Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.910
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
φιλη μου απο Φαρμακευτικη πηγε Βαρκελωνη με μαθηματα ισπανικων 2 χρονια και τελικα ανακαλυψε οταν πηγε οτι τα μαθηματα γινοντουσαν στα Καταναλικα .. Τελικα εκανε 6 μηνες διακοπες στη Βαρκελωνη .. Εγω ηρθα στην Πραγα και τελικα τα δυο μαθηματα μου γινοντουσαν στα Τσεχικα και εκανα το κουμαντο με τους καθηγητες να τους στειλω εργασιες στο τελος του εξαμηνου και γλιτωσα και τις παρακολουθησεις ;) ;) Οποτε διευκρινισε το με email κλπ πριν κανεις τα χαρτια σου ..
 

tasnik

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Και εγω φαρμακευτικη ειμαι! :p
Το θεμα ειναι οτι και στα μαθηματα που εψαξα απο το σαιτ τους υποτιθεται οτι αρκετα γινονται και στα ισπανικα και στα καταλανικα(ακομα και το ιδιο μαθημα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει η καταλαβα καλα)..Τους εστειλα και μειλ και ενω απαντησε πολυ γρηγορα (την ιδια μερα! ) μου ειπε κατι πολυ γενικο του στυλ καποια ειναι στα ισπανικα κ καποια στα καταλανικα..Της ξαναεστειλα επομενωσ να την ευχαριστησω για τη γρηγορη απαντηση και να την πω οτι θα επικοινωνησω με τουσ καθηγητες των μαθηματων που με ενδιαφερουν αλλα μ ειπε να μην το κανω γιατι λογικα δεν θα μ απαντησουν και οτι αυτα αλλαζουν συνεχως..Επισης μου ειπε οτι μολισ παρω την υποτροφια τοτε θα τα δουμε..Ψιλο οτι να ναι..
Η φιλη σου ποτε πηγε?Μηπωσ τυχαινει να ειναι κ στο σαιτ? :p
 

kookoobadi

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ετοιμάζομαι να ζήσω την εμπειρία του "θεόσταλτου" Erasmus. Τον Άυγουστο φεύγω για το Aarhus της Δανίας. :D Αν και διάβασα τα περισσότερα από τα προηγούμενα post δεν βρήκα να έχει κάποιος Δανική εμπειρία. Γιατί ρε παιδιά; Εμένα περιμένετε; :p Υπάρχει κάποιος που να ξέρει να μου πει κάτι οτιδήποτε από δική του εμπειρία (έστω ταξιδιωτική) ή κάποιου γνωστού του;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ετοιμάζομαι να ζήσω την εμπειρία του "θεόσταλτου" Erasmus. Τον Άυγουστο φεύγω για το Aarhus της Δανίας. :D Αν και διάβασα τα περισσότερα από τα προηγούμενα post δεν βρήκα να έχει κάποιος Δανική εμπειρία. Γιατί ρε παιδιά; Εμένα περιμένετε; :p Υπάρχει κάποιος που να ξέρει να μου πει κάτι οτιδήποτε από δική του εμπειρία (έστω ταξιδιωτική) ή κάποιου γνωστού του;
Το μόνο που ξέρω είναι ότι η Δανία είναι πολύ ακριβή. Ελπίζω αυτό να μη σε πτοήσει. Καλά να περάσεις!
 

kookoobadi

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Όσοι έχετε πάει: Την υποτροφία σας πότε την πήρατε απο το ΙΚΥ; Εγώ φεύγω Αύγουστο και μου λένε ότι από Οκτώβρη θα μπει η πρώτη δόση. o_O
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Από τέλη Οκτώβρη, αρχές Νοέμβρη θα πάρεις την πρώτη δόση ;)
 

kotsato

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
@tasnik λοιπον επειδη κ εγω φαρμακευτικη ειμαι κ ψαχνω τωρα για το ερασμους δεν ξερω αν πηγες τλκ αλλα μπορεις ν μ βοηθησεις?δεν ξερω ποια πολη ν διαλεξω..:(..κ γνκ αν μπορει καποιος να με βοηθησει εχω ιταλια, ισπανια, γαλλια, γερμανια, βελγιο, κροατια, σλοβενια, φινλανδια και τουρκια..ξερω αγγλικα κ γερμανικα αλλα ειμαι διατεθειμενη ν μαθω ισπανικα ή ιταλικα αν ειναι απαραιτητο γτ γ γερμανια δν τ πολυψηνω..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Έχει πάει κανείς στα Κανάρια Νησιά;
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
@tasnik λοιπον επειδη κ εγω φαρμακευτικη ειμαι κ ψαχνω τωρα για το ερασμους δεν ξερω αν πηγες τλκ αλλα μπορεις ν μ βοηθησεις?δεν ξερω ποια πολη ν διαλεξω..:(..κ γνκ αν μπορει καποιος να με βοηθησει εχω ιταλια, ισπανια, γαλλια, γερμανια, βελγιο, κροατια, σλοβενια, φινλανδια και τουρκια..ξερω αγγλικα κ γερμανικα αλλα ειμαι διατεθειμενη ν μαθω ισπανικα ή ιταλικα αν ειναι απαραιτητο γτ γ γερμανια δν τ πολυψηνω..

Εξαρτάται τι θέλεις να κερδίσεις από το εράσμους σου. Να βελτιώσεις τη γλώσσα, να περάσεις ένα εξάμηνο παρτάροντας, να πας σε ένα καλό πανεπιστήμιο με προοπτική για μεταπτυχιακό, είναι πολλά.... Αν είναι να το κάνεις μόνο για να πεις ότι το έκανες, δεκτόν. Θα σου παραθέσω κι εγώ τι ξέρω για τις χώρες που αναφέρεις.

Ισπανία: Από όσο ξέρω τα μαθήματα στα περισσότερα ισπανικά πανεπιστήμια γίνονται στα ισπανικά, οπότε θα πρέπει να ξέρεις καλά τη γλώσσα ή έστω να έχεις ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Στο ΕΚΠΑ, το επίπεδο γλωσσομάθειας που ζητείται είναι το Β2. Λόγω της θέσης της, πάνε πολλοί φοιτητές από πολλές ευρωπαϊκές χώρες, και με το κλίμα δε θα αντιμετωπίσεις ιδιαίτερο πρόβλημα, εκτός κι αν πας βόρεια. Από οικονομικής άποψης, είναι στα ίδια περίπου επίπεδα με Ελλάδα.

Τα ίδια ισχύουν και πάνω κάτω για την Ιταλία.

Γαλλία: Επίσης, τα μαθήματα γίνονται στα γαλλικά οπότε θα πρέπει να ξέρεις πέντε πράγματα. Λίγο πιο ακριβή από Ιταλία-Ισπανία, εκτός κι αν πας Παρίσι που είναι πανάκριβα.

Γερμανία: Τα μαθήματα γίνονται στα γερμανικά, εκτός κι αν πας σε πανεπιστήμιο με δίγλωσσα μαθήματα -όπως τα πανεπιστήμια σε Βερολίνο κλπ. Πιο φτηνά από Ελλάδα, καλό επίπεδο πανεπιστημίων -εξαρτάται βέβαια και σε ποιο πας.

Βέλγιο: Η κατάσταση με το Βέλγιο είναι λίγο πιο περίπλοκη, αφού στα μισά πανεπιστήμια τα μαθήματα διδάσκονται στα γαλλικά, στα άλλα μισά δε στα φλαμανδικά ή και στα αγγλικά. Ισως λίγο πιο ακριβό από τη Γαλλία, σε καλή θέση όμως για ταξίδια στις γύρω χώρες.

Κροατία/Σλοβενία: Τις βάζω μαζί γιατί πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια. Πολύ φτηνές χώρες, θα κάνεις ζωή και κότα αν πας. Τα μαθήματα γίνονται στα αγγλικά σε συντριπτική πλειοψηφία. Επίσης, σε πολύ καλή θέση για εξορμήσεις.

Φινλανδία: Πολύ κρύα και πολύ ακριβή. Καλό επίπεδο στα πανεπιστήμια. Τα μαθήματα γίνονται στα αγγλικά.

Τουρκία: Νομίζω δε χρειάζεται να ξέρεις τουρκικά, αφού τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν και προγράμματα στα αγγλικά.

Οπου και να πας, ένα είναι το σίγουρο, θα περάσεις πολύ καλά. Ολες είναι όμορφες χώρες με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Το μόνο που εσύ θα πρέπει να κάνεις είναι να σκεφτείς τους λόγους που το κάνεις, να ζυγίσεις υπέρ και κατά, και να αποφασίσεις ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.696
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom