Eat, pray and love στην Ορεινή Ναυπακτία!

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική

Παρασκευή πρωί, αφού απολαμβάνουμε το συμπαθητικό πρωινό μας σε έναν χώρο με τεράστια τζαμαρία και θέα στα τριγύρω έλατα και τις καστανιές, αναχωρούμε για εξερεύνηση της τριγύρω περιοχής. Τελικός μας στόχος είναι η τεχνητή λίμνη Ευήνου. Πριν όμως φτάσουμε εκεί θα απολαύσουμε την υπέροχη, φθινοπωρινή φύση της Ορεινής Ναυπακτίας. Αφήνουμε πίσω μας την Άνω Χώρα και κατευθυνόμαστε προς Κρυονέρια. Η διαδρομή ως εκεί είναι υπέροχη! Πράσινο, καφέ και κίτρινο τα χρώματα που πρωταγωνιστούν. Δέντρα παντού, τυλίγουν τον δρόμο με το μελαγχολικό τους πέπλο...Η απόλυτη φθινοπωρινή πανδαισία! Τα Κρυονέρια είναι ένα ωραίο χωριουδάκι, με περιποιημένα σπιτάκια και μια πολύ όμορφη πλατείτσα. Σε αυτή βρίσκεται ένα μικρό εκκλησάκι, είναι πλακόστρωτη και αυτή την εποχή την κοσμούν 2 δέντρα με τα πιο κίτρινα φύλλα που έχω δει ποτέ! Παραμυθένιο σκηνικό! Συνεχίζουμε με επόμενο προορισμό την Περδικόβρυση. Λίγο μετά τα Κρυονέρια ο δρόμος αλλάζει σε χωματόδρομο και για περίπου 5-6 χιλιόμετρα οδηγούμε ουσιαστικά μέσα στο δάσος. Πυκνή βλάστηση μας περιβάλλει, ψηλά καταπράσινα δέντρα μας οδηγούν, ήχοι του δάσους μας συντοφεύουν και υπέροχες εικόνες θα μας θυμίζουν για πάντα το πανέμορφο αυτό μέρος! Ο χωματόδρομος είναι σε μέτρια κατάσταση και η διάσχισή του είναι απαγορευτική σε συμβατικό όχημα αν έχει βρέξει τις προηγούμενες ημέρες. Αν ο καιρός είναι καλός βγαίνει και με απλό αυτοκίνητο (αν δε λυπάσαι να το καταπονήσεις!). Το σκληροτράχηλο golfάκι μας έχει δοκιμαστεί και σε χειρότερα! Μας έβγαλε για άλλη μια φορά ασπροπρόσωπους, φτάσαμε στην Περδικόβρυση και λίγα χιλιόμετρα μας χώριζαν πια από την λίμνη Ευήνου.
Ακολουθώντας τον κατηφορικό, φιδογυριστό δρόμο αντικρύζουμε αρχικά τα φιόρδ της λίμνης. Καταπράσινα νερά ανάμεσα σε απότομα βράχια. Το τοπίο είναι εντυπωσιακό! Συνεχίζουμε να κατεβαίνουμε και προσεγγίζουμε το κυρίως κομμάτι της λίμνης. Αποφασίζουμε να κάνουμε τον γύρο της με το αυτοκίνητο. Η παραλίμνια διαδρομή είναι όμορφη αλλά την παράσταση κλέβει η θέα της λίμνης από το πάνω μέρος της, όπου θαυμάζει κανείς τα τριγύρω βουνά να την περιβάλλουν και να καθρεφτίζονται στα ήρεμα νερά της. Με την μαγική επίδραση που ασκούν πάντα πάνω μας τα υδάτινα τοπία, αναχωρούμε ευδιάθετοι και παίρνουμε τον δρόμο της επιστροφής ακολουθώντας ξανά την υπέροχη δασική διαδρομή. Στάσεις για φωτογραφίες, βολτούλα στο δάσος, απόλαυση του τοπίου και μετά από 1 περίπου ώρα είμαστε ξανά πίσω στην Άνω Χώρα.
Έχει μεσημεριάσει κι έτσι η στάση για φαγητό είναι απαραίτητη!:pΚατευθυνόμαστε προς Ελατού και 2 χιλιόμετρα πριν το χωριό εντοπίζουμε την ταβέρνα "Λώλος" την οποία τιμούμε και με το παραπάνω. Παραδοσιακές λιχουδιές, νόστιμα μαγειρευτά και το κρασάκι να ρέει άφθονο. Μάλλον η εξοχή μας άνοιξε την όρεξη!!!:haha:
Το απόγευμα μας βρίσκει να βολτάρουμε στην Άνω Χώρα, να προμηθευόμαστε γλυκό του κουταλιού κάστανο καθώς και φρέσκα κάστανα (ό,τι πρέπει για ψήσιμο στο τζάκι!) και να απολαμβάνουμε καφεδάκι και πορτοκαλόπιτα στο "Εν Άνω Χώρα", το μοναδικό cafe του χωριού. Βραδάκι πια επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο και το θέαμα είναι μοναδικό. Ανάμεσα στις σκιές των πανύψηλων δέντρων ανατέλλει το φεγγάρι σχεδόν ολόγιομο (την επόμενη έχει πανσέληνο)...Επικρατεί απόλυτη ησυχία κι εμείς απλά κοιτάζουμε γύρω μας μαγεμένοι! Η βραδιά κλείνει με ένα μπουκάλι κρασί μπροστά στο τζάκι, στο σαλόνι του ξενοδοχείου. Κοιτώντας τη φωτιά να σιγοκαίει σκέφτομαι πόση ομορφιά μπορεί να χωρέσει ένας τόπος...Πόσο υπέροχη μπορεί να είναι μια μέρα...Πώς η φύση, η χαλάρωση, η απόλαυση βρίσκονται κυριολεκτικά δίπλα μας...
Σάββατο πρωί παίρνουμε τον δρόμο της επιστροφής. Πριν φύγουμε ρίχνω μια τελευταία ματιά στο καταπράσινο τοπίο τριγύρω, παίρνω μια βαθειά ανάσα, ρουφάω όσες περισσότερς βουνίσιες μυρωδιές μπορώ...2 μέρες ήταν αρκετές για να "καθαρίσει" το μυαλό μου, να "ανοίξει" η ψυχή μου, να "γεμίσει" ο μήνας...2 μέρες γεμάτες φύση, πράσινο, ξενοιασιά...2 όμορφες, φθινοπωρινές μέρες...:rolleyes:

 

Attachments

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
...και μας τα περιγράφεις τόσο όμορφα όλα αυτά που άλλοτε ξυπνάς μέσα μας γλυκές αναμνήσεις και άλλοτε μας δημιουργείς τη λαχτάρα να κάνουμε και εμείς το ταξίδι που περιγράφεις!!:p
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Koρίτσια σας ευχαριστώ πολύ! Πέρα από την πραγματοποίηση του ταξιδιού, μου προσφέρει μεγάλη χαρά η προετοιμασία-σε σημείο εξονυχιστικού ψαξίματος (ξενοδοχεία, εστιατόρια κλπ) καθώς και η αποτύπωσή του στο χαρτί (εεε, στην οθόνη για την ακρίβεια!).
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!το να μαθαίνεις για το μέρος που θα επισκεφτείς είναι απόλαυση..:pώρες μπροστά στην οθόνη..να δω και αυτό..να δω και εκείνο..;)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
οπως παντα ,ομορφη η περιγραφη σου pattyy!!!!
σκεφτομαι ομως οτι για να φτασω στην ορεινη ναυπακτια απο την αλεξανδρουπολη,χρειαζομαι βασιλικα εξοδα.....
θα περιμενω την συνεχεια.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Patty, πριν ακριβώς ένα μήνα ήμουν εκεί, Άνω Χώρα, στο ίδιο ξενοδοχείο με εσένα, περπάτησα την ίδια πανέμορφη φύση...και φυσικά έφαγα αμέτρητα κάστανα, κρέας και μοναδικό γλυκό κουταλιού!
Τα 50κάτι χιλιόμετρα των στροφών από τη Ναύπακτο με ζάλισαν ολίγον τι, ειδικά αν έχεις 3 αυτοκίνητα μπροστά σου αλλά αποζημιώθηκα όταν έφτασα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Patty πολυ ωραιο το ξενοδοχειο σας !Περιμενω τη συνεχεια της αφηγησης.Ελπιζω να το δω διαφορετικα το μερος μεσα απο τη δικη σου ματια ...γιατι εμενα παιδια η Ορεινη Ναυπακτια δεν μου αρεσε καθολου συγκριτικα με αλλα μερη ορεινα της Ελλαδας.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μπράβο, βρε Pattyyy, διάβασα Eat Pray Love και νόμιζα ότι σε έπιασαν τα λάιτ φιλοσοφικά σου, όπως τη συγγραφέα του βιβλίου. Βλέπω όμως ότι έπιασες ακριβώς το πνεύμα της υπέροχης ελληνικής επαρχίας! Περιμένουμε κι άλλες εικόνες, και φωτογραφίες αν έχεις.

ΥΓ Θα περιγράψεις κι άλλες τέτοιες γαστριμαργικές περιπέτειες; Γιατί ήδη το στομάχι μου γουργουρίζει!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Υπέροχο ξεκίνημα σε υπέροχα μέρη ......Η καλύτερη ίσως εποχή για να παρει κανείς τα βουνά της Ελλάδας .
Στο crystal εχω μεινει προ αρχαιοτάτων χρόνων πριν το 2000 .
πλέον υπάρχουν και άλλες επιλογές .

Ο δρόμος είναι γεμάτος στροφές και σε αρκετά σημεία υπάρχουν κατολισθήσεις (μάλλον λόγω των πρόσφατων βροχών). Υποθέτω πως με βροχή θα είναι μια δύσκολη διαδρομή. Ευτυχώς ήμασταν τυχεροί κι έτσι απολαύσαμε το υπέροχο τοπίο αμέριμνοι!
συμφωνώ μια απο τις καλύτερες ορεινές διαδρομές
τετρακίνηση + turbo + βρεγμένο = η χαρά του αντρικού παιχνιδιού !!!!

keep walking ........Patttttttyyyyyyyyyy
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια!
Eftichia πράγματι η απόσταση είναι ένα θεματάκι. Εγώ πέρυσι επισκέφτηκα πρώτη φορά τη Θράκη και οπωσδήποτε δεν είναι προορισμός για διήμερο αν διανύσεις όλα αυτά τα χιλιόμετρα. Μπορείτε να κάνετε κάποια στιγμή ένα εβδομαδιαίο τουρ προς τα νότια!
Τwinkie λες κι έχω deja vu! Κάναμε ακριβώς τα ίδια! Οπωσδήποτε ο δρόμος είναι προς αποφυγή για όσους έχουν ευαίσθητο λαβύρινθο.
Kleopatra πράγματι η περιοχή δεν έχει ιδιαίτερη τουριστική ανάπτυξη. Όμως η φύση αυτή την εποχή είναι στα καλύτερά της. Γι'αυτό και μόνο αξίζει.
nera_gr τα φιλοσοφικά με πιάνουν συνήθως μεταμεσονυκτίως!:p Πάντως από φωτογραφίες οι καλύτερες έρχονται κι από φαγητό there is something more!
xristoοοοο έχω την τύχη να μην ζαλίζομαι ιδιαίτερα και επίσης απολαμβάνω την περιπέτεια on the road! Καταλαβαίνεις τι κάνει το αγόρι μου σε αυτού του τύπου τις διαδρομές!:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.117
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom