EgyptAir EgyptAir -- Ερωτήσεις & Πληροφορίες

odos1998

Banned
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειας σας κατ'αρχην!!Προκειται να ταξιδεψω στην Ν.Ανατολικη Ασια και συγκεκριμενα Μαλαισια και βλεπουμε την περιοδο του καλοκαιριου!!Ξεκινωντας το ψαξιμο παρατηρησα οτι οι τιμες με Egypt Air ειναι αρκετα ελκυστικες(ισως λιγο πανω απο 600 ευρω)και οι αμεσως πιο προσιτες ειναι τουλαχιστον 200 ευρω πιο ακριβες αυτην τη στιγμη!!Ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει χρησιμοποιησει την συγκεκριμενη εταιρια προσφατα κυριως για καποιον μακρινο προορισμο η αν τελοσπαντων γνωριζει καποιες παραμετρους που δικαιολογουν αυτες τις τιμες!!Γνωριζω βεβαια οτι η κατασταση στην Αιγυπτο δεν ειναι η καλυτερη αλλα φανταζομαι δεν ειναι λογος ανησυχιας για καποιον που θελει να χρησιμοποιησει την Egypt Air!!
Έχω ήδη εκδώσει εισιτήριο (518,00 ευρώ) ATH-KUL με επιστροφή BKK-ATH για τον Αύγουστο με την Egypt Air. To ίδιο δρομολόγιο αντίστροφα έκανα και πρόπερσι τα Χριστούγεννα με 485,00 περίπου ευρώ τότε. Και άλλες δύο φορές πιο παλιά.
Η εταιρεία είναι καλή 3 αστέρων, και ασφαλής (πετάει στην KUL με νέα Boeing 777-300), don’t worry. Και άσε τους "πλούσιους" να λένε ό,τι λένε.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έχεις αρχίσει και μιλάς σαν τον Traveller.:haha:
Κι εσύ σα τη Φενια 42 μιας και με ρωτουσες για πληροφοριες πώς να πας από Αραξο στο Μπέργκαμο. Και μη με αμφισβητήσεις γιατί scripta manent :bleh::bleh:
 

bubka

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικο-Αβανα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Χιλή
Πρώτα πρώτα ηρέμησε μην σου έρθει ταμπλάς και δεν προλάβεις να πας να ζήσεις για πάντα στην Ταϊλάνδη...

Από εκεί και μετά... ώστε ήταν το αεροπλάνο καινούργιο ε? για πες μας σε παρακαλώ λοιπόν δυο πραγματάκια γιαυτό... πες μας το registry, πες μας αν είναι leasing ή ιδιόκτητο και φυσικά το σπουδαιότερο ποιός και που το συντηρεί... αν δεν τα ξέρεις σταμάτα να βγάζεις συμπεράσματα από το μυαλό σου και πάμε παρακάτω...

Σε πληροφορώ ότι το άλφα και το ωμέγα στα αεροπλάνα είναι η συντήρηση. Μπορεί ένα αεροσκάφος να είναι 35-40 ετών αλλά να συντηρείται άψογα και κάποιο που είναι του κουτιού να έχει γίνει χρέπι σε ελάχιστους μήνες... αυτά με τις οθόνες και τα usb μην τα λες και παραέξω γιατί θα γελάσει το παρδαλό κατσίκι... το αν έχει καλό ife μια εταιρία ή αν έχει καλό φαί καμιά σχέση δεν έχει με την ασφάλεια του αεροπλάνου...

Τα τριακόσια ευρώ διαφορά φυσικά και είναι πολλά λεφτά και ασφαλώς δεν περισσεύουν σε κανένα, αλλά αυτό τι σχέση έχει με την ασφάλεια της εταιρίας? Το ερώτημα είναι αν η Egypt Air είναι υπόδειγμα ασφάλειας ή όχι... επέτρεψε μου λοιπόν να έχω σοβαρές αμφιβολίες γιαυτό... αν εσύ ξέρεις περισσότερα πάσο... εγώ που έχω και τρέλλα με τα αεροπλάνα για 300? δεν μπαίνω στους Αιγύπτιους να τρέμει το φυλλοκάρδι μου... στο φινάλε αν είναι να πάω προτιμώ να πάω με κάτι πιο φολκλόρ και όχι με ένα ερείπιο 320 της MS...


Για τις προκαταλήψεις μπορεί να σε απογοητεύω αλλά δεν έχω καμία προκατάληψη με τους Αιγύπτιους, μια χαρά άνθρωποι είναι, απλά όσον αφορά τα αεροπλάνα μακριά και αγαπημένοι... όσο για τις φαντασιώσεις, έχω μόνο με την Λάσκαρη στα νιάτα της και όχι με την Egypt... για να λέω κάτι πάει να πει ότι κάτι κάπου από κάποιον θα το έχω ακούσει...

Και κάτι τελευταίο... πέτα με ότι θες και νόμιζε ότι θέλεις απλά ενώ είσαι άσχετος μην απαξιώνεις την γνώμη του άλλου που μπορεί να ξέρει κάτι παραπάνω από εσένα... εγώ είπα πέντε πράγματα, όποιος γουστάρει λοιπόν να τα ακούσει ας τα ακούσει αλλιώς ας πετάξει με ότι θέλει να γλιτώσει και τα 250?...
Μηπως δεν πηρες τα χαπια σου και απορυθμιστικες λιγακι?
Δηλαδη για να κανω ενα ταξιδι με μια εταιρεια θα ψαξω απο που μισθωσε τα αεροπλανα της, το που κανει σερβις , απο που περνει τα ανταλακτικα, τις κοκα κολες της και τα ζαρζαβατια της?Βασικα θα ζητησω συγγνωμη που οταν πεταξα με τους Αιγυπτιους δεν ζητησα το βιβλιο των σερβις του......και ενα ακομα μεγαλητερο συγγνωμη απο σενα που ενω πεταξα με την εταιρεια τους δεν εκανα ενα σεμηναριο για την συντηρηση των αεροπλανων!!!
Οπως αλλωστε ειπες και ο ιδιος εχεις τρελα με τα αεροπλανα, οποτε ψαχνεις για το υποδειγμα ασφαλειας....μην νομιζεις οτι και ολοι οι αλλοι κανουνε το ιδιο ουτε εχουνε την τρελα την δικη σου.
Αλλωστε οπως λες εσυ καπου το ακουσες ενω εγω το εζησα αφου πεταξα μαζι τους...μεγαλη η δαφορα μας, μηχανηκε αεροσκαφων.
Αποψεις σαν την δικη σου....ισοπεδωτικη.....ισως εναν πρωταρη ταξιδιωτη τον αποθαρηνουν, οποτε προσεχε πως τις πετας!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
odos1998 said:
ασφαλής (πετάει στην KUL με νέα Boeing 777-300), don’t worry. .
Να μην ανησυχησω κανενα...αλλα ενα απο τα νεα 777 της,το SU-GDL, 20 μερες πριν περιπου ειχε σοβαροτατη βλαβη,εχασε ενα κινητηρα, και εκανε εκτακτη προσγειωση στο Shannon. Η εταιρεια,πιστη στην πολιτικη της,δεν εξηγησε τιποτε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.965
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδη για να κανω ενα ταξιδι με μια εταιρεια θα ψαξω απο που μισθωσε τα αεροπλανα της, το που κανει σερβις , απο που περνει τα ανταλακτικα, τις κοκα κολες της και τα ζαρζαβατια της?Βασικα θα ζητησω συγγνωμη που οταν πεταξα με τους Αιγυπτιους δεν ζητησα το βιβλιο των σερβις του......και ενα ακομα μεγαλητερο συγγνωμη απο σενα που ενω πεταξα με την εταιρεια τους δεν εκανα ενα σεμηναριο για την συντηρηση των αεροπλανων!!!
Οπως αλλωστε ειπες και ο ιδιος εχεις τρελα με τα αεροπλανα, οποτε ψαχνεις για το υποδειγμα ασφαλειας....μην νομιζεις οτι και ολοι οι αλλοι κανουνε το ιδιο ουτε εχουνε την τρελα την δικη σου.
Αλλωστε οπως λες εσυ καπου το ακουσες ενω εγω το εζησα αφου πεταξα μαζι τους...μεγαλη η δαφορα μας, μηχανηκε αεροσκαφων.
Αποψεις σαν την δικη σου....ισοπεδωτικη.....ισως εναν πρωταρη ταξιδιωτη τον αποθαρηνουν, οποτε προσεχε πως τις πετας!
Δε σου είπε κανείς να ψάξεις τίποτα. Πριν τεξιδέψεις ψάχνεις ή δεν ψάνεις ότι εσύ θες. Εδώ υπήρχε συγκεκριμένο ερώτημα, όπου κάποιος ρώτησε που πιστεύουμε ότι οφείλονται οι χαμηλές τιμές της εν λόγω εταιρίας, και κάποιος (κατά τεκμήριο γνώστης) επιχειρηματολόγησε ότι οφείλονται στο κακό ιστορικό ασφαλείας της. Εκτός αν απαγορεύεται να επιχειρηματολογούμε ενάντια στις εταιρίες που κάποιος κάποτε έχει πετάξει ή συμπαθεί.
Την προσέγγιση "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια" δεν την καταλαβαίνω. Η συντήρηση και η ασφάλεια των αεροσκαφών δεν είναι ψιλά γράμματα. Κι εγώ, φυσικά, έχω πετάξει με Egyptair, δε σημαίνει ότι από την πτήση μου απέκτησα και άποψη για την ασφάλεια των αεροσκαφών της.

Έχοντας πει όλα αυτά, ας μην ξεχνάμε ότι η εταιρία είχε και έχει ακόμα την άδεια πτήσης στην ΕΕ, και ότι συνήθως η ΕΕ ελέγχει εξονυχιστικά τις "ύποπτες" εταιρίες πριν αποφασίσει να δώσει αυτή την άδεια της για εκτέλεση πτήσεων από/προς Ευρώπη.
 

odos1998

Banned
Μηνύματα
2
Likes
0
Να μην ανησυχησω κανενα...αλλα ενα απο τα νεα 777 της,το SU-GDL, 20 μερες πριν περιπου ειχε σοβαροτατη βλαβη,εχασε ενα κινητηρα, και εκανε εκτακτη προσγειωση στο Shannon. Η εταιρεια,πιστη στην πολιτικη της,δεν εξηγησε τιποτε.

Να μην ανησυχήσεις κανένα; Αλλά την ανησυχία την έριξες μόνο και μόνο επειδή είναι η Egypt Air, έτσι δεν είναι;

Όσον αφορά την "σοβαρότατη βλάβη" που αναφέρεις, οι πληροφορίες λένε ότι οι επιβάτες δεν κατάλαβαν τίποτε απολύτως.

Ξέχασες όμως να αναφέρεις (ενώ μιλάς για την ασφάλεια νέων αεροσκαφών) ότι μόλις προχθες, η (ασφαλέστατη) Singapore Airlines και το (ασφαλέστατο και υπερσύγχρονο) Α380 γύρισε πίσω στην Σιγκαπούρη ενώ κατευθυνόταν στην Φρανκφούρτη, λόγω (για άλλη μία φορά) προβλημάτων στον Rolls-Royce κινητήρα του.

Πέρα από τις ρωγμές (και άλλων προβλημάτων) που εμφανίστηκαν στα φτερά πολλών Α380.

Όπως ξέχασες να αναφέρεις και πάλι για την (ασφαλέστατη) Qantas Airways που πριν λίγους μήνες εξερράγη ο Rolls-Royce κινητήρα του (ασφαλέστατου και υπερσύγχρονου) Α380 πέρυσι.

Τι σου είναι η επιλεκτική μνήμη!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Και να θέλω να μην ασχοληθώ ξανά με το θέμα με όσα διαβάζω δεν μπορώ... για να μην μένουν εντυπώσεις λοιπόν...

Προς bubka...

Eίναι απίστευτο πως με μια πτήση που έκανες έχεις άποψη για την ασφάλεια της εταιρίας... άποψη έχεις ασφαλώς για το αν το φαϊ ήταν νόστιμο , οι γκόμενες μπάνικες και τα καθίσματα άνετα... σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση όμως δεν μπορείς να έχεις άποψη για την ασφάλεια της πτήσης σου... μπορεί να γλίτωσες από του χάρου τα δόντια και να μην πήρες χαμπάρι τίποτε... ο κυβερνήτης σπανιότατα ενημερώνει τους επιβάτες για τα προβλήματα που συναντά κατά την διάρκεια της πτήσης... όταν λοιπόν δεν ξέρεις το ιστορικό ενός αεροπλάνου, από που νοικιάστηκε και που συντηρείται κάνε την πάπια και κρύβε λόγια... άσε τις αφελείς δηλώσεις και τους χαρακτηρισμούς περί ασφάλειας για άλλους που ξέρουν πέντε πράγματα παραπάνω... τέλος ειλικρινά σου εύχομαι πάντα να είσαι τυχερός και να ταξιδεύεις με ασφάλεια στα ταξίδια σου...

Προς odos1998

Αυτά που έγραψες στον Samion περί επιλεκτικής μνήμης καμιά σχέση δεν έχουν με το θέμα μας... κι επειδή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις, όλα τα προβλήματα που αναφέρεις αφορούν συγκεκριμένο τύπο αεροσκάφους και συγκεκριμένο τύπο κινητήρα και ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχουν να κάνουν με την αεροπορική εταιρία και την συντήρηση του αεροπλάνου... το πρόβλημα λοιπόν αφορά την RR και την Airbus και καμία σχέση δεν έχει ούτε με την Qantas ούτε με την Singapore... άσε λοιπόν τις εξυπνάδες και μην γράφεις ότι θέλεις γιατί δεν απευθύνεσαι σε ηλίθιους...

Η περίπτωση της Egypt είναι ξεχωριστό κεφάλαιο και τα προβλήματά της συζητιούνται ευρέως στον αεροπορικό χώρο... η εταιρία έχει πολλά προβλήματα με την συντήρηση των αεροσκαφών της. Όπως είπα και προηγουμένως δεν φτάνει ένα αεροσκάφος να είναι καινούργιο όπως είναι πολλά από από τα 777 της, αλλά πρέπει να συντηρούνται και σωστά. Η εταιρία είναι μέλος μιας μεγάλης συμμαχίας αλλά είναι το μαύρο πρόβατο της... για να το κάνω λιανά να το καταλάβουν όλοι... και η Ελλάδα είναι μέλος της Ε.Ε αλλά φούνταρε και συνεπώς οι εταίροι αν είχαν την δυνατότητα θα την πέταγαν έξω... το ίδιο ισχύει και για την MS... για λόγους πρεστίζ και μόνο γιαυτό δεν την πετάνε έξω... συνεχώς η συμμαχία και φυσικά όχι μόνο αυτή, κάνει έκτακτους ελέγχους στα αεροπλάνα των Αιγυπτίων... για να μιλήσω συγκεκριμένα... οι έκτακτοι έλεγχοι ρουτίνας σε μια συνηθισμένη εταιρία μιας προηγμένης χώρας είναι πολύ κάτω από ένα στα εκατό... δηλαδή σε 100 πτήσεις μιας νορμάλ εταιρίας, έλεγχος ρουτίνας δεν γίνεται ούτε σε μία... ρώτα κάποιους που ξέρουν τι γίνεται με τις πτήσεις της MS. Μιλάμε για απίστευτα ποσοστά έκτακτων ελέγχων που είναι ίδια με των εταιριών από την πρώην Σοβιετική Ένωση... λες πια όλες οι αρχές όλων των αεροδρομίων της Ε.Ε να έχουν στοχοποιήσει την ΕGYPT τσάμπα και βερεσέ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
odos1998 said:
Τι σου είναι η επιλεκτική μνήμη!
Μαλλον παρεξηγησες το πνευμα του σχολιου. Αναφεροταν κυριως στον τροπο που αντιμετωπιζει η εταιρεια τετοια περιστατικα. Ενημερωση μηδεν. Τι και γιατι εγινε.οσο για μνημη θυμομαστε πως αντιμετωπισε το δικο της τελευταιο πολυνεκρο σε σχεση με αλλους. Με δικη της ερευνα. Το θεμα αφορα μια συγκεκριμενη εταιρεια, δεν ειναι συγκριτικο τεστ.
 

bubka

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικο-Αβανα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Χιλή
Προς bubka...

Eίναι απίστευτο πως με μια πτήση που έκανες έχεις άποψη για την ασφάλεια της εταιρίας... άποψη έχεις ασφαλώς για το αν το φαϊ ήταν νόστιμο , οι γκόμενες μπάνικες και τα καθίσματα άνετα... σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση όμως δεν μπορείς να έχεις άποψη για την ασφάλεια της πτήσης σου... μπορεί να γλίτωσες από του χάρου τα δόντια και να μην πήρες χαμπάρι τίποτε... ο κυβερνήτης σπανιότατα ενημερώνει τους επιβάτες για τα προβλήματα που συναντά κατά την διάρκεια της πτήσης... όταν λοιπόν δεν ξέρεις το ιστορικό ενός αεροπλάνου, από που νοικιάστηκε και που συντηρείται κάνε την πάπια και κρύβε λόγια... άσε τις αφελείς δηλώσεις και τους χαρακτηρισμούς περί ασφάλειας για άλλους που ξέρουν πέντε πράγματα παραπάνω... τέλος ειλικρινά σου εύχομαι πάντα να είσαι τυχερός και να ταξιδεύεις με ασφάλεια στα ταξίδια σου...

?
Ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σου.......οντως αισθανομαι υπερβολικα τυχερος που επεζησα απο μια πτηση του διαβολου με την υπο καταρευση EGYPT AIR.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα -χμ- άσχετα μηνύματα με το θέμα έχουν αφαιρεθεί. Θα παρακαλούσα να προσέχετε τις εκφράσεις που χρησιμοποιείτε γιατί είναι ένας σίγουρος δρόμος για να βρεθείτε εκτός forum. :)
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Παιδια ευχαριστω γενικως για τις απαντησεις σας!!Πραγματικα δεν ηθελα να σας βαλω να μαλωνετε!!Πιθανοτατα ο καθενας βασιζεται σε προσωπικες του εμπειριες,καποιος περισσοτερες,καποιος λιγοτερες!!Γενικοτερα και εγω ειμαι της αποψης οτι αμα σου τυχει δεν μπορεις να κανεις τιποτα και απο τη στιγμη που της επιτρεπεται της Egypt Air να πεταει φανταζομαι οτι με τον ενα η τον αλλο τροπο φτανεις στον προορισμο σου!!Το θεμα ειναι οτι ψαχνοντας σε διαφορα μπλογκ στο internet διαβασα ιστοριες για ακυρωσεις εισιτηριων με πελατες να ψαχνουν τροπο να παρουν πισω τα χρηματα τους,καποιοι αλλοι δεν ελαβαν το καθιερωμενο confirmation e-mail και εκαναν αγωνα δρομου για να επικοινωνησουν με την εταιρια.Ακομα καποιοι παραπονιοντουσαν οτι το αεροπλανο μυριζε εντονα κατ.........ιλα η οτι χασανε αποσκευες!!Μετα οπως ξαναεγραψα δεν γνωριζω τι παιζει με την κατασταση στην χωρα!!

Γενικοτερα ταξιδευω δυο-τρεις φορες το χρονο τελευταια,οχι περισσοτερες,και δεν θα ηθελα για 200 ευρω να ριξω το επιπεδο τοσο πολυ αν πραγματι αληθευουν ολες αυτες οι ιστοριες!!Το θεμα ειναι οτι ηθελα να μαθω τη αποψη επικρατει στο travelstories!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom