Γαλλία Disneyland

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.410
Likes
17.244
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νορμάλ είναι, αρκεί να πας Δευτέρα - Πέμπτη και όχι π/σ/κ.
 

Soula

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάι
Καλησπέρα σε όλους.Για ακόμη μία φορά χρειάζομαι την βοήθειά σας.
Σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στο Παρίσι για την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου.Δύο οικογένειες με παιδιά.Από 4 χρονών μέχρι και 13(5 παιδιά σύνολο).Έχω παέι σε αρκετά πρακτορεία και απορίψαμε την ιδέα να πάμε με group.Θέλουμε λοιπόν να κλείσουμε τα αεροπορικά και τα ξενοδοχεία με το πρακτορείο και από κει και πέρα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις μας.Και ο Θεός βοηθός.
Πείτε μου σας παρακαλώ:να κάνουμε μία-δύο διανυκτερεύσεις μέσα στην disneyland? ή να μείνουμε σε κοντινά ξενοδοχεία?
Το πάρκο του Αsterix?
Έχει πάει κάποιος να μου πει τις εντυπώσεις του?
Έχουμε 6 μέρες ΜΟΝΟ.Να ευχαριστηθούν τα παιδιά αλλά να δούμε και το Παρίσι.Περιμένω τα φώτα σας.Ευχαριστώ
Σούλα
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πείτε μου σας παρακαλώ:να κάνουμε μία-δύο διανυκτερεύσεις μέσα στην disneyland? ή να μείνουμε σε κοντινά ξενοδοχεία?
Το πάρκο του Αsterix?
Έχει πάει κάποιος να μου πει τις εντυπώσεις του?
Έχουμε 6 μέρες ΜΟΝΟ.Να ευχαριστηθούν τα παιδιά αλλά να δούμε και το Παρίσι.Περιμένω τα φώτα σας.Ευχαριστώ
Σούλα[/quote]


Καλή η σκέψη σας. Λοιπόν, μία διανυκτέρευση στη Disneyland πιστεύω είναι αρκετή. Εγώ πήγα από το πρωι μέχρι το απόγευμα και δεν προλαβα να τα δω όλα. Όταν έψαξα για διανυκτέρευση έντος Disneyland οι τιμές ήταν στα 120 ευρώ τα 2 άτομα και την απέφυγα. Πιστεύω αν ψάξεις σε κοντινά ξενοδοχεία να βρεις καλύτερες τιμές. Ή δες αν μπορεί αυτή τη διανυκτέρευση να την κανονίσει το πρακτορείο σου. Στο πάρκο του asterix δεν πήγα.
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
γιατι να μεινετε στην disneyland?αν μεινετε στο παρισι σε μια ωρα με το RER θα ειστε εκει.και να θελετε να πατε 2 μερες,βολευουν τα μεσα μεταφορας.ξεκινατε πρωι και κανενα προβλημα.ετσι θα ειστε και στο Παρισι!
 

Soula

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάι
Ναι έχεις δίκιο.Οι τιμές μέσα στο πάρκο ξεφεύγουν.Γενικά είναι ακριβό ταξίδι.
Αλλά και γω πιστεύω ότι αξίζει να μείνουμε ένα βράδυ μέσα και τα υπόλοιπα στο Παρίσι.
Σ`ευχαριστώ πολύ πάντως.Επειδή θα έχουμε μαζί μας μικρά παιδιά κάθε πληροφορία, μου είναι πολύτιμη.Σ`ευχαριστώ πολύ
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
οι γνωμες πολλες και διαφορετικες..ακου και την δικη μου εμπειρια.
πηγαμε οικογενειακως τελος αυγουστου 2008 με δυο αγορια τοτε 15 και 11 ετων .
σιγουρα οι γονεις το απολαμβανουν περισσοτεροι ειδικα οι ανδρες.επαιξα τοσο στην εκδρομη αυτη που δεν θελω να ξανακουσω για λουνα παρκ.
λοιπον προτεινω διαμονη δυο με τρια βραδυα εντος της disneyland και τρεις στο παρισι...εχει αλλο γουστο να μενεις εντος.
στο παρκο του αστεριξ το οποιο κλεινει στις επτα το απογευμα , μια ημερα ειναι αρκετη και το παρκο αυτο ειναι εκτος της πολης.
ανεξαρτητα με τι πατε , πρακτορειο η μονοι σας επιλεξτε την χαρα των παιδιων πρωτα και μετα το κοστος της εκδρομης....
θα με θυμιθεις οταν γυρισεις ....
και να θυμασαι οτι εκεινο το διαστημα η θερμοκρασια ειναι απο 12 εως 25 βαθμοι ...
καλα να περασετε ...................:clap::clap:
 

Soula

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάι
ναι έχεις δίκιο.Και γω αυτό πιστεύω.
Άλλωστε για τα παιδιά κάνουμε την εκδρομή(λέμε τώρα:)
Ευχαριστώ.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.050
Likes
1.671
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Το αυτοκίνητο περισσότερο μπελάς θα σας είναι παρά εξυπηρέτηση. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το πάρκιν κοντά σε αξιοθέατα. Εδώ ταξιδιώτες που πάνε Παρίσι με αμάξι το παρκάρουν κάπου μόνιμα και κυκλοφορούν με το μετρό. Συμφωνώ απόλυτα με τον ELGEO2 ότι πρέπει να μείνετε 2 βράδια σε ξενοδοχείο μέσα στη Ντίσνεϋλαντ. Για να τη «χορτάσουν» τα παιδιά χρειάζονται 3 μέρες. Εκτός από τα τραινάκια (που θα θέλουν να ανεβούν 2 και 3 φορές την ημέρα σε μερικά) είναι και οι διάφορες παραστάσεις. Δυο μέρες για να τα γυρίσετε όλα με χαλαρούς ρυθμούς και μια για να ξαναπάτε σ’ αυτά που σας άρεσαν περισσότερο. Δεν έχει νόημα να διανυκτερεύετε στο Παρίσι γιατί θα είστε τόσο κατάκοποι αυτές τις μέρες που δεν θα έχετε διάθεση για βραδινές εξόδους. Στα ξενοδοχεία στη Ντίσνεϋλαντ τα βράδια έχει διάφορα χάπενινγκ για τα παιδιά. Υπάρχουν πρακτορεία που εξειδικεύονται για Ντίσνεϋλαντ και κλείνουν τα πακέτα ξενοδοχείο-εισιτήρια εισόδου, σε τιμές που αμφίβολο να τις πετύχετε μόνοι σας. Μην αποκλείετε και την ιδέα να πάτε με γκρουπ. Στα παιδιά συνήθως αρέσει και γίνονται πιο κοινωνικά ιδίως αν υπάρχουν και άλλα ξένα παιδιά στο γκρουπ. Για το πάρκο Αστερίξ δεν έχω γνώμη.
 
Last edited by a moderator:

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
και εμεις με group πηγαμε αλλα εκει ειμασταν ανεξαρτητοι..απλως απο το αεροδρομιο μας πηγαν στο ξενοδοχειο και μετα καθε οικογενεια εκανε το προγραμμα της..
για να πω την αληθεια ηταν παιχνιδια που ανεβηκαμε και τρεις φορες και το indiana jones με το γυριστο τραινακι και το αξεχαστο nemo < ακομη κυπαει η καρδια μου >
ειναι μια εκδρομη οπου η οικογενεια ειναι δεμενη και χαρουμενη......
οι γονεις χαιρονται βλεποντας τα παιδια τους χαρουμενα....

aimg809.imageshack.us_img809_2183_dsc04187.jpg

Uploaded with ImageShack.us
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
επειδή πάτε με παιδιά πρέπει να το ευχαριστηθούν και με το παραπάνω

κάθεστε 2 μερες ολόκληρες και το πρωι της τρίτης μερας φευγετε με το μετρό και πάτε Παρίσι

εννοειται οτι θα μεινετε εντός του πάρκου γιατι ακριβά μεν αλλά στην τιμή σιναι και οι εισοδοι του πάρκου ..οπότε κερδισμενοι θα βγείτε

αυτοκίνητο στο παρίσι ???? έχετε δει πως οδηγούν οι παριζιάνοι ???? άχρηστο και ακριβό το σπορ του ιχ στο παρίσι
μετρο και Αγιος ο θεός
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
και φυσικα να πατε στον αλλο εντυπωσιακο χωρο οπου κανουν απιστευτα πραγματα οδηγοι κασκαντερ.....
οι συζυγοι σας θα μεινουν κατενθουσιασμενοι και με ...ανοικτο το στομα

δυο φωτο ετσι για να σας ξεσηκωσω

aimg808.imageshack.us_img808_7514_dsc04546y.jpg

Uploaded with ImageShack.us

aimg823.imageshack.us_img823_2475_dsc04569.jpg

Uploaded with ImageShack.us
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Λοιπόν να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου...Το ταξίδι στην ντίσνευλαντ ήταν το πρώτο ταξίδι της κόρης μου στο εξωτερικό ( και νομίζω το πιο θεαματικό για να μπει στον κόσμο των ταξιδιών) πριν από 4 χρόνια , όταν ήταν δέκα ετών . Πήγαμε με μία συμμαθήτριά της και τη μαμά της ( οι μπαμπάδες μείναν πίσω και το μόνο καλό στην περίπτωση αυτή ήταν ότι μοιραστήκαμε τα έξοδα του δωματίου). Όταν σχεδιάζαμε το ταξίδι μας προβληματιστήκαμε κι εμείς για το που να μείνουμε . Αποφασίσαμε όμως ότι θα επικεντρώσουμε το ταξίδι αυτό στα παιδιά και όχι σε μας , οπότε και μέιναμε μέσα στην Ντίσνευλαντ. Να υπολογίσεις ότι οι ουρές στα διάφορα παιχνίδια είναι πολύ μεγάλες οπότε είναι τρομερά κουραστικό να ξεκινάς από το Παρίσι , να είσαι νωρίς όταν ανοίγουν οι πύλες ( νομίζω γύρω στις 9 ή 10 ανοίγουν το πρωί) , να περνάς όλη σου την ημέρα εκεί και το βράδυ να πρέπει να γυρίσεις πίσω . Έχε υπόψη σου ότι ενώ όλη την ημέρα είναι σαν κουρδισμένα τα παιδιά και δεν τα πτοεί τίποτα , το απόγευμα σέρνονται...
Το δικό μας πρόγραμμα είχε ως εξής: Φθάσαμε Παρασκευή βράδυ ( βγάλαμε εισιτήρια και ξενοδοχείο από ένα πρακτορείο. Με το ξενοδοχείο είναι πληρωμένες και οι κάρτες εισόδου στο πάρκο που θα πρέπει να σημειώσεις ότι παιδί και ένας γονιός τότε ήταν περίπου 100?). Από το αεροδρόμιο υπάρχει ειδικό λεωφορείο για ντίσνευλαντ( είναι κατακόκκινο με το Μίκυ και τους άλλους ήρωες , δεν χάνεται με τίποτα). Εισιτήριο βγαζεις στον οδηγο λεγοντας και σε ποιό ξενοδοχείο της Ντίσνεϋλαντ θα μείνεις . Κάνει στάσεις σε όλα τα ξενοδοχεία με την σειρά( εμείς μείναμε στο Santa Fe που είναι το πιο φθηνό αλλά νομίζω ότι ήταν μιά χαρά . Σε όλα τα ξενοδοχεία η πλειονότητα των δωματίων είναι τετράκλινα , για οικογένειες..). Από κάθε ξενοδοχείο όλη την ημέρα περνούν συνέχεια λεωφορεία που σε πάνε στην είσοδο του πάρκου , δωρεάν ,και φυσικά και από το πάρκο σε γυρίζουν πίσω . ( οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές , όμως το μεν πρωϊ τα παιδιά δεν μπορούν να περιμένουν ούτε λεπτό για να πάνε περπατώντας .... θέλουν να είναι αν είναι δυνατόν μπροστά μπροστά για να μπουν νωρίς στο παρκο το δε βράδυ δεν αντεχουν να πάνε ούτε μέχρι τη στάση , πόσο μάλλον να περπατήσουν ως το ξενοδοχείο.) Σάββατο πρωί πρωι ξεκινάμε για ντίσνευλαντ... Ξέρουμε τι γίνεται με τις ουρές οπότε και κάνουμε το εξής: Γυρίζουμε για αναγνώριση το πάρκο , μπαίνουμε όπου δεν υπάρχει ουρά και για τα υπόλοιπα παιχνίδια που γίνεται χαμός παίρνουμε το fast pass ( ενα εισιτήριο εισόδου εκτός ουράς άλλης ώρας. κάτι σαν ραντεβού ...) για το απόγευμα . Εδώ μπαίνει η ευκολία του να μένεις μέσα στο πάρκο . Δεν υπήρχε πρόβλημα για μας να πάρουμε από το πρωί είσοδο για το απόγευμα .Με την άνεσή μας το μεσημεράκι γυρίσαμε στο ξενοδοχείο , φάγαμε , κοιμηθήκαμε και το απόγευμα φρέσκες φρέσκες , γνωρίζοντας και το πάρκο πια πολύ καλά στηθήκαμε στην ουρά μας ( και στο fast pass έχει ουρά , αλλά δεν έχει καμμία σχέση με την άλλη..σε 5' έμπαινες στο παιχνίδι σου..). Να λάβεις υπόψη σου ότι το καλοκαίρι κλείνει αργότερα από το χειμώνα και ιδίως το Σάββατο και την Κυριακή . Καθώς κλείνει αργότερα , από καποια στιγμή και μετά αρχίζει να φεύγει πολύς κόσμος που έχει έρθει από μακριά , και οι ουρές αδειάζουν . Οπότε αν μένεις σε ξενοδοχείο μέσα κάνεις ως το τέλος , μέχρι να σε διώξουν .........
Την επομένη , κυριακή δεν πατήσαμε στο Πάρκο καθώς η ταλαιπωρία θα ήταν τεράστια και είχαμε προγραμματισει να πάμε Παρίσι. Με τα παιδιά πήγαμε Αψίδα του Θριάμβου , Πύργο του Αιφελ , βόλτα με καραβάκι στο Σηκουάνα , Παναγία των Παρισίων βόλτα και φαγητό δίπλα στο Σηκουάνα . Θέλαμε να πάμε και Μονμάρτη όμως τις είδαμε ότι όπου έβρισκαν σκαλοπάτι , πεζοδρόμιο , πεζουλάκι το κάναν από καρέκλα ως κρεβάτι, οπότε και φύγαμε για πίσω...( στο τρένο κοιμόντουσαν σε όλη τη διαδρομή). Δευτέρα και Τρίτη που ήταν δύο καθημερινές ημέρες ξεκινήσαμε νωρίς νωρίς και κάναμε όλα τα παιχνίδια . Την Τετάρτη φεύγαμε το απόγευμα οπότε πήγαμε και πάλι μέχρι το μεσημέρι . Εκτός από το κυρίως πάρκο υπάρχει και το Στούντιο ντίσνευ που έχει πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις ( αυτό με τους κασκαντέρ , τις σκηνές από ταινίες κ.λ.π.).
Να ξέρεις ότι και 1-2 ημέρες ακόμη να είχαμε μια χαρά θα τις γεμίζαμε. Οι μικρές δεν ήθελαν να φύγουν.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.661
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom