 

Dimgarant

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
΄Καλησπέρα! μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει σχετικά με τα ταξί στην κωνσταντινούπολη?? Θα πάω το Μάϊο και θέλω να ξέρω αν πρεπει να κλείσω κάποιο μεταφορικό για να μας παει από το αεροδρομιο στο ξενοδοχείο και πίσω (κοστίζει περίπου 50ευρω) ή αν τα ταξί είναι ασφαλή και πιο οικονομικά
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Οσο αφορά τις τιμές των ναυλων η προσωπική μου γνώμη είναι η εξείς:
αν θέλουμε να βαφτίσουμε value for money κάποια απο τις 3 εταιρίες αυτή είναι η ΟΑ
διότι η Turkish πετάει μεν πρωί και βράδυ αλλά πετάνε μαζί της και οι τιμές και πολύ σπάνια κάνει προσφορές .
Η Α3 βγάζει προσφορές αλλά πετάει απο και πρός μεσημέρι ( χαμένες μερες δηλαδή ) ειδικά χειμώνα .
Η ΟΑ πετάει πρωί 07:40 απο εδώ και 21:20 απο εκεί και βγάζει και προσφορές και τσάμπα νάυλους ( 65 ευρώ )

Συμπέρασμα :OA με 1000 !!!!!!!

Στο θέμα Taxi για την Dimgarant : Eίναι δυνατόν να σκέφτεσαι απο τώρα για ταχι για τον Μαιο του 2012 ?
Αρκετά ξενοδοχεία της Πόλης παρέχουν free transfer κατα την άφιξη και αρκετά και κατα την αναχώρηση .
Σε διαφορετική περίπτωση καλείς μέσω ξενοδοχείου και σε πάει αεροδρόμιο στο φεύγα.
Γενικώς αν δεν δείξεις ''πολυ τουρίστας'' δεν πρόκειται να έχεις περίεργες χρεώσεις-εμπειρίες με τα ταξί στην πόλη
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Υπαρχει και το ωραιοτατο havas να σε παει και να σε φερει ...
Τα ακριβα ξενοδοχεια (που μενει ο Χρηστος ) εχω δωρεαν transfer.....
Παρε το havas , και αν θες να γινεις extreme παρε το μετρό
 

Dimgarant

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Σας ευχαριστω όλους για τις πληροφορίες σχετικά με τα ταξι!
@ Χρήστο:έχεις δίκιο οτι είναι πολύ νωρίς ;)αλλά έχω πολύ χρόνο αυτή την περίοδο και το ψάχνω το θέμα. Μετά μπορεί αργοτερα να μην έχω χρόνο. Γενικά Θεωρείς ότι και για ξενοδοχείο είναι νωρίς να κλείσω απο τώρα??
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
προσφατα πληρωσα απο Αεροδρομιο - Μπεγιογλου 40 λίρες για ταξί ( 17 ευρω)
τα ιδια και όταν ζητησα ταξι απο τη ρεσεψιον του ξενοδοχειου στην αναχωρηση .
Αν μεινεις Παλια Πολη ειναι 14-15 ευρω .
Δεν υπαρχει προβλημα "ασφαλειας" με τα ταξί.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Οσο αφορά τις τιμές των ναυλων η προσωπική μου γνώμη είναι η εξείς:
αν θέλουμε να βαφτίσουμε value for money κάποια απο τις 3 εταιρίες αυτή είναι η ΟΑ
διότι η Turkish πετάει μεν πρωί και βράδυ αλλά πετάνε μαζί της και οι τιμές και πολύ σπάνια κάνει προσφορές .
Η Α3 βγάζει προσφορές αλλά πετάει απο και πρός μεσημέρι ( χαμένες μερες δηλαδή ) ειδικά χειμώνα .
Η ΟΑ πετάει πρωί 07:40 απο εδώ και 21:20 απο εκεί και βγάζει και προσφορές και τσάμπα νάυλους ( 65 ευρώ )

Συμπέρασμα :OA με 1000 !!!!!!!

Εδω Χρήστο παίζει τι ρυθμους έχει ο καθενας , αν πας πρωτη φορά και για λιγες μερες αξιζει η ΟΑ.
Αν ομως πας για ραχατι και βολτουλες οπως εγώ προσφατα , το να σηκωθω πολυ πρωι για να ειμαι στο αεροδρομιο στις 6 και φτανοντας ξενοδοχειο στις 9 να περιμενω να παει 1-2 η ωρα για να μπω στο δωματιο και στην αναχωρηση
να ξεροσταλιαζω απο τις 12 το μεσημερι χωρις δωματιο μεχρι τις 7 που θα φυγω για αεροδρομιο δεν με βολευει καθολου .
Αντιθετα η Α3 ήταν οτι επρεπε για τη περιπτωση μου .....
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Διαβάζω τις ανησυχίες περί αεροπορικών και σκέφτομαι τι τύχη έχουμε εμείς οι θεσσαλονικείς που παίρνουμε το αυτοκινητάκι και σε 6 ωρίτσες είμαστε στην Πόλη. Κι αν βιάζεσαι παίρνεις το αεροπλανάκι της Turkish (4 φορές την εβδομάδα) με 160 ? πήγαινε έλα. Πάντως το αυτοκινητάκι είναι ασύγκριτα πιο βολικό από Θεσσαλονίκη και αν είσαι πάνω από δύο άτομα και πιο οικονομικό φυσικά.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Διαβάζω τις ανησυχίες περί αεροπορικών και σκέφτομαι τι τύχη έχουμε εμείς οι θεσσαλονικείς που παίρνουμε το αυτοκινητάκι και σε 6 ωρίτσες είμαστε στην Πόλη. Κι αν βιάζεσαι παίρνεις το αεροπλανάκι της Turkish (4 φορές την εβδομάδα) με 160 ? πήγαινε έλα. Πάντως το αυτοκινητάκι είναι ασύγκριτα πιο βολικό από Θεσσαλονίκη και αν είσαι πάνω από δύο άτομα και πιο οικονομικό φυσικά.
Δε θα το έλεγα και τύχη τις 6 (που δεν είναι 6) ώρες ταξιδιού μπροστά στις 1,30 του αεροπορικού.
Και ειδικά άμα πετύχεις και καμιά προσφορά, τότε έρχεσαι στα ίδια με το κτελ από Θεσσαλονίκη.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
5:30 με 6 ώρες είναι και αρκετά χαλαρά κι όλας, εκτός από συγκεκριμένες περιόδους (ορισμένες μέρες το καλοκαίρι που έχει κίνηση το τελωνείο λόγω των τούρκων μεταναστών από την Ευρώπη) Από την πόρτα του σπιτιού μου, στο parking του εκάστοτε ξενοδοχείου στο Taksim ή στο Sultanahmet.

Το 1:30 του αεροπορικού δεν περιλαμβάνει τη διαδρομή στο αεροδρόμιο, την αναμονή εκεί, τη διαδικασία ελέγχου στο Ataturk, την παραλαβή αποσκευών, τη μεταφορά στην πόλη. Με το αυτοκίνητο, ξεκινάω ό,τι ώρα θέλω κι έχω και μέσο μεταφοράς για κάποια εξόρμηση σε προάστια ή μέρη που δεν πάει συγκοινωνία μέσα στην Κωνσταντινούπολη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
5:30 με 6 ώρες είναι και αρκετά χαλαρά κι όλας, εκτός από συγκεκριμένες περιόδους (ορισμένες μέρες το καλοκαίρι που έχει κίνηση το τελωνείο λόγω των τούρκων μεταναστών από την Ευρώπη) Από την πόρτα του σπιτιού μου, στο parking του εκάστοτε ξενοδοχείου στο Taksim ή στο Sultanahmet.

Το 1:30 του αεροπορικού δεν περιλαμβάνει τη διαδρομή στο αεροδρόμιο, την αναμονή εκεί, τη διαδικασία ελέγχου στο Ataturk, την παραλαβή αποσκευών, τη μεταφορά στην πόλη. Με το αυτοκίνητο, ξεκινάω ό,τι ώρα θέλω κι έχω και μέσο μεταφοράς για κάποια εξόρμηση σε προάστια ή μέρη που δεν πάει συγκοινωνία μέσα στην Κωνσταντινούπολη.
Και οτι μπορεις να τιγκαρεις το αυτοκινητο (ή εστω μπορουσες να το τιγκαρεις εκεινα τα παλια χρονια που ειχαμε λεφτα :D) με γλυκα,χαλια,κεραμικα,φωτιστικα ...που το πας?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom