Φινλανδία Erasmus - Φινλανδία

vagelis764

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδια,Κοτκα
Πριν λιγες μερες εκλεισα κ εγω εισητηρια για φιλανδια,μολις τελειωσαν επιτελους ολες οι υποχρεωσεις για το ερασμους!Στην Kotka παω οπως ειχα πει,k 7 Ιανουαριου αναχωρω!Καλα για τα ρουχα κ γω τα ιδια περναω:D Για τα παπουτσια προβληματιζομαι κ εγω,αλλα απ'οτι το κοβω θα αποχωριστω τα σταρακια...κριμα...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Μην τα αποχωριστεις εμενα ενας φιλος μου εβγαλε ολο το χειμωνα μονο με σταρακια ,δν επαθε και τπτ..Και ουτως η αλλως εξω δν περπατας και πολυ!Τους δρομους και τα πεζοδρομια τα καθαριζουνε!Πιανει παγο βεβαια (εκανα να δω το πεζοδρομιο μπροστα στο σπιτι μου 5 μηνες) αλλα ο παγος δν γλιστραει με μια βλακεια που του ριχνουνε οποτε δν ειναι θεμα!

Επισης μη τρελαινεστε γιατο κρυο θα το συνηθισετε γρηγορα και μετα ουτε γαντια δν θα φορατε!
Επισης το κρυο που ελεγα στην ιστορια μου πιανει στη Λαπωνια τοσο πολυ στην υπολοιπη χωρα αντε μεχρι -15 με -20 (ειδικα στην Κοτκα),τωρα στο Joensu φανταζομαι λιγο παραπανω κρυο θα το χει μιας και ειναι διπλα σε λιμνη!
 

vagelis764

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδια,Κοτκα
Το δικτυο συγκοινωνιων μεταξυ των πολεων εκει,ειναι αξιολογο? Βοηθουσαν εκει οι καθηγητες τα παιδια απο ερασμους,με τα μαθηματα?
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Επισης μη τρελαινεστε γιατο κρυο θα το συνηθισετε γρηγορα και μετα ουτε γαντια δν θα φορατε!
Επισης το κρυο που ελεγα στην ιστορια μου πιανει στη Λαπωνια τοσο πολυ στην υπολοιπη χωρα αντε μεχρι -15 με -20 (ειδικα στην Κοτκα),τωρα στο Joensu φανταζομαι λιγο παραπανω κρυο θα το χει μιας και ειναι διπλα σε λιμνη!

Μαζί με το χαρτί της αποδοχής μας απο το πανεπιστήμιο, μας έστειλαν και διάφορα ενημερωτικά. Σε ένα απο αυτά λεει: "Η θερμοκρασία -20 είναι καθημερινί φαινόμενο στο joensuu κυρίως κατά τους μήνες Ιανουάριο και Φεβρουάριο". (η μάνα μου παραλίγο να λιποθυμίσει μόλις το διάβασε):D

Αλλά πιστεύω και εγώ ότι είναι θέμα συνήθειας. Το κακό είναι οτι πάνω που θα συνηθίσω θα γυρίσω Ελλάδα για το Πάσχα και μετά άντε πάλι από την αρχή(βρήκα αεροπορικά εισητήρια, πήγαινε-έλα με 400ε).

Επισης, πως είναι οι διατροφικές συνήθειες εκεί?
Μια καθηγητρια μου, που έχει παει 3 φορές, μου είπε οτι πρέπει να δοκιμάσω κρέας από τάρανδο και κάτι άλλα περίεργα. Το πρόβλημα είναι ότι ειμαι χορτοφάγος, και κρέας δεν τρώω σε καμία περίπτωση!:shock:
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
δεν τα βρηκες λιγο ακριβα τα εισητηρια?εγω εκλεισα μονο για να παω με 180e,οποτε πανε-ελα ισως να βρισκες κ με 300 ανετα πιστευω.Οσο για το φαγητο δες εδω Finnish cuisine - Wikipedia, the free encyclopedia

Ευχαριστώ για το λίνκ. :)
Δεν μου φάνηκαν καθόλου ακριβά τα εισητήρια...Απ'οσο είχα ψάξει δεν είχα βρει τόσο χαμηλή τιμή.
180 ευρώ Αθήνα-Ελσίνκι? Πόσο καιρό πριν το έκλεισες?
 

vagelis764

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδια,Κοτκα
θεσσαλονικη-Ελσινκι μεσω Βουδαπεστης,τα εκλεισα πριν 2-3 μερες.Τυχερος ημουν μαλλον...Παντως καμια δεκαρια ατομα απο Ελλαδα,σιγουρα θα βρισκονται Φιλανδια το επομενο εξαμηνο
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Ναι το Joensu ειναι αρκετα πιο βορεια απο το Ελσινκι που ημουν εγω οποτε στανταρ θα πιανει κατι παραπανω το χειμωνα,δεν πηγα και χειμωνα κιολας για να σου πω δν ξερω ακριβως!
Οι συγκοινωνιες εκει μεταξυ πολεων ειναι προφανως αψογες εχουν ακριβεια λεπτου και στις πιο βορειες πολεις,το τρενο ειναι παρα πολυ καλο (και ακριβο,αν και με τη φοιτητικη μας καρτα εχουμε -50% στο εισητηριο).

Οσο για τα αεροπορικα εγω μια φορα που γυρισα Ελλαδα το Μαρτη εδωσα 118 πηγαινε-ελα με Lufthansa.Αλλα για να παω ειχα δωσει 130 με Blue1 (απευθειας) και 160 με SAS για να γυρισω.

Ελλαδα γιατι να γυρισεις το Πασχα??Αφου εκει το πανεπιστημιο σταματει Παρασκευη και Δευτερα οχι δυο βδομαδες!
Οσο για τις διατροφικες συνηθειες:Σολομος ,σολομος,σολομος.Και μαυρο ρυζι!Και λιγο κοτοπουλο!Τhe end!
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ελλαδα γιατι να γυρισεις το Πασχα??Αφου εκει το πανεπιστημιο σταματει Παρασκευη και Δευτερα οχι δυο βδομαδες!
Οσο για τις διατροφικες συνηθειες:Σολομος ,σολομος,σολομος.Και μαυρο ρυζι!Και λιγο κοτοπουλο!Τhe end!

Θα γυρίσω για ένα γάμο. Το Πανεπιστήμιο κλείνει για 1 βδομάδα 1-8 Απρίλη.
Με lufthansa πηγαίνω και με british γυρνάω...ίσως να είναι πιο ακριβά τα εισητήρια γιατί δικαιούμαστε 40κιλά αποσκευές αντί για 20 που είναι το κανονικό...Δεν τα έκλεισα εγώ, αλλά ο μπαμπάς της φίλης που θα πάμε μαζί.

Το μαύρο ρύζι μου κάνει, όλα τα άλλα δεν τα τρώω....:(
Με βλέπω να την βγάζω με πατάτες και κρακεράκια!:haha:
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Θα γυρίσω για ένα γάμο. Το Πανεπιστήμιο κλείνει για 1 βδομάδα 1-8 Απρίλη.
Με lufthansa πηγαίνω και με british γυρνάω...ίσως να είναι πιο ακριβά τα εισητήρια γιατί δικαιούμαστε 40κιλά αποσκευές αντί για 20 που είναι το κανονικό...Δεν τα έκλεισα εγώ, αλλά ο μπαμπάς της φίλης που θα πάμε μαζί.

Το μαύρο ρύζι μου κάνει, όλα τα άλλα δεν τα τρώω....:(
Με βλέπω να την βγάζω με πατάτες και κρακεράκια!:haha:
Oχι ισα ισα οι εστιες εχουν γευματα ειδικα για χορτοφαγους και υπαρχουν παρα πολλοι χορτοφαγοι,εν τιθεται θεμα να πεινασεις μην αγχωνεσαι!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
πολλοί erasmίτες μαζεύτηκαν!:xmas_mrgreen:

Σαρδέλα, μην ξεχάσεις να μας γράψεις την εμπειρία σου στο Joensuu (είτε κατα την διάρκεια της παραμονής σου εκεί είτε όταν επιστρέψεις Ελλάδα)

Α! και να μας πεις τις εντυπώσεις σου από το Πανεπιστήμιο :xmas_redface:
 

geospe

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Χαίρεται από ακόμα μια μέλλουσα ερασμική στη Φινλανδια!!!

Ούτε 2 βδομαδες δεν έμειναν μέχρι να πάρω τα μπογαλάκια μου και να την κάνω!Τυχαία βρήκα το forum σας και πραγματικά εκπλήσσομαι πόσο πολλοί θα είμαστε τελικά εκεί πάνω.

Θα μένω στο Τάμπερε,μια πόλη 2,5 ωρίτσες μακριά από το Ελσινκι.Έχω ακούσει ήδη πολλά καλά σχόλια αλλά για όποιον έχει πάει και ξέρει,είμαι όλη αυτιά για επιπλέον λεπτομέριες.
Παιδία δεν ξέρω για εσάς αλλά ένα μικρο προβληματάκι με το κρύο θα το έχω,γι αυτο και έχω εξοπλιστεί με εσοθερμικά,πολύ χοντρό μπουφάν,μπότες,μάλλινα,σκούφους,γάντια,κασκόλ κλπ κλπ...
Ένα μικρό δίλημμα που έχω είναι τι θα κάνω με τα μετρητά και τις κάρτες.Μέχρι στιγμής δεν έχω πιστωτική κάρτα,μόνο την κλασσική τη χρεωστική για αναλήψεις μετρητών οι οποίες κρατάνε προμήθεια σε κάθε συναλλαγή.Σκέφτομαι για prepaid μιας και είναι πιο ασφαλής σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας.Έτσι κ αλλιώς πιστωτική τώρα δεν προλαβαίνω να βγάλω :xmas_sad:.΄Εμαθα ότι οι περισσότερες συναλλαγές εκεί γίνονται με κάρτες κ είναι πολύ ασφαλείς γιατί πάντα ζητάνε ταυτότητα.Αλλά δεν ξέρω τι συμφέρει καλύτερα.Υπάρχει και η επιλογή να ανοίξω λογαριασμό σε φινλανδική τράπεζα. Αν κάποιος είναι γνώστης του θέματος για να μου προτείνει την πιο συμφέρουσα επιλογή ,περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές του γιατί καίγομαι!!!
Καλές Γιορτές να έχουμε!!!:xmas_cheesygrin::xmas_razz:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom