Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Καλησπέρα,
είμαι καινούργιο μέλος εδώ και όπως έχετε διαπιστώσει μπαίνω σε όλα τα θέματα του erasmus και γραφω...:haha:

Στις 8 Ιανουαρίου αναχωρώ για Φινλανδία. :clap:

Περιμένω πως και πως να περάσουν οι γιορτές και να φύγω. Επιτέλους το αποφάσισα γιατι είχα μεγάλη δυσκολία να αποχωριστώ την ....γατα μου!:shock:
Αυτός ήταν ο λόγος που δεν πήγα πέρσυ, αλλά αφού είναι μόνο για 4 μήνες θα αντέξω. Εξάλλου διαβάζοντας τις περιγραφές σας είμαι σίγουρη ότι θα περάσω τέλεια!:p
Να σαι σιγουρη για αυτο!Σε ποια πολη πας?Και πιο πανεπιστημιο??
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Να σαι σιγουρη για αυτο!Σε ποια πολη πας?Και πιο πανεπιστημιο??

Έχω γράψει και εδώ http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...49-erasmus-%F6%E9%ED%EB%E1%ED%E4%DF%E1-5.html.

Πάω στο joensuu στο university of joensuu που απο φέτος θα λέγεται university of eastern finland.
Και ακομα πιο συγκεκριμένα είμαι στον τομέα sciences of education( σπουδάζω νηπιαγωγός).
 

christinag

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ειναι στα σκαρια!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊτή
Αχ βρε παιδια!! Αχ βρε παιδια!!
Erasmus περσυ στη Γαλλία και συγκεκριμένα στη Grenoble!!
Τα λόγια είναι λίγα για να περιγραψω τι εζησα και πως το εζησα!!
Έχουμε κρατήσει ακόμα επαφες με τα παιδια, έχουμε κάνει reunion και ετοιμαζομαστε για το δευτερο λιγο μετα τα Χριστοουγεννα!!
Εμπειρια ζωης.. Ανεπανάληπτες στιγμες... Φιλοι για μια ζωη...

Όσοι έχετε την ευκαιρια.. ΜΗΝ ΤΗ ΧΑΣΕΤΕΕΕ!!!!
αχχχ...
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Καλησπέρα,
είμαι καινούργιο μέλος εδώ και όπως έχετε διαπιστώσει μπαίνω σε όλα τα θέματα του erasmus και γραφω...:haha:

Στις 8 Ιανουαρίου αναχωρώ για Φινλανδία. :clap:

Περιμένω πως και πως να περάσουν οι γιορτές και να φύγω. Επιτέλους το αποφάσισα γιατι είχα μεγάλη δυσκολία να αποχωριστώ την ....γατα μου!:shock:
Αυτός ήταν ο λόγος που δεν πήγα πέρσυ, αλλά αφού είναι μόνο για 4 μήνες θα αντέξω. Εξάλλου διαβάζοντας τις περιγραφές σας είμαι σίγουρη ότι θα περάσω τέλεια!:p
σαρδελα και πολυ καλα θα κανεις...πιστεψε με θα ειναι οι 4 πιο απιστευοι μηνες της ζωης σου..εγω πηγα το χειμωνα του 2007 για εξι μηνες στην Λιθουανια και ειχα και την ευκαιρια να επισκευτω την Φιλανδια απο εκει..πολυ σοφη επιλογη να πας εαρινο εξαμηνο, καθοτι εγω εφαγα το κρυο της αρκουδας, και εμεις οι ελληνες δεν ευδοκιμουμε σε τετοια κλιματα!!!και αν εισαι τυχερη και προλαβεις τις τερααααστιες μερες τους!11 η ωρα το βραδυ και ακομα φως!επισης εκμεταλευσου την ευκαιρια κ ταξιδεψε σε οσα κοντινα μερη μπορεις, υπαρχουν φτηνες αεροπορικες και το δικτυο τρενων/λεωφορειων ειναι πολυ καλο!Οπωσδηποτε επισκεψου το Ταλιν στην Εσθονια!
θα περασεις τελεια!!!
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Erasmus, erasmus, erasmus! Πηγα Λιθουανια και ξετρελαθηκα...ακυρη χωρα βεβαια αλλα την επελεξα γιατι ημουν σιγουρη οτι δεν θα ηταν και απο τις πρωτες μου επιλογες για ταξιδι διακοπων..και περασα απιστευτα!Δεν υπηρχαν αλλοι ελληνες οποτε συναναστραφηκα με οτι εθνικοτητα υπηρχε..ιαπωνες, τουρκους. πορτογαλους..τα παντα. Και μοιραστηκαμε εμπειριες πρωτογνωρες (ηταν αστειο να βλεπεις 20 ασχετους να επιχειρουν πατιναζ πανω σε παγωμενη λιμνη), αλλα και πρωτογονες ( το πρωην κομμουνιστικο καθεστως της χωρας εχει αφησει εντονα τα σημαδια του). Προς ολους τους φοιτητες του φορουμ: Επιβαλεται να ζησετε την εμπειρια Erasmus!:clap::clap::clap:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
..ακυρη χωρα βεβαια αλλα την επελεξα γιατι ημουν σιγουρη οτι δεν θα ηταν και απο τις πρωτες μου επιλογες για ταξιδι διακοπων..και περασα απιστευτα!Δεν υπηρχαν αλλοι ελληνες οποτε συναναστραφηκα με οτι εθνικοτητα υπηρχε..
Ακριβώς τα ίδια και για μένα που πήγα Πολωνία (όταν το ανακοίνωσα, οι μισοί δεν ήξεραν καν πού πέφτει στο χάρτη)!! Επίσης πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πηγαίνεις μόνος σου από την άποψη ότι είναι πιο εύκολο να ανοιχτείς σε νέες παρέες και εθνικότητες και δεν "κολλάς" μόνο στην ήδη γνωστή σου παρέα! Χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι αν πας με γνωστό δε θα γνωρίσεις κι άλλα άτομα..
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
... Πολωνία (όταν το ανακοίνωσα, οι μισοί δεν ήξεραν καν πού πέφτει στο χάρτη)!!

Χαχαχα..ισχύει...εμένα οι πιο πολλοί την τοποθετούσαν κάπου στην Αφρική..μάλλον τους ταίριαζε ηχητικά με την Αιθιοπία..Σε ποια πόλη ήσουν; Είχα πάει Βαρσοβία και Κρακοβία τότε και η δεύτερη με μάγεψε..ήταν πανέμορφη!
 

holidolic

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ζανζιβάρη
Αχ erasmus, μονο καποιος που εχει παει νομιζω μπορει να μας καταλαβει!...
Πόσο δίκιο έχεις!!! Όταν γύρισα και με ρωτάγανε πως πέρασα δεν απαντούσα γιατί δεν ήξερα τι να τους πω, τι από όλα! Αφού στην αρχή νόμιζαν ότι δεν είχα περάσει καλά γιατί όποτε με ρωτούσαν δεν έλεγα και πολλά και "χανόμουν" στην κοσμάρα μου! Μπορώ να πω ότι τον πρώτο μήνα της επιστροφής μου η παρέα μαζί μου δεν παλευόταν!!

Όσο για εσένα sardela δεν μπορείς να φανταστείς ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ!!!Καλή η γάτα, δεν λέω, αλλά μπροστά σε μια εμπειρία ζωής, άσε την γάτα σε κάποιο φίλο, γνωστό και off you go!!!

Άκου όλους τους παλιούς εδώ μέσα...κάτι ξέρουν!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σε ποια πόλη ήσουν; Είχα πάει Βαρσοβία και Κρακοβία τότε και η δεύτερη με μάγεψε..ήταν πανέμορφη![/quote]

Βαρσοβία ήμουν! Η Κρακοβία είναι όντως πιο όμορφη αλλά όπως καταλαβαίνεις είμαι συναισθηματικά δεμένη με την πρώτη:D
Ακόμα το μετανιώνω που δεν έκανα επιδρομή στις Βαλτικές χώρες, δεν έκατσε..Κι ήταν καλή ευκαιρία τότε που ήμουν κοντά! Τις έχω απωθημένο τώρα;)

..όποτε με ρωτούσαν δεν έλεγα και πολλά και "χανόμουν" στην κοσμάρα μου! Μπορώ να πω ότι τον πρώτο μήνα της επιστροφής μου η παρέα μαζί μου δεν παλευόταν!!
Αυτό πρέπει να είναι γενικό σύνδρομο μετά-Erasmus εποχής..το είχα κι εγώ σε έντονο βαθμό:haha:
 

christinag

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ειναι στα σκαρια!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊτή
Αφού στην αρχή νόμιζαν ότι δεν είχα περάσει καλά γιατί όποτε με ρωτούσαν δεν έλεγα και πολλά και "χανόμουν" στην κοσμάρα μου! Μπορώ να πω ότι τον πρώτο μήνα της επιστροφής μου η παρέα μαζί μου δεν παλευόταν!!

Εσύ να δεις πόσο δίκιο έχεις!! Οι πρώτοι μήνες μετά το erasmus είναι μήνες κατάθλιψης.. Ειδικα αν πας πρώτο εξάμηνο -όπως εγώ- και αυτοι που πάνε δεύτερο σε ρωτάνε διάφορες λεπτομέριες για το που βγαιναμε, που μεναμε, πως μετακινουμασταν κλπ.... Και μετά αρχίζουν οι φίλοι σου ανα τον κόσμο να φτιάχνουν βιντεακια και αφιερώματα και σε πιάνουν τα ζουμια...
πω πωωω τι παθαμε και σήμερα!!
Με τα παιδια απο το erasmus λεμε οτι η εμπειρια που ζήσαμε είναι "once in a lifetime" και οι φίλοι που αποκτήσαμε "friends for life..."

και μια συμβουλή για τους νεους ερασμίτες: μην αφήσετε ούτε ένα δευτερολεπτο να παει χαμένο! Στο ερασμους είναι απαγορευτική η φράση: "Μπα, δε θα βγω σήμερα, είμαι κομμάτια απο χτες!!"

Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι!!!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πόσο δίκιο έχεις!!! Όταν γύρισα και με ρωτάγανε πως πέρασα δεν απαντούσα γιατί δεν ήξερα τι να τους πω, τι από όλα! Αφού στην αρχή νόμιζαν ότι δεν είχα περάσει καλά γιατί όποτε με ρωτούσαν δεν έλεγα και πολλά και "χανόμουν" στην κοσμάρα μου! Μπορώ να πω ότι τον πρώτο μήνα της επιστροφής μου η παρέα μαζί μου δεν παλευόταν!!

Άκου όλους τους παλιούς εδώ μέσα...κάτι ξέρουν!
όλοι οι φίλοι μου που γύρισαν από Erasmus, έτσι ήταν! και ενώ τους καταλάβαινα, τώρα τους νιώθω απόλυτα και ας μην ήταν η δικιά μου εμπειρία erasmus. το βλέπετε άλλωστε και εδώ. το ζείτε σε πρώτο χέρι πόσο κολλημένη είμαι ακόμα στις αναμνήσεις μου. Και θέλω να τις καταγράψω πριν πάω να ζήσω τις επόμενες.
Erasmus δεν πήγα προπτυχιακά, οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα μου δοθεί η ευκαιρία να πάω μεταπτυχιακά. Και επίσης θέλω να ελπίζω ότι θα είναι σχετικά ανέμελα όπως λένε και αυτοί που πήγαν προπτυχιακά. Σκέφτομαι για Σουηδία. Ελπιζω να μην ειναι τοσο ακριβά όσο Νορβηγία...
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
..Erasmus δεν πήγα προπτυχιακά, οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα μου δοθεί η ευκαιρία να πάω μεταπτυχιακά. Και επίσης θέλω να ελπίζω ότι θα είναι σχετικά ανέμελα όπως λένε και αυτοί που πήγαν προπτυχιακά. Σκέφτομαι για Σουηδία. Ελπιζω να μην ειναι τοσο ακριβά όσο Νορβηγία...[/quote]

tita μια φίλη μου ειχε παει Erasmus Σουηδία και ξέρω ότι ήταν λίγο τσιμπημένες οι τιμές...δεν ξέρω βέβαια σε σύγκριση με Νορβηγία. Να πας εστω και τώρα, μην χάσεις την ευκαιρία. Βέβαια εγώ κάνω το μεταπτυχιακό μου τώρα στο εξωτερικό, που οι συνθήκες είναι ανάλογες Erasmus (εστία, πάρτυ διεθνών φοιτητών κτλ), αλλά δεν είναι το ίδιο λόγω του όγκου του διαβάσματος...να πας όμως οπωσδήποτε, είναι εμπειρία ζωής!Αρκεί να μη σε παρασύρει η dolce vita...:cool::cool:

....Εσύ να δεις πόσο δίκιο έχεις!! Οι πρώτοι μήνες μετά το erasmus είναι μήνες κατάθλιψης.. Ειδικα αν πας πρώτο εξάμηνο -όπως εγώ- και αυτοι που πάνε δεύτερο σε ρωτάνε διάφορες λεπτομέριες για το που βγαιναμε, που μεναμε, πως μετακινουμασταν κλπ.... Και μετά αρχίζουν οι φίλοι σου ανα τον κόσμο να φτιάχνουν βιντεακια και αφιερώματα και σε πιάνουν τα ζουμια...
christinag πόσο δίκιο έχεις...αυτοί οι μήνες της επιστροφής όσο τους θυμάμαι ήταν μαύρη απελπισία...αφού επειδή σπούδαζα ψυχολογία σκεφτόμουν να κάνω πτυχιακή πάνω στην μετα-Ερασμιακή κατάθλιψη, μπας και ακταλάβω τι μου συμβαίνει:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.932
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom