EasyJet Easyjet - Παραδοτέα Βαλιτσα

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Παιδια μια (ψιλοχαζη) ερωτηση κι απο μενα. Εκλεισα εισητηρια για Easy μεσω Airtickets κ εβαλα κ μεσα 2 βαλιτσες. Στο τσεκ-ιν που εκανα ηλεκτρονικα στο site της Easy δεν εγραψε τπτ για βαλιτσες κ το boarding pass που μου εστειλαν επισης δε γραφει τιποτα πανω. Φανταζομαι στην παραδοση βαλιτσων θα σκαναρουν το boarding pass κ θα δουν οτι εχω πληρωσει κ για 2 βαλιτσες, σωστα?
Ο αριθμός των αποσκευών που έχεις προσθέσει, όταν έκανες την κράτηση, εμφανίζονται μόνο στο email επιβεβαίωσης που σου έστειλαν όταν ολοκλήρωσες την κράτηση.
Στο boarding pass δεν εμφανίζονται, γι' αυτό μην ανησυχείς καθόλου.
 

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ψαχνω στο σάιτ για να βρω το επιτρεπόμενο βάρος που μπορει να έχει η δωρεάν χειραποσκευή αλλα δεν βλέπω να το αναφέρει πουθενά. Βλέπω να λέει μόνο οτι οι διαστάσεις πρεπει να ειναι 56 x 45 x 25cm. Δηλαδή δεν υπάρχει όριο βάρους; Επισης αν στον γυρισμό θέλω μια βαλίτσα αλλα δεν αλλάξω κατι ηλεκτρονικά στην κράτηση μου και απλά παω εκεί και πω οτι θέλω να την παραδώσω,θα εχω πολυ μεγάλο κόστος συγκριτικά με την ον-λάιν κράτηση; Ή δεν γίνεται καν αυτο; Βλέπω να γράφει τέλος αποσκευών, ανα πτήση και στην πύλη επιβίβασης. Για το πρώτο ειναι 44€ για το δεύτερο 60€.ισχυει η δεύτερη τιμή αν παραδώσω βαλίτσα στο αεροδρόμιο; Ευχαριστώ :icon_redface:

Edit: άκυρη η πρώτη ερώτηση γιατι είδα πως δεν δίνει περιορισμό βάρους τελικά,αρκεί να χωράει να τοποθετηθεί εκεί που πρεπει.
 
Last edited:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ισχυει η δευτερη τιμη κ ειναι ακριβοτερη απο την ον λαιν κρατηση βαλιτσας. Δεν ξερω αν εχει οριο βαρους η Ιζι διοτι η ετζιαν εχει 8 κιλα , η Ραιαν δεκα κλπ. Παντως μπορει να γινει κ το εξης: εγω ειχα κατααγχωθει με τα οχτω κιλα. Ζυγιζα κ ξαναζυγιζα κ στο τελος μας ειπαν να παραδωσουμε τις χειραποσκευες να φορτωθουν σαν κανονικες χωρις χρεωση λογω ελλειψης χωρου στην καμπινα του αεροσκαφους.
 

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Παντως νομιζω αυτο λεει,οτι δεν υπαρχει όριο βάρους,ας απαντήσει καποιος ακομα να μου πει οτι δεν διαβαζω τιποτα αλλο (συγνωμη αλλα ειμαι ιδιαιτερα αγχώδης τύπος :p ). Ναι,το διάβασα και αυτό ότι υπάρχει περίπτωση αν δεν χωράνε στην καμπίνα να τις βάλουν κάτω χωρίς επιπλέον χρέωση.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μακαρι να σου γινει ετσι.... Εμενα μου εμεινε το ζυγισμα στο τελος
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
υπάρχει περίπτωση αν δεν χωράνε στην καμπίνα να τις βάλουν κάτω χωρίς επιπλέον χρέωση.
Το λεει στο λινκ: first come first served. Περιπου οι πρωτες 90-100 μενουν καμπινα, οπως κ στη ραιαν.
Δεν χρειαζεται ευχη, απλη γνωση αγγλικων να διαβασεις κ να κατανοησεις τι λεει το λινκ.
Μακαρι να σου γινει ετσι.... Εμενα μου εμεινε το ζυγισμα στο τελος
 

mbatzio

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ... Στην ryanair εκτός από τη χειραποσκευή επιτρέπουν και τσάντα λάπτοπ νομίζω. Έχει ταξιδέψει κανείς προσφάτως με easy να μας πει αν επιτρέπεται;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ... Στην ryanair εκτός από τη χειραποσκευή επιτρέπουν και τσάντα λάπτοπ νομίζω. Έχει ταξιδέψει κανείς προσφάτως με easy να μας πει αν επιτρέπεται;
το ποστ ν.327 και τι λεει η ιδια η εταιρεια δεν σε καλυπτει?
What is my cabin baggage allowance?
All passengers
ONE cabin bag
Plus ONE additional small under seat bag (For example a handbag or laptop)
 

mbatzio

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Samion δε το είδα συγγνωμη. Τώρα με κάλυψες απόλυτα.

Αυτό όμως από ότι είδα είναι μόνο για

easyJet Plus, FLEXI fare, Upfront and Extra Legroom customers

Οπότε δεν είναι για όλους
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Συγχωρεστε με εαν εχει ξαναπαντηθει. Δεν ειδα κατι σχετικο.
Εχω επιστροφη απο Βερολινο με EasyJet. Θελω να αγορασω απο Βερολινο κατι εργαλεια (που δεν υπαρχουν εδω) και θα ηθελα να τα παραλαβω ο ιδιος απο το καταστημα εκει. Τι γινεται ομως στην πτηση επιστροφης;

Βλεπω απο την σελιδα της εταιριας https://www.easyjet.com/el/terms-and-conditions/dangerous-goods

Οτι τα παρακατω δεν περνανε στην χειραποσκευη στην καμπινα αλλα μονο στην παραδοτεα αποσκευη. Εχω το φτηνο εισιτηριο και δεν θα ηθελα να πληρωσω κατι επιπλεον.

"
Εργατικά εργαλεία – εργαλεία ικανά να χρησιμοποιηθούν με σκοπό να προκαλέσουν σοβαρό τραυματισμό ή να απειλήσουν την ασφάλεια του αεροσκάφους, μεταξύ των οποίων:

  • λοστοί,
  • τρυπάνια και αιχμές τρυπανιών, συμπεριλαμβανομένων ασύρματων φορητών τρυπανιών,
  • εργαλεία με λεπίδες ή εξαρτήματα μήκους άνω των 6 εκατοστών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως όπλο, όπως κατσαβίδια και σμίλες,
  • πριόνια, συμπεριλαμβανομένων ασύρματων φορητών πριονιών,
Τα εργαλεια, που θελω να φερω δεν εχουν λεπιδες, δεν ειναι αιχμηρα ουτε μακρια, ειναι κατασκευασμενα ομως απο μεταλλο και λογικα εαν καποιος σου πεταξει μια μεγγενη στο κεφαλι θα του προκαλεσεις σοβαρο τραυματισμο, δεν εχω καμια τετοια προθεση.

Πως μπορω να κινηθω για να ειμαι απολυτα σιγουρος;
Εαν στειλω email στην εταιρια με φωτογραφιες των εργαλειων-εξαρτηματων που θελω θα μου απαντησουν ουσιαστικα η θα με παραπεμψουν στην γενικη σελιδα που ηδη εχω διαβασει και εχει περιθωριο ευρειας ερμηνιας; Κοινος μπορει να τα περασουν μπορει και οχι.
Εαν ξερετε γενικα οτι απαντανε, σε ποιο email να στειλω και σε ποια γλωσσα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.279
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom