Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

kotsato

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
χρονια πολλα!!3ο ετος ειμαι.. βασικα μου ειπαν και μενα καλυτερα να παω στο 5ο ετος για να μη χασω τα μαθηματα του 4ου που ειναι σημαντικα αλλα τι θα γινει με την πρακτικη?εσυ θα την κανεις στη Γερμανια?και επισης μου ειπαν πως μπορω να παρω 2-3 μαθηματα extra( 10 διδακτικες μοναδες) σε περιπτωση που εχω περασει ολα τα μαθηματα μεχρι τοτε..ξερει κανενας τιποτα?σε ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων για το χρονο σου και ολους σας παιδια που με βοηθατε!!:)
Ναι τελικα Αμβουργο θα παω!Ξερω γερμανικα και επιπλεον επειδη τα μαθηματα αρχιζουν απριλιο δεν θα χασω και την εξεταστικη του Ιανουαριου.Εχε το και αυτο στο νου σου . Εγω ειμαι 5ο ετος..Εσυ?Γενικα για Πορτογαλλια εχω ακουσει καλα λογια παντως..Αλλα για αυτο καλυτερα να σου πει καποιος που εχει παει..[/quote
Ναι τελικα Αμβουργο θα παω!Ξερω γερμανικα και επιπλεον επειδη τα μαθηματα αρχιζουν απριλιο δεν θα χασω και την εξεταστικη του Ιανουαριου.Εχε το και αυτο στο νου σου . Εγω ειμαι 5ο ετος..Εσυ?Γενικα για Πορτογαλλια εχω ακουσει καλα λογια παντως..Αλλα για αυτο καλυτερα να σου πει καποιος που εχει παει..
 

tasnik

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Χρονια πολλα και σε σενα! Την πρακτικη την εχω ξεκινησει απο τον Ιουλιο. Σε 3 βδομαδες τελειωνω το 2 τριμηνο. Τα αλλα 2 θα τα κανω οταν επιστρεψω. Παντως απο οτι ξερω μπορεις να την κανεις και στο εξωτερικο την πρακτικη. Οσον αφορα τα μαθηματα ειναι λιγο περιεργη η κατασταση. Δεν ξερω σε ποιο πανεπιστημιο εισαι αλλα στο ΑΠΘ που ειμαι εγω ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα στη Φαρμακευτικη. Επειδη αλλαξε ο coordinator εχουν αλλαξει και καποια πραματα. Ενω μεχρι περσι απλα δηλωνες μαθηματα , τωρα οι καθηγητες πρεπει να υπογραψουν οτι σου αναγνωριζουν αυτα που θα περασεις οταν εισαι εξω..Και σε αυτο το θεμα υπαρχει προβλημα γιατι πολλοι δεν υπογραφουν. Παντως κουτσα στραβα η λυση βρισκεται..
 

kotsato

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Χρονια πολλα και σε σενα! Την πρακτικη την εχω ξεκινησει απο τον Ιουλιο. Σε 3 βδομαδες τελειωνω το 2 τριμηνο. Τα αλλα 2 θα τα κανω οταν επιστρεψω. Παντως απο οτι ξερω μπορεις να την κανεις και στο εξωτερικο την πρακτικη. Οσον αφορα τα μαθηματα ειναι λιγο περιεργη η κατασταση. Δεν ξερω σε ποιο πανεπιστημιο εισαι αλλα στο ΑΠΘ που ειμαι εγω ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα στη Φαρμακευτικη. Επειδη αλλαξε ο coordinator εχουν αλλαξει και καποια πραματα. Ενω μεχρι περσι απλα δηλωνες μαθηματα , τωρα οι καθηγητες πρεπει να υπογραψουν οτι σου αναγνωριζουν αυτα που θα περασεις οταν εισαι εξω..Και σε αυτο το θεμα υπαρχει προβλημα γιατι πολλοι δεν υπογραφουν. Παντως κουτσα στραβα η λυση βρισκεται..
Καλη χρονια!!!:)και εγω ΑΠΘ δυστυχως ή ευτυχως!:/ φετος ηρθε η λιτινα δηλαδη??δεν εχω μιλησει με αλλους οροφους παντως προσωπικα τον 4ο οροφο τον φοβαμαι..βασικα λεω να δηλωσω τωρα το φλεβαρη για το 8ο εξαμηνο,σε περιπτωση που εν τελει βρω εμποδιο για το 5ο ετος και αν ειναι το ακυρωνω..για να μη σε κουραζω και εσενα και τα αλλα μελη χωρις λογο :( επειδη προβλεπω πολυ τρεξιμο μολις εχω καποια αλλη απορια θα σε ρωτησω αν μπορεις κ εσυ :)..μεχρι τοτε -επειδη εχουμε και εξεταστικη- εις το επανειδειν!!
 

tasnik

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Καλη χρονια (αν και λιγο καθυστερημενα) ! :p
Ναι η Λιτινα ειναι υπευθυνη τωρα..
Κοιτα η αληθεια ειναι οτι και γω Ρεκκα Γερονικακη δεν πηγα καν γιατι δεν πιστευα οτι θα βρισκα ακρη..Λιτινα Δημοπουλος και Νικολαου παντως ηταν πολυ συνεννοησιμοι και μου υπεγραψαν πολυ ανετα..
Ναι μπορεις να το κανεις ετσι..Δηλωσε και στη χειροτερη το ακυρωνεις..
Οτι αλλο θελησεις πες μου! :)
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
καλο ειναι να προτιμησετε αν εχετε τη δυνατοτητα πολωνια-τσεχια. Ειναι φθηνα, πολλους ερασμους φοιτητες και κεντρο της Ευρωπης. Εγω ειμαι ηδη 2ο χρονο ερασμους για πρακτικη και παραλληλα βρηκα δουλεια. Και επειδη εχω ακομη την πτυχιακη μαλλον θα κατσω για 5ο εξαμηνο αλλα χωρις υποτροφια. Τελικα πτυχιο εδω στη Τσεχια θα παρω! :clap::clap:
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
καλο ειναι να προτιμησετε αν εχετε τη δυνατοτητα πολωνια-τσεχια. Ειναι φθηνα, πολλους ερασμους φοιτητες και κεντρο της Ευρωπης. Εγω ειμαι ηδη 2ο χρονο ερασμους για πρακτικη και παραλληλα βρηκα δουλεια. Και επειδη εχω ακομη την πτυχιακη μαλλον θα κατσω για 5ο εξαμηνο αλλα χωρις υποτροφια. Τελικα πτυχιο εδω στη Τσεχια θα παρω! :clap::clap:
Συμφωνώ ειδικά αν το οικονομικό παίζει σημαντικό ρόλο για όσα παιδιά φεύγουν εράσμους.

epp1783 δηλαδή θα ορκιστείς στο Τσέχικο πανεπιστήμιο υποδοχής; Αν και δυστυχώς έχω κάνει ήδη το εράσμους μου ώστε να κάνω κάτι παρόμοιο, παρόλα αυτά μπορείς να μου πεις πως και από τι εξαρτήθηκε αυτό; Ότι πέρασες όλα τα μαθήματα; Σου έδινα από το πανεπιστήμιο υποδοχής την επιλογή ή το κανόνισες από το δικό σου πανεπιστήμιο; Δηλαδή γνώριζες από την αρχή πως θα πάρεις από εκεί το πτυχίο; Απλά για πληροφορία.
Νομίζω πως κι άλλα παιδιά θα ενδιαφέρονται. Μακάρι να είχα κι εγώ την δυνατότητα.
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Συμφωνώ ειδικά αν το οικονομικό παίζει σημαντικό ρόλο για όσα παιδιά φεύγουν εράσμους.

epp1783 δηλαδή θα ορκιστείς στο Τσέχικο πανεπιστήμιο υποδοχής; Αν και δυστυχώς έχω κάνει ήδη το εράσμους μου ώστε να κάνω κάτι παρόμοιο, παρόλα αυτά μπορείς να μου πεις πως και από τι εξαρτήθηκε αυτό; Ότι πέρασες όλα τα μαθήματα; Σου έδινα από το πανεπιστήμιο υποδοχής την επιλογή ή το κανόνισες από το δικό σου πανεπιστήμιο; Δηλαδή γνώριζες από την αρχή πως θα πάρεις από εκεί το πτυχίο; Απλά για πληροφορία.
Νομίζω πως κι άλλα παιδιά θα ενδιαφέρονται. Μακάρι να είχα κι εγώ την δυνατότητα.

θα ορκιστω στην Ελλαδα αλλα τα τελευταια μαθηματα την πρακτικη και την πτυχιακη θα την κανω εδω. Απλως συνολικα θα κανω ερασμους 5 εξαμηνα τα οποια τα 4 δικαιουμε υποτροφια λογω οτι πρακτικη τον ενα χρονο και μαθηματα τον αλλο.

Πριν λιγο καιρο ακουσα απο τη δικια μου σχολη οτι πηγε Δανια ερασμους του αρεσε και μετεφερε ολα τα μαθηματα που εχει περασει εκει του αναγνωρισανε και τωρα συνεχιζει με το προγραμμα σπουδων του πανεπιστημιου υποδοχης. Δηλαδη με λιγα λογια μετεφερε τα φοιτητικα δικαιωματα στη Δανια. Τωρα κατα ποσο ειναι ευκολο η δυσκολο να γινει δεν το γνωριζω. Αλλα και εμενα με ξαφνιασε οτι γινεται αυτο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
εκτός από το erasmus υπάρχει και το πρόγραμμα mundus,που σου δίνει τη δυνατότητα να ζήσεις σε χώρες εκτός Ευρώπης

έχει κανείς τέτοια εμπειρία;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
επίσης έχει πάει κανείς Σαραγόσα??
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Είχε πάει ένας φίλος μου πριν λίγα χρόνια και πέρασε υπέροχα ;)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
αχάμ,ντάνκε
μεγαλώνει το δίλημμα(erasmus στηΣαραγόσα ή mundus σε Λατινική Αμερική/Μαρόκο...):confused:
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Εγώ πάντως θα διάλεγα Mundus στη Λατινική Αμερική. Στη Σαραγόσα μπορείς να πας πιο εύκολα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.425
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom