Φινλανδία Erasmus - Φινλανδία

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
candyman, μόλις φτάσω και τακτοποιηθώ εννοείται ότι θα γράψω για τις πρώτες εντυπώσεις!:xmas_cheesygrin:

geospe, δεν έχω σχετική εμπειρία(εγώ 8 γενάρη φεύγω, λες να είμαστε στην ίδια πτήση?:xmas_razz:), αλλά ρώτησα στην τράπεζα μου και μου είπαν οτι μπορώ να σηκώνω και από εκει λεφτά (από τον ελληνικό λογαρισμό), με ελάχιστη προμήθεια. Για την prepaied εισαι σίγουρη ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε κανονικές συναλλαγές? Γιατί η δική μου λέει πάνω "for electronic use only".
 

geospe

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
εγώ ταξιδεύω 2 γενάρη με άλλους 2 έλληνες που θα μένουμε στην ίδια πόλη!
χμμμ να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν είναι only for electronic use!Από δευτέρα που ανοίγουν οι τράπεζες θα το μάθω..(κλασσικός Έλληνας...όλα τελευταία στιγμή!χιχι)
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Αν μάθεις κάτι παραπάνω, γραψτο εδώ please!

Αααα, εσείς φευγετε νωρίτερα!:xmas_sad:

Από ποιά σχολή πας?
(αν θες μου λες, εννοείται)
 

geospe

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Λοιπόν σου γράφω όλες τις πληροφορίες που έχω.
Καταρχάς το πιο πιθανό είναι να χρειαστεί όταν φτάσεις να ανοίξεις λογαριασμό σε φιλανδική τράπεζα για να πληρώνεις το νοίκι.Τουλάχιστον έτσι γίνεται σε μας,πολύ πιθανό κ σε σας!όταν λοιπόν ανοίξεις λογαριασμό θα σου εκδώσει η τράπεζα μια καρτούλα για να κάνεις αναλύψεις από τα εκεί ΑΤΜ(όπως κάνουν κ οι ελληνικές).Με την συγκεκριμένη κάρτα έχεις τη δυνατότητα να ψωνίζεις κ από μαγαζιά κ από ιντερνετ,και τα χρήματα που ξοδεύεις αφαιρούνται από το λαγαριασμό σου.βέβαια αυτό δεν είναι πολύ ασφαλές,ειδικά σε αγορές από το ιντερνετ.
Εδώ έρχεται κ σε βγάζει από τη δύσκολη θέση η γνώστη σε όλους μας "prepaid".Με την prepaid μπορεις να κάνεις αγορές μόνο από νετ κ να κάνεις ανάληψη μετρητών από όλα τα ΑΤΜ(αρκεί να έχει μέσα χρήματα,βεβαιως-βεβαιως!!).
Έτσι λοιπόν ανοίγεις φινλανδικό λογαριασμό,στη συνέχεια κάνεις μεταφορά χρημάτων από τον ελληνικό σου λογαριασμό στον φινλανδικό(πληρώνεις ενα μικρό ποσο για να γίνει αυτό, γυρω στα 5-10 ευρω ανάλογα το ποσό που μεταφέρεις) και ξοδεύεις από εκεί τα χρήματα,χωρίς να έχεις έννοια την προμύθεια που θα σου κρατούσε αν τραβούσες λεφτά από την ελληνική τράπεζα.Έχεις καβάτζα κ μια προπληρωμένη για τις ασφαλείς αγορές σου από το νετ.Πιστεύω είναι η καλύτερη τακτική.Βασικό κριτήριο: η ελληνική τράπεζα που θα κάνεις τις μεταφορές χρημάτων να λειτουργεί καλά το σύστημα e-banking. Έτσι θα κάνεις ότι συναλλαγές,μεταφορές θες απο το νετ, με κάποιους κωδικούς που θα σου δώσουν.
Τώρα αν καποιος έχει πιστωτική την έχει βολέψει απίστευτα γιατί μπορείς να ψωνίζεις από παντού με την πιστωτική(visa).Συγκεκριμένα μ είπαν οτί μέχρι κ τσίχλες αγοράζεις με κάρτα!!!!!
Έλπίζω να βοήθησα!!!!!
Από το Πάντειο είμαι από σχολή δημόσιας διοίκησης.....
 

vagelis764

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδια,Κοτκα
καλημερα απο φιλανδια!να ρωτησω,κατι ακουσα οτι για να πας ρωσια χρειαζεσαι κ visa,ισχυει?γιατι εγω εβγαλα μονο διαβατηριο πριν φυγω
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
καλημερα απο φιλανδια!να ρωτησω,κατι ακουσα οτι για να πας ρωσια χρειαζεσαι κ visa,ισχυει?γιατι εγω εβγαλα μονο διαβατηριο πριν φυγω
Ισχύει.για να βγάλεις βίζα δεν είναι και η πιο εύκολη διαδικασία.. για να βγει, χρειάζεσαι invitation από κάποιο κάτοικο της Ρωσίας (πανεπιστημιο, εταιρεια, γνωστο, κλπ) ή voucher από κάποιο ξενοδοχειο, δηλαδή ένα χαρτί που να επαληθεύει τη διαμονή σου σε αυτό το ξενοδοχείο...και αρκετή υπομονή!!
τη βιζα θα την βγάλεις στη πρεσβεία της Ρωσίας..οπότε καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις μαζί τους για παραπάνω πληροφορίες..
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
καλημερα απο φιλανδια!να ρωτησω,κατι ακουσα οτι για να πας ρωσια χρειαζεσαι κ visa,ισχυει?γιατι εγω εβγαλα μονο διαβατηριο πριν φυγω
hey!:clap:! πως είναι τα πράγματα εκεί?? η πόλη, το πανεπιστήμιο, η εστία???:cool:
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
καλημερα απο φιλανδια!να ρωτησω,κατι ακουσα οτι για να πας ρωσια χρειαζεσαι κ visa,ισχυει?γιατι εγω εβγαλα μονο διαβατηριο πριν φυγω
Καλησπέρα από φινλανδία (joensuu για την ακρίβεια)!

Θα πάμε ρωσία την επόμενη βδομάδα, μέσω του πανεπιστημίου. Το πρακτορίο που έχει αναλάβει την εκδρομή, έχει αναλάβει να εκδόσει και τις vises των συμμετεχόντων. Εμείς απλά δώσαμε τα διαβατήρια μας, μια φωτογραφία μας και μια αίτηση. Κόστισε 75 ευρώ και θα μας την δώσουν την μέρα που φεύγουμε για ρωσία.:)
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Kαλα να περασετε Ρωσια!Το καλυτερο μου Erasmo-ταξιδι!
Με ποιο πρακτορειο θα πατε??Eμεις με ενα που λεγοταν Αikamatkat η καπως ετσι και νομιζω ειχε και παιδια απο Joensuu!Παντως η βιζα σε μας περσυ ειχε κοστισει 35 ευρω..!
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Kαλα να περασετε Ρωσια!Το καλυτερο μου Erasmo-ταξιδι!
Με ποιο πρακτορειο θα πατε??Eμεις με ενα που λεγοταν Αikamatkat η καπως ετσι και νομιζω ειχε και παιδια απο Joensuu!Παντως η βιζα σε μας περσυ ειχε κοστισει 35 ευρω..!

Νομίζω το ίδιο πρακτορείο είναι και σε εμάς. Σύνολο το ταξίδι πήγε 225 ευρώ. Τελικά η visa είναι 45, λάθος θυμόμουν 75.:)

Επίσης τον απρίλη θα πάω και σε ένα άλλο που λέγεται sea battle και είναι κρουαζίερα στην Βαλτική!:clap:

Πάντως ακόμη όλα είναι χιονισμένα. Ορίστε μια φωτογραφία απο το kuopio που πήγα στο προηγούμενο σαββατοκύριακο:
ai154.photobucket.com_albums_s280_sardela2007_DSC01129.jpg

ai154.photobucket.com_albums_s280_sardela2007_DSCN2499new.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.708
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom