Eκδρομή στην Κρήτη - Μέρη - Διαμονή - Φαγητό

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Θα συμφωνησω και εγω με τις κοπελες και θα προτεινω κεντρο..αν δε θες φουλ κεντρο λογω τιμων ή κινησης,διαλεξε εξω απο τα ενετικα τειχη ετσι ωστε αν κανετε εκδρομες να μην μπλεκεις με την κινηση του κεντρου...εγω για μπουγατσα προτεινω το κιρκορ βεβαια αλλα κνωσσος και κουλες ειναι not to be missed!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εγώ θα διαφωνήσω με τον Αντώνη, προσωπικά τα Ανώγεια δεν τα θεωρώ καλή πρόταση για παραμονή είναι μακριά σε όλα και καθόλου καλό οδικό δίκτυο για αποδράσεις .Άσε που Πάσχα και πρωτομαγιά θα χάνει η μάνα το παιδί και ο σκύλος τον αφέντη

έτσι νόμιζα κι εγώ, μέχρι που πήγα πριν 3 χρόνια μέρα Πάσχα. Μπορεί να έχει ο δρόμος στροφές αλλά είναι μια από τις ομορφότερες διαδρομές στη Κρήτη. μέρα του Πάσχα για καφέ απένταντι από το σπίτι του Ξυλούρη μοναδικά παραδοσιακά έθιμα έκπληξη που δεν τα συναντάς στις πόλεις. Ποιος κόσμος και συνωστισμός? η περιοχή είναι τεράστια, Αξός, Ζωνιανά, Λιβάδια Αλπικό τοπίο και θα πάρετε εικόνα από Κρήτη και τους ανθρώπους τους, γιατί αν τους ψάχνετε στις πόλεις... !!!Μείνετε Ηράκλειο όπως σας γράφουν ανάμεσα στους τουρίστες και τη μέρα του Πάσχα έξω από το δημαρχείο βάζουν αντικριστό για όλους τους τζ'άμπα.
Δείτε και τούτο σημερινό πρωινό νέο: https://cretablog.gr/η-κρήτη-έχει-τ...AIlkzSEq3XgJrkx_eSu3HYzuTV7PNQWVYAbuH5Z5TsKlg
 

Maria241

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Είναι ξεκάθαρα ανάλογα το στυλ του καθενός ! Για ημέρα του Πάσχα είμαι και εγώ υπέρ να πάτε την εκδρομή σας προς τα εκεί!!! Θα περάσετε πολύ ωραία! Να μείνετε όμως εκεί, εγώ λέω όχι!!! Ξεκάθαρα! Αυτό βέβαια είναι σχετικό του τι ψάχνει κανεις! Αν θέλετε να πάτε βόλτα το βράδυ με τίποτα μην μείνετε Ανωγεια! Τουρίστες γεμάτο το Ηράκλειο τέλη Απριλίου, δεν ισχύει !! Ναι μεν θα έχει άλλα γεμάτο δεν είναι!!! Αν θέλετε μπορείτε να μου πείτε τι προτιμάτε και πιο ειδικά για μαγαζιά να σας πω προτάσεις!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.819
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Koντά σε Αρχάνες έχω να προτείνω αυτό http://katalagarisuites.com/
Έξω από την πόλη του Ηρακλείου, αλλά κοντά και γενικώς μπορείς να το έχεις σαν βάση για να κάνεις εκδρομές στις γύρω περιοχές.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Την ημέρα του Πάσχα και την πρωτομαγιά τα μουσεία και η Κνωσσός είναι κλειστά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Την ημέρα του Πάσχα και την πρωτομαγιά τα μουσεία και η Κνωσσός είναι κλειστά.
Πιστευω ηταν δεδομενο αυτο οπως και δεδομενο ειναι οτι αν θελει να παει θα παει πριν ή μετα την ημερα του πασχα
Ευχαριστώ και τους δύο για την επισήμανση.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Πιστευω ηταν δεδομενο αυτο οπως και δεδομενο ειναι οτι αν θελει να παει θα παει πριν ή μετα την ημερα του πασχα
Άλλο τα δεδομένα ιδίως στην Ελλάδα, κι άλλο η ενημέρωση
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Οι Αρχάνες είμαι καλη λύση . Κοντά στο Ηρακλειο , ωραίο φαγητό και από εκεί μπορείτε να πάτε όπου θέλετε. Επίσης ωραία μονοήμερη εκείνες τις μέρες είναι και η λίμνη στο Ζαρο. Τα Ανώγεια είναι επίσης ωραία αν και για να μείνετε εκεί όλες τις μέρες τα βρίσκω κάπως άβολα παρόλα τα ωραία που έχουν να δείτε γύρω γύρω. Εγώ γενικα δεν καταλαβαίνω γιατί να μη μείνετε κέντρο Ηράκλειο ( Σιγά το Manhattan από άποψη κίνησης το λέω) Εχει ένα σορό ωραία ξενοδοχεία (marine dream hotel , infinity hotel , atrion hotel - με μέσες τιμές (50-60 ευρώ το βράδυ) και από το Ηράκλειο μπορείτε να πάτε παντού σε μια ώρα . Δηλαδή να βολτάρετε στα Ανώγεια μια μέρα , να πάτε στο Οροπέδιο Λασιθίου μια άλλη μέρα, στον Άγιο Νικόλαο στο Κράσι και στο Μοχο που είναι ωραία γραφικά χωριά ολα σε απόσταση 1 ώρας το περισσότερο. Επίσης μπορείτε να κάνετε Ανάσταση σε κανένα κοντινό μοναστήρι αν είστε τέτοιοι τύποι ή στην τελική να πάτε στο κέντρο του Ηράκλειο στον Αγιο Μήνα ή στον αγιο Τιτο και μετά τσουπ κατευθείαν για φαγητό (παραδοσιακό ωραίο φαι έχει εκτοs από το Πεσκέσι και στην Αθαλη). Γενικα καλύτερα να κάνετε καμία κράτηση για εκείνες τις μέρες γιατί παίζει να δυσκολευτείτε με τα τραπέζια στα μαγαζιά) ! Αν επιλέξετε να μην μείνετε στο κέντρο της πόλης νομίζω η καλύτερη λύση θα ήταν η ενοικίαση καμίας κατοικίας ωστε να μπορείτε να ψήσετε κανα κοψίδι αν το κάνετε κέφι . Αυτά από εμενα !!!
 
Last edited:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Συμφωνώ με διαμονή στο Ηράκλειο.
Κι από το Ζαρό συνεχίζεις Αγ. Δέκα, Αγ. Τριάδα, Φαιστός όλα αυτά με αρχαιότητες που δεν χρειάζονται είσοδο γιατί φαίνονται κι απ έξω, κατόπιν, μονή Καλυβιανής με το μοναδικό φιλανθρωπικό ίδρυμα στην Κρήτη, Κωμός (αρχαία) Μάταλα, και φαγητό στην πλατεία του χωριού Σίβα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Συμφωνώ με διαμονή στο Ηράκλειο.
Κι από το Ζαρό συνεχίζεις Αγ. Δέκα, Αγ. Τριάδα, Φαιστός όλα αυτά με αρχαιότητες που δεν χρειάζονται είσοδο γιατί φαίνονται κι απ έξω, κατόπιν, μονή Καλυβιανής με το μοναδικό φιλανθρωπικό ίδρυμα στην Κρήτη, Κωμός (αρχαία) Μάταλα, και φαγητό στην πλατεία του χωριού Σίβα.
Καταλήγουμε στο Ηράκλειο για διαμονή.Γιατί και η παρέα μεγάλωσε,θέλουμε 5 δωμάτια τώρα.Και μάλλον θα κλείσουμε σε δύο ξενοδοχεία,ανάλογα με τα γούστα και τα δεδομένα του καθένα.Μάλλον LATO και GDM Megaron. ΄Εχουν parking και τα δύο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom