Πολωνία Erasmus Πολωνία Lodz

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Πήγα στο κέντρο με λεωφορείο της https://www.flygbussarna.se/en πλήρωσα για 2 διαδρομές 238 SEK. Όταν θα κλείσετε εισιτήρια δεν χρειάζεται να βάλετε συγκεκριμένη μέρα ή ώρα, απλά τη διαδρομή που θέλετε, και το εισιτήριο θα έχει ισχύ από τη μέρα που τα κλείσατε έως και 3 μήνες. Σε αφήνει στο Cityterminalen, όπου από κει γίνονται και οι αναχωρήσεις. Το χόστελ ήταν κάνα 15λεπτο με τα πόδια από κει. Μ'αρέσει αυτό το συναίσθημα όταν πηγαίνω σε ένα καινούργιο μέρος και δεν ξέρω που πάνε τα 4. Με το που βγήκα από το λεωφορείο περίμενα να ξυλιάσω από το κρύο, αλλά εντάξει παλευόταν. Πήγα σ'ένα σούπερ μάρκετ να πάρω νερό και κάτι να φάω. Πόνεσε η καρδούλα μου με τις τιμές. Μια σαλάτα που πήρα 60 SEK και νερό παντού μεταλλικό. Δεν βρήκα πουθενά κανονικό. Βρε ξανθά μου κεφτεδάκια γιατί πίνετε μεταλλικό νερό? Η αλήθεια είναι ότι σαν άνθρωποι είναι αρκετά ευγενικοί. Τους παρατηρούσα όλους, από τους υπαλλήλους μέχρι τους πελάτες. Επίσης μιλούν όλοι αγγλικά, οπότε δεν θα έχετε προβλήματα στην επικοινωνία. Έφτασα στο χόστελ (το έκραξα παραπάνω δεν θα πω άλλα) και έπεσα κατευθείαν για νάνι, γιατί ήμουν άυπνη σχεδόν μια μέρα. Σε επόμενα ταξίδια θα σκεφτώ να χρησιμοποιήσω το https://www.couchsurfing.com/ για διαμονή. Πιστεύω είναι καλύτερα να σε φιλοξενούν ντόπιοι, μαθαίνεις πιο πολλά, το ζεις αλλιώς (και ακόμα αναρωτιέμαι γιατί δεν το έχω κάνει μέχρι στιγμής).
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Σόρρυ που άργησα να γράψω τα υπόλοιπα, αλλά μετά την εξεταστική του έδωσα και κατάλαβε λιγάκι χαχα. Με το που γυρίσω Ελλάδα θα απέχω λίγο από το αλκοόλ το μόνο σίγουρο :haha:

Την επόμενη μέρα ξύπνησα σχετικά νωρίς, αφού είχα πέσει με τις κότες το προηγούμενο βράδυ. Βγήκα στο σαλόνι (το wifi έπιανε μόνο έξω από τους κοιτώνες don't ask why) να πιω ένα καφέ και να κοιτάξω λίγο στο φόρουμ (travelstories μόνο <3) που να πάω. Σκεφτόμουν να πάω και Ουψάλα, αλλά στην ουσία είχα 3 μέρες γεμάτες, οπότε καλύτερα να καθόμουν μόνο Στοκχόλμη. Πήγα στη Gamla Stan (παλιά πόλη) πολύ όμορφη δεν λέω, αλλά έχω δει και καλύτερες (κακιούλα οκ χαχα, αλλά ένιωθα ότι δεν έβλεπα κάτι τελείως διαφορετικό). Πάντα λέω τη γνώμη μου για αυτά που βλέπω μην τα παίρνετε τοις μετρητοίς :p Είναι γεμάτο σοκάκια, όπου υπάρχουν και αρκετά μαγαζάκια για σουβενίρ κτλ, αλλά ακριβούτσικα για το πορτοφόλι του ρακούν. Πήρα μόνο ένα μαγνητάκι για τη συλλογή του φάδερ, νομίζω 6 ευρώ έκανε (εγκεφαλικά χαχαχα).

Λοιπόν που λέτε στη Στοκχόλμη κυκλοφορούν πολύ κυριλέ τύποι και πολύ ψυχρά όμορφες, σενιαρισμένες κυρίες (πως είμαι εγώ? ε καμιά σχέση χαχα). Ειδικά οι γυναίκες ήταν οι περισσότερες πολύ κομψά ντυμένες και ελάχιστα βαμμένες, γιατί αν δεν παρατηρήσεις την άλλη πόσο make up έχει πάνω της ε δεν γίνεται :p Παρατηρούσα ότι στα πρόσωπα τους είχαν μια γαλήνη, μια ηρεμία (έλα πείτε μου τι παίρνετε? ) Καμιά φορά όταν διασταυρωνόταν το βλέμμα μου με κάποιον/α μου χαμογελούσαν (μα πόσο ευγένεια ρε παιδί μου). Ντάξει γενικά του παραδέχομαι σαν ανθρώπους, αλλά πείτε μου ρε παιδιά κάτι, αφού όλα καλά κι όλα ωραία, γιατί υπάρχει μεγάλο ποσοστό αυτοκτονιών, αλλά και βιασμών?

Καθώς περπατούσα άρχισε να με πονάει το γόνατό μου (έχω και τα αρθριτικά μου χαχα) σκεφτόμουν να πάω να κάτσω πουθενά να πιω τίποτα, αλλά για να μην πάθω κάνα εγκεφαλικούλι (για τα money), γύρισα στο χόστελ, άλλωστε ήταν αργά το απόγευμα και άρχισα να κρυώνω και έπρεπε να διαβάσω και λίγο.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Την επόμενη πρέπει να πήγα σε ένα νησάκι (τι εννοείς πρέπει? δεν ξέρεις? ε μπερδεύτηκα με τα τόσα νησάκια :oops:) Εντωμεταξύ τώρα πραγματικά δεν θυμάμαι τι παίχτηκε εκείνη τη μέρα για το αν πήγα Skeppsholmen ή Skansen (ντάξει κράξτε ελεύθερα). Τεσπα στο Skansen υπάρχει και ένα υπαίθριο μουσείο http://www.skansen.se/en/ αλλά δεν πήγα, γιατί λέω θα πάω καλύτερα όταν ξανάρθω που θα έχει καλό καιρό (τόσο σίγουρη είμαι ότι θα έχω λεφτά να ξαναπάω χαχα). Καθώς καθόμουν σε ένα παγκάκι να κάνω ένα τσιγαράκι και να βγάλω καμιά φώτο (εντωμεταξύ χάλασε η πίσω κάμερα στο κινητό μου και τα δείχνει όλα θολά δεν ξέρω τι φάση, πάλι καλά που είχα και τη φωτογραφική της μάνας μου, αλλιώς μόνο selfies θα έβγαζα χαχα) έρχεται ένας τυπάς (ηλικία πάνω κάτω του πατέρα μου) και με ρωτάει αν θέλω να με βγάλει φώτο, επειδή με έβλεπε που έβγαζα μόνο selfie και λέω ναι. Τεσπα κάθεται μαζί μου στο παγκάκι και πιάνουμε την κουβέντα από που είμαι κτλ. Με το που λέω Ελλάδα, άρχισε να λέει και τι ωραία χώρα και είσαι τυχερή που ζεις εκεί κτλ (κι εγώ σκεφτόμουν μα πόσο τυχερή είμαι με τα μνημόνια και τον εργασιακό μεσαίωνα..) Δεν με άφησε να τον ρωτήσω και τίποτα με είχε βομβαρδίσει στις ερωτήσεις και μου φάνηκε κάπως, του είπα ότι έπρεπε να φύγω γιατί έχω να συναντήσω και καλά κάτι φίλους, γιατί δεν ξέρω μου φάνηκε λίγο περίεργος, είχε κάτσει πολύ κοντά μου στο παγκάκι και δεν ένιωθα και πολύ άνετα, και λέω σήκω και φύγε ρακούν είναι και ερημιά εδώ. Ο άνθρωπος μπορεί απλά να ήθελε κουβέντα, αλλά επειδή δεν μπορούμε να καταλαβαίνουμε πάντα τις προθέσεις του άλλου την κάνουμε με ελαφρά. Επιστροφή στο χόστελ για guess what ΔΙΑΒΑΣΜΑΑΑ :(
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Στις σημειώσεις παρακάτω γράφω ότι τελικά πρέπει να πήγα Skeppsholmen και όχι Sodermalm (άντε βγάλε άκρη τώρα..). Ντάξει έχασα λίγο το μπούσουλα forgive me :rolleyes:

Με είχε πει ο πατέρας μου να πάω κάπου ψηλά να βγάλω καμιά φώτο τη θέα και διάβασα εδώ ότι υπάρχει αυτό το gondolen και λέω ας πάω εκεί. Μπήκα μέσα στο κτήριο που έγραφε η πινακίδα, πήγα να πάρω το ασανσέρ, αλλά ήθελε κωδικό για να λειτουργήσει (τι φάση πια με τους κωδικούς..) και πήγα από τις σκάλες. Γενικά οι είσοδοι για τα κτήρια με σπίτια, χόστελ, ξενοδοχεία κτλ δεν έχει αυτό που λέμε είδα φως και μπήκα. Εδώ έχει βλέπω φως, κλικάρω τον κωδικό και μετά μπαίνω (who knows why). Τελικά δεν μπόρεσα να βρω την είσοδο για να βγω εκεί πάνω, γιατί ενώ πήγα στον όροφο που έλεγε οι είσοδοι ήταν με κωδικούς και δεν μπορούσα να μπω από πουθενά. Καμιά κουταμάρα θα έκανα πάλι, αλλά βιαζόμουν να προλάβω μην λήξει το εισιτήριο μου για το λεωφορείο, που πήγαινα ξανά στο Skansen, ενώ είχα πάει την προηγούμενη ή την πιο προηγούμενη (όχι δεν ήμουν πιομένη, αλήθεια δεν ξέρω τι παίχτηκε με την πάρτη μου χαχα).
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Από Λοτζ για Modlin πήγα με https://www.modlinbus.com/ τα εισιτήρια τα έκλεισα πιο μπροστά και τα πέτυχα στα 9 ζλότυ και άλλα τόσα για την επιστροφή από όσο θυμάμαι. Γενικά εμένα με βολεύει γιατί από το αεροδρόμιο πάω κατευθείαν Λοτζ, χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω μέσο. Να προσθέσω ότι πρώτα κάνει μια στάση στη Βαρσοβία στο παλάτι πολιτισμού, μετά στο Chopin Airport και μετά πάει Λοτζ, όπου και σταματά στο σταθμό Lodz Kaliska. Τώρα αν κάποιος όντως πάει Λοτζ για erasmus, ας ρωτήσει ότι θέλει, για να μην γράφω λεπτομέρειες για τις συγκοινωνίες( π.χ. ποιο τραμ να πάρει κτλ) για να μην κουράζω.

Στη Στοκχόλμη χρησιμοποίησα λίγες φορές λεωφορείο, γιατί όπως είπαμε είναι ακριβούτσικα. 30 SEK έκανε το φοιτητικό και 44 SEK το κανονικό, με ισχύ για 75 λεπτά (αν θυμάμαι καλά). Να ξέρετε δεν μπορείτε να μπείτε στο λεωφορείο χωρίς εισιτήριο, γιατί όλοι μπαίνουν από μπροστά, είτε δείχνοντας το εισιτήριο στον οδηγό, είτε χτυπώντας την κάρτα τους. Στο τραμ βέβαια δεν γίνεται έτσι, αλλά πάλι μην μπείτε χωρίς εισιτήριο, γιατί υπάρχει ελεγκτής πάντα.

Να σας πω την αλήθεια δεν ενθουσιάστηκα με την πόλη. Σίγουρα έπαιξε ρόλο η εποχή που πήγα, ειδάλλως πιστεύω θα τη λάτρευα. Εννοείται έχω σκοπό να ξαναπάω Σουηδία, όπως και στις υπόλοιπες Σκανδιναβικές χώρες, αλλά όταν θα είμαι πιο άνετη με τα χρήματα (ποτέ δηλαδή :haha:), γιατί κακά τα ψέματα είναι ακριβός προορισμός για ένα φοιτητικό budget. Αλλιώς είναι όταν ταξιδεύεις ως φοιτητής/τρια και αλλιώς όταν εργάζεσαι και έχεις τα δικά σου χρήματα. Έτρωγα μια φορά τη μέρα στην κυριολεξία, για να μην ξοδεύω χρήματα. Εννοείται ήμουν υπερβολική και δεν προτείνω σε κανέναν να το κάνει, απλά ρε φίλε πως να το κάνουμε τα θεωρούσα πεταμένα λεφτά, για να πάρω κάτι απλό να φάω. Αυτά κούκλες και κούκλοι. Ξέρω δεν ήμουν και πολύ διαφωτιστική, αλλά believe me δεν ήξερα και πολλά και δεν έκανα επίσης και πράγματα. Next time (τι έχω πάθει με το αγγλικό...).
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Λοιπόν ας πούμε λίγα πραγματάκια για το πανεπιστήμιο και τι παίζει γενικά. Καταρχήν μην αγχώνεστε με τα μαθήματα, για τον αν θα τα μπορέσετε να τα καταλαβαίνετε, αν θα τα περάσετε κτλ. Οι καθηγητές είναι αρκετά ελαστικοί στους erasmus φοιτητές, αλλά εννοείται εξαρτάται και από τον/την καθηγητή/τρια, αλλά συνήθως είναι μια χαρά. Επίσης έχω άποψη για το πανεπιστήμιο του Λοτζ και γενικά για Πολωνία (έχω φίλους που έχουν πάει erasmus σε άλλες πόλεις). Άλλα πανεπιστήμια στην Ευρώπη σίγουρα θα είναι πιο απαιτητικά, από αυτά της Πολωνίας. Όμως κι εσείς καλό θα ήταν να πηγαίνετε όσο μπορείτε στα μαθήματα, να ρωτήσετε τους καθηγητές μέχρι πόσες απουσίες μπορείτε να κάνετε, γιατί ας πούμε εγώ είχα έναν καθηγητή που μας επέτρεπε μέχρι 2 φορές να λείψουμε (άλλο που εγώ πάτησα το πόδι μου μόνο 5 φορές). Δεν είναι ότι είχα πρόβλημα, απλά μου ξεκαθάρισε ότι δύσκολα θα περάσω το μάθημα, γιατί έχω χάσει πολλά. Τεσπα δεν το πέρασα, αλλά δεν είχα διαβάσει όσο θα έπρεπε, δεν φταίει ο καθηγητής.

Έχω πάρει 5 μαθήματα και στα 2 μας έβαλαν εργασίες και δεν χρειαζόταν να δώσουμε εξετάσεις. Μην σας φοβίζει ότι θα πρέπει να τις κάνετε στα αγγλικά και πως θα τα παρουσιάσετε κτλ. Δεν είναι τίποτα φοβερό. Ψάχνετε τις πληροφορίες που θέλετε είτε από πηγές στα αγγλικά, είτε στα ελληνικά (εμένα με βόλευε να τα ψάχνω στα αγγλικά) και συλλέγετε το υλικό που χρειάζεστε και τα γράφετε. Εννοείται δεν θα σας πω πως θα κάνετε μια εργασία, όπως θέλετε εσείς και με το δικό σας τρόπο, απλά εγώ δούλευα κάπως έτσι. Συνήθως είναι ομαδικές, οπότε δεν θα πάρετε όλο το φόρτο πάνω σας. Ακόμα θυμάμαι μια εργασία που έκανα με άλλες 2 Ουκρανές, και η μια από τις 2 είχε κολλήσει στα σύνορα για 12 ώρες και δεν μπόρεσε να έρθει τη μέρα της παρουσίασης, αλλά εννοείται ο καθηγητής μας επέτρεψε να την παρουσιάσουμε την επόμενη βδομάδα.

Όσον αφορά το ποσό της υποτροφίας, θα πρέπει να περάσετε τις μισές ECTS, για να μην χρειαστεί να επιστρέψετε μέρος τους ποσού. Εγώ πέρασα τα 3 από τα 5, αλλά είναι δικό μου φταίξιμο, γιατί δεν διάβασα όσο έπρεπε. Τα θέματα ήταν σχετικά εύκολα και με λίγο διάβασμα περνούσες, αλλά θα έπρεπε να παρακολουθείς κιόλας. Εγώ μετά από ένα σημείο δεν πήγαινα ποτέ, γιατί είτε βαριόμουν, είτε ταξίδευα. Γενικά σαν πανεπιστήμιο είναι οκ, υπάρχει οργάνωση κτλ. Το μόνο που με ενοχλεί εμένα είναι ότι οι εταιρείες έχουν μπει για τα καλά μέσα στα πανεπιστήμια. Παντού βλέπεις πινακίδες με τις επιγραφές τους, αφίσες με διάφορες ημέρες καριέρας κτλ. Όπως επίσης δεν υπάρχει καμιά πολιτικοποίηση των φοιτητών (δεν εννοώ κομματοποίηση be careful) και με αρκετούς που συζήτησα (όχι Πολωνούς) έβγαλα το συμπέρασμα ότι δεν τους νοιάζει αν υπάρχουν προβλήματα στις σχολές κτλ, αρκεί να πετύχουν οι ίδιοι. Αυτό μου έκανε εντύπωση. Η λαχτάρα τους για την πολυπόθητη επιτυχία. Θα μου πεις και σένα ποιο είναι το ζόρι σου. Ντάξει δεν είναι ακριβώς ζόρι, απλά μια ψιλοαπογοήτευση για τη νεολαία που το μόνο που τους απασχολεί είναι η καριέρα. Βέβαια θα ρωτήσω και έναν Πολωνό που γνώρισα πρόσφατα για τα πανεπιστήμια τους και αν αντιμετωπίζουν προβλήματα, γιατί δυστυχώς με όσους κι αν μίλησα για τα πανεπιστήμια ήταν από άλλες χώρες.

Τώρα αν υπάρχει κάτι άλλο που θέλετε να ρωτήσετε, ρωτήστε, μπορεί και να μου ξέφυγε και τίποτα. Γενικά θέλω να πω ότι όταν περιγράφω κάτι είτε ένα ταξίδι, είτε τη ζωή μου εδώ και διάφορα σκηνικά κτλ, λέω τη γνώμη μου. Δεν είπα ποτέ ότι τα ξέρω όλα ή ξέρω πιο πολλά από κάποιον άλλο. Όσο μπορώ να κατατοπίσω κάποιον/α θα το κάνω. Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στην κούτρα μου. Άιντε πολύ πάρλαρα σήμερα. Πάω να φάω μανιταρόσουπα :D
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Δεν ξέρω αν διαφέρει από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο στην Ελλαδα, αλλά απ’οσο ξέρω, ακόμα και να μην περάσεις τα μαθήματα που πρέπει, δεν χρειαζεται να επιστρέψεις το ποσο. Απλά δεν σου δίνουν το υπόλοιπο 20% νομίζω,γιατί στην αρχή σου δίνουν το 80%. Και αυτό που ισχύει στο πανεπιστήμιο μου τουλάχιστον, απ’ο,τι έχουν πει και οι καθηγητές, είναι ότι πρέπει να περάσουμε 15 ECTs σύνολο, ώστε να πάρουμε και τα υπόλοιπα χρήματα. Δηλαδη όχι απαραιτήτως τα μισά μαθήματα. Γενικά είναι ένα μπέρδεμα αυτό το θέμα,αλλά σε εμάς αυτό έχουν πει :confused: Γνωστή μου δεν πέρασε κανενα μάθημα γιατί είχε γίνει ένα μπέρδεμα με τα μαθήματα που δήλωσε, και δεν της ζητήθηκε πίσω το ποσο.. (για να μην τρομάζουν αυτοί που μας διαβάζουν :p )
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ναι δίκιο έχεις, δεν επιστρέφεις ποσό, απλά δεν σου δίνουν το υπόλοιπο. Ρώτησα στο γραφείο erasmus της σχολής μου και με είπαν αυτό για τις μισές ECTS, αν κι εγώ αυτό πιστεύω δεν νομίζω να μην δίνουν και το υπόλοιπο.
 

parvas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια χαρά σε όλους! Από τις 3/10 μέχρι και τέλη Φεβρουαρίου θα βρίσκομαι στο Lodz για σπουδές μέσω του προγράμματος Erasmus. Είμαι πρόθυμη να βοηθήσω, να κατατοπίσω και να λύσω τυχόν απορίες για όσους σκέφτονται ή έχουν προγραμματίσει να ταξιδέψουν στην Πολωνία. Αφού τακτοποιηθώ θα χρειαστώ λίγο καιρό να μάθω πληροφορίες σχετικά για τις μετακινήσεις στο Lodz, αλλά και στην υπόλοιπη Πολωνία, ξενοδοχεία - hostels, εστιατόρια, μαγαζιά, αξιοθέατα και γενικά μέρη που αξίζει κάποιος να επισκεφτεί (πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη :p). Θα προτείνω τις πιο οικονομικές επιλογές σχετικά με τα παραπάνω, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν κάποιος ενδιαφέρεται για κάτι πιο ακριβό ή για κάτι διαφορετικό από τα παραπάνω ότι δεν θα απαντήσω ή ακόμα και αν δεν το γνωρίζω θα προσπαθήσω να μάθω :)

Τώρα όσον αφορά τη μετακίνησή μου στο Lodz: Έκλεισα αεροπορικό εισιτήριο με Ryanair (ευτυχώς δεν είχε ακυρωθεί η πτήση μου). Από το Modlin Airport έκλεισα θέση για λεωφορείο που σε πάει κατευθείαν Lodz μέσω https://www.modlinbus.com/ , η τιμή ήταν 45 PLN (10,44 ευρώ) και το ταξίδι διαρκεί 3 ώρες και 30 λεπτά (αρκετή ώρα για μόλις 145 χλμ, αν και δεν ξέρω αν το οδικό δίκτυο της Πολωνίας είναι καλό). Πλήρωσα με κάρτα και μου πήρε προμήθεια μόλις 0,21 ευρώ.

Αυτά για αρχή. Θα ανεβάζω και φωτογραφικό υλικό όσο μπορώ πιο συχνά. Επίσης όσοι φοιτητές/τριες ενδιαφέρονται να επιλέξουν την Πολωνία για τον προορισμό τους για Erasmus να μην διστάσουν να ρωτήσουν, απλά δώστε μου λίγο χρόνο μέχρι να μάθω τα κόλπα :p

Ζητώ συγγνώμη αν έπρεπε να ανοίξω κάπου αλλού το θέμα. Καλά και ασφαλή ταξίδια σε όλους! :airplane:
Γεια χαρά και από εμένα! Σκέφτομαι για erasmus Πολωνία και οι επιλογές που έχω είναι lodz και Rzeszow. Ποια είναι η γνώμη σου;
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Κοίτα εγώ με το Lodz γενικά δεν τρελάθηκα σε σχέση με τις άλλες πόλεις που επισκέφθηκα, αλλά από ότι βλέπω το Rzesznow είναι αρκετά μικρότερη πόλη. Από σένα την έμαθα. Δεν έχω πάει εκεί, δεν ξέρω πως είναι γενικά, αλλά στη θέση σου θα πήγαινα Lodz γιατί είναι μεγαλύτερη, έχει πολύ φοιτητόκοσμο (και ξένους φοιτητές) και είναι κάπως μέση, ώστε να σου είναι πιο εύκολο να ταξιδέψεις και στην υπόλοιπη Πολωνία. Βέβαια μπορεί η συγκεκριμένη πόλη (Rzeszow) να έχει κάτι το ξεχωριστό δεν ξέρω πραγματικά, αλλά στη θέση σου αν πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στις 2 πόλεις σίγουρα Lodz. Θα γράψω και πιο μετά για Βαρσοβία, Πόζναν και Λοτζ που μου έμειναν και σίγουρα μπορώ να σε βοηθήσω πολύ περισσότερο για Λοτζ. Μπράβο σου πραγματικά που αποφάσισες να πας εράσμους!
 

mhtsos

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
καλημέρα ..
είμαστε 3 καθηγητές από Ελλαδα και παμε το Σεπτέμβρη στο Λοτζ για erasmus ...εχουμε κλεισει ήδη με Rayner ...θα θελαμε να ξεραμε για τη συγκοινωνία για βαρσοβια αρχικα και μετα για Λοτζ αν είναι ευκολη και μετα μπορούμε να παμε στο αεροδρομιο της εταιρεια κατευθείαν από Λοτζ χωρις να περναμε από Βαρσοβια....τα ξενοδοχεια είναι καλα στο Λοτζ και η συγοινωνια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.465
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom