Essen und Trinken! Φαγητα και ποτα!

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
θα προσπαθήσω να πάω! θα ήταν καλά αν μας κερνούσαν και κάτι...
αλλά μετά το χθεσινό φαγοπότι, θα κάνω καιρό να πάω σε κάτι που έχει σχέση με φαγητό μου φαίνεται!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτο είναι το μόνο σίγουρο!
Αν και χθες τους έκανα ελληνικό φαγητό (ξανά), λόγω 15αυγουστου, και έτρωγαν και έτρωγαν και έτρωγαν...
Μετά έψαχναν τρόπο να χάσουν όλα αυτά που φάγανε!

Αλλά ναι, η Γερμανία είναι η τελευταία χώρα νομίζω όπου μπορεί κάποιος να πάει και να χάσει κιλά! Μετά την Ελλάδα βέβαια :)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Oσοι βρεθείτε στο Βερολίνο, μην παραλείψετε να δοκιμάσετε το κλασσικό για το Βερολίνο Currywurst,(σημ. προφορά κούριβουρστ).

Currywurst - Wikipedia, the free encyclopedia

Αύριο ανοίγει στην γερμανική πρωτεύουσα για το κοινό τις πύλες του και το σχετικό για το έδεσμα μουσείο!
Exhibit: Deutsches Currywurst Museum Berlin
με είσοδο 11 Ευρώ!

Υ.Γ.: αν το επισκεφτεί η ανταποκρίτρια μας τίτα απο την γερμανική πρωτεύουσα, ας μας δώσει το σχετικό ταξιδιωτικό ρεπορτάζ!:cool:
Από τα αγαπημένα μου...ειδικά με μπόλικη κέτσαπ και πασπαλισμένο κάρυ από πάνω, κόλαση! :cool:

Αλλά 11 Ευρώ για το μουσείο; Με τόσα αγοράζεις τουλάχιστον 2 κιλά από τα λουκάνικα στην Γερμανία! :haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Από τα αγαπημένα μου...ειδικά με μπόλικη κέτσαπ και πασπαλισμένο κάρυ από πάνω, κόλαση! :cool:

Αλλά 11 Ευρώ για το μουσείο; Με τόσα αγοράζεις τουλάχιστον 2 κιλά από τα λουκάνικα στην Γερμανία! :haha:

κολαση Χ 2
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Δεν θα ξεχασω τα χάξελ (κότσι μαγειρεμένο σε μπύρα) στο μόναχο στις μπυραρίες και ειδικά αυτό στην augustiner! επίσης λουκάνικα μπρέτσελ και όλα τα σχετικά απο κει όλα τα λεφτά!

Οχι γερμανικό φαγητό αλλα απίστευτο αργεντίνικο εστιατόριο στην alexander plaza με κάτι μπριζόλες που για την πάρτη τους και μόνο θέλω να ξαναπάω βερολίνο (θα μου έρθει το όνομα, σιγούρα θα θυμάται και ο fitziano)

πείνασα πάλι
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Οχι γερμανικό φαγητό αλλα απίστευτο αργεντίνικο εστιατόριο στην alexander plaza με κάτι μπριζόλες που για την πάρτη τους και μόνο θέλω να ξαναπάω βερολίνο (θα μου έρθει το όνομα, σιγούρα θα θυμάται και ο fitziano)
Escados στην Alexanderplatz.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
SkullFlower;108695 Δεν θα ξεχασω τα χάξελ (κότσι μαγειρεμένο σε μπύρα) στο μόναχο στις μπυραρίες και ειδικά αυτό στην augustiner! επίσης λουκάνικα μπρέτσελ και όλα τα σχετικά απο κει όλα τα λεφτά! quote said:
Συμφωνώ για Augistiner. Φοβερό φαγητό (μην ξεχνάμε και το kasespatzle) και φυσικά καταπληκτικές μπύρες.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το φαγητό της Augustiner-bräu είναι πολύ καλό. Αλλά σα χώρο και κυρίως σαν μπύρα προτιμώ το Hofbräuhaus.

λίγο ακριβό μου φαίνεται...(οκ, για τα δεδομένα του Βερολίνου που οι μερίδες έχουν κάτω από 8-10ευρώ). Το αξίζει πράγματι? Να το τιμήσουμε αν είναι:D
Είναι όντως ακριβό και ο χώρος δε σου γεμίζει το μάτι. Νομίζω όμως ότι το φαγητό αξίζει. Ειδικά το Rib-eye steak "Argentina" ;) Κάθε φορά που πηγαίνω Βερολίνο μια επίσκεψη επιβάλλεται.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom