Γαλλία Disneyland

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
καλημερα.....!!!
θα παμε δυο ζευγαρια,χωρις παιδια!
η σκεψη μας ειναι να παμε παρισι και να επισκεφτουμε και την disneyland!
Αφού μιλάμε για ενήλικες, μια μέρα είναι αρκετή στη disneyland, προλαβαίνεις να περάσεις από όλα τα ενήλικα παιχνίδια, 2 αν θέλεις και μια επανάληψη...

Όπως σου είπε και ο paulsofmeli, καλύτερα να μείνεις Παρίσι και να πάρεις τρένο για disneyland.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
ας το συζητήσουμε αφού ανοίξαμε το θέμα. το πως βλέπει ο καθένας ένα ταξίδι είναι εντελώς υποκειμενικό ζήτημα. άλλος επισκέπτεται το παρίσι για τα μουσεία (ποπιντού, οσέ, πικάσο κ.λ.π.), τα αξιοθέατα (τον λούβρο, τις βερσαλλίες), τις εκδηλώσεις, τα μνημεία, άλλος για την διασκέδαση και τα κοσμικά ιβέντ, άλλος γιατί του αρέσει να πίνει αμέριμνος καφέ κάνοντας μίνι κρουαζιέρα στον σηκουάνα. όταν κάποιος συνταξιδιώτης ρωτά για κάποιο μέρος, προφανώς θέλει να ακούσει την άποψη και την εμπειρία όλων. εγώ λοιπόν από την επίσκεψη μου στην γιουροντίσνεϊ ειλικρινά δεν αποκόμισα τίποτα και εάν ξαναπήγαινα στο παρίσι προφανώς δεν θα την ξαναεπισκεπτόμουν.ή μάλλον αποκόμισα. τις ατέλειωτες ουρές και τις ώρες αναμονής προκειμένου να συμμετέχεις σε ένα παιχνίδι που άνετα βρίσκεις στο αλού φαν πάρκ.(και ενώ έχεις προμηθευτεί την φάστ πάς) Αντιθετα στο λούβρο θα πάω όσες φορές έχω την τύχη να βρεθώ στο παρίσι όπως επίσης και στο μουσείο που βρίσκεται δίπλα στον πύργο του Αιφελ και τον αύγουστο του 2007 είχα την ευκαιρία να θαυμάσω εκθέματα της προκολομβιανής εποχής της νοτίου αμερικής. και θα πάω γιατί το παρίσι μου δίνει την ευκαιρία να δω εκπληκτικά πράγματα. Τώρα εάν την γιουροσντίσνεϊ την επισκεφτώ στο μέλλον με την μικρή μου κόρη, πιθανώς να μείνω ένα βράδυ για να χαρεί η μικρή, παρακολουθώντας το θέαμα. Εγώ όμως για να πω την αλήθεια δεν ξετρελλάθηκα. Για μένα η γιουροντίσνεϊ δεν αποτελεί καν επιλογή.Το παρίσι δεν με άγγιξε ελέω γιουροντίσνεϊ. Ναι χρήστο δυστυχώς έχω πάει. όλοι κάνουμε λάθη.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
στο τέλος μου το χάλασες :D Στάυρο !!!!!!!!!!!!!! πλάκα κάνω ......
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και επαυξάνω και γω από το ταξίδι στο παρίσι ( πήγαμε την ιδια χρονιά ) μου έχουν μείνει τα πάντα τα μουσεία τα cafe τα......
αλλά το θέμα που ανοιξε η mariaxr΄ ηταν " disney " και αναφέρθηκα στα της disney .
το αν θα πάει κάποιος στην γαλλία με κύριο λογο την disney και οχι το παρίσι αυτό είναι θέμα δικό του ....εγω τι να κάνω ( δεν αναφέρομαι στην mariaxr) .

οταν η μικρή σου θα μεγαλώσει θα το (απαιτήσει ) να την πάς όπως οι δικές μου που μόνο αυτό σκέφτονται :haha: και τοτε θα δεις τα πράγματα αλλιώς .....πιστέυω δηλαδή :shock:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Στη Eurodisney μέχρι κι εγώ έχω πάει!!Φαντάσου...
Το 96 όταν έμεινα σε μια φίλη στο Παρίσι κοντά τρεις βδομάδες... εντυπώσεις? μην με ρωτάτε σαχλαμάρες... έχω πάει στο Παρίσι πάνω από 10 φορές από τότε και δεν το ξανακάνω το έγκλημα... αν έχετε κι εσείς τρεις βδομάδες έτσι για πλάκα πετάξτε μια μέρα, αλλά αν έχετε μια βδομάδα μην κάνετε κουλά...το Παρίσι είναι ανεξάντλητο και φαντασμαγορικό... ποιός ασχολείται με γελοιότητες...
 

mariaxr

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
γαλλικη ριβιερα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
καταρχην ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας!

θα προσπαθησω να δωσω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα για το τι ακριβως θελουμε να κανουμε!!! λοιπον
θελουμε να παμε 4 ατομα στο παρισι για 6 μερες περιπου οπου η μια μερα θελω να ειναι στην disneyland για να "παιξω" :)
οι υπολοιπες μερες θα ειναι στο παρισι!
εχω ομως το εξης ερωτημα:
με γκρουπ ή μονοι μας??
οι μισοι θελουμε να παμε μονοι μας και να νοικιασουμε αυτοκινητο για να γυρισουμε τα μερη που θελουμε εμεις και οι αλλοι μισοι θελουν με γκρουπ!!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
καταρχην ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας!

θα προσπαθησω να δωσω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα για το τι ακριβως θελουμε να κανουμε!!! λοιπον
θελουμε να παμε 4 ατομα στο παρισι για 6 μερες περιπου οπου η μια μερα θελω να ειναι στην disneyland για να "παιξω" :)
οι υπολοιπες μερες θα ειναι στο παρισι!
εχω ομως το εξης ερωτημα:
με γκρουπ ή μονοι μας??
οι μισοι θελουμε να παμε μονοι μας και να νοικιασουμε αυτοκινητο για να γυρισουμε τα μερη που θελουμε εμεις και οι αλλοι μισοι θελουν με γκρουπ!!!

Δε υπαρχει κανενας λογος να νοικιασεις αυτοκινητο στο Παρισι. Εχει Μετρο,λεωφορεια κτλ. Θα εχεις και το προβλημα του παρκινκ και τα παρκομετρα...

Μονοι και παλι μονοι να πατε.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καταρχην δεν χρειαζεται να νοικιασετε αυτοκινητο. Οι συγκοινωνιες ειναι εξαιρετικες μετρο, RER,λεωφορεια κλπ. Αλλωστε σε μια πολη οπως το Παρισι θα τραβηξετε το διαβολο σας να βρειτε να το παρκαρετε γυρω απο τα αξιοθεατα. Και θα σας στοιχισει αντερα και κινηση θα εχει και ταλαιπωρια να οδηγει κανεις μια πολη που δεν κατεχει. Απο εκει και επειτα στην ερωτηση γκρουπ η μονοι η δικη μου προσωπικη απαντηση ειναι μονη μου, αλλα καταλαβαινω οτι αυτο εξαρταται απο το ποσο "ψημενοι" ταξιδιωτες ειστε. Αν οχι τοτε παιρνετε ενα πακετο τουριστικο, διαλεγετε εκεινο που θα εχει ξενοδοχειο στην αριστερη οχθη κοντα στο Saint Germain de Pres, Jardins de Luxembourg, Boulevard Saint Michel, η αν προκειται για δεξια οχθη τοτε Marais για να εχετε και δυνατοτητες βραδινης εξοδου κια να μην πηξετε σε καμια περιοχη Opera οπου κλεινουν τα παντα και στις 7 το βραδι δεν κυκλοφορει κοσμος. Απο το πακετο ακολουθειτε τις ξεναγησεις που θελετε και μπορειτε παραλληλα να διαμορφωσετε το δικο σας προγραμμα.
Δες και εδω: http://www.travelstories.gr/%E5%F1%F9%F4%E5%F5%EC%DD%ED%EF%E9-%EC%E5-%F4%EF-%F0%E1%F1%DF%F3%E9/8193-%E5%F1%F9%F4%DE%F3%E5%E9%F2-%E3%E9%E1-%E4%E9%E1%EC%EF%ED%DE-%EA-%E1.html
 

paulsofmeli

Member
Μηνύματα
40
Likes
24
Πήγα μόνος μου με easyjet μισή τιμή συνολικά απο πρακτορείο και ασύγκριτη εμπειρία, με τέτοιες συγκοινωνίες ούτε για πλάκα αυτοκίνητο.....
Ενδεικτικά για το μετρό δεν υπάρχει σημείο στο παρίσι που να απέχει περισσότερο απο 500 μέτρα από κάποιο σταθμό....
Δια μορφώστε μόνοι το προγραμμα σας και για ευκολία κινηθείται αποκλειστικά με μετρό.
 

paulsofmeli

Member
Μηνύματα
40
Likes
24
αγόρασε billet νομίζω λέγεται και είναι δεκάδα εισιτηρίων γενικά συμφέρει να τα παίρνεις με 1οάδες.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
καταρχην ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας!

θα προσπαθησω να δωσω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα για το τι ακριβως θελουμε να κανουμε!!! λοιπον
θελουμε να παμε 4 ατομα στο παρισι για 6 μερες περιπου οπου η μια μερα θελω να ειναι στην disneyland για να "παιξω" :)
οι υπολοιπες μερες θα ειναι στο παρισι!
εχω ομως το εξης ερωτημα:
με γκρουπ ή μονοι μας??
οι μισοι θελουμε να παμε μονοι μας και να νοικιασουμε αυτοκινητο για να γυρισουμε τα μερη που θελουμε εμεις και οι αλλοι μισοι θελουν με γκρουπ!!!
οι τραβελστορίτες δεν πάνε με γκρουπ και μάλιστα στο Παρίσι.
180 ευρώ 2 άτομα μετ΄επιστοφή με easyjet. μήνα Νοέμβρη
και μεις 6 μέρες και μια μέρα στη disneyland. κι αν θέλεις σου τσεκάρω τα σπουδαιότερα
να δείς για να μην πελαγώσεις, και να τα προλάβεις.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
καλα τι ερώτηση ήταν αυτή πρός τους συνταξιδιώτες του forum
μόνοι η group στους 100 και οι 100 θα σου πούν μόνοι ........
παρίσι με group είναι μια πίκρα !!!!!κυριολεκτικά στο λέω από εμπειρία
τα έχουν πεί όλα οι προηγούμενοι
1) μεγάλη διαφορά στο κόστος της εκδρομής
2)ατομικό προγραμμα συμφωνα με τα ενδιαφέροντα σας
3)ευελιξία στο πρόγραμμα ,επιλογή περιοχής διαμονής
4)το Παρίσι είναι συγκλονιστικά μεγάλο όμορφο και υπέροχο ...δεν γίνετε μέσα από τα τζάμια ενός πούλμαν που θα περνά μπροστά από ένα αξιοθέατο η σταματώντας για 10-20 λεπτά να το "νοιώσεις "...πρέπει να το περπατήσεις χωρίς το άγχος του group


διάβασε μερικές από τις ταξιδιωτικές αφηγήσεις των υπολοίπων για το παρίσι και θα καταλάβεις τι εννοώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.620
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom