Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

holidolic

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ζανζιβάρη
Αν έπρεπε να διαλέξω το καλύτερο ταξίδι της ζωής μου, αυτό θα ήταν με διαφορά το Erasmus! Ταξίδι γεμάτο με απίστευτες παρέες...και πολλά ταξίδια! Όσα χρόνια και αν περάσουν, αυτό θα είναι το καλύτερο ταξίδι που έκανα ποτέ!

Εσείς που πήγατε Erasmus? Πώς θα ξαναπάμε??? :(

L'auberge espagnole / Una casa de locos / Euroflirt ή όπως αλλιώς θέλετε...η ταινία ύμνος στο Erasmus!

Τί ωραία που ήταν τότε...!!!
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Αν έπρεπε να διαλέξω το καλύτερο ταξίδι της ζωής μου, αυτό θα ήταν με διαφορά το Erasmus! Ταξίδι γεμάτο με απίστευτες παρέες...και πολλά ταξίδια! Όσα χρόνια και αν περάσουν, αυτό θα είναι το καλύτερο ταξίδι που έκανα ποτέ!

Εσείς που πήγατε Erasmus? Πώς θα ξαναπάμε??? :(

L'auberge espagnole / Una casa de locos / Euroflirt ή όπως αλλιώς θέλετε...η ταινία ύμνος στο Erasmus!

Τί ωραία που ήταν τότε...!!!
Παρισι για περιπου ενα χρονο! θα ξαναπηγαινα χωρις δευτερη σκεψη αν μπορουσα, ηταν τρομερη εμπειρια και δεν περναει μερα που να μη σκεφτω κατι σχετικο με τον καιρο που ημουν εκει αν κ πανε 4 χρονια αφοτου γυρισα...

Αuberge espagnole και poupees russes (παρομοια ταινια) αλλα εδω που τα λεμε η υποθεση στο auberge espagnole ηταν λιγο τραβηγμενη, ταινια ειναι θα μου πεις...

Εσυ που πηγες?
 

holidolic

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ζανζιβάρη
Παρισι για περιπου ενα χρονο! θα ξαναπηγαινα χωρις δευτερη σκεψη αν μπορουσα, ηταν τρομερη εμπειρια και δεν περναει μερα που να μη σκεφτω κατι σχετικο με τον καιρο που ημουν εκει αν κ πανε 4 χρονια αφοτου γυρισα...

Αuberge espagnole και poupees russes (παρομοια ταινια) αλλα εδω που τα λεμε η υποθεση στο auberge espagnole ηταν λιγο τραβηγμενη, ταινια ειναι θα μου πεις...

Εσυ που πηγες?
Το Les poupees russes ήταν "και καλά" η συνέχεια του auberge αλλά καμία σχέση! Δεν ξέρω αν ήταν τραβηγμένη η ταινία αλλά ήταν πολύ ρεαλιστική στις φάσεις, στο χαβαλέ, στο πρόβλημα συνεννόησης.

Εγώ είχα πάει Στοκχόλμη και ήταν καταπληκτικά! Κρατάω φιλίες από τότε με παιδιά από όλο τον κόσμο, ενώ με τους Έλληνες που ήμασταν εκεί κάνουμε κολλητή παρέα πια, βλέπεις μας ενώνει αυτή η απίστευτη εμπειρία!
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
αναμνησεις...

καλημερα φιλοι..., τι μου θυμησατε...πηγα erasmus το 1994 , προιστορια δηλαδη, στο southampton της αγγλιας...ακομα μετανιωνω που εμεινα μονο εναν χειμωνα , περασα δυσκολα στην αρχη, αλλα οταν αρχισε να μου αρεσει και η ζωη και το πανεπιστημιο...επρεπε να γυρισουμε πισω... πολυ καλη εμπειρια , τη συνιστω σε ολους τουσ τωρινους φοιτητες .
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αααχ..Erasmus!!! Αξέχαστες στιγμές..Ήμουν στη Βαρσοβία για 5 μήνες και ήταν οι καλύτεροι της ζωής μου!! Φιλίες με άτομα κυριολεκτικά απ' όλον τον κόσμο, πολλά ταξίδια στα πέριξ και γενικά ήμασταν μες την καλή χαρά κάθε μέρα(α ναι, κάναμε και λίγο μάθημα ανάμεσα σε όλα αυτά:haha:)!! Με κάποιους από τους φίλους μου ακόμα επικοινωνώ και ήδη πέρυσι κάναμε ένα reunion στην Ισπανία, ενώ συνάντησα φίλους στα μέρη τους και στα φετινά μου ταξίδια!!
Νομίζω ότι όπου και να διαλέξει κάποιος να πάει θα περάσει καλά γιατί σε κάτι τέτοια η παρέα μετράει! Ψηφίζω Erasmus δαγκωτό!! Δυστυχώς να ξαναπάμε με το ίδιο πρόγραμμα δε γίνεται αλλά υπάρχουν και άλλες ευκαιρίες για το εξωτερικό για όσους ενδιαφέρονται..

Το auberge espagnole το είδα κι εγώ λίγο καιρό αφού είχα επιστρέψει και συγκινήθηκα γιατί μου θύμισε τη δική μου εμπειρία..;)
 

ph2

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Σας ζηλεύω τρελά που πήγατε erasmus.Είχα την ευκαιρία να πάω σαν φοιτητής και εγώ αλλά δεν τα κατάφερα και τώρα απλά ζηλεύω γιατί πιστεύω ότι αυτό μένει από τα φοιτητικά χρόνια.Μπράβo παιδιά
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Φοβερή κι αξέχαστη εμπειρία ζωής το Erasmus! Το δικό μου το είχα κάνει στη Βαρκελώνη (μερικές σκηνές στο auberge espagnole bring back memories ;) ) κι έφυγα με τα χίλια ζόρια μόνο και μόνο γιατί εκκρεμούσε το πτυχίο στην Ελλάδα. Μαζί με άλλες δυο φίλες λέμε πως κάποια στιγμή θα ξαναγυρίσουμε για να μείνουμε μόνιμα, αν όχι στη Βαρκελώνη, τότε κάπου στην Ισπανία. Η μια το έχει ήδη κάνει και ζει στη Μαδρίτη, η άλλη περιμένει να τελειώσει πρώτα την πρακτική της στις Η.Π.Α. κι ελπίζω ν'ακολουθήσω κι εγώ στο μέλλον. Σίγουρα το καλύτερο ταξίδι της ζωής μου ως τώρα!
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Erasmus.. παλιάαα.. 1993 για ένα εξάμηνο στο Birmingham, το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό.. και από τότε κόλλησα το μικρόβιο..
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Erasmus πηγα περσι,γυρισα τον περασμενο Ιουνιο απο Ελσινκι..Απιθανη εμπειρια απο ολες τις μεριες!Φιλιες πολλες!Και ειδικα με τους ελληνες κολλητα πια!
Οσο για το auberge espagnole (η οπως το λενε whateva) κατσαμε και το ειδαμε ολοι μαζι την τελευταια νυχτα πριν φυγουμε..
Εχουμε δωσει ραντεβου για να δουμε τη συνεχεια του το επομενο καλοκαιρι..!
Αν μπορω θα ξαναπαω και σα μεταπτυχιακος!!
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Αχ erasmus, μονο καποιος που εχει παει νομιζω μπορει να μας καταλαβει!μοναδικη εμπειρια,εμπειρια ζωης!οτι και ν απω νομιζω ειναι λιγο για να περιγραψει αυτο το ταξιδι!!θα μπορουσα να γραψω βιβλιο...
εγω ημουν ολλανδια...ολλανδια φορ εβερ!!
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα,
είμαι καινούργιο μέλος εδώ και όπως έχετε διαπιστώσει μπαίνω σε όλα τα θέματα του erasmus και γραφω...:haha:

Στις 8 Ιανουαρίου αναχωρώ για Φινλανδία. :clap:

Περιμένω πως και πως να περάσουν οι γιορτές και να φύγω. Επιτέλους το αποφάσισα γιατι είχα μεγάλη δυσκολία να αποχωριστώ την ....γατα μου!:shock:
Αυτός ήταν ο λόγος που δεν πήγα πέρσυ, αλλά αφού είναι μόνο για 4 μήνες θα αντέξω. Εξάλλου διαβάζοντας τις περιγραφές σας είμαι σίγουρη ότι θα περάσω τέλεια!:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom