Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Είναι στο χέρι σου και στο πόδι σου!:D
Απ΄'οσο θυμάμαι οι επιλογές είναι 3.
lol! μακάρι να ήταν έτσι! πρέπει να μας επιλέξουν πρώτα! :( και δυστυχώς υπάρχει "ανταγωνισμός"!

3 ήξερα και εγώ αλλά έλεγε μήπως γίνεται να βάλουμε και μια τέταρτη :bleh:
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Πήγα Erasmus στην Τσεχία και έμεινα 4,5 μήνες...........μόνο!!!!
Ήταν απλά τέλεια...πήγα 16/02/09 και έφυγα 1/07/09.......πλησιάζει ο Φλεβάρης και με ποιάνει τρελλή μελαγχολία....πέρυσι τέτοιο καιρό το σαλόνι μου ήταν γεμάτο με βαλίτσες και ρούχα :((((
Στους 4,5 αυτούς μήνες γνώρισα απίστευτα άτομα από όλη την Ευρώπη,και όχι μόνο! Πέρασα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!
Ταξίδεψα σε 10 χώρες.....και θα ήθελα πολύ να ξαναείχα κάποια στιγμή στη ζωή μου αυτήν την εμπειρία!
Το Erasmus σε κάνει να σκέφτεσαι αλλιώς, σου αλλάζει τη ζωή....σκέφτεσαι συνεχώς "Ποιό είναι το επόμενο ταξίδι μου ????".....................
Εγώ τελείωσα τη φοιτητική ζωή τώρα και ήταν το καλύτερο δώρο που μπορούσα να κάνω στον εαυτό μου για το τέλος....(ή μάλλον το καλύτερο δώρο που μπορούσαν να μου κάνουν οι γονείς μου).....γιατί στοιχίζει ( με τα ταξίδια ) 3000-4000 ευρώ, αλλά ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΠΟ!
Όσοι είναι φοιτητές απλά ας μην το χάσουν! Και για τα μαθήματα μην αγχώνεστε...απλά περάστε καλά!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
τέλεια! καλως ήρθες και στο φόρουμ! :D

πόσες βαλίτσες πήρες?:bleh:

πόσο είναι το επίδομα για την Τσεχία? εκεί δεν είναι τόσο ακριβά νομίζω..
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
καλώς σας βρήκα!
πήρα 2 βαλίτσες μαζί μου (20 κιλά και οι 2 μαζί)....με skyeurope είχα πάει τότε....
300 κάτι ευρώ ο μήνας έβγαινε νομίζω και για τους 4,5 που έκατσα εγώ πήρα 1300 ευρώ.....αν φύγεις νωρίτερα επιστρέφεις πίσω όσα αναλογούν.....
στην Τσεχία είναι ακριβώς όπως στην Ελλάδα (ρούχα,super market)....μόνο είναι η διασκέδαση είναι φτηνή και αυτό γιατί πίναμε όλοι μπύρες (1 με 1,5 ευρώ το ποτήρι του 0,5 λίτρου)....!!!!!!
εάν έπαιρνες ποτό έκανε περίπου 4 ευρώ αν θυμάμαι καλά (μισή τιμή δική μας)
για την Τσεχία καλά ήταν τα λεφτά.....αλλά με τα ταξίδια δεν σε έφταναν με τίποτα.....εάν δεν ήθελες να ξοδέψεις παραπάνω δεν έπρεπε να πάς και πουθενά! :p οπότε όλοι ξόδεύουν παραπάνω!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
300 ευρώ? η εστία να υποθέσω πως θα κόστισε πολύ λίγα..

ποιες χώρες επισκέφθηκες? αν και φαντάζομαι περίπου..
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
εχει παει κανεις erasmus mundus, ειναι για μεταπτυχιακους φοιτητες...διαβαζα για αυτο στο ιντερνετ και δεν εχω ακουσει ποτε τιποτα γενικα, ουτε ξερω κανεναν να εχει παει.....
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
300 ευρώ? η εστία να υποθέσω πως θα κόστισε πολύ λίγα..

ποιες χώρες επισκέφθηκες? αν και φαντάζομαι περίπου..

120 ευρώ το μήνα πλήρώναμε για τις εστίες!!! Με 2 ευρώ έτρωγες στη λέσχη αλλά μπορούσες και να μαγειρεύεις!!!!! τα πάντα σου παρέχουν!!!
Πήγα Σλοβακία,Ουγγαρία,Πολωνία,Αυστρία,Σλοβενία,Ιταλία,Βέλγιο,Ολλανδία,Σουηδία και φυσικά σε πολλά μέρη της Τσεχίας!:D
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Πήγα Σλοβακία,Ουγγαρία,Πολωνία,Αυστρία,Σλοβενία,Ιταλία,Βέλγιο,Ολλανδία,Σουηδία και φυσικά σε πολλά μέρη της Τσεχίας!:D


λίγα χρήματα για την εστία...
:shock: σε τόσες πολλές χώρες πήγατε??? οκ οι γειτονικές αλλά Σουηδία/Ολλανδια??
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
λίγα χρήματα για την εστία...
:shock: σε τόσες πολλές χώρες πήγατε??? οκ οι γειτονικές αλλά Σουηδία/Ολλανδια??

Σουηδία 20 ευρώ πήγαινε-έλα με wizair από Μπρατισλάβα......
Ολλανδία 30 ευρώ με SkyEurope από Πράγα.....τραίνο απο Άμστερνταμ για Βρυξξέλες 24 ευρώ (όσοι είναι πάνω από 26 χρονών νομίζω....πληρώνουν 35 ευρώ :roll: ).....και επιστροφή από Βρυξέλλες-Πράγα με 20 ευρώ με wizair....
με τέτοιες τιμές πας παντού!!!!!!!! αρκεί να κάνεις κράτηση κανα μήνα νωρίτερα.....από κεντρική Ευρώπη όλα είναι εφικτά και εύκολα! :p
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Σουηδία 20 ευρώ πήγαινε-έλα με wizair από Μπρατισλάβα......
Ολλανδία 30 ευρώ με SkyEurope από Πράγα.....τραίνο απο Άμστερνταμ για Βρυξξέλες 24 ευρώ (όσοι είναι πάνω από 26 χρονών νομίζω....πληρώνουν 35 ευρώ :roll: ).....και επιστροφή από Βρυξέλλες-Πράγα με 20 ευρώ με wizair....
με τέτοιες τιμές πας παντού!!!!!!!! αρκεί να κάνεις κράτηση κανα μήνα νωρίτερα.....από κεντρική Ευρώπη όλα είναι εφικτά και εύκολα! :p

άρα οι χαμηλές τιμές δεν είχαν σχέση με erasmus απλώς η συγκεκριμένη εταιρεία έχει πολύ καλές τιμές :cool:

η SkyEurope χρεωκόπησε...:shock:
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
άρα οι χαμηλές τιμές δεν είχαν σχέση με erasmus απλώς η συγκεκριμένη εταιρεία έχει πολύ καλές τιμές :cool:

η SkyEurope χρεωκόπησε...:shock:

φυσικά δεν έχουν σχέση οι χαμηλές τιμές με το erasmus απλά από κεντρική Ευρώπη βρίσκεις φτηνά αεροπορικα εισιτήρια.......από εκεί πετάνε εταιρίες που δεν πετούν από Ελλάδα......άρα ίσως και να έχει λίγο σχέση....
το ξέρω ότι χρεωκόπησε η skyeurope....δυστυχώς......μια φτηνή αεροπορική εταιρία είχαμε που πετούσε από Ελλάδα και χρεωπήσε κι αυτή.....τώρα ευτυχώς έχει πάρει τη θέση της σιγά-σιγά η easyjet......καλά το πάει!!!!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
φυσικά δεν έχουν σχέση οι χαμηλές τιμές με το erasmus απλά από κεντρική Ευρώπη βρίσκεις φτηνά αεροπορικα εισιτήρια.......από εκεί πετάνε εταιρίες που δεν πετούν από Ελλάδα......άρα ίσως και να έχει λίγο σχέση....

δηλαδή δεν γίνονται εκδρομές μέσω toy πανεπιστημίου για τους φοιτητές erasmus? γιατί φθηνά αεροπορικά εισιτήρια δεν ξέρω αν υπάρχουν στις βόρειες χώρες για παράδειγμα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.524
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom