dk και vagantos στο ΄Αγιο Όρος

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αα ρε Βαγγελη,ζω το Ορος για δευτερη φορα μεσα απο την περιγραφη σου(κι ας σου ειπα οτι δεν θελω να ξαναπαω).:haha:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Mr Vagantos, πολύ καλός ο τρόπος που διηγείσαι την επίσκεψή σας στο ΑΟ
Λιτά, ρεαλιστικά, σαφή, ξεκάθαρα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Mέρος τέταρτο και τελευταίο.
Αποχαιρετούμε τον π. Αλύπιο. Ο γέρων της παρέας έχει κιόλας παραγγείλει ξυλόγλυπτη εικόνα, τον Αη Γιώργη να “καθαρίζει” το δράκο (άλλο ένα έγκλημα οικολογικό , αφού αν δεν τον είχε σκοτώσει θα τον είχαμε σήμερα να τον βλέπουμε, και δε θα τρέχαμε στις Ινδονησίες να δούμε δράκο, άσε τα τουριστικά οφέλη).
Παίρνουμε τα πράγματά μας και φεύγουμε για το λεωφορείο που θα μας πάει στην Ξηροποτάμου.
Στα γρήγορα κάνουμε κι ένα πέρασμα να δούμε την εικόνα του “Άξιον εστί”.
Το λεωφορείο, μας αφήνει στη στάση Ξηροποτάμου 10΄περίπου με τα πόδια απ τη μονή. Στον περίβολο υπάρχει κιόσκι, με εκπληκτική θέα στη θάλασσα.
Μπαίνουμε στο αρχονταρίκι. Άλλος Θεός εδώ. Καινούργιο πετρόχτιστο κτίριο, ωραία κουφώματα, φυσικό γκαζόν στην αυλή. “Ξενοδοχείο 3 αστέρων” λέει ο dk που υποψιάζεται ότι δεν έχει ντουζ ούτε κι εδώ.
Τσιπουράκι, λουκουμάκι, τα στοιχεία σας, ανεβαίνουμε στο δωμάτιο (6κλινο, καθαρό). Παραδίπλα έχει και βιβλιοθήκη ανοιχτή μέρα νύχτα για το κοινό.
Κι άλλη πρωτοτυπία. Σερβίρουν πρόχειρο γεύμα κατά τις 12 (στην κουζίνα και άνευ προσευχής).
Στη συνέχεια, βιβλιοθήκη και μεσημεριανή ξάπλα (βαριά η καλογερική!!). Ξύπνημα με πονοκέφαλο. Είναι σύμπτωμα στέρησης απ την έλλειψη καφεΐνης που γιατρεύεται πάραυτα με (δανεικό) φραπέ στο μπαλκόνι.
Είναι ώρα εσπερινού. Προσερχόμαστε καθυστερημένοι. Ο προθάλαμος του ναού έχει πανέμορφες παραστάσεις που φωτογραφίζουμε στη ζούλα.
Η μονή είναι αφιερωμένη στους 40 μάρτυρες και έχει πολλά κειμήλια και λείψανα τα οποία θα μας εκθέσουν για να προσκυνήσουμε.
Μένω για να δω το μεγαλύτερο κομμάτι Τίμιου Ξύλου που υπάρχει στον κόσμο και κατέχει η μονή.
Είναι κύβος 15Χ15Χ15 ντυμένος με χρυσό ή ασήμι. Δίπλα του εκτίθενται κάρες, δάχτυλα και άλλα οστά, πάντα σε θήκες. Αν τέτοια εκθέματα ενισχύουν την πίστη, “έχει καλώς”, αλλιώς..
Μην το ξεχάσω κι αυτό:
Την ώρα του προσκυνήματος, ο μοναχός που λιβανίζει τα εκθέματα, λιβανίζει και κάτι άλλο που κρατάει στο χέρι του .
Πλησιάζω και βλέπω οτι είναι κομποσκοίνια. Αυτά που αγόρασαν απ έξω. Τα φέρνουν για να ειναι διαβασμένα...
Ενας απ την παρέα (δεν θελω να τον κάψω) μου λέει:
-Αμάν, τα ξέχασα στην τσέπη και δεν τα δωσα για “διάβασμα”. Και είναι και για τη γυναίκα μου.
-Δεν πειράζει. Πες της οτι τα διάβασες και παίρνω εγώ την αμαρτία....
Ακολουθεί γεύμα στην ωραιότατη, γεμάτη τοιχογραφίες τράπεζα της μονής.
Γενικά αυτή η μονή δίνει αίσθηση ευζωίας(αρχοντιάς ). Φαίνεται στα κτίρια, αλλά και στο προσωπικό. Άλλωστε εδώ έχουν ξένους εργάτες για τις βαριές δουλειές .
Το βραδάκι κουβεντούλα με ξηρούς καρπούς στο μπαλκόνι και μετά ενα τρίωρο στη βιβλιοθήκη. Βρήκα έναν πολύ ωραίο τόμο αφιερωμένο στην ιδιαίτερη χλωρίδα της χερσονήσου του Άθω. Κι ακόμη ενα βιβλίο με φωτογραφικό υλικό από όλα τα μέρη που αναφέρονται στη Βίβλο.
Γύρω στις 1 πμ ύπνος.
Κυριακή 4 Μαΐου 2008.
Μέρα επιστροφής. Ξύπνημα χαλαρό και φύγαμε.
Ο αρχοντάρης μας έχει προειδοποιήσει από χτες οτι σήμερα η λειτουργία θα κρατήσει πολύ. Απ τις 4 ως τις 10 (όρθρος,λειτουργία, δοξολογία που είναι και του Θωμά). Μα 6 ώρες ευλογημένοι; Την παροιμία για το πολύ το κύριε ελέησον την ξέρετε;
Τέλος πάντων, δεν μου πέφτει και λόγος, αναχωρούμε. Το λιμάνι της Δάφνης είναι περίπου μισή ώρα δρόμος. Πίνουμε το καφεδάκι μας και προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να φύγουμε πιο νωρίς απ τη 1μμ. Ο δαιμόνιος dk, τα καταφέρνει και φεύγουμε με ταχύπλοο.
Στην Ουρανούπολη ξαναβρίσκουμε το αυτοκίνητό μας και αρκετούς τουρίστες.
Κάποιος ρίχνει την ιδέα να μείνει να παρηγορήσει κάτι Βουλγάρες που στέλνουν τους άντρες τους στο Όρος.
Τι τα θες. Τρεις μέρες είναι λίγες για να σε κάνουν ισχυρό απέναντι στους πειρασμούς.
Φεύγουμε στα γρήγορα και μετά από 10 λεπτά κάνουμε στάση για αναψυκτικό σε (ταξιδιάρη) φίλο του dk στην Ιερισσό.
Άλλη μια στάση Θεσσαλονίκη και τέλος ταξιδιού για μένα σε πάρκιν της Εθνικής λίγο παρακάτω. Αποχαιρετώ τους νέους μου φίλους.
H Mrs vagantos με περιμένει.
-Πρέπει να βιαστούμε για να προλάβουμε το γλέντι του γάμου, της κόρης ενός φίλου.
-Αφού κάνω μπάνιο πρώτα, ευλογημένη.

Δύσκολη που είναι η ζωή κι εξω απ τα μοναστήρια...
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Τσιπουράκι, λουκουμάκι, τα στοιχεία σας, ανεβαίνουμε στο δωμάτιο (6κλινο, καθαρό). Παραδίπλα έχει και βιβλιοθήκη ανοιχτή μέρα νύχτα για το κοινό.
Το εκανες το λαθακι σου Βαγγέλη μου,5 ατομα ειμασταν 5κλινο μας εδωσαν,οχι 6κλινο.:haha:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Σε ευχαριστω που μου εδωσες τη χαρα να ξαναζησω το ταξιδι μας απο την αρχη.
Σε ευχαριστω που ηρθες,ειμαι τυχερος που σε γνωρισα,χαιρομαι που εισαι φιλος μου.
Καπως,καπου,καποτε θα ξανασυναντηθουμε.:clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο το γλεντι γαμου ηταν οτι επρεπε μετα την ασκητικη ζωη υποθετω..
Πολυ απολαυστικη η αφηγηση vagantos :), θα επρεπε να γραφειs συχνοτερα. Για να μη σου πω οτι πρεπει να μαs γραψειs για τα Περου και τιs Βραζιλιεs που εχειs επισκεφτει.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Τέλεια η περιγραφή!! Καλά ούτε στο resort Ξηροποτάμου βρήκατε μπάνια; Καλά τι στην ευχή τα κετέστρεψαν τα τελευταία χρόνια;
Συμφωνώ με τη Ζωή. Πε κάτι και για τη Ν.Αμέρική. Φαίνεται οτι κρατάς καλά κρυμένο το μεγάλο σου έρωτα!!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Τέλεια η περιγραφή!! Καλά ούτε στο resort Ξηροποτάμου βρήκατε μπάνια; Καλά τι στην ευχή τα κετέστρεψαν τα τελευταία χρόνια;
Ουτε σ'αυτο το resort ειχε μπανια Δημο,τσαμπα τ'αστερια που του δωσα.:haha:
Παντως εδω οι συνθηκες ηταν πολυ καλυτερες σε ολους τους τομεις.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μέρος 5ο και τελευταίο οριστικά

Κάποια στιγμή εφτιαξα κι ενα βιντεάκι με φωτογραφίες απ την επίσκεψη στο Όρος( για να το δώσω στον φίλο και συνταξιδιώτη dk που κατοικοεδρεύει ( και μεγαλουργεί, γεια σου Μήτσο) σε άλλα φόρα
Χτές λοιπόν το θυμήθηκα και το ανεβασα και στο You TUBE
Mπορειτε να το δείτε εδώ


ή στη βιντεο Γκάλερι του σάιτ

http://www.travelstories.gr/vbtube_show.php?do=tube&tubeid=123
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωραιες οι φωτο , αλλα η μουσικη επενδυση κλεβει την παρασταση!!:haha::haha:
Αψογο το βιντεο!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Mr Vagantos μας έφτιαξες τη μέρα.
Φοβερό βιντεάκι.
Τα συγχαρητήριά μου για τη μουσική επένδυση:haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Μπραβο βρε vagante με τις εμπνευσεις σου!!! και εις αλλα με υγεια!!!!!!

:haha::haha::haha::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.416
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom