Κούβα Con Cuba no te metas (Με την Κούβα μην τα βάζεις)

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

Δανείζομαι τον τίτλο για την ιστορία μου από γνωστό κουβανικό τραγούδι ενάντια στον Αμερικάνικο Ιμπεριαλισμό και ξεκινάω...

Σε πρόσφατο νήμα στο φόρουμ μας ρώτησαν ποιά ταξίδια ονειρευόμαστε για το μέλλον.. 8 στις 10 απαντήσεις είχαν μέσα την Κούβα. Ομοίως βρισκόταν πολύ ψηλά και στη δική μου λίστα.
Το γιατί αυτό το μακρινό νησί της Καραϊβικής προκαλεί τόσο ισχυρή επιθυμία να το επισκεφτείς νομίζω το αντιλαμβάνεσαι πλήρως μόνο αφού τελικά πατήσεις το πόδι σου εκεί.
Τα πολλά καντάρια ιστορίας, η ξελογιάστρα παρακμιακή Αβάνα, τα χρώματα, τα παλιά αυτοκίνητα, ο περήφανος κουβανικός λαός συνθέτουν ένα μοναδικό προορισμό και εξάπτουν την περιέργεια κάθε ταξιδιώτη.

Είμαι ακόμα "ζεστή" από το ταξίδι, οι εικόνες και οι σκέψεις δεν έχουν κάτσει καλά καλά μέσα μου και θα προσπαθήσω να ξεδιπλώσω μέσα από τη δική μου ματιά τα συναισθήματα, όσα είδα και έμαθα, όσα έζησα και όσα μας στέρησε η πανδημία αφού ακόμη κι αν είναι πλέον εφικτό το ταξίδι έχει αλλάξει παντελώς τα πλάνα και την καθημερινότητα του ταξιδιώτη.

Υστερόγραφο του ταξιδιού, ο κόβιντ που δεν έχω ιδέα που τον τσίμπησα, μου αφήνει χρόνο να ασχοληθώ με φωτογραφίες και το γράψιμο άμεσα αλλά αυτά θα τα πούμε στο τέλος.

Το πως ξεκίνησε η σκέψη για ένα τέτοιο μεγάλο ταξίδι εν μέσω της τρέλας που επικρατεί έχει ως εξής.
Είχα ένα υπόλοιπο άδειας κοντά στις 15 μέρες-κρατημένο επίτηδες μήπως και τελειώνουμε με την πανδημία και καταφέρω να κάνω ένα πιο μεγαλεπήβολο ταξίδι. Λίγο πριν την έκρηξη της Ομικρον συνέβησαν 2 πράγματα.
Πρώτον η Air France έβγαλε άπαιχτη προσφορά για σχεδόν όλη την Κεντρική και Νότια Αμερική και ταυτόχρονα στη δουλειά μας ανακοίνωσαν πως τέρμα τα αστειάκια με τις κρατημένες άδειες, όποιος δεν τις πάρει ως τέλος Γενάρη τις χάνει και ας πρόσεχε...
Το θεώρησα ως σημάδι της μοίρας και συζητώντας με ένα φίλο ο οποίος ήθελε να ξεχειμωνιάσει στο αλλο ημισφαίριο, αποφάσισα πως ήρθε η ώρα της Κούβας και έκλεισα το εισιτήριο στη φοβερή τιμή των 399 ευρώ (πήγαινε-έλα)!
Ο φίλος θα συνέχιζε μετά από αυτό για την Κολομβία και ίσως και αλλού και ύστερα από δύο μέρες προστέθηκαν στην παρέα η κολλητή μου με τον άντρα της και ο γκέι κουμπάρος τους!
Το γιατί αναφέρω ότι ο κουμπάρος είναι γκέι έχει σημασία στη συνέχεια.
Το πως μπορούσε στην πράξη να βγει ένα τέτοιο ταξίδι με 5 άτομα που κάποιοι δεν γνωρίζονταν καν μεταξύ τους δεν είχα την παραμικρή ιδέα.
Πήραμε το ρίσκο, έχοντας περάσει καλά στο παρελθόν σε διάφορες περιστάσεις και φτύσαμε και το κόρφο μας να πάνε όλα καλά.
Λίγες μέρες μετά ανακοινώθηκε η Ομικρον και πλέον τα πάντα ήταν στον αέρα.
Μέσα στις γιορτές όταν τα κρούσματα εκτινάχθηκαν έβλεπα πως ήταν περίπου απίθανο να καταφέρουμε να φύγουμε.
Αποφασίσαμε να μην ακυρώσουμε τίποτα και να το πάμε μέχρι την τελευταία στιγμή... Αρχίσαμε να περιορίζουμε τις επαφές μας, εγώ ειδικά για σχεδόν τρείς εβδομάδες ήμουν μόνο δουλειά σπίτι και όλη μέρα με μάσκα υψηλής προστασίας και δεν έβλεπα άνθρωπο. Ωστόσο στο γραφείο κάθε μέρα έπεφτε με κόβιντ ο ένας πίσω από τον άλλον , ήταν αδύνατο να φυλαχθείς απόλυτα.
Ακριβώς μια μέρα πριν την πτήση πήραμε στα χέρια μας το αρνητικό pcr και τότε μόνο ένιωσα τον ενθουσιασμό να φουντώνει μέσα μου. Επιτέλους μπορούσα να αφεθώ να πιστέψω ότι θα το ζήσω στην πραγματικότητα...

Κι έτσι με την αδιάκοπη , ακούραστη βοήθεια του @Yorgos (εγώ με σιχάθηκα να τον ρωτάω πράγματα αυτός ποτέ!) και του @kostas19821 που είχε πάει κ αυτός πρόσφατα και τους ευχαριστώ και τους δύο πάρα-πάρα πολύ, μπήκε στο αυλάκι ένα ταξίδι που σχεδίασα μόνη και για τους 5 αφού οι άλλοι δεν είχαν ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση να ασχοληθούν.
Εμένα πάλι αυτό είναι το βούτυρο στο ψωμί μου, ζω το ταξίδι απλά διαβάζοντας και σχεδιάζοντας...

Το αρχικό πρόγραμμα είχε ως εξής:
Θεσσαλονίκη - Ρώμη με Ryanair και διανυκτέρευση κοντά στο Fiumicino
Χαράματα της επόμενης πτήση από Ρώμη προς Παρίσι και από κει ανταπόκριση για Αβάνα.
3 μέρες Αβάνα, 2 Βινιάλες, 2 Σινφουέγκος - Τρινιδάδ, Σάντα Κλάρα και Βαραδέρο άλλες 2μέρες και οι τελευταίες 2 μέρες πάλι Αβάνα.
Επιστροφή με τον ίδιο τρόπο μέσω Ρώμης σύνολο 15 μέρες.
Στην πράξη αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε πραγματάκια λόγω συνθηκών που προέκυπταν αλλά αυτά θα τα καταγράψω λίγο λίγο.

20220123_130826.jpg


 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ακριβώς μια μέρα πριν την πτήση πήραμε στα χέρια μας το αρνητικό pcr και τότε μόνο ένιωσα τον ενθουσιασμό να φουντώνει μέσα μου. Επιτέλους μπορούσα να αφεθώ να πιστέψω ότι θα το ζήσω στην πραγματικότητα...
Το έχω νιώσει πρόσφατα αυτό το συναίσθημα και σε καταλαβαίνω απόλυτα!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
21/01 πρωί πρωί πετάξαμε για Ρώμη. Η μέρα ήταν ηλιόλουστη και τέλεια για βόλτες.

Τρίτη φορά για μένα στη Ρώμη αλλά η τελευταία ήταν ακριβώς δέκα χρόνια πριν οπότε είχε τρελή διάθεση να την περπατήσω ξανά.

Προσγειωθήκαμε στο Ciampino και εφόσον είμαστε 5 άτομα ψάξαμε για ταξί να μας πάει στο Termini για να κλειδώσουμε κάπου τις αποσκευές και να κάνουμε με άνεση τις βόλτες μας.

Ψάξαμε για ένα βανάκι να μας κατεβάσει στην πόλη μας είπε 50 ευρώ για όλους-μια χαρά αλλά έπρεπε πρώτα να φύγουν τα ταξί που περίμεναν μπροστά για να έρθει η σειρά μας. Εν τω μεταξύ κάποια στιγμή έφυγαν όσα ταξί ήταν να φύγουν, έφυγαν και τα λεωφορεία και εμείς μείναμε αμανάτι.

Λέει ο Ιταλός ταρίφας πως πλέον περιμένουμε να κατέβει η επόμενη πτήση…όποτε κι αν κατέβει αυτή και πως δεν μπορεί να παρακάμψει τη σειρά εκτός κι αν υπάρχει έκτακτη ανάγκη ας πούμε λέει αν κάποια είναι έγκυος μπορούμε να πούμε πως δε νιώθει καλά και πρέπει να πάει σύντομα στο γιατρό

Καθόλου δεν μου είχε περάσει τέτοια ιδέα από το μυαλό-φαινόμαστε σε αναπαραγωγική ηλικία; Αλλά είχα όρεξη για πλάκα και λέω στην κολλητή μου που είναι και νιόπαντρη , μόλις έμεινες έγκυος και δε νιώθεις καλά! :oops:

Ήρθε και ένας σεκιουριτάς να διαπιστώσει την κατάσταση κ εντέλει έδωσε προτεραιότητα στο βανάκι κ φύγαμε.

Και κει που νόμιζα ότι στις ψιλοαπάτες ήταν …μανούλες οι Ιταλοί και εμείς ακολουθούσαμε καταϊδρωμένοι, ξαφνικά μας πλευρίζει αμάξι με φάρο και μας πάει συνοδεία μέχρι το Termini! Εξηγεί ο ταρίφας πως είναι ασφάλεια και λογικά τους ειδοποίησαν επειδή παρακάμψαμε τη σειρά να διαπιστώσουν αν όντως πάμε στο γιατρό. Αν είναι δυνατόν!

Και όντως με το που φτάνουμε κατεβαίνουμε και περνάνε τον ταρίφα έλεγχο κόσκινο. Εμείς κάναμε πως δε μιλάμε αγγλικά, η φίλη μου έπιανε την κοιλιά της και μ αυτά και μ αυτά τη σκαπουλάραμε….

Αποφασίσαμε να κάνουμε την κλασσική βόλτα και περάσαμε από Fontana di trevi και μετά Piazza Navona για καφεδάκι και καταλήξαμε μετά από μια μεγάλη βόλτα στα στενά του Trastevere για φοβερή πίτσα και μακαρονάδα.

20220121_124522.jpg
20220121_132219.jpg
20220121_133100.jpg
20220121_133452.jpg
20220121_144716.jpg
20220121_144731.jpg
20220121_151801.jpg
20220121_153519.jpg
20220121_171230.jpg


και σούρουπο ξεκινήσαμε για πίσω και ήταν μαγεία....

20220121_173026.jpg
20220121_172920.jpg
20220121_173037.jpg


Γυρίσαμε στο Termini , μαζέψαμε τα πράγματα και με τον ίδιο ταρίφα που είχαμε ήδη δώσει ραντεβού από το πρωί πήγαμε στο ξενοδοχείο δίπλα στο Fiumicino διότι η πτήση μας έφευγε 6 το πρωί κ έπρεπε να σηκωθούμε από τις 3,30....

Είχα κλείσει το μεταμεσονύκτιο ταξί από το Booking και είχα ένα άγχος γιατί δεν είχα χρησιμοποιήσει ξανά τη συγκεκριμένη υπηρεσία και δεν είχα ιδέα πόσο αξιόπιστη είναι. Αφού έκανα συμφωνία με τον ξενοδόχο ότι θα τον ξυπνήσουμε να μας πάει αυτός σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, ησύχασα και πήγα για ύπνο.
Τελικά αποδείχθηκαν λίρα εκατό! στην ώρα τους και ευγενέστατοι. Φτάσαμε στο αεροδρόμιο σε μερικά λεπτά και τσεκάραμε όλες τις πτήσεις, η airfrance μάλιστα πήρε τις χειραποσκευές κανονικά κάτω στο αεροσκάφος και είμασταν πιο άνετοι στις μετακινήσεις μας.
Πρώτη πτήση Ρώμη Παρίσι. Στο Charles de Gaulle ένας χαμούλης και ατέλειωτο περπάτημα μέχρι να βρούμε το σωστό Terminal.
'Ελεγχοι σε κάθε σημείο, ξανά μανά πιστοποιητικά, Plf, τεστ, πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί μέσα στο τράνζιτ πρέπει να τα βλέπουν ξανά και ξανά αφού ξέρουν ότι δε γίνεται να μπεις αν δεν ελεγχθείς.
Εντέλει βρήκαμε την πύλη και από τον κόσμο που περίμενε καταλάβαμε πως η πτήση θα ήταν γεμάτη.
'Ηδη γνώριζα από τον Γιώργο πως η Airfance ακύρωνε μία στις δύο πτήσεις προκειμένου να συμπτύξει τους επιβάτες, προφανώς λόγω των αυξημένων ακυρώσεων εξαιτίας της 'Ομικρον.

Αυτό θα μας πήγαινε στην Κούβα...
20220122_093918.jpg
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στο διάστημα που οργάνωνα το ταξίδι αφού (εννοείται) πρώτα ξεσκόνισα το travelstories και διάβασα ότι πιο πρόσφατο υπήρχε για Κούβα με έμφαση στις ιστορίες του @psilos3 και της @maria_va που αντιλαμβάνομαι πως έχουμε παρόμοια γούστα, επίσης ξεσκόνισα και ότι υπήρχε σε ντοκιμαντέρ, κινηματογράφο κλπ.
Είδα το εκπληκτικό CubaLibre 8 επεισοδίων γύρω από την ιστορία της Κούβας από τις εποχές της Ισπανικής Κυριαρχίας και μέχρι το θάνατο του Φιδέλ, ένα πολύ ωραίο ντοκιμαντέρ του Νέτφλιξ Ο κάμεραν και η Κούβα και αρκετά αφιερώματα σε Κάστρο και Τσε Γκεβάρα. Αφού τελείωσαν αυτά έπιασα τις κινηματογραφικές συστάσεις του Γιώργου και είδα το ο Θάνατος ενός Γραφειοκράτη (Muerte de un Burocraca) το οποίο και καταευχαριστήθηκα, το αριστούργημα Μνήμες Υποανάπτυξης (Memorias de Subdesarollo) και το Soy Cuba.
Δεν έχω διαβάσει ποτέ τόσο πολύ για κανένα άλλο μέρος στο οποίο έχω ταξιδέψει. Αλλά πάλι κανένα άλλο μέρος δεν είναι σαν την Κούβα...
'Ηθελα να διαβάσω, να μορφωθώ, να μπω όσο γίνεται στο κλίμα, να καταλάβω...
Στο τέλος ένιωθα πως ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες για τον τόπο αυτό από ότι για τη δική μου πατρίδα.

Η 10ωρη πτήση της Aifrance ήταν άψογη και παρότι δεν είχα ακούσει καλά λόγια για τη συγκεκριμένη αεροπορική εγώ έχω εντελώς αντίθετη άποψη.
Μου έκατσε και τυχερό θέση στο διάδρομο με άδεια την διπλανή (ομοίως και στην επιστροφή) οπότε ήμουν υπεράνετα. Σέρβιραν φαγητό κ ελεύθερο αλκοόλ....ήπια 2 κρασιά μπας και ξεραθώ και είδα και το No time to Die που το είχα χάσει...Πριν την άφιξη σέρβιραν και πάλι σάντουιτς και καφέ ή αναψυκτικό, ενώ κατά τη διάρκεια της πτήσης έπινες ότι γούσταρες ελεύθερα.

20220122_192652.jpg


'Αφιξη στην Αβάνα στις 15.00 μεσημέρι και μετά από κανένα 20λεπτο χασομέρι όπου 20χρονοι κουβανοί τελωνειακοί καταγράφουν τα στοιχεία σου βγαίνεις και παθαίνεις το πρώτο σοκ...
Ζέστη, φοίνικες και αυτοκίνητα παλιά, παμπάλαια του 1950, άντε και κανά μεταγενέστερο Lada αυτές ήταν οι πρώτες εικόνες...

Σύντομα βρήκαμε το αμάξι με τον οδηγό που είχαμε κλείσει για να κάνει τις μεταφορές μας από το αεροδρόμιο και αργότερα μέσα στο νησί

Με αυτό θα μετακινούμασταν!

20220122_164556.jpg


Η διαδρομή μέχρι το Vedado όπου θα μέναμε ήταν καθηλωτική. 'Οχι πως είχε κάποια ιδιαίτερη ομορφιά. Αλλά είχε όλο αυτό για το οποίο είχαμε προετοιμαστεί.
Αυτό που τόσο εμφατικά όλοι αναφέρουν σαν ταξίδι στο χρόνο.
Πίσω σε μια Ελλάδα ίσως του 50: μια εποχή μου εμείς δε ζήσαμε ποτέ.
Κτίρια παλιά, ασοβάντιστα, ταλαιπωρημένα , παρατημένα....Αυτοκίνητα όπως τα ανέφερα πριν...Και μια εντελώς ξεχασμένη εικόνα....Παντού παιδιά να παίζουν στο δρόμο! Οπως κάποτε εμείς. Μια από τις ομορφότερες εικόνες που είδα όλες τις μέρες μου εκεί. Μου έφερε μνήμες, συγκίνηση, σκέψεις...
Δώστα από ένα τάμπλετ και ένα videogame και θα φυτευτούν. Δεν τα έχουν και παίζουν. Μαλώνουν, τα βρίσκουν, χτυπιούνται, βρίζονται επικοινωνούν...Κρίμα που όλο αυτό γίνεται...the hard way...

Φτάσαμε στο σπίτι του Γιώργου που είχαμε κανονίσει και μας υποδέχθηκε η Mάρτα που φροντίζει το σπίτι. Ενθουσιασμένοι τακτοποιηθήκαμε στο ευρύχωρο διαμέρισμα που μας χώρεσε άνετα όλους , πάρτε και μια γεύση πόσο ομορφούλι είναι.

20220122_180322.jpg

20220122_180357.jpg


Κάναμε τα μπάνια μας και είπαμε να ξεκουραστούμε λίγο για να βγούμε για φαγητό. 'Ελα όμως που ο καιρός είχε τη δική του άποψη και κάπου εκεί άνοιξαν οι ουρανοί!
Μιλάμε για βροχή όμως...Ασταμάτητα. Δε νομίζω να έχω ξαναζήσει τόσο δυνατή μπόρα. Δεν ήταν μόνο η ένταση ήταν κυρίως ότι δεν έλεγε να σταματήσει.
Κάποια στιγμή απλά έπρεπε να βγούμε για φαγητό...το πρώτο ταξί μας το κάλεσε η Μάρτα μια και δεν είχαμε ακόμη πρόσβαση από τα κινητά μας.
Πήγαμε σ ένα από τα καλύτερα εστιατόρια που φάγαμε στην Αβάνα , το Cafe Laurent λίγο πιο μακριά και παραγγείλαμε από αστακούς και γαρίδες μέχρι ropa vieja που είναι το κλασσικό τους. Συνήθως με μοσχάρι, ρύζι και μαύρα φασόλια.

20220122_204521.jpg


Δεν ήταν φθηνά τύπου τσάμπα...αλλά για το είδος του εστιατορίου και αυτά που παραγγείλαμε ήταν παραπάνω από καλά!
Επίσης εγώ δεν πλήρωσα τίποτα σ αυτό το τραπέζι διότι έκανα όλη την οργάνωση και ήθελαν να με ευχαριστήσουν....:)

Η βροχή βροχή αλλά ευτυχώς έκανε ζέστη. Λίγο παρακάτω είχα σημειώσει ένα από τα μπαρ που μου είχε πει ο Γιώργος. Κομμάτια είμασταν αλλά ένα ποτό το πρώτο βράδυ να μην το πίναμε;
Βγήκαμε έξω και γίναμε μούσκεμα. Φάγαμε και πόρτα από το μπαρ γιατί ήταν Σάββατο και ήταν γεμάτο και συνεχίσαμε λίγο πιο κάτω που βρισκόταν το εμβληματικό ξενοδοχείο Nacional.
Εκεί φανήκαμε πιο τυχεροί....άδειο ήταν βασικά. Παραγγείλαμε το πρώτο Mojito του ταξιδιού και ...παραδώσαμε πνεύμα.
Με το ζόρι γυρίσαμε σπίτι και πέσαμε να ξεκουραστούμε. Η επόμενη μέρα είχε καλύτερη καιρική πρόβλεψη και είχαμε πολλααααά να δούμε

20220122_220834.jpg
 

Attachments

Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
είδα και το No time to Die που το είχα χάσει
Μα όλες οι αεροπορικές το έχουν!!!! Εγώ δεν βλέπω Μποντ αλλά έτυχε να το βλέπει η διπλανή μου και μόλις είδα τον τύπο από το Robot, το γύρισα εκεί προς το τέλος!!!
Αν δεν είναι σπόιλερ, πόσο κόστισε η ενοικίαση αυτοκινήτου και οδηγού;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν δεν είναι σπόιλερ, πόσο κόστισε η ενοικίαση αυτοκινήτου και οδηγού;
θα τα γραψω στο τέλος τα οικονομικά σκέψου ακόμη δεν έχω ούτε εγώ την τελική εικόνα από κάρτες κλπ
Το αυτοκίνητο στοίχιζε 130 ευρώ την ημέρα τα πάντα μέσα, αλλά η κράτηση έγινε μέσω του ΓΙώργου.
Το καλο του να είσαι τόσα άτομα είναι ότι μοιράζονται αυτά τα έξοδα και συ το ξέρεις άλλωστε αφού ταξιδεύεις με παρέα.
Εϊχα κάνει έρευνα για ενοικίαση ενός πχ suv και ήταν λίγο φθηνότερο αλλά έπρεπε να οδηγήσουμε εμείς στους δρόμους της Κούβας και κανείς δεν είχε διάθεση...Θεωρήσαμε ότι είναι και εμπειρία να μετακινηθούμε με την αντίκα και σίγουρα μας γλύτωσε πολύ χρόνο διότι ήξερε τους δρόμους και το γκάζωνε το ρημάδι όσο δε φαντάζεσαι!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
θα τα γραψω στο τέλος τα οικονομικά σκέψου ακόμη δεν έχω ούτε εγώ την τελική εικόνα από κάρτες κλπ
Το αυτοκίνητο στοίχιζε 130 ευρώ την ημέρα τα πάντα μέσα, αλλά η κράτηση έγινε μέσω του ΓΙώργου.
Το καλο του να είσαι τόσα άτομα είναι ότι μοιράζονται αυτά τα έξοδα και συ το ξέρεις άλλωστε αφού ταξιδεύεις με παρέα.
Εϊχα κάνει έρευνα για ενοικίαση ενός πχ suv και ήταν λίγο φθηνότερο αλλά έπρεπε να οδηγήσουμε εμείς στους δρόμους της Κούβας και κανείς δεν είχε διάθεση...Θεωρήσαμε ότι είναι και εμπειρία να μετακινηθούμε με την αντίκα και σίγουρα μας γλύτωσε πολύ χρόνο διότι ήξερε τους δρόμους και το γκάζωνε το ρημάδι όσο δε φαντάζεσαι!
Μια χαρά η τιμή. Όταν με το καλό πάμε, θα τον προτιμήσουμε τον Bucanero. Το όνομα μου θυμίζει και ένα φίλο μου από το γυμνάσιο, που τον λέγαμε μπουκανάρα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
με το καλό πάμε, θα τον προτιμήσουμε τον Bucanero
Bucanero είναι το όνομα της τοπικής μπύρας που όμως δε βρήκαμε πουθενά μάλλον έκλεισε το εργοστάσιο λόγω πανδημίας.
Ξεκίνα από τώρα να μαθαίνεις βασικά ισπανικά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Bucanero είναι το όνομα της τοπικής μπύρας που όμως δε βρήκαμε πουθενά μάλλον έκλεισε το εργοστάσιο λόγω πανδημίας.
Ξεκίνα από τώρα να μαθαίνεις βασικά ισπανικά!
Αυτά δεν είναι βασικά ισπανικά. Είναι βασικά......μπυρικά!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Bucanero είναι το όνομα της τοπικής μπύρας που όμως δε βρήκαμε πουθενά μάλλον έκλεισε το εργοστάσιο λόγω πανδημίας.
Ξεκίνα από τώρα να μαθαίνεις βασικά ισπανικά!
Δεν υπάρχει χρήμα για αγορά βρώμης, χρωστάμε εις τους προμηθευτας. Πλέον εγχώρια μπύρα βρίσκεις πιο δύσκολα από εισαγόμενη.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom