Essen und Trinken! Φαγητα και ποτα!

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ανοιγω νεο θεμα για να μην χανονται οι πληροφοριες. Εδω θα καταθετουμε τις αποψεις μας για το γερμανικο φαγητο, τι μας αρεσει και τι οχι, τι προτιμαμε να τρωμε στα ταξιδια μας στη Γερμανια κτλ. Παρακαλω να λειπουν οι φωτογραφιες, γιατι μας ανοιγουν την ορεξη (και ειναι και μεσημερι!)!
Στην παρακατω ιστοσελιδα θα βρειτε συνταγες για μερικα απο τα πιο γνωστα γερμανικα εδεσματα!
http://www.sintagespareas.gr/sintages/category/germaniki.html
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Οκ. Ξεκιναω με το κλασσικο pretzel. Aν και εχω να παω 2 χρονια στη γερμανια,το γευομαι ομως στο αεροδρομιο της φρανκφουρτης,οταν κανω σταση εκει.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εγω θα ελεγα εδω να μιλαμε για φαγητα και εστιατορια στη γερμανια.. και στα αλλα να μιλαμε για τα εν ελλαδι.. εξ αλλου, αλλο πραγμα κατι στη χωρα του και αλλο στην ελλαδα...

γνωμη μου, αν θελετε τα ενοποιουμε ;)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Γραφουμε και εστιατορια; Ειτε βρισκονται στη Γερμανια,ειτε στην Ελλαδα;
Για γερμανικά εστιατόρια στην Ελλάδα άνοιξε άλλο θέμα η chrikky, μπορείς να γράψεις εκεί.
Για εστιατόρια στη Γερμανία μπορείς να ανοίξεις εσύ θέμα, πηγαίνοντας στο φόρουμ του γκρουπ και πατήσεις νέο θέμα.
Χαιρετισμούς από την Ελλάδα.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Για γερμανικά εστιατόρια στην Ελλάδα άνοιξε άλλο θέμα η chrikky, μπορείς να γράψεις εκεί.
Για εστιατόρια στη Γερμανία μπορείς να ανοίξεις εσύ θέμα, πηγαίνοντας στο φόρουμ του γκρουπ και πατήσεις νέο θέμα.
Χαιρετισμούς από την Ελλάδα.

το ανοιξαν ταυτοχρονα!! Χαιρετισμοι απο χωρα των βασκων!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
εγω θα ελεγα εδω να μιλαμε για φαγητα και εστιατορια στη γερμανια.. και στα αλλα να μιλαμε για τα εν ελλαδι.. εξ αλλου, αλλο πραγμα κατι στη χωρα του και αλλο στην ελλαδα...

γνωμη μου, αν θελετε τα ενοποιουμε ;)
Τώρα είδα το μήνυμα σου αν θέλετε συμφωνούμε να γράφουμε εδώ και για εστιατόρια στη Γερμανία.
Για εστιατόρια στην Ελλάδα καλύτερα να γράφουμε μόνο στο θέμα που άνοιξες εσύ.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ναι ας γραφουμε εδω για λιχουδιες και εστιατορια στη γερμανια... :)
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Πρώτα ας κάνω μια παρατήρηση: είμαστε το πιο δραστήριο group στο forum. Η Γερμανία μας εμπνέει!..
Τώρα για εστιατόρια. Ας ξεκινήσω με το Auerbachs Keller στην Λειψία (Auerbachs Keller Leipzig - Historisches Restaurant im Herzen der Leipziger Altstadt - Startseite). Ξεκινησε σαν κρασοπουλιό το 1525 και εκεί ο Γκαίτε εμπνεύστηκε τον Φαουστ. Ολη η ατμόσφαιρα του εστιατορίου θυμίζει -και θέλει να θυμίζει- τον μεγάλο ποιητή ενώ καθε Πέμπτη κάνουν παραστάσεις με θέμα τι άλλο τον Φαουστ και τον Μεφιστοφελή. Το φαγητό του καλό -δεν ξετρελλάθηκα- με πρώτη την κρεμμυδόσουπα, ξέρετε εκείνη με το λειωμένο τυρί κλπ (ουφ και κάνω δίαιτα τι θυμάμαι τώρα). Αξίζει να πάει κανείς έτσι για την ιστορία του
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
εστιατοριο Lindenbrau Βερολινο μεσα στο sony center!!!!
GM Gastromanagement GmbH & Co. KG
Lindenbräu
Bellevuestraße 3 - 5
10785 Berlin
Telefon
+49 (0)30 25 75 12 80
Webseite
http://www.lindenbraeu-berlin.de
Φάγαμε το προηγούμενο καλοκαίρι και ήταν απίθανο το φαΐ. Αλλά και από τιμές τι να πεις. 4 μερίδες κρεατικά (τα γνωστά τεράστια πιάτα), 8 ποτήρια μπύρα, 3 καφέδες και 4 παγωτά 85 ΕΥΡΩ
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
pergamonkeller στο βερολινο!!απεναντι απο το μουσειο της περγαμου!!
πολυ καλο φαι, τεραστιες μπυρες και νορμαλ τιμες!!και απο ατμοσφαιρα σκιζει!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.895
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Oσοι βρεθείτε στο Βερολίνο, μην παραλείψετε να δοκιμάσετε το κλασσικό για το Βερολίνο Currywurst,(σημ. προφορά κούριβουρστ).

http://en.wikipedia.org/wiki/Currywurst

Αύριο ανοίγει στην γερμανική πρωτεύουσα για το κοινό τις πύλες του και το σχετικό για το έδεσμα μουσείο!
Exhibit: Deutsches Currywurst Museum Berlin
με είσοδο 11 Ευρώ!

Υ.Γ.: αν το επισκεφτεί η ανταποκρίτρια μας τίτα απο την γερμανική πρωτεύουσα, ας μας δώσει το σχετικό ταξιδιωτικό ρεπορτάζ!:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.338
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom