Πολωνία Erasmus Πολωνία Lodz

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Καλησπέρα σε όλους. Έχει λίγες ώρες που γύρισα από το ταξίδι μου στην Κρακοβία και μπορώ να πω ότι με σημάδεψε για πάντα (θα εξηγήσω παρακάτω). Δυστυχώς έκανα τη λάθος επιλογή να πάω μαζί με το Erasmus Social Network, το οποίο οργάνωνε την εκδρομή και λέω δυστυχώς, γιατί δεν μπόρεσα να χαρώ την πόλη όπως θα ήθελα , αλλά και να πάω στο εργοστάσιο του Όσκαρ Σίντλερ (λόγω χρόνου) για αυτό και αποφάσισα να ξαναπάω. Σε γενικές γραμμές η Κρακοβία μου άρεσε πάρα πολύ. Δεν μπορώ να περιγράψω τις όμορφες εικόνες και τα συναισθήματα μου, διότι είμαι πολύ επηρεασμένη από τη σημερινή μας επίσκεψη στο Άουσβιτς.

Λίγα λόγια για τους φοιτητές: Αν σας αρέσει να ταξιδεύετε μόνοι σας ή με την παρέα σας μόνο κτλ δεν σας προτείνω να πάτε στις οργανωμένες εκδρομές του erasmus γιατί έχουν συγκεκριμένο πρόγραμμα που μπορεί να μην ταιριάζει στα γούστα σας (βέβαια το ήξερα από την αρχή εγώ, απλά το επέλεξα για να μου βγουν πιο οικονομικά). Είναι προσωπική μου άποψη εννοείται, σε καμιά περίπτωση δεν τις απαξιώνω τις εκδρομές του erasmus, απλά εμένα μου αρέσει να κινούμαι με τους δικούς μου ρυθμούς.

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα: Φτάσαμε στην Κρακοβία γύρω στις 3 το μεσημέρι και ξεκινήσαμε περιήγηση στο κάστρο του Βάβελ και μετά στην παλιά πόλη με ξεναγό. Μετά κάνα δίωρο ελεύθερο και αργότερα θα έπρεπε να πάμε στο χόστελ όπου μέναμε (Crakow Hostel), το οποίο το συστήνω ήταν μια χαρά. Έχω πει και σε προηγούμενη δημοσίευσή μου ότι δεν με ενδιαφέρει το που θα μένω αρκεί να είναι καθαρό το μέρος και εννοείται να αισθάνομαι ασφαλής. Το επισημάνω, διότι δεν το συγκρίνω με ξενοδοχεία ή ιδιωτικά δωμάτια που έχεις στο χόστελ. Συνεχίσαμε με κάτι drinking games στο χόστελ, που εγώ τα θεωρούσα λίγο χαζά - βαρετά (εννοείται πάλι παραθέτω την προσωπική μου άποψη και δεν σημαίνει ότι τα παιδιά δεν διασκέδαζαν, απλά ήμουν τόσο κουρασμένη που μου'ρχόταν να αρπάξω να πιω όλη τη βότκα και να ξεραθώ στον ύπνο. Μετά τα παιχνίδια πήγαμε σε κλαμπ (εκεί και αν ''υπέφερα''), αλλά εγώ δεν έκατσα πολύ γιατί τα πόδια μου τρέμανε από την κούραση και ήθελα να ξεκουραστώ γιατί την επόμενη θα πηγαίναμε αλατορυχεία.

Τη 2η μέρα πήραμε πρωινό και ξεκινήσαμε για αλατορυχεία. Δεν περίμενα να έχει τόσο κόσμο και τόση αναμονή. Κάναμε σχεδόν μια ώρα και.. για να μπούμε μέσα. Βέβαια αξίζει τον κόπο, γιατί η εμπειρία είναι ξεχωριστή. Μετά είχαμε ελεύθερο χρόνο και έκανα μια βόλτα στην παλιά πόλη. Ίσως δεν μου βγαίνει να περιγράψω τις όμορφες εικόνες της πόλης, διότι έχω στα μάτια άλλες εικόνες. Εικόνες από άτομα που ζητούσαν χρήματα, γιατί δεν είχαν να φάνε (δεν μπορώ να ξέρω αν ήταν αλήθεια ή τα ήθελαν για ναρκωτικά ή αλκοόλ), από ένα μεγάλο συσσίτιο, στο οποίο ήταν πάρα πολλοί άνθρωποι (δεν το έβγαλα φωτογραφία, γιατί θεώρησα ότι όλοι οι άνθρωποι έχουμε δικαίωμα στην αξιοπρέπεια όπως επίσης δεν ήταν κάτι το ''αξιοθέατο'' για να καταγραφεί στην κάμερα. Το βράδυ είχε πάλι έξοδο σε κάποιο κλαμπ, αλλά αποφάσισα να μην πάω, γιατί δεν θα άντεχα να περάσω χρόνο σε μέρη που σιχαίνομαι και εφόσον είδα ότι υπήρχε χαλαρότητα στις επιλογές των εξόδων, πήγα μια βόλτα στην εβραϊκή συνοικία, όπου επίσης μου άρεσε πάρα πολύ. Είχε πολύ ωραία μπαράκια με διαφορετική ατμόσφαιρα θα έλεγα από αυτά της παλιάς πόλης. Δεν έκατσα πουθενά η αλήθεια είναι. Προτίμησα να κάνω βόλτες και πήρα μια μπύρα από σούπερ μάρκετ και άραξα σε ένα παρκάκι.

Την 3η μέρα (σήμερα) πήγαμε Άουσβιτς και μετά επιστροφή πίσω στο Λοτζ. Παρακάτω θα βάλω κάποιες φωτογραφίες από Κρακοβία και σε επόμενη δημοσίευση θα αναφερθώ στην επίσκεψη που με σημάδεψε.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ξέρω ότι το συγκεκριμένο φόρουμ είναι ταξιδιωτικό και όχι πολιτικό, αλλά δεν μπορώ να γράψω την εμπειρία μου τη σημερινή με ταξιδιωτική αφήγηση - προσέγγιση.

Καθ'όλη τη διάρκεια της εκδρομής σκεφτόμουν το Άουσβιτς και πως θα ένιωθα όταν θα αντίκριζα τα στρατόπεδα και με έπιανε ρίγος. Με το που αντίκρισα την πύλη και το ''Η εργασία απελευθερώνει'' άρχισα να δακρύζω και άρχισα να σκέφτομαι αν θα αντέξω και τη συνέχεια. Όσα βιβλία και αν διάβασα, όσες ταινίες και ντοκιμαντέρ και αν είδα δεν συγκρίνονται με το να τα βλέπεις από κοντά. Σχεδόν όλη την ώρα ήμουν δακρυσμένη, εκτός από τις στιγμές που ήμασταν στα δωμάτια που βλέπαμε τα παππούτσια, τις τούφες από τα μαλλιά, τις βαλίτσες κτλ εκεί δεν άντεξα, έκλαιγα. Έκλαιγα τόσο πολύ που νόμιζα θα έλεγαν να βγω έξω (όχι επειδή έκλαιγα δυνατά, αλλά επειδή ένιωθα ότι δεν μπορούσα να αναπνεύσω από τις εικόνες). Πολλά παιδιά δεν είχαν συναίσθηση το που βρίσκονταν και δεν μπορούσα να τους καταλάβω. Την περισσότερη ώρα ήμουν σαν αποβλακωμένη και εξαντλημένη ψυχικά με τα μάτια μου πρησμένα. Μου έρχονταν όλες οι εικόνες στο μυαλό θαρρείς και τα είχα ζήσει. Πρώτη φορά δεν μπορούσα να συγκρατήσω τον εαυτό μου και ένιωθα ότι έχανα την επαφή με την πραγματικότητα. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω. Σε όλη τη διάρκεια της επιστροφής ήμουν βουρκωμένη έτοιμη να ξεσπάσω, αλλά κρατιόμουν. Τα υπόλοιπα παιδιά συνέχιζαν να κάνουν αστεία να γελούν , αλλά εγώ δεν μπορούσα να ξεπεράσω αυτά που είδα και ένιωσα. Ούτε ακόμα έχω συνέλθει.

Με μια φίλη που μίλησα μου είπε να ηρεμήσω και ότι όλα αυτά ανήκουν πια στην ιστορία. Εγώ όμως αμφιβάλλω, γιατί πολλοί ξέχασαν την ιστορία.. Και όταν λέω πολλοί εννοώ τους 60.000 πάνω κάτω φασίστες που διαδήλωσαν την ημέρα της εθνικής τους ανεξαρτησίας στη Βαρσοβία, εγώ βρισκόμουν στην αντιφασιστική διαδήλωση που δυστυχώς ήταν κατά πολύ λιγότερα τα άτομα. Όπως και στην Ελλάδα, αυτές οι χιλιάδες που ψήφισαν χρυσή αυγή. Αυτοί ξέχασαν την ιστορία, ξέχασαν τα πάντα. Αλλά πάντα έτσι εμφανίζεται ο φασισμός μέσα από οικονομικές κρίσεις. Δεν θα συνεχίσω να γράφω, ξέρω ότι έχω βγει εκτός θέματος του φόρουμ, αλλά δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά ως πολιτικοποιημένο άτομο. Αν παραβαίνω τους όρους του φόρουμ, οι διαχειριστές μπορούν να διαγράψουν τη συγκεκριμένη δημοσίευση.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Κάθε φορά που πηγαίνω κάπου μάλλον θα πρέπει σχεδόν αμέσως να τα γράφω, γιατί μετά ξεχνάω όλο και πιο πολλές πληροφορίες. Ας ξεκινήσω με τη μονοήμερη στην Κρακοβία για το εργοστάσιο του Σίντλερ. Ήταν πολύ ενδιαφέρον με αρκετές πληροφορίες και γενικά αξίζει να πας, ειδικά αν κάποιος ενδιαφέρεται για την ιστορία. 20171207_122524.jpg 20171207_122528.jpg 20171207_122535.jpg 20171207_122603.jpg 20171207_122609.jpg 20171207_122617.jpg 20171207_122949.jpg 20171207_122956.jpg 20171207_123056.jpg 20171207_123059.jpg 20171207_123414.jpg 20171207_123745.jpg 20171207_123822.jpg 20171207_123940.jpg 20171207_123948.jpg 20171207_123951.jpg 20171207_124033.jpg 20171207_124040.jpg 20171207_124147.jpg 20171207_124154.jpg 20171207_124206.jpg 20171207_124328.jpg 20171207_124738.jpg 20171207_124744.jpg 20171207_124748.jpg 20171207_124757.jpg 20171207_124809.jpg 20171207_125032.jpg 20171207_125252.jpg 20171207_125320.jpg 20171207_125325.jpg 20171207_125352.jpg 20171207_125357.jpg 20171207_125636.jpg 20171207_125638.jpg 20171207_125647.jpg 20171207_125818.jpg 20171207_125829.jpg 20171207_125831.jpg 20171207_130004.jpg 20171207_130022.jpg 20171207_130049.jpg 20171207_130125.jpg 20171207_130303.jpg 20171207_130344.jpg 20171207_130350.jpg 20171207_130353.jpg 20171207_130400.jpg 20171207_130411.jpg 20171207_130418.jpg 20171207_130423.jpg 20171207_130631.jpg 20171207_130717.jpg 20171207_130755.jpg 20171207_130801.jpg 20171207_130805.jpg 152.jpg
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Γενικά είχε πέσει πολύ περπάτημα, από το σταθμό των λεωφορείων μέχρι το εργοστάσιο του Σίντλερ πρέπει να'ταν κανα τριάρι χλμ. Μετά έκανα μια βόλτα στην εβραϊκή συνοικία που έχει γίνει το αγαπημένο μου μέρος στην Κρακοβία. Είχε μια όμορφη ησυχία σε αντίθεση με την παλιά πόλη που γινόταν χαμούλης. Ενώ έλεγα πως όποιον προορισμό επισκέπτομαι δεν θα ξαναπηγαίνω, τελικά άλλαξα γνώμη. Γιατί να μην ξαναπάς σε ένα μέρος που σου άρεσε πολύ; Γιατί έλεγα Πολωνία δεν ξαναπάω ποτέ, δεν μπορώ όμως να σκεφτώ πως αν ξαναέχω τη δυνατότητα να πάω Κρακοβία να πω όχι..Δεν πήγα κάπου για φαγητό ένας χυμός από σούπερ μάρκετ και ένα zapiekanka, δεν θυμάμαι από που ακριβώς, αλλά έχει παντού μαγαζάκια, οπότε δεν θα δυσκολευτείς να βρεις. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλα άτομα που έτυχε να μείνουν για κάποιο διάστημα στο εξωτερικό και σε πιο κρύες χώρες, αλλά εμένα μου ψιλοκόπηκε η όρεξη. Συνήθως τρώω το πρωί και μετά προς το απόγευμα για μεσημέρι. Δεν ξέρω αν φταίει ο καιρός που είναι συνέχεια μουντός και έχω να δω ήλιο πολύ καιρό. Α, όταν πήγα ξανά Κρακοβία είχε τέλεια μέρα. Με το που είδα ήλιο χαμογελούσα σα το χαζό. Μου άλλαξε τελείως τη ψυχολογία.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Από παλιά πόλη δεν έβγαλα, λίγο η κούραση (όλη μέρα ήμουν στο πόδι και περπατούσα) λίγο το χριστουγεννιάτικο κλίμα που επικρατούσε (δεν είμαι φαν των γιορτών forgive me :p) βαρέθηκα χαχα. Δεν ξέρω τι έχω πάθει πραγματικά με την Κρακοβία. Αυτή η πόλη με άγγιξε δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Μετανιώνω που δεν πήγα εκεί για erasmus, αλλά μόνο στο πανεπιστήμιο του Λοτζ έβρισκα τα μαθήματα που ήθελα να πάρω. Σε άλλη δημοσίευση θα μιλήσω για το πανεπιστήμιο και γενικότερα με πιο πολλές πληροφορίες για τη ζωή στο Λοτζ.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Τόσο ωραία η Κρακοβια,ε; Χαίρομαι που σ’αρεσε και πέρασες καλα! Περιμένω πως και πως τις πληροφορίες για το πανεπιστήμιο και το Łódź! :)
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Αχ δεν ξέρω κάτι έχει στην ατμόσφαιρά της χαχα. Θα γράψω μάλλον αύριο. Τώρα έχει σειρά το ταξιδάκι που έκανα Βερολίνο και γύρισα χτες και είπα να τα γράψω τώρα που τα έχω και πιο φρέσκα. Μετά θα πάω σε παρτάκι στο σπίτι μιας φίλης (ναι επιτέλους βρήκα παρέα και μάλιστα πολύ καλή!)
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Βερολίνο θα πήγαινα μόνη, αλλά η μάνα μου ήθελε να έρθει Πολωνία και επειδή δεν είχε πτήσεις από Θεσ/νικη βρήκα εισιτήρια 56 και κάτι πήγαινε έλα από Θεσ/νικη για Schonefeld και είπαμε να το κλείσουμε για Βερολίνο. Εγώ πήγα με polskibus νομίζω πλήρωσα πήγαινε έλα 30 ευρώ, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί είχε καιρό που τα έκλεισα, αλλά κάπου εκεί ήταν. Η διαδρομή είναι γύρω στις 8 ώρες, ακούγεται πολύ, αλλά δεν θα έλεγα ότι ήταν κουραστικό, έχω συνηθίσει άλλωστε και από την Ελλάδα τις διαδρομές που έκανα για να πάω στην πόλη που σπουδάζω. Τεσπα έκλεισα 2 κρεβάτια σε ένα γυναικείο κοιτώνα στο https://www.hostelworld.com/hosteldetails.php/MEININGER-Berlin-East-Side-Gallery/Berlin/280374 και ντάξει δεν είχα συνηθίσει σε τέτοια χόστελ, τι να πω ήταν θαρρείς και έμενα σε καλό ξενοδοχείο το δωμάτιο, αλλά και το μπάνιο. Εντωμεταξύ έκλεισα για το κοιτώνα που σας είπα πιο πάνω και μας έβαλαν σε δωμάτιο με 4 κρεβάτια και όσες μέρες ήμασταν εκεί δεν ήρθε κανείς, στην ουσία είχαμε το δωμάτιο δικό μας. Δεν ξέρω αν είδες ο τύπος τη μάνα μου και είπε που να την βάλει με άλλα άτομα μαζί χαχα πάντως τη μαμά δεν την χάλασε χαχα.

Είχα συνηθίσει και γω τη φθηνή Πολωνία (για όσους έρχονται με ευρώ, γιατί κατά τ'άλλα δεν ξέρω αν είναι φθηνή και για τους ίδιους τους Πολωνούς) και πήγα στο Βερολίνο και έπαθα ένα σοκ. Μου φαίνονταν όλα ακριβά. Οι μετακινήσεις, το φαγητό, τα καταστήματα. Ντάξει φταίει που είχα συνηθίσει να πηγαίνω σε προορισμούς που ήταν πιο φθηνοί από Γερμανία και προσέχω να μην ξοδεύω γενικά πολλά χρήματα, ώστε να μου πάει όσο πιο πολύ γίνεται μέχρι το Φεβρουάριο που θα φύγω. (οι φοιτητές που πάνε erasmus παίρνουν υποτροφία ανάλογα με τη χώρα που θα πάνε και το κόστος διαβίωσής της, εγώ πήρα γύρω στα 1300 ευρω δεν θυμάμαι ακριβώς και όταν γυρίσω θα μου δώσουν και γύρω στα 300)

Μείναμε 5 βράδια και πληρώσαμε σύνολο 120 ευρώ, δηλαδή 60 το άτομο. Ένα θα πω..Δεν ξαναπάω ταξίδι με τη μάνα..χαχα Νόμιζε πως θα πηγαίναμε καμιά βόλτα, θα πίναμε καφέ και θα τρώγαμε..Μου έβγαλε την πίστη η αλήθεια είναι. Ενώ της είχα πει το πρόγραμμα και ότι γενικά θα υπήρχε πολύ περπάτημα και κούραση δέχτηκε, αλλά μετά μου έβγαζε το λάδι. Τεσπα θα συνεχίσω αύριο, γιατί είναι πολλά και δεν προλαβαίνω τώρα.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Λοιπόν ας πω όσο πιο περιεκτικά μπορώ για τις μέρες στο Βερολίνο. Ίσως να το φόρτωσα λίγο παραπάνω με μουσεία και να ήταν λίγο κουραστικό, αλλά τι να κάνω ήθελα να πάω :p

1η μέρα
Εγώ είχα φτάσει γύρω στις 8 το πρωί και η μητέρα μου θα έφτανε κατά τη 1, οπότε απλά έκανα μια βόλτα στην Πλατεία Παρίζερ. Η μάνα μου τελικά άργησε κατά πολύ, γιατί είχε δώσει τη χειραποσκευή της να τη βάλουν κάτω και της είχα πει να πει όχι, αλλά το ξέχασε. Αχ ρε μάνα..Με τα πολλά συνατηθήκαμε και πήγαμε να φάμε στα mcdonalds (αν και τα σιχαίνομαι και δεν παίρνω σχεδόν ποτέ). Μετά πήγαμε κατευθείαν στο χόστελ, χωρίς να κάνουμε κάτι το ιδιαίτερο.

2η μέρα
Το πρόγραμμα έλεγε επίσκεψη στο γερμανικό μουσείο ιστορίας (8 ευρώ το κανονικό και 4 ευρώ το φοιτητικό) ήταν αρκετά ενδιαφέρον, καθώς είχε αφιέρωμα στη Ρώσικη Επανάσταση. Αν μπορούσα θα'μενα κάνα δίωρο και..αλλά η μάνα μου βαριόταν και κάθε φορά μου έλεγε ''Καλά αφού τα ξέρεις, τι τα διαβάζεις, πάμε παρακάτω'' αχχαχα Αχ δεν με άφησε να τα ευχαριστηθώ :( Μετά πήγαμε στο Museum Otto Weidt’s Workshop for the Blind (ελεύθερη είσοδο), ήταν μικρή η έκθεση, αλλά αξίζει να πας, γιατί το μέρος που είναι το μουσείο είναι γεμάτο γκράφιτι και έχει και μέρος να κάτσεις και να πιεις ποτό σε φθηνές τιμές. Δεν θυμάμαι αν έχει περισσότερα από ένα ή αν διαχειρίζονται από αυτόνομους ή αναρχικούς, καθώς απλά περάσαμε, πάντως αν έχει καλό καιρό αξίζει να κάτσετε. Μετά πήγαμε στο Museum in the Kulturbrauerei, αλλά επειδή είμαι χαζό και επιπόλαιο ρακουνάκι δεν τσέκαρα πότε είναι κλειστό το μουσείο και καθώς πήγαμε Δευτέρα το βρήκαμε κλειστό. Πάρτα ρακούν..:haha: Πάντως η μάνα μου χάρηκε, γιατί είχε κουραστεί και βαριόταν. Να προσθέσω ότι πάλι η είσοδος ήταν δωρεάν.Μετά πήγαμε να φάμε σε ένα μαγαζί στυλ κεμπάπ. Αν και δεν είμαι ούτε στο ελάχιστο τοπικίστρια, αλλά γατάκια οι πίτες σας δεν πιάνουν μία στις δικές μας :bleh: Αργότερα αν θυμάμαι καλά πήγαμε για μπύρα σε ένα μαγαζί, που δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα του (είπαμε είμαι λίγο επιπόλαιο ρακούν, αλλά θα βελτιωθώ). Μετά πίσω στο χόστελ για ξεκούραση.

3η μέρα
Αυτή τη μέρα επισκεφτήκαμε το νησί των μουσείων. Που να'ξερα τι μας περίμενε... Είχα βγάλει εισιτήριο για όλα τα μουσεία με 18 ευρώ/άτομο. Επίσης είχα κλείσει για το μουσείο της Περγάμου συγκεκριμένη ώρα για να αποφύγουμε την ουρά, αλλά όταν πήγαμε δεν είχε τόσο κόσμο, όταν βγαίναμε ερχόντουσαν με τα μπούνια χαχα. Να ευχαριστήσω την @Elena2508 , που με βοήθησε στο να κλείσω για το μουσείο. Από αυτή τη σελίδα και μετά υπάρχουν αναλυτικά πληροφορίες https://www.travelstories.gr/community/threads/Πάω-Βερολίνο-Τι-μου-προτείνετε.2026/page-129
Θεωρώ ότι από τις 10 μέχρι τις 6 το απόγευμα είναι μικρό το περιθώριο για να τα δεις όλα. Εννοώ, εντάξει προλαβαίνεις να δεις και τα 5, αλλά με τη ψυχή στο στόμα, χωρίς να προλαβαίνεις να διαβάσεις, κατανοήσεις όλα τα πράγματα που βλέπεις και τις πληροφορίες που λαμβάνεις. Ίσως και να είμαι υπερβολική, απλά μ'αρέσει όταν πηγαίνω κάπου να μαθαίνω και να αφομοιώνω τις πληροφορίες που διαβάζω όσο καλύτερα μπορώ. Είχα και τη μάνα μου να παραπονιέται για τα πόδια της και ότι δεν άντεχε να δει άλλα μουσεία χαχα, ντάξει είχε ένα δίκιο γι'αυτό της έκανα το χατίρι να μην πάμε σε ένα (στο μουσείο Μπόντε) με βαριά καρδιά βέβαια. Μετά πήγαμε να φάμε στο ίδιο μέρος που είχαμε πάει την προηγούμενη μέρα για μπύρα (αν θυμηθώ το όνομα θα ενημερώσω) καθώς είχε πολύ καλό φαγητό, αν και αρκετά ακριβό για τον προϋπολογισμό μου (είπαμε είμαι φοιτήτρια και άμα λάχει τη βγάζω και με ψωμάκι από τα lidl :p) Ύστερα επιστροφή στο χόστελ. Την επόμενη φορά που θα πάω Βερολίνο, σίγουρα θα είναι με φίλους. Ε όπως και να το κάνουμε ήταν αμαρτία που γυρνούσαμε από τις 8 στο χόστελ. Βέβαια ήμασταν όλη μέρα στο πόδι και να σας πω και γω δεν άντεχα.

4η μέρα
Αυτή τη μέρα πήγαμε στο παλάτι των δακρύων (ελεύθερη είσοδο). Μικρή έκθεση σχετικά με τις ζωές και την καθημερινότητα των Βερολινέζων την περίοδο που ήταν χωρισμένο σε ανατολικό και δυτικό. Ένα σχόλιο θα κάνω μόνο. Μου την δίνει απίστευτα που γενικά υπάρχει μια αντικομμουνιστική προπαγάνδα, όπως και στην Πολωνία, θαρρείς και εφαρμόστηκε και ποτέ. Εκτός και αν δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τη σημασία του κομμουνισμού με αυτό που ήταν η Σοβιετική Ένωση (θα αποφύγω να την χαρακτηρίσω) Και για να λέμε και τα πράγματα σωστά η Σοβιετική Ένωση δεν έφτασε στο στάδιο του κομμουνισμού.. Μετά ήταν να πάμε στο μνημείο γερμανικής αντίστασης, αλλά τη μάνα μου δεν την έβλεπα και πολύ θερμή και είπα θα πάω την επομένη φορά. Πήγαμε φάγαμε σε μια ιταλική πιτσαρία και ντάξει ακόμα κλαίω τα λεφτά μου.. Πλήρωσα 12 ευρώ και σιγά την πίτσα δηλαδή που άξιζε και τόσο, αλλά τι να κάνουμε προσπαθούσα να μην χαλάω τα χατίρια της μαμάς χαχα. Μετά το φαγητό πίσω στο χόστελ για ξεκούραση (ξέρω το ζούσαμε σαν party animal :haha:

5η μέρα
Η μέρα ήταν πιο χαλαρή από τις άλλες, γυρίσαμε να δούμε λίγο τα αξιοθέατα, βόλτα στα μαγαζιά (στην ουσία συγκρατούσα τη μάνα μου στο να μην ξοδέψει τα λεφτά της σε χαζομάρες και άχρηστα πράγματα χαχα) Δεν θυμάμαι αν κάναμε κάτι άλλο εκείνη τη μέρα (οκ θα πάω να πάρω ένα σημειωματάριο για να τα γράφω και να μην τα ξεχνάω).

Το επόμενο πρωί η μητέρα μου έπρεπε να φύγει αρκετά νωρίς για να προλάβει την πτήση, ενώ εγώ έφευγα το μεσημέρι. Έκανα μια βόλτα να πάρω κάνα αναμνηστικό για φίλους, αλλά έτσι πως έμπαινα έτσι έβγαινα χαχα. Δεν είχα τόσα χρήματα για να πάρω για όλους και πήρα μόνο για τον μπαμπά που του έχω και αδυναμία:rolleyes:

Σε γενικές γραμμές το Βερολίνο μου άρεσε πάρα πολύ και εννοείται πως θα ξαναπάω κάποτε. Όσον αφορά τις μετακινήσεις καθίστε και γράψτε που θέλετε να πάτε κάθε μέρα και δείτε αν σας συμφέρει να βγάζετε ημερήσιο εισιτήριο ή κάθε φορά ξεχωριστά. Για να μην αρχίσω και λέω αρλούμπες για τις τιμές των εισιτηρίων μπείτε εδώ https://shop.bvg.de/index.php/tickets. Έκανε κρύο, αλλά ήταν υποφερτό, χιόνιζε και σε κάποιες φάσεις, αλλά όχι για πολύ ώρα. Την επόμενη φορά θα προσπαθήσω πιο πολύ να ζήσω την πόλη περπατώντας στις γειτονιές και τους δρόμους της, παρά μέσα στα μονόχνωτα ( αλλά ενδιαφέροντα :p) μουσεία.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom