Φινλανδία Erasmus - Φινλανδία

grigrisvgl

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο ακόμα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α

Μπορείς να γνωρίσεις ολο τον κόσμο σε ένα ταξίδι?...

Ηταν Σεπτεμβρης του 2005 οταν συνηδητοποίησα πως το επόμενο καλοκαίρι θα τελείωνα τη σχολή μου και θα έπαιρνα πτυχίο... Πως περάσανε τα χρόνια.. και ξαφνικά νιώθεις πως δεν έκανες οσα θα ήθελες και μπορούσες να κάνεις σε αυτά τα 4 χρόνια σπουδών!..Μια εβδομάδα είχα πέσει σε κατάθλιψη, τιποτα δε με γέμιζε, όλα μου φαινόντουσαν ανούσια, όλα μαύρα... δεν ήθελα να τελειώσω. Έπρεπε να κάνω κάτι.....

Ούτε που θυμάμαι πως έμαθα και έκανα αίτηση για Erasmus.. Ως χώρα επέλεξα τη Φιλανδία. Σκεφτηκά πως όσο πιο μακρυά τόσο καλύτερα και πιθανώς μεγαλύτερες εμπειρίες.. απλά δε μπορούσα να φανταστώ πόσο καλή ήταν αυτή η ιδέα.

Εφτασα Helsinki αμέσως μετα τα χριστούγεννα (6 Ιανουαρίου 2006) και την επόμενη έφυγα για τη Joensuu, μια πόλη 50.000 κατοίκων.....
 

Attachments

grigrisvgl

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο ακόμα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α
Δε θα σας πω πως περασα τη κάθε μέρα μου αυτους τους 6 μήνες, θέλω μόνο να σας μεταφέρω το πόσο τέλειο είναι το erasmus. Πόσο όμορφα ήταν αυτός ο χειμώνας στη Φιλανδία.....

Τον Ιάνουάριο που έφτασα ξημέρωνε 10 το πρώι και 15.00 ήταν ήδη βράδυ!! Το Βιολογικό Ρολόι δε μπόρεσε ποτέ να προσαρμοστεί αφού η μέρα μεγάλωνε/ μίκραινε 3 φορες πιο γρήγορα απ' ότι στην Ελλάδα. Τέλη Μαΐου που έφυγα απλά δεν υπήρχε βράδυ... Ο ουρανός έμενε σε ένα βαθύ μπλέ μετα τις 22.00 (όπως ξέρουμε εδω το βαθύ σούρουπο) μέχρι τις 03.00 που ξεκινούσε να ξημερώνει πάλι. Τον Ιούλιο μου είπαν πως βράδιαζε για 2 μόνο ώρες.

Περπάτησα σε παγωμένες λίμνες, έκανα IceHole Swimming, έκανα CrossCountry Ski, έκανα οσα μεθύσια δε θα κάνω ποτέ στη ζωή μου, πηγα σε φοιτητικά πάρτυ που μόνο σε ταινίες του Hollywood τα βλέπουμε, γνώρισα ανθρώπους από όλη την Ευρώπη, την Κινα, την Κορέα, την Αφρική, την Αμερική, την Αυστραλία...

Η κουλτούρα των Φιλανδων είναι τοσο μα τόσο διαφορετική από τη δική μας, η σχέση τους με τον νόμο βρίσκεται σε άλλα επίπεδα, η γλώσσα τους τόσο διαφορετική, οι συνήθειές τους και ο τρόπος σκέψης τους απλα κάτι το ασυνήθηστο για εμάς. Είναι πάρα πολύ φιλήσυχοι και ακολουθούνε το νομο κατα γράμμα. Δύο παραδείγματα:

1) Όταν η καφετέρια της σχολής έκλεινε στις 4 το απόγευμα, εβγαζε στον πάγκο ορισμένα προϊόντα (καφέ, χημό σαντουιτσ, γλυκά) κ ένα μπολάκι με χρήματα, οπου έπερνες ότι ήθελες εβαζες τα χρήματα και επέρνες και τα ρέστα σου...μόνος σου!!!:shock:

2) Σε δημόσιες τουαλέτες δίνεις 20cents για να κανεις χρήση της. Καθώς περίμενα στη σειρά μου, η κοπέλα που βγήκε από τις γυναικείες αφησε την πόρτα ανοιχτη. Η επόμενη θα μπορούσε να μπει χωρις να πληρώσει, αφού όμως κοντοστάθηκε για λίγο έβαλε τελικά τα χρήματα στην ειδική εσοχή!!:shock: Όταν ο φίλος μου (έλληνας) βγήκε από τις αντρικές μου είπε αν θέλω να τη χρησημοποιήσω και απλα δε μήκα... ouppssss:oops: sorry!!!

Γενικά δεν εκφράζουν τα συναισθήματά τους τα οποία ειναι μία ευθεία γραμμή και έχουν μεγάλο bubble space, δεν τον αγγιζεις τον φιλανδό ακόμα και αν είναι κολλητός σου! Καμία φορα (καθε μερα :lol:) κάναμε house parties... ποτε πότε ενοχλόυσε το διπλανό διαμέρισμα η μουσική μας. Αντί να έρθει να μας το πει και να τη χαμηλώναμε πραγμα που θα κάναμε, καλούσε την αστυνομία! Αν ενοχλούσες ποτε δε στο λέγανε.. απλά καλούσαν την αστυνομία.
 

grigrisvgl

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο ακόμα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α
Δε γνώρισα όμως μόνο τους Φιλανδους... Όπως είπα και πιο πάνω γνωρισα άτομα απ' ολο τον κόσμο, ερασμικούς όπως κι εγω. Καθημερινά μαζευόμασταν σε σπίτια και κάναμε μικρά πάρτυ ή γεύματα. ΄Μία ή δύο φορές την εβδομάδα θα γινόταν ένα μεγάλο πάρτυ οπου μαζευόμασταν 70 - 100 άτομα και γινόταν ο χαμός ο ίδιος!!! Πολύ ποτο παιδια, πάρα πολύ ποτο.... Η βότκα εφευγε μόνη της, χωρίς χημους και τέτοια '"ξενέρωτα" συνοδευτικά! Τα πάρτυ ήταν B.Y.O.B. ο καθ' ένας δηλαδή τα ποτά του! Σαβ/κα φεύγαμε για σκι ή εκδρομές!

Σε κάθε γειτονια υπήρχε και απο ένας χώρος για ice skating, πατινάζ στα ελληνικά. Αξίζει να αναφέρω πως υπηρχαν πολλά second hand shops τα οποία πουλούσαν μεταχειρισμένα αντικείμενα σε καλή κατάσταση και σε εξευτελιστικές τιμές από επιπλα μέχρι ρούχα και εξοπλισμό σκι! Απίστευτα μαγαζια!

Μετά από 2 μήνες αφού βαρεθήκαμε τα πάρτυ ξεκινήσμαμε τα ταξίδια... πήγαμε Λαπωνία, Εσθονία, Ρωσία, Σουιδία. Αφού χωρτάσαμε και από τα ταξίδια αρχίσαμε το διάβασμα! Παιδια το επίπεδο των σχολείων απλα δεν υπάρχει! Ερχόντουσαν καθηγητές από άλλες χώρες για 2ήμερα σεμινάρια, επισκεπτόμασταν εταιρίες παγκόσμιας εμβέλιας, κάναμε εργασίες που είχαν αμεση σύνδεση με την αγορα΄(Το αντικείμενο σπουδών μου είναι Διοίκηση Επιχειρήσεων). Το μάθημα ήταν μαγικό! Χωρίς βιβλία, χωρίς σημειώσεις, χωρίς διαβασμα, όχι μόνο πέρναγες τις εξετάσεις αλλά μάθαινες πραγματικά!
 

grigrisvgl

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο ακόμα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α
Συμβουλές:

  • Μη πάτε Helsinki. Δεν έχει κάτι να πεί, τουλάχιστον σε σχέση με την υπόλοιπη Φιλανδία. Αν θέλετε να γνωρίσετε τη Φιλανδία πηγαίνεται σε ένα kotage στην εξοχή και επιδοθείτε στις χειμερινές τους δραστηριότητες, γνωρίστε τους φιλανδούς και τις συνηθειές τους.
  • Μη πάτε Rovaniemi το χωριο του Αϊ Βασίλη. Τιποτα το ιδιαίτερο, αποτελείτε στη πλειοψηφία του απο τουριστικά καταστήματα με σουβενιρ, το ταχυδρομίο και το γραφείο το Αι Βασίλη.
  • Πιείτε πιείτε πιείτε. Οι ιδιοι δε ξέρουν γιατι πίνουν τοσο. Για εμάς όμως έιναι εμπειρία!
  • Ταξιδεψτε με τραίνο στην ενδοχώρα. Είναι ακριβο αλλά ειναι ωραία!
  • Πηγαίνεται Erasmus Φιλανδία. Απλα ειναι εμπειρία ζωης, κατι που δε προκειται να βιώσει κανεις ποτέ στη ζωή του. Είναι μια εμπειρία που δε μπορεί να μεταφερθει με περιγραφές. Είναι κάτι που το ζείς!
Σε ένα μου ταξίδι γνώρισα όλο τον κόσμο!:pirates:
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις
Μεγαλείο Grigrisvgl...... πραγματικά πρέπει να ενθουσιαστηκες, φαινεται απο την αφήγησή σου.Να σε ρωτήσω πήγες Φιλανδία πτυχιούχος, ή στα πλαίσια τελευταίων εξαμήνων ,για πρακτική άσκηση και τέτοια? Τί σου κάλυπτε το εκεί πανεπιστήμιο?Διαμονή? Για δώσε περισσότερες Λεπτομέρειες για να ξέρουμε μπας και φύγουμε και εμείς?Μεταπτυχιακούς παίρνουν τα εράσμους?
 

grigrisvgl

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο ακόμα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α
Μεγαλείο Grigrisvgl...... πραγματικά πρέπει να ενθουσιαστηκες, φαινεται απο την αφήγησή σου.Να σε ρωτήσω πήγες Φιλανδία πτυχιούχος, ή στα πλαίσια τελευταίων εξαμήνων ,για πρακτική άσκηση και τέτοια? Τί σου κάλυπτε το εκεί πανεπιστήμιο?Διαμονή? Για δώσε περισσότερες Λεπτομέρειες για να ξέρουμε μπας και φύγουμε και εμείς?Μεταπτυχιακούς παίρνουν τα εράσμους?
Πήγα στο προτελευταίο εξάμηνο σε προπτυχιακό στάδιο. Το erasmus είναι για προπτυχιακό και όχι για μεταπτυχιακό στάδιο.

Τα χρήματα που σου δίνουν είναι για σκανδιναβικές χώρες 350€ και για τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές 290€.

Την αίτηση την κάνεις ένα εξάμηνο πριν μέσω του γραφείου διασύνδεσης της σχολής σου.

Μη περιμένεις να σου αναγνωρίσουν κανένα μάθημα. Εγώ τα πέρασα σχεδόν όλα εκεί και όταν γύρισα με χίλια ζόρια και φασαρία δέχτηκαν να μου αναγνωρίσουν ένα. Η απάντηση που πήρα από τον υπεύθυνο καθηγητή ήταν πως στέλνουν τα παιδια για την εμπειρία του Erasmus και όχι για να περάσουν μαθήματα. Αν σε ενδιαφέρει να περάσεις μαθήματα φρόντισε να μάθεις από πριν τι θα διδαχθείς στο πανεπιστήμιο της χώρας που θα πας και ποια από αυτά μπορούν να αναγνωριστούν στη σχολή σου στην Ελλάδα.

Μη ξεχνάς πως υπάρχει και το πρόγραμμα Leonardo da Vinchi για πρακτική άσκηση στο εξωτερικό!

Επίσης αν κάνεις μια βόλτα στο site της Ευρωπαϊκής Ένωσης θα δείς καμια δεκαρια προγράμματα ανταλλαγής νέων 18- 25 ή και 30 σε όλο τον κόσμο!

Φυσικά να ξέρεις πως αυτά τα προγράμματα αποσκοπούν στο να μας κάνουν να συνηθίσουμε και να δεχτούμε πιο εύκολα την Παγκοσμιοποίηση και ότι αυτό περικλείει. Έχοντας αυτό στο νου σου, απλά άρπαξε αυτό που σου προσφέρουν και χειρίσου το θέμα της παγκοσμιοποίησης όπως εσύ νομίζεις καλύτερα;).
 
Last edited by a moderator:

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Πιείτε πιείτε πιείτε. Οι ιδιοι δε ξέρουν γιατι πίνουν τοσο. Για εμάς όμως έιναι εμπειρία!
Δε μπορεις να γραψεις ''δοκιμαστε'' και οχι το παραπανω;
Ειναι τρομαχτικο αυτο.
Τι δηλ; Σκοπος ειναι το μεθυσι;
Λαθος μηνυμα...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλησπέρα απ τη Φινλανδία.
Ειμαι ηδη μια βδομαδα εδώ, τις τελευταιες 3 μερες στη Vaasa, 400 + χλμ πάνω απ το Ελσίνκι.
Μενουμε σε ξενωνα που φιλοξενει και φοιτητες απο Erasmus και προσπαθουμε να γνωρισουμε τους ανθρώπους κκαι τη χωρα.
Οι πρωτες μου εντυπώσεις απο τους ανθρώπους ειναι εξαιρετικες. Φιλικοι και εξυπηρετικοι σε απίστευτο βαθμό.
Το μονο αρνητικό (εκτος απ την μεγάλη ακρίβεια) ειναι το θεμα του αλκοολ.
Οι εξαρτημενοι ειναι πανω απ το 10% ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ενω και το θεαμα με τους αλκοολικους στο δρομο και τις πλατειες ειναι θλιβερό, οπως και το θεαμα με τα πιωμενα πιτσιρικια του σαββατοκυριακου.
Περισσότερες λεπτομέρειες με την επιστροφή.
 

grigrisvgl

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο ακόμα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α
Καλησπέρα απ τη Φινλανδία.
Ειμαι ηδη μια βδομαδα εδώ, τις τελευταιες 3 μερες στη Vaasa, 400 + χλμ πάνω απ το Ελσίνκι.
Μενουμε σε ξενωνα που φιλοξενει και φοιτητες απο Erasmus και προσπαθουμε να γνωρισουμε τους ανθρώπους κκαι τη χωρα.
Οι πρωτες μου εντυπώσεις απο τους ανθρώπους ειναι εξαιρετικες. Φιλικοι και εξυπηρετικοι σε απίστευτο βαθμό.
Το μονο αρνητικό (εκτος απ την μεγάλη ακρίβεια) ειναι το θεμα του αλκοολ.
Οι εξαρτημενοι ειναι πανω απ το 10% ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ενω και το θεαμα με τους αλκοολικους στο δρομο και τις πλατειες ειναι θλιβερό, οπως και το θεαμα με τα πιωμενα πιτσιρικια του σαββατοκυριακου.
Περισσότερες λεπτομέρειες με την επιστροφή.

Έτσι είναι όπως τα λές. Να ξέρεις όμως πως έχουν μηδαμινό πρόβλημα ναρκωντικών. Εθίζονται στο ποτό. Τα σαβκα το βράδυ στη πόλη που ήμουν, βάζαν ένα λεωφορέιο στη κεντρική πλατεία οπου μπορουσαν να πανε εκεινοι που είχανε πιει πολύ και χρειαζοντουσαν παροχή βοήθειας ή ξεκούραση.
Ειχα κάνει πολλές κουβέντες με φιλανδους ψάχνοντας να βρω ένα λόγο για τον οποίο μεθάνε τόσο πολυ αλλά ολοι μου λέγανε πως δε καταλαβαίνουν πως γίνεται αυτό. Το μεθύση που κανουν για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι, δεν είναι για παράδειγμα σαν των άγγλων οι οποίοι πίνουν και γελάνε και φωνάζουν... Οι φιλανδοι πίνουν μέχρι που θα γίνουν "κοτοπουλα" και απλά θα αναπνέουν.

Lucia τα ταξίδια είναι εμπειρίες... Είναι και επιλογές... Αν δε σου αρέσει κάτι δε το κάνεις. Σε 25 μέρες παω Ταιλάνδη, αυτό δε σημαίνει, για παράδειγμα, πως τα βράδυα θα συχνάζω στις "γυναίκες", πραγμα για το οποίο φημίζεται η Ταϋλάνδη! Παντως με τους φίλους μου στη Joensuu αλλοδαπους και φιλανδούς, περνάγαμε τέλεια και απλά κατεθεσα μια αποψη που προήλθε από προσωπικά βιώματα. Αν εσυ θεωρησες οτι ωθώ τους αναγνώστες σε μη επιτρεπτές πράξεις και νιώθεις πως προσβαλα την προσωπικότητά σου, ζηταω συγνώμη και απο εσένα και από όλο το φόρουμ, τα μέλη και τους αναγνώστες. Οι προθέσεις μου ήταν εντελώς διαφορετικες.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
και απλά κατεθεσα μια αποψη που προήλθε από προσωπικά βιώματα.
Σωστά κατέθεσες μια απόψη προερχόμενη από βιώματα.
Κατέγραψες μια εικόνα που όπως είπε και ο mr vangatos είναι μια πραγματικότητα, ορατή στον οιονδήποτε θα πάει εκεί.
Δεν είναι κάτι που κρύβεται. Είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθενός να λάβει μέρος ή όχι, να κάνει ότι κάνουν κι οι άλλοι ή οχι....
Πάντα πρέπει να δίνουμε την ρεαλιστική εικόνα εδώ. Μόνον έτσι διευκολύνουμε τους υπολοίπους.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Έτσι είναι όπως τα λές. Να ξέρεις όμως πως έχουν μηδαμινό πρόβλημα ναρκωντικών. Εθίζονται στο ποτό. Τα σαβκα το βράδυ στη πόλη που ήμουν,
δυστυχώς ο αλκοολισμός ειναι χειρότερος απο τα ναρκωτικά !!!(ιατρικώς αποδεδειγμένο ).
μακρυά και απο τα δύο ...
εσύ μάλον έπινες με τα φιλαράκια σου έτσι για πλάκα !! αυτό κατάλαβα ....οκ κατανοήσαμε.
καλά ταξίδια .:p
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο ταξίδι
Το ταξίδι στην χώρα αυτή πρέπει να είναι πολύ ωραία εμπειρία. 'Εχω έναν γνωστο που πήγε εκεί κάποιους μήνες με erasmus και πέρασε και αυτός καταπληκτικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom