Φινλανδία Erasmus - Φινλανδία

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
τέλειες οι φωτό!:p

πως περνάτε εκεί πέρα??:bleh:
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Νομίζω το ίδιο πρακτορείο είναι και σε εμάς. Σύνολο το ταξίδι πήγε 225 ευρώ. Τελικά η visa είναι 45, λάθος θυμόμουν 75.:)

Επίσης τον απρίλη θα πάω και σε ένα άλλο που λέγεται sea battle και είναι κρουαζίερα στην Βαλτική!
A εσεις θα πατε μονο Αγ Πετρουπολη ε?(Αφου ειναι 225).
Επισης αμα ειναι το ιδιο πρακτορειο,stantar θα εχεις ειτε τη Diana ειτε την Κatia συνοδο.Δωστους χαιρετισματα απο τον Αρη σε παρακαλω μην το ξεχασεις!!!
Το seabattle ειναι μια κρουαζιερα στη Βαλτικη προορισμένη για να πινεις τιποτα αλλο!Γενικα πλακα εχει παντως!
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
τέλειες οι φωτό!:p

πως περνάτε εκεί πέρα??:bleh:
Ειναι τέλεια! Τώρα περνάμε την φάση που βαρεθήκαμε τα πάρτυ και το ποτό και ξεκινήσαμε τις εκδρομές εντός της Φινλανδίας!:clap:
Επίσης έχω βαρεθεί και το κρύο και το χιόνι δεν λέει να λιώσει!!!!!:mad:

A εσεις θα πατε μονο Αγ Πετρουπολη ε?(Αφου ειναι 225).
Επισης αμα ειναι το ιδιο πρακτορειο,stantar θα εχεις ειτε τη Diana ειτε την Κatia συνοδο.Δωστους χαιρετισματα απο τον Αρη σε παρακαλω μην το ξεχασεις!!!
Το seabattle ειναι μια κρουαζιερα στη Βαλτικη προορισμένη για να πινεις τιποτα αλλο!Γενικα πλακα εχει παντως!
Ναι, μόνο αγια πετρούπολη θα πάμε. Εσείς είχατε πάει και αλλού?
Αν είναι αυτές οι κοπέλες θα τους δώσω χαιρετίσματα, ευχαρίστως!:)
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Ναι, μόνο αγια πετρούπολη θα πάμε. Εσείς είχατε πάει και αλλού?
Αν είναι αυτές οι κοπέλες θα τους δώσω χαιρετίσματα, ευχαρίστως!:)
Ειχαμε παει και Μοσχα..!Μην τα ξεχασεις!
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
A εσεις θα πατε μονο Αγ Πετρουπολη ε?(Αφου ειναι 225).
Επισης αμα ειναι το ιδιο πρακτορειο,stantar θα εχεις ειτε τη Diana ειτε την Κatia συνοδο.Δωστους χαιρετισματα απο τον Αρη σε παρακαλω μην το ξεχασεις!!!
Το seabattle ειναι μια κρουαζιερα στη Βαλτικη προορισμένη για να πινεις τιποτα αλλο!Γενικα πλακα εχει παντως!
Τελικά δεν είχαμε καμία από τις δύο κοπέλες που μου είπες...:(

Ήταν μόνο μια κοπέλα που την έλεγαν Μαρία και όλοι οι υπόλοιποι ήταν άντρες. Δεν ήμασταν μαζί με το γκρουπ που θα πήγαινε και Μόσχα, μείναμε μαζί με κάτι άλλους φοιτητές από την lapenraanta (κάπως έτσι).

Πάντως την Diana την είδα στο fb σε μια φωτογραφία με την Μαρία που συνόδευε εμάς.;)
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Τελικά δεν είχαμε καμία από τις δύο κοπέλες που μου είπες...:(

Ήταν μόνο μια κοπέλα που την έλεγαν Μαρία και όλοι οι υπόλοιποι ήταν άντρες. Δεν ήμασταν μαζί με το γκρουπ που θα πήγαινε και Μόσχα, μείναμε μαζί με κάτι άλλους φοιτητές από την lapenraanta (κάπως έτσι).

Πάντως την Diana την είδα στο fb σε μια φωτογραφία με την Μαρία που συνόδευε εμάς.;)
Ελπιζω να περασατε πολυ ωραια,κατι που μαλλον ειναι stadar!Ισως οι κοπελες συνοδευουν μονο οσα πανε και Μοσχα αν και ξερω οτι η Diana ειναι απο την Αγ Πετρουπολη!Καλη συνεχεια!

ΥΓ: Την ειδα και εγω την φωτογραφια που λες στο fb!Και αλλη μια που ειναι μαζι με την Olga σε κατι παγους με το μαγιο :p !
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ελπιζω να περασατε πολυ ωραια,κατι που μαλλον ειναι stadar!Ισως οι κοπελες συνοδευουν μονο οσα πανε και Μοσχα αν και ξερω οτι η Diana ειναι απο την Αγ Πετρουπολη!Καλη συνεχεια!

ΥΓ: Την ειδα και εγω την φωτογραφια που λες στο fb!Και αλλη μια που ειναι μαζι με την Olga σε κατι παγους με το μαγιο :p !
Τέλεια περάσαμε! Είναι απίστευτη η Αγία Πετρούπολη!:clap::clap::clap:
(ειδικά τα "ταξί" τους!!):haha:

Ναι είναι στον "αρτικό κύκλο"αν θυμάμαι καλά...
Θέλω να πάω και εγώ εκεί!Είχες πάει??
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Τέλεια περάσαμε! Είναι απίστευτη η Αγία Πετρούπολη!:clap::clap::clap:
(ειδικά τα "ταξί" τους!!):haha:

Ναι είναι στον "αρτικό κύκλο"αν θυμάμαι καλά...
Θέλω να πάω και εγώ εκεί!Είχες πάει??
Nαι ειχα παει αλλα οχι με το πρακτορείο,μονοι μας.Πανεμορφα!Εχω γραψει και ιστορια αλλωστε για εκει,ειναι αυτη:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%EB%E1%ED%E4%DF%E1-%EB%E1%F0%F9%ED%DF%E1.html
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να πραγματοποιησω τη κλινικη μου ασκηση σε καποια αλλη χωρα με τον ερασμο ισως του χρονου ισως και αργοτερα (ειμαι στο τριτο εξαμηνο ακομα). Προχθες ειδα την ανακοινωση που ειχε βγει πριν μερικους μηνες και τα πανεπιστημια ειναι τρια. Στη Στοκχολμη, στο Ελσινκι και στη Μαδριτη. Ενταξει μεχρι να παω εγω ισως αλλαξουν αλλα Ισπανια δε θελω λογω της γλωσσας και λογω του οτι θελω να παω καπου εντελως διαφορετικα που δυσκολα θα πηγαινα ταξιδι. Αυτο που μου εκανε κλικ ηταν η Φινλανδια και μαλλον καλως εκανα! Θελω μια πολη εντελως διαφορετικη απο εδω να ειναι ομορφη και να μπορω να κανω εκδρομες ή ταξιδια.Η φυσικη ομορφια αλλα και η ποιοτητα ζωης ειναι που με ενδιαφερουν. Εχω καποιες αποριες ομως σχετικα με τον ερασμο.

-Τι γινεται με τις εστιες; τι πληρωνεις σε αυτες; μενεις μονος;
-ποσα χρηματα ειναι η επιδοτηση και ποσα παραπανω θα χρειαζονται περιπου το μηνα;
Σου δινουν καποια χρηματα εξ'αρχης και μετα καποια καθε μηνα; εδω ειδα (κατω κατω στο τελος λεει Χρηματοδότηση φοιτητών και Χώρες συμμετοχής) οτι στη φινλανδια δινουν περιπου 600 ευρω. αυτο ειναι το μηνιαιο ποσο; αυτο ειναι το αγχος μου.... τα χρηματα. γι'αυτο αλλωστε το ψαχνω απο τωρα ωστε αν χρειαστει να ξεκινησω τις οικονομιες.
-Επισης οταν λενε εξαμηνο εννοουν αυστηρα εξαμηνο ή ειναι λιγοτερο;
-Απ'οτι διαβασα παραπανω μαλλον η φινλανδια υπερισχυει της σουηδιας ε;

 

nop33

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ερασμους στην Σουηδία

Διάβασα τα ποστς σου, και όπως και συ έτσι και γώ πέρασα καταπληκτικά στην Σουηδία! Είναι εμπειρία ζωής. Κρατούσα blog όσο καιρό ήμουν εκεί όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρίξει μια ματια! Sverige 2O1?!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, ι Φιλανδία γενικά σαν χώρα είναι ακριβή? τι παίζει εκεί από τιμες?
γιατι εχω παει Νορβηγεια που ηταν πανακριβα και Σουηδια που ηταν λιγο πιο προσιτα αλλα επισησ ακριβα.
σκεφτομαι και γω για ερασμουσ στην ιδια πολη για αυτο ρωταω
 

farox

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
hey!! αν και απ ότι βλέπω το τελευταίο ποστ είναι τ 2009 κ έχουμε 2012 θα κάνω μία προσπάθεια...γνωρίζει κανείς πόσο περίπου πάνε τα ενοίκια για Tampere??? και αν ναι τι περιλαμβάνουν τα σπίτια..?? :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom