Πολωνία Erasmus Πολωνία Lodz

parvas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Κοίτα εγώ με το Lodz γενικά δεν τρελάθηκα σε σχέση με τις άλλες πόλεις που επισκέφθηκα, αλλά από ότι βλέπω το Rzesznow είναι αρκετά μικρότερη πόλη. Από σένα την έμαθα. Δεν έχω πάει εκεί, δεν ξέρω πως είναι γενικά, αλλά στη θέση σου θα πήγαινα Lodz γιατί είναι μεγαλύτερη, έχει πολύ φοιτητόκοσμο (και ξένους φοιτητές) και είναι κάπως μέση, ώστε να σου είναι πιο εύκολο να ταξιδέψεις και στην υπόλοιπη Πολωνία. Βέβαια μπορεί η συγκεκριμένη πόλη (Rzeszow) να έχει κάτι το ξεχωριστό δεν ξέρω πραγματικά, αλλά στη θέση σου αν πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στις 2 πόλεις σίγουρα Lodz. Θα γράψω και πιο μετά για Βαρσοβία, Πόζναν και Λοτζ που μου έμειναν και σίγουρα μπορώ να σε βοηθήσω πολύ περισσότερο για Λοτζ. Μπράβο σου πραγματικά που αποφάσισες να πας εράσμους!
2 Οκτωβρίου ξεκινάω και τώρα ψάχνω που θα μείνω γιατί δεν με δέχτηκαν στις εστίες. Έχεις καμία ιδέα; Ξέρω μόνο ένα BASECAMP αλλά μου φαίνονται λίγο τσιμπημένες οι τιμές.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
2 Οκτωβρίου ξεκινάω και τώρα ψάχνω που θα μείνω γιατί δεν με δέχτηκαν στις εστίες. Έχεις καμία ιδέα; Ξέρω μόνο ένα BASECAMP αλλά μου φαίνονται λίγο τσιμπημένες οι τιμές.
Δυστυχώς πάνω κάτω ότι τιμές είδες στο bacecamp θα είναι και οι άλλες..
Τσέκαρε κι εδώ https://erasmusu.com/?lang=en, έχει και για στέγαση αλλά για συγκάτοικους
όπως κι εδώ https://studentdepot.pl/en/rooms-do...MI2fyT1-7n3AIVjOF3Ch0UYgcdEAAYAiAAEgLEIvD_BwE αν και αυτή την είδα πολύ ακριβή
Εκτός από τις εστίες αυτές μπορείς να ψάξεις να βρεις και να νοικιάσεις, αλλά πάλι δεν θα είναι πιο φθηνά. Αν έχει facebook ψάξε για ομάδες όπως foreigners in lodz ή erasmus students lodz, θα σου βγάλει κάποιες ομάδες και μπορείς να ρωτάς κι εκεί κυρίως αν ψάχνεις για συγκάτοικο και για στέγαση. Εντωμεταξύ δεν μπορώ να μπω στο φβ μου για να έστελνα σε κανέναν φίλο μου αν ήξερε κανέναν που ψάχνει για συγκάτοικο κτλ.
Πάντως από όσο έψαξα δεν νομίζω να υπάρχουν άλλες ιδιωτικές εστίες στο Lodz, αλλά κι εκεί από όσο θυμάμαι έχουν κάποιο μίνιμουμ όριο στο να μείνεις δηλαδή πάνω από 4 μήνες ( ενδεικτικό είναι το νούμερο). Σόρρυ που απάντησα αργά αλλά τώρα τα είδα, συνήθως μου ερχόταν email όταν υπήρχε καινούργια απάντηση στο θέμα. Τσέκαρε αυτά και οτιδήποτε χρειαστείς ξανά στείλε.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
καλημέρα ..
είμαστε 3 καθηγητές από Ελλαδα και παμε το Σεπτέμβρη στο Λοτζ για erasmus ...εχουμε κλεισει ήδη με Rayner ...θα θελαμε να ξεραμε για τη συγκοινωνία για βαρσοβια αρχικα και μετα για Λοτζ αν είναι ευκολη και μετα μπορούμε να παμε στο αεροδρομιο της εταιρεια κατευθείαν από Λοτζ χωρις να περναμε από Βαρσοβια....τα ξενοδοχεια είναι καλα στο Λοτζ και η συγοινωνια...
Στη Βαρσοβία μπορείς να μετακινηθείς με μετρό, λεωφορείο και τραμ. Δεν αντιμετώπισα πουθενά πρόβλημα. Στο Λοτζ έχει τραμ και λεωφορεία καθώς υπάρχουν και δρομολόγια τη νύχτα πιο αραιά βέβαια, και γενικά η μετακίνηση με τη συγκοινωνία δεν αποτελεί κανένα πρόβλημα. Μετά δεν κατάλαβα τις ακριβώς ρωτάς. Αν κατάλαβα καλά θέλετε από Λοτζ να πάτε κατευθείαν στο Μόντλιν, μπορείτε είτε μέσω modlinbus https://www.modlinbus.com/en ξεκινάει από Lodz Kaliska και σε αφήνει έξω ακριβώς από το αεροδρόμιο, είτε μέσω τρένου https://www.intercity.pl/en/ όπου ξεκινάει από Lodz Fabryczna και σταματά στο σταθμό του αεροδρομίου, αλλά μετά πρέπει να πάρεις το λεωφορείο που πάει αεροδρόμιο νομίζω ένα θα είναι κιόλας, αλλά δεν ξέρω ακριβώς γιατί πήγαινα πάντα μέσω Modlinbus, γιατί είχα πετύχει καλύτερες τιμές. Τώρα όσον αφορά τα ξενοδοχεία δεν είχα μείνει πουθενά, αλλά όταν ήρθε ο πατέρας μου στο Λοτζ έμεινε στο Lodz 55, βρίσκεται στην Piotrkowska Street και έμεινε ευχαριστημένος.
 

mhtsos

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
καλησπέρα ...μόλις γυρίσαμε από το ταξίδι Βαρσοβία Λοτζ....!! οι εντυπώσεις ανάμεικτες!
πρωτα θα ηθελα να πω οτι θετικη εντυπωση μου εκανε η ελλεψη αγχους στα προσωπα των Πολωνων οπου και να πηγαμε!! δευτερο η καθαριοτητα των πολεων και αυτη η πολυ πρασιναδα που εμενα μαρεσει πολυ!!!! τα απεραντα παρκα και ειδικα αυτο που ηταν διπλα στο ακουα παρκ!! οντως οι συγκινωνιες ηταν πολυ καλες και τα τραμ και τα λεωφορεια!!! η ελλειψη γνωσεων αγγλικων των Πολωνων αλλα και η ελλειψη πινακιδων στα αγγλικα ειναι ενα μεγαλο προβλημα για τους ξενους!! εκει εκνευριζομουν που δεν μπορουσα να επικοινωνησω αν και οι περισσοτεροι πολωνοι ειναι πολυ καλοδιαθετοι να σου μιλησουν να σου εξηγησουν αλλα ποιος τους καταλαβαινε...
μεναμε τελικα στο Ibis hotel και στη βαρσοβια και στο Λοτζ....καλο και σχετικα οικονομικο οχι βεβαια για φοιτητη.
θα ελεγα οτι η εικονα των σπιτιων λιγο εξω απο το κεντρο και την κεντρικη λεωφορο για το Λοτζ αναφερομαι, ειναι λιγο απογοητευτικη.... μικροπολυκατοικιες παλιου στυλ με τις εσωτερικες αυλες και λιγο παραιτημενες!!!
οι τιμες τωρα.....ιδιες με την ελλαδα και στο φαγητο λιγο πιο φτηνο....προσεξτε τους καταλογους , δεν ειναι η τελικη τιμη....η τελικη τιμη ειναι αυτο που αναγραφεται συν μπουρμπουαρ συν κατι % που εχουν εκει κλπ κλπ ανεβαινει η τιμη χωρις να το καταλαβεις...
αποτι μας ειπανε τουριστες που ερχοταν απο Κρακοβια εκει λεει ειναι το ονειρο...πανεμορφα !!!
τελικο συμπερασμα ....θετικο!!! θελει προσοχη τις τιμες για τους φοιτητες ..
επειδη δουλεψαμε σε πανεπιστημιο εχω καλες εντυπωσεις απο τη συμπεριφορα καθηγητων αλλα και απο την υποδομη!!!
μετα μια μερα απο την επιστροφη εχω να πω θετικα για τη Πολωνια !!!!


χαχαχα ξεχασα το σοκ στο τελος.....απο το Λοτζ στο αεροδρομιο του Modlin που ειναι καπου 3,5 ωρες το καναμε με ενα λεωφοριακι των 18 θεσεων και με χωρο ποδιων ελαχιστο....ειμαι 186 οποτε καταλαβαινετε τι περασα...αλλα και παλι δεν το λεω ως αρνητικο!!

Τελος θελω να σας ευχαριστησω για την βοηθεια!!!!
ναστε καλα και συγχαρητηρια για το ομορφο και πολυ βοηθητικο σαιτ!!
 
Last edited:

Manos21r

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα! Έχω επισκεφτεί ήδη μια φορά στην ζωή μου την Πολωνία (Βαρσοβία, Κρακοβία, και ευτυχώς πρόλαβα να παω και Αούσβιτς, αλλά φοβάμαι οτι αν αρχίσω να μιλάω για το τελευταίο, θα γράφω παραγράφους..) Ήρθε και η δικιά μου ώρα να κάνω αίτηση για erasmus, αλλά ωφείλω να πω οτι η περιγραφή σου για το Lodz δεν με ικανοποίησε να την επιλέξω σαν πολή.Αν μπορείς να μου μιλήσεις λίγο περισσότερο για την ζωή στο Lodz θα σου ήμουν υπόχρεως :p
 

mhtsos

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
η ζωη στο Lodz.....κοιτα επειδη ειμασταν για λιγες μερες με το προγραμμα erasmus+ και υπηρχε δουλεια καθε μερα και πρωι απογευμα θα ελεγα οτι δεν μπορω να θεωρησω τον εαυτο μου καλο παρατηρητη της ζωης αφου δεν εχω εμπειριες ικανες...αλλα διαισθητικα και μεσω των εμπειριες μου απο αλλες χωρες θα ελεγα οτι η αυρα που εξεπεμπε σαν πολη ηταν θετικη και ενοιωθες μια οικειοτητα....αυτο ενοιωσα εγω! ηταν αρχες σεπτεμβρη οποτε η φοιτητικη ζωη ακομα ηταν υποτονικη αλλα ξανατονιζω οτι επειδη σαν πολη ειναι φιλικη προδιαθετει να κανεις ευκολα φιλιες!!! εγω επελεξα τη Πολωνια και τη Βαρσοβια και Lotz εναντι της Φλωρεντιας Ιταλια ή Βουκουρεστι γιατι πολυ απλα δεν θα πηγαινα μονος μου ποτε, αλλα και παλι λεω ειναι θετικα τα συμπερασματα μου! και θα ελεγα να πας...!!! τωρα αν καποιες αλλες προτασεις ειναι πιο ενδιαφερουσες...αυτο θα το ζυγισεις εσυ με τα θελω σου και τις επιδιωξεις σου!!! ευχομαι οπου και αν πας να ειναι θετικα!!!

και επισης κατι αλλο......ξαναλεω η ελλειψη γνωσης αγγλικων μας δυσκολεψε για να μπορεσουμε να βρουμε τοποθεσιες, διευθυνσεις, σταθμους κλπ. Ετυχε επισης σε 2-3 περιπτωσεις που καταλαθος μας εστειλαν εντελως αλλου και χαθηκαμε!! αλλα νομιζω ολα αυτα ειναι στο παιχνιδι!!
 
Last edited by a moderator:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα! Έχω επισκεφτεί ήδη μια φορά στην ζωή μου την Πολωνία (Βαρσοβία, Κρακοβία, και ευτυχώς πρόλαβα να παω και Αούσβιτς, αλλά φοβάμαι οτι αν αρχίσω να μιλάω για το τελευταίο, θα γράφω παραγράφους..) Ήρθε και η δικιά μου ώρα να κάνω αίτηση για erasmus, αλλά ωφείλω να πω οτι η περιγραφή σου για το Lodz δεν με ικανοποίησε να την επιλέξω σαν πολή.Αν μπορείς να μου μιλήσεις λίγο περισσότερο για την ζωή στο Lodz θα σου ήμουν υπόχρεως :p
Αν έχεις επιλογές για άλλες πόλεις στην Πολωνία, καλύτερα να πας άλλου και όχι Łódź, όλοι λένε ότι δεν αξίζει σαν πόλη γενικά :p Όμως επειδή θα είσαι Ερασμιτης, ακόμα και αν πας εκεί, θα περάσεις καλά και ετσι και αλλιως θα πηγαινεις εκδρομές και ταξίδια όποτε δεν θα μενεις συνέχεια εκεί. Η Πολωνία αξίζει πολύ για Ερασμους! Εγώ ήμουν στο Ποζναν πέρσι!
 

Manos21r

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Σας ευχαριστώ και τους δυο...Δυστυχώς στις άλλες πόλεις δεν βρίσκω μαθήματα που να σχετίζονται με το πεδίο μου, οπότε το Lodz φαίνεται η μοναδική επιλογή τελικά.

Όσον αφορά την επικοινωνία, από την πρώτη μου επίσκεψη στην Πολωνία, δεν δυσκολεύτηκα να καταλαβώ οτι είτε δεν μιλάνε καλά Αγγλικά είτε δεν μιλάνε καθόλου( ακόμα και στα brands βλέπε KFC δεν μιλούσανε αγγλικά), αλλά όπως είπες αυτά είναι στο παιχνίδι, το λιγότερο πρόβλημα :p
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Σας ευχαριστώ και τους δυο...Δυστυχώς στις άλλες πόλεις δεν βρίσκω μαθήματα που να σχετίζονται με το πεδίο μου, οπότε το Lodz φαίνεται η μοναδική επιλογή τελικά.

Όσον αφορά την επικοινωνία, από την πρώτη μου επίσκεψη στην Πολωνία, δεν δυσκολεύτηκα να καταλαβώ οτι είτε δεν μιλάνε καλά Αγγλικά είτε δεν μιλάνε καθόλου( ακόμα και στα brands βλέπε KFC δεν μιλούσανε αγγλικά), αλλά όπως είπες αυτά είναι στο παιχνίδι, το λιγότερο πρόβλημα :p
Δεν ισχύει πάντα αυτό! Πολλοί μιλάνε από αρκετά έως πολύ καλά αγγλικά. Δεν θα έχεις θέμα. Το πολύ πολύ βγάζεις το κινητό σου και το google translate και αν υπάρχει μεγάλη ανάγκη μεταφράζεις αυτό που θες στα πολωνικα :p
 

Manos21r

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Δεν ισχύει πάντα αυτό! Πολλοί μιλάνε από αρκετά έως πολύ καλά αγγλικά. Δεν θα έχεις θέμα. Το πολύ πολύ βγάζεις το κινητό σου και το google translate και αν υπάρχει μεγάλη ανάγκη μεταφράζεις αυτό που θες στα πολωνικα :p
Χαχαχα φυσικά υπάρχει και αυτό! Πάντως εγω πραγματικά δεν είχα συναντήσει κανέναν που να μιλούσε καλά Αγγλικά, σε καταλάβαιναν βέβαια.
 

mhtsos

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
ακριβως επειδη μπορει να καταλαβαινουν αγγλικα αλλα το θεμα ειναι τι καταλαβαινουν ...οταν ρωτησα στο κεντρικο παλιο σιδηροδρομικο σταθμο που θα βρω ην αφεηρια για το αεροδρομιο αλλου και αλλου με μεγαλη αποσταση με εστειλαν και πιστεψε με ειχαν καλη προθεση....χαχαχαχα εγω εχω να πω οτι ειναι ομορφα και χαλαρα!! στο ταξιδι πας για να δεις διαφορετικα δεν μεταφερεις τα όλα τα θελω σου μαζι!!! καλα να περασεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.203
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom