Κούβα Con Cuba no te metas (Με την Κούβα μην τα βάζεις)

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ελπίζω όσοι διαβάσατε την ιστορία μου να βρείτε λίγο χρόνο να διαβάσετε και την παρέμβαση (σφήνα) του καλού φίλου και συνταξιδιώτη (και επίσης γηπεδικό μου ταίρι καθότι κατακίτρινος αρειανός κ αυτός) Αντώνη.

Εγώ πάντως τον διάβασα απολαυστικά!
Ωστόσο οφείλω να σχολιάσω κ να αποκαταστήσω μερικές αλήθειες...δική μου είναι η ιστορία άλλωστε έχω κάθε δικαίωμα ;)

Η πρόταση της Εύας για Κούβα με ξεκλείδωσε και ξεμπλόκαρε την αναποφασιστικότητά μου και την ευχαριστώ για αυτό.
Παρακαλώ...Εξι μήνες κάθε φορά που βρισκόμασταν τον άκουγα να ανακατεύει τη μισή υφήλειο σχετικά με το που ήθελε να ξεχειμωνιάσει. Εγώ χρειάστηκα περίπου 6 λεπτά να αποφασίσω την Κούβα μόλις είδα την προσφορά. Σημειώνω πάντως πως μόλις ξεμπλόκαρε, το γύρισε στο τούρμπο και δεν τον προλάβαινα :clap:

Εγώ έπαιζα το ρόλο του πελάτη που λατρεύουν οι επαγγελματίες συνοδοί των πρακτορείων. Στην ώρα μου και καθόλου γκρίνια κα μουρμούρα.
Απολύτως ακριβές. Πάντα στην ώρα του μαζί με εμένα και δεν γκρίνιαξε ποτέ και καθόλου ακόμη κ όταν τον πήγα με το έτσι θέλω στο Βαραδέρο με ...πολικές θερμοκρασίες για δεδομένα Κούβας.
Βεβαίως το ό,τι έφευγε ξεχνώντας τα φώτα ανοιχτά, τα κλειδιά του, το κινητό, τη μάσκα, τη ζακέτα και τελικά τα μυαλά του, είναι μια άλλη ιστορία, οπότε και μόλις αντελήφθην την κατάσταση, άρχισα να τον τσεκάρω ανελλειπώς πριν αναχωρήσουμε, τυρί, ρύζι, καφέ, γάλα, καμπά και θυμήθηκα τις εποχές που είχα 8χρονο και το έστελνα σχολείο.
'Οταν έφυγα δε για Ελλάδα και τον άφησα στος έλεος της μνήμης του προς στιγμήν ανησύχησα σε ποιά ακριβώς χώρα θα βρεθεί αφού και το σύστημα της επιβίβασης στην Κούβα δεν εγγυάται πως οπωσδήποτε θα μπεις στο σωστό αεροπλάνο. Τελικά όμως κυρίες και κύριοι ναι τα κατάφερε και αποβιβάσθηκε στην Κολομβία! (εκεί που ήθελε να πάει δηλαδή)


ένιωθα τελείως ανασφαλής και αναποφάσιστος με όλα αυτά τα plf pcr pig κλπ
Αυτό κολλάει και στο προηγούμενο σχόλιο. Ωστόσο δε γίνεται να μην πω αυτό που έκανε, με γαργαλάει ...τα δάχτυλα η ανάγκη να το μοιραστώ. Πείτε μου πως μπορεί κάποιος να θέλει να αποθηκεύσει την κάρτα επιβίβασής του στη συσκευή του αλλά αντί να κάνει αυτό να καταφέρει να την κάνει φωτό προφίλ στο λογαριασμό του στο facebook? :haha:
Σε φάση που δεν έχουμε πει τίποτα σχεδόν σε κανέναν για το ταξίδι και έχουμε συμφωνήσει να μη το δημοσιοποιήσουμε πριν φτάσουμε στον τελικό προορισμό (για πολλούς λόγους) ο φίλος μου ο Αντωνάκης πριν μπούμε στο αεροπλάνο για Παρίσι, έκανε την κάρτα επιβίβασής του για την πτήση από Παρίσι σε Αβάνα φωτό προφίλ (!), έβαλε το κινητό του σε flight mode και έπεσε ήσυχος να πάρει έναν υπνάκο να ξεκουραστεί μέχρι να προσγειωθούμε...
Φτάνουμε Παρίσι, ανοίγω το ίντερνετ και βλέπω έντρομη τι έχει κάνει και ενώ ήδη είχε μαζέψει τα Like και την έκπληξη αρκετών από τους φίλους του!
Λίγο πιο μπροστά μου καθόταν στο αεροπλάνο κι έτρεξα αμέσως να του πω τι έχει συμβεί...κι αφού έβγαλε ένα μουλάρωμα και μια άρνηση ότι αποκλείεται αυτός ο ίδιος μονάχος του να το κατάφερε αυτό-αλλά ήταν πιο πιθανό να του χάκαραν λέω εγώ το προφίλ , τελικά τον έπιασε ταράκουλο και μου έδωσε το κινητό του να κατεβάσω τη φωτογραφία και να σώσω...ότι σώζεται! Αυτά. Σε "έδωσα" στεγνά φίλε μου, σόρυ αλλά το φχαριστήθηκα κάπως να πω την αλήθεια και είσαι και μακριά για να με κράξεις :bleh:

πίνοντας mojito και ρίχνοντας χυλόπιτες σε όλες τις περαστικές,- hola mi amor - κοπελιές.
Κρίμα....Είχα την ελπίδα επιτέλους να βρεις το ταίρι σου κάπου στο άλλο ημισφαίριο και να έχουμε κ μεις ένα...εξοχικό όπου μπορούμε να ερχόμαστε να σας επισκεφτόμαστε κάπου κάπου ρε αδερφέ!

Ένα άλλο μουσείο εκεί δίπλα είχε καναπεδες και πορσελάνινα σερβίτσια . Έλεος ρε Εύα!
Εγώ δεν φταίω που εσείς οι μεγαλωμένοι στην Καμτσίδα είστε βασικοί...Εμείς σπίτι μας είμασταν με γαλλικά , πιάνο και πορσελάνες. Και μας λείπουν.

Το Μαδριγαλ , το μπαρακι της γειτονιάς αξίζει ιδιαίτερη αναφορά
True story

Εγώ πάντως θα κάνω μια ισχυρή σύσταση να προσφέρει ο Αντώνης στο κοινό του travelstories τις σημειώσεις από τα οδοιπορικά του στην Κολομβία μαζί με τις φωτογραφίες που χαιρόμαστε εμείς οι φίλοι του στην ομάδα που έχουμε στο fb.
Και θα ξεχαστεί λιγάκι ο κόσμος με τα διασκεδαστικά του κείμενα (με την πίκρα που παίρνουμε αυτές τις μέρες) και πληροφορίες φρέσκιες για την Κολομβία θα μάθουμε, εφόσον δεν βλέπουμε κάποιο άλλο ενεργό μέλος μας να ταξιδεύει προς τα εκεί αυτό το διάστημα.
 
Last edited:
D

Delmem39172

Guest
Τι λόγια υπάρχουν και τι να πεις για να περιγράψεις ένα λαό που ανεξάρτητα από την τόση ταλαιπωρία που υπομένει, είναι τόσο πρόσχαρος, φιλικός ακόμα και φιλότιμος θα τολμούσα να πω σαν τη δική μας ράτσα .
δεν υπαρχει ιχνος φιλοτιμο στους κουβανους....αν μια λεξη τους χαρακτηριζει αυτη ειναι η λεξη αγνωμονες.......η κουβα για εναν ξενο που παει να ζησει εκει ειναι ΘΑΝΑΤΟΣ μεταφορικα το λεω .τα χαστουκια ερχονται απανωτα και αδιακοπα το ενα πισω απο το αλλο ,μονον αν τους μαθεις μπορεις να επιβιωσεις στην κουβα.......
 
Last edited by a moderator:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
δεν υπαρχει ιχνος φιλοτιμο στους κουβανους
Εμάς πάντως και μας εξυπηρέτησαν και μας βοήθησαν. Δεν ζω εκεί για να έχω παραπάνω εμπειρία αλλά ένα πρόχειρο που θυμάμαι ήταν ένας ταρίφας που έπαιρνε απανωτά τηλέφωνα για να μας βρει εμφιαλωμένο νερό και μας πήγε εκτός πορείας ως κάπου που αγοράσαμε χωρίς να ζητήσει επιπλέον χρήματα...
 
D

Delmem39172

Guest
Εμάς πάντως και μας εξυπηρέτησαν και μας βοήθησαν. Δεν ζω εκεί για να έχω παραπάνω εμπειρία αλλά ένα πρόχειρο που θυμάμαι ήταν ένας ταρίφας που έπαιρνε απανωτά τηλέφωνα για να μας βρει εμφιαλωμένο νερό και μας πήγε εκτός πορείας ως κάπου που αγοράσαμε χωρίς να ζητήσει επιπλέον χρήματα...
τιποτα δεν ειναι δωρεαν στην κουβα αυτος που σας ''εξυπηρετησε΄΄ πηρε την προμηθεια του απο εκει που σας πηγε ειτε εστιατοριο ειτε οτιδηποτε αλλο...δεν σας πηγε απο καλοσυνη σαφως αλλα για να παρει το χαρτζηλικι του.....ας μην κρινουμε τοσο σιγουρα .για κουβα οταν μιλαμε ας ειμαστε επιφυλακτικοι.....ως τουριστας καλα ειναι αλλα οποιος παει να μεινει καιρο θα δει πραγματα που θα τριβει τα ματια του.....
 
D

Delmem39172

Guest
Πάρα πολύ ωραία η ιστορία σου Εύα.Μπραβο , χαίρομαι που περάσατε όμορφα.Σιγουρα θα περνούσες καλύτερα, όπως και εγώ προ κοβιντ, αλλά πλέον έτσι είναι η κατάσταση.Το μόνο που έχουμε είναι να μη σταματάμε να ταξιδεύουμε και να αποκτάμε εμπειρίες. Έχω και εγώ δύο ενστάσεις . Η πρώτη είναι στον επίλογο , όπου θα συμφωνήσω με τον ψηλό και το δεύτερο ως προς τα πούρα στο Βινιαλες. Όχι πως έχω ιδιαίτερη εμπειρία, αλλά από όσα έχει πει ο Γιώργος , μόνο σε κοχιμπα και μοντεχριστο δεν φέρνουν...όσο για τα 10€/πουρο παλαιοτερα κόστιζαν 10€/ 25 πούρα...ενω και σε εμένα πριν 2 μήνες ήθελαν 4/πούρο
25 ευρω παιρνεις ολοκληρο κουτι και μαλιστα εργοστασιακο αρκει να ξερεις η μαλλον να σε ξερουν αυτοι.....τα πουρα στον δρομο ειναι σκουπιδια αντιγραφη επωνυμων πουρων κυριως τις κοχιμπα που ειναι και τα πιο περιζητητα.βαζουν μεσα μεχρι μπανανοφυλλα .....πουρα στον δρομο απαγορευεται αυστηρως εως δια ροπαλου διοτι ειναι 100%μαιμου....
 
D

Delmem39172

Guest
Καλησπερα και απο μενα. Προσωπικα εχω παει 6 φορες στην κουβα, με τελευταια τον μαρτιο του 2020. Ναι ο κορωνοιος εκει με επιασε. Μαλιστα οταν εφυγα στις 23 μαρτη αν θυμαμαι καλα, την αλλη μερα εκλεισαν και τα συνορα. Αν και διαφωνω σε μερικα απο οσα γραφεις, δεν εχει σημασια αυτο, για τα πουρα θελω να πω οτι μετα τις 2 πρωτες φορες που αγορασα απο κουβανους , που βγηκαν καλα μπορω να πω, επειτα αγοραζα απο μαγαζι επισημα καθε χρονο με την ιδια τιμη. Μαρκα alejandro robaina ποιοτητα medio fuerte 25 πουρα 135 ευρω. Αυτο επειδη ειχα παει και στην φαρμα του εξω απο το pinar de rio και εκει εμαθα οτι ειναι απο τα πλεον παλαιοτερα και πολυ καλης ποιοτητας. Μαλιστα τα εφερνα σε φιλους που καπνιζουν χρονια μονο πουρα και εμεναν ενθουσιασμενοι. Τελος για τους κουβανους θα σου πω αυτο. εχω παντρευτει κουβανη (με εγγραφα κανονικα) , ηρθε στην ελλαδα και παροτι σε συγκριση με την κουβα περνουσε καλυτερα, δεν της αρεσε καθολου ο δικος μας τροπος ζωης. Σε 15 μηνες μου ζητησε να φυγει αφου ειχε κανει τεραστια προσπαθεια να προσαρμοστει , αλλα δεν μπορεσε. Εννοειτε οτι αν μπορουσα να παω να ζησω εκει , γνωριζωντας τωρα πια και τις δυσκολιες της ζωης εκει , αφου διαβαζω και τον γιωργο συνεχεια θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη. Πολλοι κουβανοι που δεν εχουν βγει απο την χωρα ποτε και θελουν να φυγουν, οταν δουν τον πραγματικο δυτικο πολιτισμο , γυριζουν πισω.Γνωριζω αρκετους. ΑΥΤΑ. Να εισαι παντα καλα και ευχομαι να ξαναπας. Τωρα θα ξερεις περισσοτερα και θα περασεις καλυτερα.
25 πουρα 135 ευρω αδερφε? και εισαι και παντρεμενος με κουβανη? απο που τα πηρες τοσο? στην φαρμα αλεξαντρο πηγα και εγω οταν ακομα ζουσε ο γερος ρομπαινα πεθανε νομιζω το 2009.λογικα ως ντοπιος πλεον εσυ αφου εχεις γυναικα κουβανη θα επρεπε να τα παρεις πιο οικονομικα.....που ζουσες στην κουβα? εγω μενω στο σιενφουεγκος....παραθετω φωτο απο ρομπαινα....εν ετη 2008
 

Attachments

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
25 ευρω παιρνεις ολοκληρο κουτι και μαλιστα εργοστασιακο αρκει να ξερεις η μαλλον να σε ξερουν αυτοι.....τα πουρα στον δρομο ειναι σκουπιδια αντιγραφη επωνυμων πουρων κυριως τις κοχιμπα που ειναι και τα πιο περιζητητα.βαζουν μεσα μεχρι μπανανοφυλλα .....πουρα στον δρομο απαγορευεται αυστηρως εως δια ροπαλου διοτι ειναι 100%μαιμου....
Θα σου πρότεινα καλύτερα τις παρατηρήσεις σου να τις αναφέρεις στο σχετικό νήμα Κούβα-Απορίες για να έχουν μεγαλύτερη αξία...και όχι κάτω απο την ιστορία μου που είναι κάτι τετελεσμένο και πλέον πολύ λίγο με αφορά τι έκανα σωστό και τι λάθος!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
τιποτα δεν ειναι δωρεαν στην κουβα αυτος που σας ''εξυπηρετησε΄΄ πηρε την προμηθεια του απο εκει που σας πηγε ειτε εστιατοριο ειτε οτιδηποτε αλλο...δεν σας πηγε απο καλοσυνη σαφως αλλα για να παρει το χαρτζηλικι του.....ας μην κρινουμε τοσο σιγουρα .για κουβα οταν μιλαμε ας ειμαστε επιφυλακτικοι.....ως τουριστας καλα ειναι αλλα οποιος παει να μεινει καιρο θα δει πραγματα που θα τριβει τα ματια του.....
Ως χώρα με δύσκολη οικονομική κατάσταση, η Κούβα έχει its fair share of λαμογια, και φυσικά ως ξένος λογικό είναι κανείς να προσελκύει πολλούς από αυτούς. Δεν αμφισβητεί κανείς ότι υπάρχουν κι αυτοί κι είναι αρκετοί. Από κει και πέρα μια χαρά ανθρώπους έχει η Κούβα και διαμάντια και εμπιστους και φιλότιμους , απλά τους ξένους τους πλησιάζουν σε μεγάλο βαθμό υστεροβουλοι κι είναι εύκολο (αλλά και αδικο) κανείς έχοντας τέτοιες εμπειρίες να γενικεύει για το γενικό πληθυσμό. Εγώ θα έλεγα ότι θέλει πολλή προσοχή η επιλογή ανθρώπων για κάποιον ξένο, αλλά σε γενικές γραμμές οι Κουβανοί ψυχουλες είναι, προσωπικά έχω λάβει μπόλικη βοήθεια ανιδιοτελως.

Το ότι η χώρα περνάει μια πολύ δύσκολη φάση, ακόμη και για τα δικά της χιλιοταλαιπωρημενα στάνταρ, είναι γεγονός.
 
D

Delmem39172

Guest
Ως χώρα με δύσκολη οικονομική κατάσταση, η Κούβα έχει its fair share of λαμογια, και φυσικά ως ξένος λογικό είναι κανείς να προσελκύει πολλούς από αυτούς. Δεν αμφισβητεί κανείς ότι υπάρχουν κι αυτοί κι είναι αρκετοί. Από κει και πέρα μια χαρά ανθρώπους έχει η Κούβα και διαμάντια και εμπιστους και φιλότιμους , απλά τους ξένους τους πλησιάζουν σε μεγάλο βαθμό υστεροβουλοι κι είναι εύκολο (αλλά και αδικο) κανείς έχοντας τέτοιες εμπειρίες να γενικεύει για το γενικό πληθυσμό. Εγώ θα έλεγα ότι θέλει πολλή προσοχή η επιλογή ανθρώπων για κάποιον ξένο, αλλά σε γενικές γραμμές οι Κουβανοί ψυχουλες είναι, προσωπικά έχω λάβει μπόλικη βοήθεια ανιδιοτελως.

Το ότι η χώρα περνάει μια πολύ δύσκολη φάση, ακόμη και για τα δικά της χιλιοταλαιπωρημενα στάνταρ, είναι γεγονός.
Που ζεις στην κουβά αν επιτρέπεται η ποσο έζησες και σε ποια πόλη?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παρακαλώ αυτή συνεχίστε αυτή τη συζήτηση, εφόσον το επιθυμείτε, κάπου εδώ .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom