Eurobasket 2011

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
παρόλο που έχασε η Σερβία μόνο λόγω της ατυχίας (δεν μπορεί να πει κανείς ποια από τις 2 ομάδες άξιζε περισσότερο να νικήσει), είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που απόψε έχω δει καλύτερο μπασκετ σε τελευταία μερικά χρόνια!

Ελπίζω να το είδατε και εσείς, αλλιώς χάσατε.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χτες και σήμερα κάτι κάναμε, για 1-2 δεκάλεπτα πήγαμε αρκετά ως πολύ καλά. Τα παιδιά είναι προφανές ότι έχουν δυνατότητες, και χρειάζονται παραστάσεις για να πάρουν εμπειρία. Πολλά από τα λάθη ήταν εμφανές ότι ήταν έλλειψη πείρας. Εμπιστοσύνη έχω και στον προπονητή, αλλά εκεί διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.079
Likes
2.862
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Μεγάλη αλήθεια, αυτό για τις μουρμούρες. Στη τελική πορεύομαστε με ό,τι καλύτερο υπάρχει ΚΑΙ θέλει να αγωνιστεί. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να γεμίζουν μονόστηλα και να κάνουμε ψιλή κουβεντούλα αν η γιαγιά μου είχε ροδάκια κι αν έπαιζε ο ένας κι ο άλλος που θα φτάναμε.

Καλή επιτυχία κι εύχομαι το ρολάρισμα που βρήκαν με το Μαυροβούνιο σε κάποια σημεία να συνεχιστεί..

ακριβως...με ό,τι καλύτερο υπάρχει ΚΑΙ θέλει να αγωνιστεί.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Super εμφάνιση χθες με ψυχή και ψυχραιμία... καθαρίσαμε τους Κροάτες σε ένα παιχνίδι που το φοβόμουν... εύγε στα παιδιά...

Και τώρα? Τώρα ο μεγάλος στόχος είναι η έκτη θέση που οδηγεί στο προολυμπιακό... κακά τα ψέμματα ο συγκεκριμένος στόχος θα είναι τεράστια και ανέλπιστη επιτυχία... για πιο πάνω μακάρι αλλά πρέπει να γίνουν θαύματα... αν λοιπόν τα πράγματα έρθουν φυσιολογικά θα περάσουμε στους οκτώ... πως θα γίνει αυτό? με μια απλή νίκη επί της Γεωργίας... αυτό θέλουμε πρώτα απόλα λοιπόν, να κερδίσουμε τους Γεωργιανούς και να μπούμε οκτάδα... τα παιχνίδια με Ρωσία και Σλοβενία για μένα είναι άνευ ουσίας... κερδίσουμε χάσουμε το ίδιο κάνει... στο πρώτο χιαστί με όποιον πέσουμε φυσιολογικά δεν έχουμε ελπίδες... Ισπανοί, Λιθουανοί, Γάλλοι, Σέρβοι ακόμα και Τούρκοι είναι καλύτεροι από μας... μπάσκετ είναι βέβαια και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται και φυσικά μακάρι να με διαψεύσουν τα παιδιά, αλλά μάλλον στο πρώτο χιαστί θα χάσουμε... τα λεφτά είναι στη συνέχεια... στο 5-8... εκεί θα έχουμε την μεγάλη ευκαιρία... αυτό θα είναι το μεγάλο παιχνίδι... το παίρνουμε και γυρνάμε πίσω απόλυτα επιτυχημένοι... το χάνουμε και γυρνάμε πίσω με μια γλυκόπικρη γεύση... ούτως ή άλλως είπαμε η ομάδα μας τώρα χτίζεται και χτίζεται καλά...
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
195
Likes
223
η αληθεια ειναι οτι η 6η θεση θα ειναι επιτυχια... αλλα πιστευω αν κατσουμε με γαλλους η σερβους μπορει και να την κανουμε την εκπληξη!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Σαν υλικό ομάδων, οι αντίπαλοι των χιαστί υπερτερούν σε εμπειρία, παραστάσεις και ως "ηγέτες" που λέμε γιατί οι περισσότεροι από αυτούς έχουν φάει τα τουρνουά με το κουτάλι. Ακόμη και ηλικιακά είναι μεγαλύτεροι ό,τι συνεπάγεται αυτό.
Απλά αυτό που θα προσέθετα στα γραφόμενα του φίλου πιο πάνω είναι πως αν έχεις μια ελπίδα να χτυπήσεις κάποιο παιχνίδι είναι με τους Γάλλους αρχικά αν περιορίσεις τα περιφερειακά σουτ και μετά με τους Σέρβους. Εκεί πάμε σε ένα καθαρό ματς ψυχολογίας. Ανέκαθεν ήταν τέτοια οπότε αν πάρεις τον αέρα και μπουν τα σουτ όλα γίνονται.
Αν πέσεις με άλλα χιαστί, δεν ξέρω τι ελπίδες υπάρχουν, εδώ θα είμαστε να τα λέμε, αλλά η 6άδα για μια τέτοια νέα ομάδα ουσιαστικά είναι από μόνη της επιτυχία.

Τα στατιστικά μετά την α' φάση των ομίλων και που έχει αδυναμίες η Εθνική αλλά και οι αντίπαλοί της. Αρκετά ενδιαφέρον:

http://www.sport24.gr/Basket/Euroba...wn_ths_1hs_fashs_toy_eyrwmpasket.1358218.html
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι Γάλλοι έχουν ίσως την καλύτερη ομάδα του τουρνουά μαζί με την Ισπανία. Παρότι τους έχουμε παραδοσιακά πάρει τον αέρα, νομίζω θα είναι ότι χειρότερο να παίξουμε μαζί τους. Συμφωνώ ότι μας ταιριάζει το ματς με τους σέρβους.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Def, έχουν δείξει πολύ καλά δείγματα φέτος, αλλά δεν νομίζω πως θα κάνουν ούτε φέτος την υπέρβαση. Μαζί με τους Σλοβένους που κι αυτοί παραδοσιακά έχουν καλή ομάδα, όταν φτάνουν στα ματς χωρίς αύριο μπλοκάρουν και θυμίζουν σχολική ομάδα που δεν ξέρει που πατά και που βρίσκεται. Μακάρι να μην διαψευστώ, τι να πω.
Για μένα η Λιθουανία που παίζει και έδρα αν φέρει βόλτα τους αυτοματισμούς της και μείνει στο πλάνο του προπονητή και όχι στο "μπουμπούνα το" όλων των ετών θα πάει πολύ καλά. Και επιτέλους θέλω να δω ποιός θα "δαμάσει" τους Ισπανούς στα νοκ άουτ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν τα αποτελέσματα έρθουν φυσιολογικά στον απέναντι όμιλο και προκριθούν Ισπανία, Γαλλία, Σερβία, Λιθουανία οι πιθανότητες μας είναι λιγότερο από 10%... όλες αυτές οι ομάδες αν και είναι μακράν οι αντιπαθέστερες με εξαίρεση ίσως τους Γάλλους είναι φανερά καλύτερες από εμάς... βεβαίως και θα μπούμε χαλαροί και ότι κάτσει... είπαμε μπάσκετ είναι και οι άλλοι θα έχουν το άγχος... ειδικά οι Γάλλοι που ενώ έχουν ομαδάρα σε κρίσιμα παιχνίδια λιώνουν και οι Λιθουανοί που θα έχουν το άγχος του φαβορί της έδρας... για τους Ισπανούς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι τον σταυρό μας και με τους Σέρβους να ξανακάνουμε το παιχνίδι ροντέο μπας και τους εκνευρίσουμε...

Γνώμη μου είναι την στιγμή που δεν έχουμε σοβαρές πιθανότητες για τετράδα να μην αγχωνόμαστε για το ποιος θα μας πέσει... όλα τα λεφτά είναι το παιχνίδι που θα κρίνει την εξάδα κι εκεί αν πάλι έρθουν φυσιολογικά τα πράγματα μάλλον θα το δώσουμε με Ρωσία ή Σλοβενία... δύσκολο παιχνίδι βέβαια αλλά σίγουρα ο αντίπαλος παίζετε... το παίρνουμε το ματσάκι πάμε προολυμπιακό και είμαστε σούπερ ευχαριστημένοι... αν έρθει το καλύτερο καλώς να έρθει αλλά ο ρεαλιστικός στόχος μας είναι η έκτη θέση...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Το πρώτο "ουάου" ματς ήρθε επιτέλους. Με θέαμα, ωραίο μπάσκετ, ανοιχτές άμυνες μεν αλλά ωραίο θέαμα δε. Οι άτιμοι οι Λιθουανοί αν τους βγει το "μπουμπούνα το" που λέγαμε δεν πιάνονται στην περιφέρεια.
Καλή προσπάθεια από τους Σέρβους, έδειξαν πως "μεγάλωσαν" και σταμάτησαν να κάνουν πάντα του κεφαλιού τους. Αν είχαμε λίγο πιο κλειστές άμυνες θα βλέπαμε λογικά ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του ματς κι όχι μόνο στο μισό.
Για τους άλλους τι να πω, ψιλοαναμενόμενα αποτελέσματα, οι Ισπανοί εξακολουθούν να παίρνουν τα ματς αλλά δεν με πείθουν φέτος, δεν ξέρω γιατί. Οι Γάλλοι όλο πάνε να κάνουν κάτι, αλώβητοι ως στιγμής, είδωμεν.

Εν αναμονή των δικών μας, απόψε.
Υ.Γ. Ο Λάκοβιτς, χαίρεται λέει που δεν παίζει ο Σόφο. Ελπίζω να του έρθει από αλλού απόψε και από την...αρχή, γιατί θαύματα δεν γίνονται κάθε μέρα. Μη τρέχουμε να μαζέψουμε πάλι 16 πόντους σε 2 λεπτά...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.078
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
To παιχνίδι γυρισε για τα καλά (46-44), αλλά στο τέλος πιστεύω τα παιδιά να τα καταφέρουν.
Οσο για την άποψη "ας κάνουμε μια νικη σε αυτη τη φάση και βλεπουμε μετα στο χιαστί για 5-6" δεν συμφωνω.
Η ομάδα είναι νέα και χτίζει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση με τις νικες. Αν πάει στο κρισιμο ματς με τρεις ήττες η ψυχολογία θα είναι στο ναδιρ.

dmdoc φιλότιμη η προσπαθεια σου να "ποδοσφαιροποιήσεις" το τοπικ, αλλά σε παρακαλώ στο μπασκετ μην μιλάς για παρασκηνιο και γαυρους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.361
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
rover21

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom