Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

christinag

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ειναι στα σκαρια!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊτή
[quote
christinag πόσο δίκιο έχεις...αυτοί οι μήνες της επιστροφής όσο τους θυμάμαι ήταν μαύρη απελπισία...αφού επειδή σπούδαζα ψυχολογία σκεφτόμουν να κάνω πτυχιακή πάνω στην μετα-Ερασμιακή κατάθλιψη, μπας και ακταλάβω τι μου συμβαίνει:haha:[/quote]


χαχαχα!! λοιπόν η ιδέα σου είναι απο τις καλύτερες που εχώ ακούσει για την μετα-ερασμικη περιοδο όπως την χαρακτηρισες!! και σου εχω πολλους για να βοηθήσουν στην έρευνα σου!!! αν ενωθούν όλοι οι ερασμίτες πιστεύω θα έχεις την καλύτερη πτυχιακή ever!! :haha::haha::haha: κοιταξέ το!!!! και εδω είμαστε εμεις για να σε βοηθήσουμε!!!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σκέφτομαι για Σουηδία. Ελπιζω να μην ειναι τοσο ακριβά όσο Νορβηγία...
Σουηδία είναι ακριβά αλλά Νορβηγία ακριβότερα!!



χαχαχα!! λοιπόν η ιδέα σου είναι απο τις καλύτερες που εχώ ακούσει για την μετα-ερασμικη περιοδο όπως την χαρακτηρισες!! και σου εχω πολλους για να βοηθήσουν στην έρευνα σου!!! αν ενωθούν όλοι οι ερασμίτες πιστεύω θα έχεις την καλύτερη πτυχιακή ever!! :haha::haha::haha: κοιταξέ το!!!! και εδω είμαστε εμεις για να σε βοηθήσουμε!!!![/quote]


Αφού είναι σε μεταπτυχιακό τώρα, πάει η πτυχιακή της, έχει γίνει:bleh:
Αν θέλει βοήθεια σε καμμιά άλλη ερασμίτικη κατάσταση πάντως, σαφώς και θα ανταποκριθούμε;)
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
ΚΑΛΑ ε απιστευτο,νιωθω τοσο "φυσιολογικη¨" με αυτα που διαβαζω...και εγω που νομιζα οτι υπερεβαλλα για το ερασμους μου,πως τη γλυτωσα την καταθλιψη της επιστροφης ενας θεος το ξερει!!
μετα απο το ερασμους ρε παιδια ... βλεπω τον κοσμο με αλλα ματια...αλλαξε η κοσμοθεωρια μου..ε οχι πειτε μου τωρα μια ψυναλυση μηπως θα μου ηταν απαραιτητη????!!!!!!
 

christinag

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ειναι στα σκαρια!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊτή
τωρα που το ξανασκεφτομαι βρε παιδια, την ψυχαναλυση δεν τη θελουμε εμεις αλλα όλοι εκείνοι που δεν πανε ερασμους γιατι το θεωρουν χασιμο χρονου ή οτιδηποτε άλλο!.. Η κολλητη μου για παραδειγμα, χρυση την εχω κανει για να παει, αλλα εκεινη δεν το συζηταει καν!! Ηρθε, εμεινε μαζι μου στο ερασμους περασε πολυ ωραια, τελεια θα ελεγα, αλλα για να παει εκεινη ουτε κουβεντα! Δεν αφήνει με τιποτα την ασφαλεια του σπιτιου της!!
Ενω εμεις, ειμαστε ετοιμοι για αλλα πραγματα μετα απο αυτο!! Ασε που πιστευω οτι πλεον έχουμε και αγνοια κινδυνου!! Διοτι μια-δυο δυσκολες καταστασεις ολοι τις ζησαμε πιστευω!! Αλλα παντα γλυτωναμε!!!
Δεν θα ξεχασω ποτε ενα βραδυ που γυρναγαμε με τα ποδια απο ξενυχτι στα σπιτια μας 3 κοπελες. Σε καποια φαση κοβεται το λουρι απο την τσαντα μιας κοπελας ακριβως τη στιγμη που περναγανε διπλα μας κατι μεθυσμενοι! Ερχεται ενας βουταει την τσαντα απο τη μια, εμεις απο την αλλη! Και να λεει οτι ειναι δικια του, και οτι του την κλεψαμε.. Γνωστος τσαμπουκας εγω αρχισα τα δικα μου και τελικα την πηραμε.. Αλλα σοβαρα, ο Θεος μας γλυτωσε απο τους αλλους 3 που ειχε μαζι, οταν αρχισαν να μας πετανε χιονια και να μας βριζουν,γιατι πριν 2 μερες ειχε χιονισει κι ολας!!!
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
αχαχα τι μου θυμησες τωρα!!ειμαστε σε μια πιτσαρια μαζι με τη φιλη μου και αλλα τρια παιδια(ολλανδοι συμφοιτητες) ,ε αφου φαγαμε και γενικα ειχαμε μια πολυ ομορφη παρεα ηρθε η ωρα ν αφυγουμε,παμε λοιπον στο αυτοκινητο(το ενα παιδι ειχε ενα παρα πολυ παλιο αυτοκινητο) ,αφου ανοιξε με λιγη δυσκολια την πορτα μπηκαμε μεσα ολοι ,ξαφνικα βλεπουμε εναν νεαρο ολλανδο να βγαινει μεσα απο το μαγαζι εξαλλος να φωναζει και να τρεχει κατα πανω μας,ακολουθησε μια τρελη κατασταση..αυτος να φωναζει και να προσπαθει να μας πεταξει εξω,οι φιλοι μας να φωναζουν και εγω με τη φιλη μου να κοιταμε σαστισμενες καθως δεν καταλαβαιναμε απολυτως τιποτα...τι ειχε γινει λοιπον?!@#! ειχαμε μπει σε λαθος αυτοκινητο...αχαχαχ..κατα διαβολικη συμπτωση το δικο μας ηταν δυο αυτοκινητα πιο πανω παρκαρισμενο και ηταν ολο ιδιο και κατα διαβολικη συμτωση η πορτα ανοιξε με το δικο μας κλειδι..τελικα τον πεισαμε με 1000 ζορια να μην μας παει στην αστυνομια(καθως οσο και να του δειχναμε το δικο μας αυτοκινητο που ηταν πιο πανω αυτος θεωρουσε οτι θελαμε να κλεψουμε το δικο του)!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Διαβάζω πόση ώρα όολα τα μηνύματα που έχετε γράψει σχετικά...και αναρωτιέμαι μόνο σε μένα:shock:; έτυχε με το πρόγραμμα αυτό των φοιτητ.ανταλλαγών να ερωτευθώ!να φλερτάρω!όπως και στίς άλλες φίλες και συμφοιτήτριες που είμασταν μαζί,εποχή βέβαια...πρό Χριστού:haha::haha:πριν το 1990,δεν τα λέτε ή μήπως εμείς οι παλαιότεροι-ες είμασταν πιό θερμόαιμοι:haha:;
Πάντα νοσταλγώ αυτά τα ταξίδια,όντως μοναδική εμπειρία από κάθε άποψη,(έχω γράψει σχετική εμπειρία σαν σχόλιο στην ταξιδ.ιστορία σε εξέλιξη της Bahari για Ουγγαρία που δεν αξιώθηκε ακόμα να την τελειώσει..),πρώτο καλοκαίρι(ένας μήνας) στην Βουδαπέστη!!με τις καλύτερες αναμνήσεις από τους Ούγγρους για τη "φιλοξενία"τους,τα events που διοργάνωναν κλπ,τη γνωριμία με άλλες εθνικότητες,τίς ποικίλες ..σχέσεις;)που αναπτύχθηκαν,το ...κλάμα που ρίξαμε όταν φεύγαμε,τα έντονα συναισθήματα που βιώσαμε...και όλα αυτά πέραν της επιστημ.δραστηριότητας που κι αυτή ήταν ένα σημαντικό κέρδος......,
αφού το δεύτερο καλοκαίρι περάσαμε ξανά στις εξετάσεις και βρεθήκαμε Τορίνο αλλά αυτή τη φορά αντί για τις τρείς φίλες που είμασταν στην προηγούμενη φορά ,είμασταν μόνο οι δύο και αισθανόμασταν σα νάμαστε...λειψές..σαν κάτι ζωτικό να μας έλειπε.....
Επίσης πολύ καλή εμπειρία και στο Τορίνο που τα είχε επίσης όλα!:bleh:,επιστήμη,βόλτες,τρέλλα,πάρτυ,και φυσικά και πάλι έρωτες:haha:και πάλι δακρύβεχτους και αυτή τη φορά με ιταλιάνους αχχχχ καταλαβαίνετε τώρα..

Τέτοια εμπειρία ταξιδιού ΔΕΝ έχω ξαναζήσει!Όντως ,όπως ήδη έχει ειπωθεί,όποιος δεν έχει πάει ταξίδι ανταλλαγών ΧΑΝΕΙ!
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Εγώ πήγα Πράγα και όντως έπαθα μετα-ερασμιακή κατάθλιψη...
Το erasmus είναι κάτι σαν αυτό που λένε σε προβλήματα φυσικής λυκείου: "υποθέτουμε οτι οι δυνθήκες είναι ιδανικές''!
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Διαβάζω πόση ώρα όολα τα μηνύματα που έχετε γράψει σχετικά...και αναρωτιέμαι μόνο σε μένα:shock:; έτυχε με το πρόγραμμα αυτό των φοιτητ.ανταλλαγών να ερωτευθώ!να φλερτάρω!όπως και στίς άλλες φίλες και συμφοιτήτριες που είμασταν μαζί,εποχή βέβαια...πρό Χριστού:haha::haha:πριν το 1990,δεν τα λέτε ή μήπως εμείς οι παλαιότεροι-ες είμασταν πιό θερμόαιμοι:haha:;
Αν ερωτευθηκαμε λέει...εγώ αγαπήθηκα με έναν Πορτογάλο και ξενιτεύτηκα στα μέρη του για τέσσερις μήνες...για το κλάμα του αποχωρισμού δε δεν το συζητώ..η φάση ήταν τραγελαφική, αφού είχα βάλει άπειρα ρούχα για να μειώσω το υπέρβαρο στη βαλίτσα και στο τέλος δεν μπορούσα να λυγίσω το χέρι μου για να σκουπίσω τα δάκρυα...σαν κινούμενο λουκάνικο που έκλαιγε ήμουν!:haha::haha:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τυχεροι,οσοι συνδυασατε σπουδες και διαμονη στο εξωτερικο!Επρεπε να ειμαι κι εγω πιο δραστηριος και πιο ψαγμενος εκεινη την εποχη!
 

Lachesis

Member
Μηνύματα
22
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγορά Πηλίου
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα Κόστα Ρίκα Χαβάη
Δε μου λέτε εσείς οι έμπειροι, οι φοιτητές αποφασίζουν πόσους και ποιους μήνες θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα erasmus? Δηλαδή, μπορεί κάποιος φοιτητής να πάει καλοκαιρινούς μήνες που είναι κλειστά τα δικά μας πανεπιστήμια; Ή μήπως όχι γιατί είναι και τα δικά τους; (ακούγεται ηλίθια η ερώτηση, το ξέρω, θέλω όμως να βεβαιωθώ!)

amantab, τι έγινε μετά με τον Πορτογάλο; Γιατί δεν το πήρες μαζί σου το παιδί; Η καλύτερα, γιατί δεν έμεινες εκεί; :)
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δε μου λέτε εσείς οι έμπειροι, οι φοιτητές αποφασίζουν πόσους και ποιους μήνες θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα erasmus? Δηλαδή, μπορεί κάποιος φοιτητής να πάει καλοκαιρινούς μήνες που είναι κλειστά τα δικά μας πανεπιστήμια; Ή μήπως όχι γιατί είναι και τα δικά τους; (ακούγεται ηλίθια η ερώτηση, το ξέρω, θέλω όμως να βεβαιωθώ!)
Καθόλου ηλίθια η ερώτησή σου, είχα την ίδια απορία πριν πάω! Αν θυμάμαι καλά οι μήνες εξαρτώνται από τη σχολή σου κι από το παν/μιο που θα πας π.χ. στη δική μου περίπτωση το εαρινό εξάμηνο ξεκινούσε τέλη Φεβρουαρίου κι έληγε μέσα Ιουνίου. Η κανονική διάρκεια ήταν δηλ. 4 μήνες. Πήγα λοιπόν από αρχές Φεβρουαρίου κι επειδή δεν ήθελα να γυρίσω με τίποτα πήρα τηλ. στο γραφείο διασύνδεσης στην Ελλάδα και είπα πως θα ήθελα να καθίσω κι άλλο για να δώσω κάποια μαθήματα στην εξεταστική Σεπτεμβρίου (δήθεν:xmas_mrgreen:-απλά δεν πήρα υποτροφία για εκείνο το διάστημα). Από το παν/μιο όπου βρισκόμουν δεν υπήρχε πρόβλημα, οπότε γύρισα τέλη Σεπτεμβρίου πίσω.
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Δε μου λέτε εσείς οι έμπειροι, οι φοιτητές αποφασίζουν πόσους και ποιους μήνες θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα erasmus? Δηλαδή, μπορεί κάποιος φοιτητής να πάει καλοκαιρινούς μήνες που είναι κλειστά τα δικά μας πανεπιστήμια; Ή μήπως όχι γιατί είναι και τα δικά τους; (ακούγεται ηλίθια η ερώτηση, το ξέρω, θέλω όμως να βεβαιωθώ!)

amantab, τι έγινε μετά με τον Πορτογάλο; Γιατί δεν το πήρες μαζί σου το παιδί; Η καλύτερα, γιατί δεν έμεινες εκεί; :)
Πως..ήρθε και αυτός στα μέρη μας, αλλά τι να κάνουμε, λίγο οι σπουδές που έπρεπε να τεέιώσουν, λίγο η απόσταση..πάει:xmas_mrgreen:Πάντως ανεξάρτητα, αγάπησα πολύ και την Πορτογαλία, οπότε δεν την έχω αποκλείσει ακόμα..χιχιχι.
Όσον αφορά το πρόγραμμα ο φοιτητής μπορεί μόνο να διαλέξει αν θα πάει χειμερινό η εαρινό εξάμηνο και συνήθως για είναι 4-6 μήνες. Στην ουσία για να κάνεις την αίτηση, βλέπεις αρχικά με ποια πανεπιστήμια συνεργάζεται το δικό σου. Όταν αποφασίσεις θα πρέπει να βρεις ποια μαθήματα έχει κοινά το εκεί πανεπιστήμιο με το δικό σου, ώστε να μπορέσεις να τα αντιστοιχίσεις. Για να πάρεις τα χρήματα από την ΕΕ, θα πρέπει να περάσεις τουλάχιστον ένα μάθημα από αυτά που έχεις διαλέξει..οπότε είναι υποχρεωτικό να πας όταν το εκεί πανεπιστήμιο θα είναι ανοιχτό, για να κάνεις τα μαθήματα, αλλά όταν και το δικό σου πανεπιστήμιο είναι ανοιχτό, για να αναγνωρίσουν τα μαθήματα όταν γυρίσεις. Πάντως αν θες να πας εξωτερικό τους καλοκαιρινούς μήνες μπορείς να κοιτάξεις στην σελίδα την νέας γενιάς για το πρόγραμμα EVS (european volunteer system). Τα προγράμματα έχουν διάρκεια από 2 μήνες έως 1 χρόνο, και σου καλύπτουν διαμονή και κάποια έξοδα. Εγώ με αυτό πήγα Πόρτογαλία.Η όλη φάση είναι ανάλογη Erasmus...όχι ίδια όμως!:xmas_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.951
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom