Πολωνία Erasmus Πολωνία Lodz

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
τον Αύγουστο στο Γκντάνσκ δεν μπορούσες να περπατήσεις από τον πολύ κόσμο. Είχε υπαίθριους πάγκους παντού πανικός. Τη λάτρεψα τη πόλη που είναι πανέμορφη. Σχετικά με το κεχριμπάρι που ρώτησες είναι από τη θάλασσα της Βαλτικής κάπου στο Καλίνιγκραντ τα βγάζουν από ότι ξέρω. Πουλούν σε όλες τις χώρες της Βαλτικής Εσθονία, Λετονία, Λιθουανία μέχρι και στους πάγκους, αλλά λένε ότι πολλοί πλανόδιοι πουλούν και ψεύτικα. Στο Γκντάνσκ έχει και μουσείο κεχριμπαριού.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ε το καλοκαίρι λογικό μου ακούγεται. Πάντως εμένα δεν με τρέλανε. Ίσως ήταν η εποχή που πήγα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Απλά να πω για τις τουαλέτες,γενικά στην Ευρώπη οι περισσότεροι πετάνε τα χαρτιά μέσα στην τουαλέτα...και αν έχουν κάδους,είναι για να πετάς αλλά άχρηστα αντικείμενα και όχι τα χαρτιά...το ανακαλύψα μετά από μια συζήτηση με μια φίλη μου από την Αυστρία που είχε έρθει Ελλάδα και της είχε φανεί περίεργο που στις τουαλέτες έγραφε να μην πετάμε μέσα τα χαρτιά γιατί δεν ήξερε που άλλου να τα πετάξει :haha:
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Επίσης ένα άλλο σπαστικό είναι ότι στα περισσότερα μέρη για να πας τουαλέτα πληρώνεις.. Τι χαζομάρα είναι αυτή πια! Δηλαδή άμα δεν έχεις δεν θα πας να κάνεις την ανάγκη σου? Τς τς τς :eek:
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Ένα ακόμα σπαστικό που συναντάς σε πολλές χώρες στην Ευρώπη (Πολωνία, Βουλγαρία κ.α) ακόμα και σε ακριβούτσικα εστιατόρια είναι ότι δεν αλλάζουν τραπεζομάντηλα και τρως πάνω σε αυτό που έφαγαν όλοι οι προηγούμενοι αφού καθαρίζουν τα ψίχουλα με μία βούρτσα και πολλές φορές μπροστά σου και τα ρίχνουν και στο πάτωμα. Ελεος!! Ευτυχώς που σε μερικά βάζουν ατομικά χαρτιά μιας χρήσης.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ναι το παρατήρησα αυτό μια φορά που πήγαμε να φάμε με τον πατέρα μου όταν είχε έρθει Λοτζ.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Λίγα λογάκια για μια μονοήμερη εκδρομή που έκανα στη γενέτειρα του Κοπέρνικου, το Τορούν (λέγεται Τορούν ή Τόρουν?). Μια γραφική και μεσαιωνική πόλη που αν είστε κάπου κοντά αξίζει να πάτε για μια επίσκεψη. Με λίγο περπάτημα στην παλιά πόλη και στα πλακόστρωτα σοκάκια της θα νιώσετε τη μεσαιωνική ατμόσφαιρα. Δυστυχώς όταν πήγα έβρεχε,αλλά μετά ευτυχώς σταμάτησε. Υπήρχε μια σχετική κίνηση και από κάποιους τουρίστες (αν και ήμουν μόνο στην παλιά πόλη). Αν και ήξερα ότι είχε χριστουγεννιάτικη αγορά, όταν πήγα (28/12) δεν είδα πουθενά τίποτα. Καλά όχι ότι με ένοιαζε, για αυτούς που τους νοιάζει πιο πολύ :p Επειδή πήγα μόνη μου βαρέθηκα σχετικά νωρίς, γιατί δεν έχει και τα τρελά πράγματα να δεις. Υπάρχει και ένα μουσείο μελόψωμου (Live Museum of Gingerbread) που από ότι είδα φτιάχνεις διάφορα εκεί (θα είναι ωραία ειδικά αν έχετε και μικρά παιδιά), αν και δεν πήγα πιστεύω θα είναι ωραία. Σε μια φάση που έβρεχε πολύ πήγα έκατσα σε μια καφετέρια και πάω να μπω στην τουαλέτα και μου λέει ένα αγοράκι (παραπάνω από 6-7 δεν ήταν) it is closed! Κουφάθηκα ήξερε να μιλήσει αυτό αγγλικά και δεν ήξεραν οι γονείς του (αυτοί προσπαθούσαν να μου εξηγήσουν στα πολωνικά), στο τέλος μου είπε και ένα goodbye ο μικρός με ένα χαμογελάκι! Παρακάτω κάποιες φώτο.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Στις 11-15/1 πήγα Στοκχόλμη ,θα παρλάρω αύριο,γιατί το σημειωματάριο (επιτέλους άρχισα να ψιλοργανόνομαι..) το έχω στη ντουλάπα και θα κάνω θόρυβο και κοιμάται η συγκάτοικος χαχα. Ήθελα να ρωτήσω γνώμες επειδή μόλις τελειώσει η εξεταστική θα'χω κανά 2 βδομάδες κενό και θα'θελα να πάω κάπου έτσι για τελευταίο ταξίδι. Σκεφτόμουν καμιά Ουκρανία (Λβιβ ίσως και Κίεβο), αλλά έχω και στο μυαλό Μπρατισλάβα σε συνδυασμό με Βιέννη. Το θέμα είναι ότι Αυστρία θα'θέλα να γυρίσω πιο πολύ ίσως και με τον πατέρα μου που έχει πάει με αμάξι αρκετές φορές, οπότε για αυτό την ψιλοαφήνω αυτή την επιλογή. Καμιά άλλη χώρα έχετε να προτείνετε;
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Το ταξίδι αυτό το αποφάσισα μετά από πολλή σκέψη (όσον αφορά τον προορισμό, γιατί από οργάνωση κλάφτα χαράλαμπε). Είχα διάφορες χώρες στο μυαλό μου όπως Σλοβακία με Αυστρία και τις χώρες της Βαλτικής. Το συζητούσα με τον πατέρα μου και με λέει πάνε Σουηδία ρε Ζωούλα να δεις πολιτισμό (το είπε με ένα μαράζι ρε παιδιά για να πάω χαχα). Μπαίνω από περιέργεια να δω για αεροπορικά και βρήκα πάνε έλα με 17 ευρώ με Ryanair από το Modlin για Skvasta. Επηρεάστηκα αρκετά από τις τιμές και λίγη ώρα μετά τα έκλεισα για 11-15/1 (τα είχα κλείσει γύρω στις 16/11). Βέβαια ξέχασα ότι οι Σκανδιναβικές χώρες είναι ακριβές, οπότε καθώς έκλεινα και διαμονή και ψιλοκοίταζα τι παίζει άρχισα σιγά σιγά να το μετανιώνω.

Για διαμονή έκλεισα στο Lodge32 Hostel για 4 βράδια και πλήρωσα 623 SEK (ήταν το πιο φθηνό που βρήκα). Υπάρχει έξτρα χρέωση στα σεντόνια (60 SEK) ανά διαμονή ανά άτομο. Ακόμα και για τα ντουλαπάκια έπρεπε να πληρώσεις 60 SEK! (από παντού να αρπάξουν..) Είναι η πρώτη φορά που απογοητεύτηκα από το χόστελ. Όχι γιατί είμαι καμιά περίεργη (και στο παγκάκι κοιμάμαι, άλλωστε το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές, όταν δεν είχα μυαλό..) αλλά ρε φίλε είσαι σε μια χώρα που έχει πολύ κρύο και δεν έχεις θέρμανση στο χόστελ? Απαράδεκτο. Το χόστελ ήταν σε υπόγειο και οι κοιτώνες ήταν θαρρείς και ήμασταν σε μπουντρούμια. Τα κρεβάτια άβολα και γεμάτο λακκούβες σαν παραμορφωμένο αφού όταν ξυπνούσα πονούσε το σώμα μου. Το βράδυ πάνω από τις πυτζάμες φορούσα ρούχα, γιατί κρύωνα. Τι να πω..Δεν περίμενα τέτοια κατάσταση. Στην ''κατώτερη'' Πολωνία τις ίδιες μέρες θα πλήρωνες τα μισά μη σου πω και λιγότερα και το χόστελ θα ήταν κλάσης ανώτερο, αλλά είπαμε είσαι στη Σουηδία πληρώνεις ''πολιτισμό''. Η αλήθεια είναι ότι πήγα κάπως προκατειλημμένη για τη χώρα αυτή, γιατί όταν ακούς και διαβάζεις για το πόσο τέλεια είναι κάπου λες καλά χαλαρώστε και λίγο.

Ένα αρνητικό όταν έκλεινα τα εισιτήρια είναι ότι δεν σκέφτηκα ότι θα έχω εξεταστική (αν και στο ακαδημαϊκό ημερολόγιο γράφει ότι είναι 22/1 - 4/2) οι καθηγητές μας έβαλαν πιο μπροστά τις εξετάσεις. Ευτυχώς το διάστημα που θα έλειπα δεν έγραφα κάτι, αλλά την επόμενη που θα γυρνούσα έγραφα 2 μαθήματα, οπότε έπρεπε να διαβάζω στο ταξίδι. Καθώς ήμουν στο λεωφορείο για Modlin σκεφτόμουν ότι ίσως δεν ήταν καλή επιλογή που έκλεισα για Στοκχόλμη, λόγω ότι πήγαινα χειμώνα και παντού έβλεπα για το πόσο πράσινη κτλ είναι η πρωτεύουσα και έλεγα κρίμα που δεν θα έβλεπα αυτή την όψη της.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Raccounaki απολαμβάνω την ιστορία σου και τον τρόπο γραφής σου! Νιώθω ότι διαβάζω το ημερολόγιο της ζωής σου στην Πολωνία! Μου αρέσει πάρα πολύ που άδραξες την ευκαιρία που σου δόθηκε με το Erasmus και γνώρισες τόσες πόλεις και χώρες!!! Μακάρι και άλλα παιδιά να είχαν τις ανησυχίες σου!
Δεν έχω πάει ποτέ στην Πολωνία και διαβάζω με ενδιαφέρον τις εμπειρίες σου στη χώρα και στις γειτονικές χώρες.
Keep going!!
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Θα τα χωρίσω σε μικρά κομμ.ατάκια για να μην είναι κουραστικό στα μάτια (πήρα σημειωματάριο και τώρα απλά αντιγράφω :cool:).

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι που με εξόργισε πολύ. Ήμουν στον έλεγχο (στο Modlin) και εκεί που βάζω τα πράγματα μου λέει ένας από τους υπαλλήλους να βγάλω την μπλούζα μου. Τον κοιτάω σαστισμένη και τον ρωτάω για ποιο λόγο, αλλά για να μην γίνομαι γραφική επικοινωνία γιοκ, αγγλικά γιοκ (άλλωστε για ποιο λόγο να ξέρουν αγγλικά οι υπάλληλοι στο αεροδρόμιο). Την μπλούζα μου είπε να τη βγάλω προτού περάσω από εκείνη την πύλη να την πω που χτυπάει αν έχεις κάτι. Δηλαδή συγγνώμη αν δεν φορούσα φανελάκι θα ήμουν με το σουτιέν ή αν δεν φορούσα τίποτα από κάτω? Και πιο πολύ νευρίασα όχι για το ότι έμεινα με το φανελάκι, αλλά με το στυλάκι και την αγένεια του τυπά. Θα ήθελα να μου πείτε επιτρέπεται κάτι τέτοιο ή όχι?

Καθόμουν στην πύλη και περίμενα και βλέπω ένα γλυκύτατο αγοράκι να έρχεται προς το μέρος μου και να μου κάνει νάζια. Με κάνει να χαμογελάσω και να ξεχάσω την όλη φάση προηγουμένως. Μου έκανε εντύπωση πως όση ώρα περιμέναμε, οι γονείς του (Άγγλοι ήταν) δεν έπαψαν στιγμή να ασχολούνται και να παίζουν με τον μικρό. Πιο δίπλα καθόταν ένα ζευγάρι Σουηδών με το γιο τους και ήταν και οι 3 κολλημένοι στις οθόνες των κινητών τους. Δεν μίλησαν σχεδόν καθόλου μεταξύ τους όση ώρα περιμέναμε. Μου έκανε εντύπωση αυτή η αντιφατική εικόνα με τις 2 οικογένειες. Παρεμπιπτόντως η Σουηδή μαμά έμοιαζε απίστευτα στην Gwyneth Paltrow, αλλά σε πιο κοντή έκδοση. Γενικά πολύ όμορφες γυναίκες και άντρες, σαν μοντέλα, αλλά έχουν όλη μια κρύα όψη και κάπως αυστηρή θα έλεγα.

Ήμουν τυχερή καθόμουν στο παράθυρο στο αεροπλάνο και μαγεύτηκα τόσο πολύ από τη θέα. Κοιτούσα σαν χάνος τα σύννεφα τον ουρανό, αλλά τι να περιγράψω καλύτερα με από τις εικόνες (θα βάλω παρακάτω). Ήταν σαν όνειρο πραγματικά. Φτάσαμε στο Skavsta Airport γύρω στις 3 το μεσημέρι και είχε ήδη ψιλονυχτώσει και η πρώτη μου σκέψη ήταν πως ζούνε εδώ, πως την παλεύουν? Θα συνεχίσω αργότερα, γιατί σε λίγο έχω μάθημα και θέλω να προλάβω να πιω κι ένα φραπεδάκι :D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom