Ντουμπάι Dubai ή Ντουμπάι… ένας παρεξηγημένος προορισμός!!!

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ καλή η ιστορία σου η περιγραφή σου,για άλλη μια φορά (τόχω ξαναγράψει και σε ιστορίες άλλων μελών)διαπιστώνω ότι τα καινούργια συγκροτήματα ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια:haha:όπως και το ψηλότερο κτίριο που ανέφερες...κάποια δεν υπήρχαν όταν είχα πάει αρκετά χρόνια πριν...,το τοπίο,η πόλη αλλάζει μέσα σε λίγα χρόνια με ιλιγγιώδεις ρυθμούς!

Εγώ πραγματικά χαίρομαι όταν ακούω άτομα όπως εσύ και η κοπέλα που έγραψε για το γαμήλιο ταξίδι της εκεί ότι περάσατε όμορφα.....,
σίγουρα παίζει ρόλο αυτό που ανέφερες ότι πας εκεί συνειδητοποιημένος για το τι θα δεις...θυμάμαι την εικόνα δύο αντικρυστών ουρανοξυστών για τους οποίους μας είχε μιλήσει ξεναγός ότι τους έχτισαν έτσι σε στύλ "ζευγάρι που φιλιούνται":rolleyes:,ζουρλαίνεσαι δηλ.με τα επιτεύγματα του ανθρώπινου νου και όχι μόνο....

είναι και θέμα συγκυριών...ανοχής στην πολύ ζέστη έξω και το πολύ κρύο μέσα:haha:με τους υπερβολικούς κλιματισμούς όπου βρεθείς κι όπου σταθείς,α πα πα,δεν ξέρω εσύ αυτό πως το αντιμετώπισες,πάντως για μένα δεν ήταν ό,τι καλύτερο ενώ έξω είχε 32 33 βαθμούς να κυκλοφορώ μ ένα μπουφάν ακόμα και στα ταξί!,καλά στο ξενοδοχείο να σκεπαζόμαστε με κουβέρτα:roll:γιατί όσο και να διαμαρτυρηθήκαμε και το ερ κοντίσιον υποτίθεται κλεισό ό ψόφος ήταν ψόφος...

Οσον αφορά το σαφάρι στην έρημο ξεχνιέται δεν ξεχνιέται το άτιμο...εκεί έφταιξε ο"συνοδός"μας που δεν μας προειδοποίησε για το τι ακριβώς ήταν αυτό το σαφάρι,αμμόλοφοι πάνω -κάτω και τούμπαλιν...κα έκανα τρελλό καβγά μαζί του στο τέλος,γιατί 3 γυναίκες από ένα γκρούπ γύρω στα 25 άτομα,τα....φτύσαμε,καλά η μία στο παρά πέντε να μην την τρέχουμε στα νοσοκομεία και μέσα στην έρημο στο πουθενά:roll:αναρωτιέμαι ποιός θαρχόταν να μας σώσει...,στα μισά της διαδρομής ήδη οι 3 μας μπήκαμε σ ένα τζίπ που υποτίιθεται ο οδηγός του θα μας πήγαινε πολύ πολύ σιγά μέχρι τον προορισμό...εγώ το ονόμασα το "νοσοκομειακό":haha:,ο βεδουίνος οδηγός τα χρειάστηκε κι αυτός,γιατί κάθε ΕΝΑ λεπτό τον σταματούσαμε,η μία ξέρετε...έξω απο το τζίπ και.εβγαζε..οι δύο άλλες είμασταν μισοτέζα και κάναμε προσευχές..,
έφτασε να μας λέει κάθε λίγο ..5 minutes left,4 minutes left,κ.ο.κ,
ούτε για εκτόξευση να πηγαίναμε:haha:,τώρα τα λέω και γελάω,τότε κλαίγαμε...
Αχ Ντουμπάι άτιμο δεν ξεχνιέσαι...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Eύγε για την υπέροχη cult περιγραφή!!! Από τις ωραιότερες ιστορίες που έχουν γραφεί ever... με τρέλλα χρηματοδοτώ το επόμενο ταξίδι σου φτάνει να μας μεταφέρεις ξανά τις υπέροχες εντυπώσεις σου... σπάνια συναντάς στις μέρες μας τέτοια ευφράδεια λόγου, τέτοια αρτιότητα σκέψης, τέτοια γλαφυρή περιγραφή... με έκανες να αγαπήσω το Dubai και σε ευχαριστώ γιαυτό...
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
@romantic woman , ευχαριστω για τα καλα σου λογια , ιστοριες εχω πολλες αλλα χρονο λιγο ;) , λιγο λιγο εγραφα μεχρι να την τελιωσω . το μελλον για το ντουμπαι σιγουρα θα ειναι λαμπρο εφου ο αποτερος σκοπος τους ειναι να το κανουνε ενα σουπερ ντουπερ τουριστικο προορισμο για αυτους που θελουνε να εχουνε καλοκαιρι τον χειμωνα και φυσικα το δεος τις χλυδης (εεε και το ψωνιο του γιαπι ) .το προβλημα με τα κλιματιστικα το εχουνε ολες οι χωρες με σταθερη θερμοκρασια , το εχω βιωσει και ταυλανδη και βιετναμ , εχει οντως πλακα το σαφαρι στην αρχη αλλα στο τελος κατεβαινεις απο το τζιπακι σαν ζαβλακομενω :).

@Traveller , ευχαριστω και εσενα για τα καλα σου λογια , αν και να ειμαι αντικειμενικος η πορτοκαλια σου (χαρτης χρηστη) εχει πολλα πορτοκαλια για να ξεδιψασουνε ολοι οι διψασμενοι ταξιδευτες :D

ευχαριστω και ολους εσας που αφιερωσατε τον πολυτιμο χρονο σας για να διαβασεται την ιστορια μου .:clap:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ενα Ντουμπάι την ημέρα
την πλήξη σου την κάνει πέρα.

Θέλω pop on να ανεβώ
pop off και να κατέβω
στη χλίδα του να τριγυρνώ
στα σουπ να σουρτουκεύω.

Μες στα τζαμιά να προσκυνώ,
στους φοίνικες ν' αράξω,
στη Βενετιά ν' αμολυθώ,
στα βεδουΐνικα ν' αλλάξω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
μπουτάκια αξίας 140ευρω
Ακρίβυνε το Ντουμπάι... τα μπουτάκια (και όλο το υπόλοιπο σώμα) είναι πολύ φτηνότερα αλλού. Thanks για την ιστορία.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Φίλε johnpro...

Μιά καλή ιδέα θα ήταν να εμπλουτίσεις την υπέροχη ιστορία σου με φωτογραφίες... είδα στο προφίλ σου ορισμένες εξαιρετικές φωτογραφίες από την Κων/λη και είμαι βέβαιως ότι θα έχεις κάποιες εξίσου καλές και από το Ντουμπάι...

Επίσης, με χαρά είδα ότι έχεις ταξιδέψει στην Αίγυπτο και στην Τουρκία... σε παρακαλώ αν γίνεται γράψε μας μια ιστορία και από αυτές τις δύο χώρες για να πάρουμε μια συνολική ιδέα για το τι αξίζει κανείς να δει εκεί...

Υ.Γ. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι για το Ντουμπάι... διαπίστωσες όντως πρόβλημα στα κλιματιστικά των ξενοδοχείων? Επειδή έχω πρόβλημα με το κρύο, δεν μου αρέσει καθόλου, αντίθετα λατρεύω την ζέστη, νομίζεις ότι δεν θα μπορώ εύκολα να κλείσω το κλιματιστικό? Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα πριν καιρό στο Βερολίνο και από τότε αποφεύγω να ξαναπάω...Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω με αγωνία τις ιστορίες σου από την Αίγυπτο και την Πόλη...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Johnpro πολύ ωραία η πρώτη ιστορία σου!!!
Περιμένουμε φωτο και όταν με το καλό βρεις χρόνο θέλω να μας πείς για Λάος!!
Δώσε ινφο!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
απλά δεν υπάρχει ...... μιλαμε απλά για έπος !!!!
ΑΨΟΓΟΣ φοβερη και τρομερη περιγραφή
βάλε και μερικές φωτό να μας στείλεις στα ταρταρα όλους !!!!!!

αν ξερεις για τουρκία γραψε please κατι ....... ειναι στα άμεσα σχεδια μου να παω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom