Φινλανδία Erasmus - Φινλανδία

verapl

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Καλησπέρα!! Θέλω να κάνω με τη σειρά μου κι εγώ μια ερώτηση... Φέτος θα κάνω αίτηση για ερασμους και σκέφτομαι να βάλω και τη Φινλανδία (joensuu).... Ξέρει κάποιος να μου πει αν τα χρήματα της υποτροφίας φτάνουν η αν θα χρειαστώ και αλλά; Και αν ναι πόσα; Απ'ότι διάβασα είναι πολύ ακριβή χώρα και γι'αυτό το σκέφτομαι... Επίσης σκέφτομαι και για Τσεχία, Ιταλία... Τι λέτε;;
 

saksoo

Banned
Μηνύματα
1
Likes
0
erasmus

verapl μόλις γύρισα από erasmus Φινλανδία ! αν θες να συζητήσουμε έχουμε φτιάξει το παρακάτω site με φίλους για αυτόν τον σκοπό. Αν ενδιαφέρεσαι μπες κ γράψε στο thread της Φινλανδίας.

pame-erasmus.gr
 

verapl

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
μολις γυρισες??!!:D πως ηταν?? πες μου αν μπορεις απο εδω ενα δυο πραγματα γιατι το σκεφτομαι ακομα....ευχαριστω πολυ, θα το κοιταξω αν χρειαστω περισσοτερες λεπτομεριες!
 

Nymeria

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
παιδια ειμαι στο 3ο ετος (σπουδαζω διοικηση επιχιερησεων) και σκεφτομαι πολυ εντονα τωρα τελευταια να παω φινλανδια με erasmus. θελω να ρωτησω το εξης : ειναι δυνατον να παραμεινεις εκει και μετα τη ληξη του προγραμματος?
 

katerinaki10

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
καλησπερα. τον Σεπτεμβριο παω φινλανδια με τον φιλο μου για erasmus!!! :) θα ειμαστε στο πανεπιστημιο του Ελσινκι. θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις για πραγματα που πρεπει να κανουμε πριν φυγουμε απο Ελλαδα! (εψαξα στο forum αλλα δεν βρηκα κατι που να καλυπτει τις ερωτησεις μου, οποτε με συγχωρειτε αν υπαρχει παρομοιο θεμα και δεν το εχω δει). οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:



1. το πανεπιστημιο του Ελσινκι δεν εχει εστιες (νομιζω) αλλα εψαξα και βρηκα το HOAS και το UNIHOME τα οποια εχουν κτηρια σαν εστιες και πληρωνεις κανονικα ενοικιο. υπαρχουν δωματια που μπορεις να μεινεις μονος σου με 500-600 € τον μηνα και δωματια οπου μπορεις να το μοιραστεις με καποιον δικο σου και ειναι 400-500€ τον μηνα για τον καθενα.

η ερωτηση μου λοιπον ειναι: αν εχει μεινει καποιος σε ενα απο τα δυο θα ηθελα να μου πει αν γινεται να κανουμε αιτηση γιο τον πρωτο τυπο δωματιου(που ειναι για ενα ατομο και εχει ενα κρεβατι) κι ετσι αν δεχτουν εμενα να ερθει και ο φιλος μου και να μεινουμε μαζι και να μοιραζομαστε αυτα τα 500-600€? (επισης στα χρηματα αυτα συμπεριλαμβανονται και τα εξοδα για νερο-ρευμα-ιντερνετ?)



2. χρειαζεται να βγαλουμε διαβατηριο ή μπορουμε να παμε και με τις ταυτοτητες μας?



3. με τον λογαριαμο στην τραπεζα τι γινεται? πρεπει να ανοιξουμε εκει λογαριασμο? τα χρηματα που θελουμε να ξοδεψουμε θα πρεπει να ειναι απο πριν στην τραπεζα ή μπορουν οι δικοι μας να μας βαζουν π.χ. 300€ καθε μηνα? τι κοστος υπαρχει περιπου ανα αναληψη απο τις τραπεζες εθνικη και πειραιως?



προς το παρον αυτες ειναι οι βασικες αποριες που εχουμε. αγχωνομαι παρα πολυ για την διαμονη γιατι μας δινουν 500€ τον μηνα στον καθενα και αν πρεπει να πανε ολα στο ενοικιο θα ειναι πολυ δυσκολα. Γι αυτο σκεφτηκαμε να κανουμε αιτηση για στουντιο στο hoas και στο unihome και αν κανουν προταση σε καποιον απο τους δυο να μεινουμε και οι δυο εκει. αλλα φοβαμαι μην γινεται καποιος ελεγχος για το ποιος μπαινει στο δωματιο σου, ή αν απαγορευεται να μεινει καποιος αλλος. αυτα για την ωρα. περιμενω απαντησεις σας. ευχαριστω εκ των προτερων!! :)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
μπορω να μαθω με ποιο σκεπτικο καλε διαλεξατε μια απο τις ακριβοτερες χωρες της ευρωπης;;:D
εχω παει μονο ελσινκι κ μπορω να σου πω οτι ειναι ομορφη αλλα δε συμφερει οικονομικα..

χαθηκε η ισπανια η πορτογαλια η πολωνια;
αν σκοπο εχετε τη μεταναστευση εκει θα σας ελεγα οτι δυσκολα θα μπορειτε να τρουπωσετε με το σκεπτικο της γλωσσας την οποια εγω θεωρω ακατορθωτη!ακομη κ αν σας προσλαβει μια πολυεθνικη βρε αδερφε καποτε τη γλωσσα πρεπει να τη μαθετε!
δεν θελω να σας αποθαρρυνω αλλα να σας προετοιμασω.
θεωρω απιθανο να σου επιτρεψουν να μεινεις με το φιλο σου.
μπορουν οι δικοι σου να σου στελνουν ως 1000 ευρω το μηνα κ να βγαζεις εκει με 1 ευρω χρεωση-η εθνικη.την πειραιως ξεχνα την για πανταααα!
ταυτοτητες ειναι μια χαρα.
ξαναστεφτειτε το αν οικονομικα ειναι τα περιθωρια στενα αλλιως good luck θα τη χρειαστειτε!:gru2:
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Στο ποσό του ενοικίου συμπεριλαμβάνονται ρεύμα/νερό/τηλέφωνο-ίντερνετ, δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω. Δε νομίζω ότι θα δεχτούν αυτό που λες, είναι τρομερά τυπικοί σε αυτά. Για να μείνουν δύο άτομα σε δωμάτιο θα πρέπει να πληρώσουν κι οι δυο. Εκτός αν το κάνεις παράνομα, αλλά και πάλι δε θα το συνιστούσα. Μπορείτε να βρείτε μερική απασχόληση, ρωτήστε ανάλογα με το τμήμα που θα παρακολουθήσετε τι σας επιτρέπεται να κάνετε για να ξέρετε πριν πάτε. Λογικά θα πρέπει να βγάλετε κάρτα ή να ανοίξετε λογ/σμό κι εκεί, σε πολλά η ζωή εκεί χρειάζεται κάρτα γιατί οι πληρωμές τοις μετρητοίς έχουν ''ποινή'', που θα πει επιπλέον χρέωση, ενώ μέσω κάρτας δε χρεώνεστε τίποτα παραπάνω (το αντίθετο από ό,τι εδώ). Και πάλι, ρωτήστε και στο τμήμα που θα παρακολουθήσετε για γενικές οδηγίες γιατί ό,τι και να σας πούμε εκείνοι θα ξέρουν κάτι παραπάνω. Εξάλλου τυχόν ανάληψη εκεί από ελληνικό λογ/σμό θα είναι έως του ποσού που επιτρέπουν τα capital controls. Δε θα σας φτάνουν τα λεφτά.
 

katerinaki10

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
μπορω να μαθω με ποιο σκεπτικο καλε διαλεξατε μια απο τις ακριβοτερες χωρες της ευρωπης;;:D
εχω παει μονο ελσινκι κ μπορω να σου πω οτι ειναι ομορφη αλλα δε συμφερει οικονομικα..

χαθηκε η ισπανια η πορτογαλια η πολωνια;
αν σκοπο εχετε τη μεταναστευση εκει θα σας ελεγα οτι δυσκολα θα μπορειτε να τρουπωσετε με το σκεπτικο της γλωσσας την οποια εγω θεωρω ακατορθωτη!ακομη κ αν σας προσλαβει μια πολυεθνικη βρε αδερφε καποτε τη γλωσσα πρεπει να τη μαθετε!
δεν θελω να σας αποθαρρυνω αλλα να σας προετοιμασω.
θεωρω απιθανο να σου επιτρεψουν να μεινεις με το φιλο σου.
μπορουν οι δικοι σου να σου στελνουν ως 1000 ευρω το μηνα κ να βγαζεις εκει με 1 ευρω χρεωση-η εθνικη.την πειραιως ξεχνα την για πανταααα!
ταυτοτητες ειναι μια χαρα.
ξαναστεφτειτε το αν οικονομικα ειναι τα περιθωρια στενα αλλιως good luck θα τη χρειαστειτε!:gru2:
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. την διαλεξαμε με το σκεπτικο οτι μας αρεσει το κρυο και κυριως το χιονι και οτι ειναι μια χωρα που δυσκολα θα πας διακοπες-εκδρομη.
την πειραιως εννοεις να την ξεχασω γτ εχει μεγαλη χρεωση ή γιατι δεν συνεργαζεται με καποια τραπεζα εκει?
εχουμε γινει ηδη δεκτοι οποτε δεν υπαρχει επιστροφη!! :p

Στο ποσό του ενοικίου συμπεριλαμβάνονται ρεύμα/νερό/τηλέφωνο-ίντερνετ, δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω. Δε νομίζω ότι θα δεχτούν αυτό που λες, είναι τρομερά τυπικοί σε αυτά. Για να μείνουν δύο άτομα σε δωμάτιο θα πρέπει να πληρώσουν κι οι δυο. Εκτός αν το κάνεις παράνομα, αλλά και πάλι δε θα το συνιστούσα. Μπορείτε να βρείτε μερική απασχόληση, ρωτήστε ανάλογα με το τμήμα που θα παρακολουθήσετε τι σας επιτρέπεται να κάνετε για να ξέρετε πριν πάτε. Λογικά θα πρέπει να βγάλετε κάρτα ή να ανοίξετε λογ/σμό κι εκεί, σε πολλά η ζωή εκεί χρειάζεται κάρτα γιατί οι πληρωμές τοις μετρητοίς έχουν ''ποινή'', που θα πει επιπλέον χρέωση, ενώ μέσω κάρτας δε χρεώνεστε τίποτα παραπάνω (το αντίθετο από ό,τι εδώ). Και πάλι, ρωτήστε και στο τμήμα που θα παρακολουθήσετε για γενικές οδηγίες γιατί ό,τι και να σας πούμε εκείνοι θα ξέρουν κάτι παραπάνω. Εξάλλου τυχόν ανάληψη εκεί από ελληνικό λογ/σμό θα είναι έως του ποσού που επιτρέπουν τα capital controls. Δε θα σας φτάνουν τα λεφτά.
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. εχεις μεινει μηπως σε καποιο απο τα δυο?(hoas-Unihome) εχουμε πιθανοτητες σαν erasmus να μας κανουν προσφορα για δωματιο?
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Εγώ μόνο για διακοπές πηγαίνω, άρα δεν μπορώ να σου πω παραπάνω για τα προγράμματα του Εράσμους :) Όσα σου είπα όμως ισχύουν γιατί έχω φίλους εκεί που τα έχουν ζήσει. Τώρα για προσφορά δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις, αλλά μην τρέφεις πολλές ελπίδες. Έχουν μεγάλη ζήτηση οι σπουδές εκεί -από ξένους εννοείται- οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να φανούν ελαστικοί. Αν είναι οι τυπικοί Φινλανδοί που ξέρω, δε νομίζω να κάνουν κάποια εξαίρεση, αλλά μην απογοητευτείς. Ψάξτε για δουλειά, ρωτήστε για κάθε τι που μπορεί να σας αποφέρει επιπλέον εισόδημα.
 

katerinaki10

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Εγώ μόνο για διακοπές πηγαίνω, άρα δεν μπορώ να σου πω παραπάνω για τα προγράμματα του Εράσμους :) Όσα σου είπα όμως ισχύουν γιατί έχω φίλους εκεί που τα έχουν ζήσει. Τώρα για προσφορά δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις, αλλά μην τρέφεις πολλές ελπίδες. Έχουν μεγάλη ζήτηση οι σπουδές εκεί -από ξένους εννοείται- οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να φανούν ελαστικοί. Αν είναι οι τυπικοί Φινλανδοί που ξέρω, δε νομίζω να κάνουν κάποια εξαίρεση, αλλά μην απογοητευτείς. Ψάξτε για δουλειά, ρωτήστε για κάθε τι που μπορεί να σας αποφέρει επιπλέον εισόδημα.
μαλιστα. σε ευχαριστω πολυ. ηταν πολυ χρησιμη η βοηθεια σου!! :)
 

katerinaki10

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
μολις βρηκα μια σελιδα στο facebook που αφορα την ενοικιαση δωματιων στο Ελσινκι και σχεδον ολοι ενοικιαζουν το δωματιο τους απο τις εστιες του Hoas. αν κανουν τοσο ελεγχο και ειναι τυπικοι, αυτοι πως μπορουν να τα ενοικιαζουν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom