Γαλλία Γερμανία Europa Park-Αλσατία-Μέλανας Δρυμός

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου

Γεια σας συνοδοιπόροι μου!

Η ιδέα

Άνοιξη 2016, με οδηγό το youtube κοιτούσα θεματικά πάρκα με νεροτσουλήθρες και rollercoaster από όλο τον κόσμο. Πολλά και αμέτρητα views, νομίζω ότι δεν είμαι ο μόνος που έκανα αυτή την αναζήτηση. Είδα πολλά, επικίνδυνα, με την αδρεναλίνη να χτυπάει κόκκινο και πραγματικά δεν ήξερα που να στοχεύσω. Από καμικάζι νεροτσουλήθρες μέχρι και rollercoaster που έπιαναν τα 120 χιλιόμετρα. Ή μάλλον, όταν προσγειώθηκα κατάλαβα ότι η τσέπη μου μπορεί να φτάσει μέχρι την Ευρώπη. Ήθελα πάρα πολύ να ταξιδέψω με την οικογένειά μου (σύζυγο και 2 παιδιά), να παίξω, να συμμετάσχω, να γίνω και γω ξανά παιδί πηγαίνοντας σε κάποιο από αυτά. Πρώτη μου σκέψη ήταν η Disneyland, όμως με μία γρήγορη αναζήτηση των πτήσεων για το Παρίσι, αυτός ο προορισμός ήταν ασύμφορος οικονομικά. Οι τιμές που έβρισκα ήταν άνω των 800 ευρώ για 4 άτομα οποιαδήποτε περίοδο. Έψαξα, διάβασα το εν λόγω φόρουμ και είδα ότι υπάρχει και άλλη επιλογή με τα ίδια χαρακτηριστικά, για κάποιους ίσως και καλύτερα. Το πάρκο λέγεται Europa Park και βρίσκεται στην Γερμανία και πιο συγκεκριμένα , στην περιοχή Rust. Με αφορμή αυτό το ταξίδι διάβασα ότι μπορεί να συνδυάσεις πολλά πράγματα στο συγκεκριμένο προορισμό, όπως να επισκεφτείς το Στρασβούργο-Αλσατία-Μέλανα Δρυμό κτλ. Προτεραιότητα είναι να ξεκινήσω το ψάξιμο για τιμές αεροπορικών εισιτηρίων. Ουφ, πήρα μία ανάσα, μου έφυγε ένα βάρος άγχους διότι εκεί οι τιμές είναι φυσιολογικές. Δηλαδή για μία 4μελή οικογένεια βρίσκεις συνολικό πακέτο εισιτηρίων με 500 ευρώ κ με πολλές επιλογές αεροδρομίων, αφού το εν λόγω πάρκο βρίσκεται στην Γερμανία και πολύ κοντά και στις άλλες δύο χώρες. Γαλλία και Ελβετία. Έτσι και έγινε. Μήνες έψαχνα κάποια καλή προσφορά σε εισιτήρια με σκοπό να πάμε κάποιο 3ήμερο αργίας ή σε κάποια εορταστική περίοδο (Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά-Πάσχα) όπου θα ήμασταν πιο ευέλικτοι με τα παιδιά δεν θα έχουν σχολείο και για μας θα ήταν ευκολότερο να πάρουμε μερικές μέρες άδεια. Ο κλήρος έπεσε στην Φρανκφούρτη την περίοδο του Πάσχα 2017 μέσω της Lufthansa. Με 532 ευρώ απογειωνόμασταν.


Η οργάνωση

Έχοντας φτιάξει ένα δυνατό πλάνο για το τι θα δούμε, που θα πάμε, μετρώντας αποστάσεις, περιοχές που θα επισκεφτούμε, σειρά έχει να κλείσω δωμάτια. Μπαίνω Airbnb και Booking, αναζητώ δωμάτια για Freiburg. Οι τιμές 1 μήνα πριν το Πάσχα δεν είναι προσιτές. 2η επιλογή το Bötzingen, μία περιοχή 16 λεπτά και λίγο έξω από το Freiburg. Το κατάλυμα κόστιζε 308 ευρώ για 5 διανυχτερεύσεις + την καθαριότητα άλλα 80, σύνολο 388 ευρώ. Βλέποντας φωτογραφίες και σχόλια μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον. Δεν το σκέφτηκα πολύ και το έκλεισα. Σειρά έχει η ενοικίαση αυτοκινήτου. Κλείνω ένα SUV Renault από την Avis (Αθήνα) με 280ευρώ με navigation και παραλαβή από το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης. Το ταξίδι ξεκινάει.

 

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Άφιξη

Μ. Τρίτη ξημερώματα αναχωρούμε από Αθήνα για Φρανκφούρτη. Check in και φύγαμε. Καμία ταλαιπωρία στο αεροδρόμιο, η γυναίκα μου είχε κ 4 κουπόνια για Business Lounge, οπότε απολαύσαμε ένα υπέροχο δωρεάν πρωινό διαβάζοντας εφημερίδες κ σερφάροντας μέχρι να επιβιβαστούμε στο αεροπλάνο. Η πτήση διήρκεσε 2,5 ώρες οι οποίες περάσανε γρήγορα. 9 το πρωί προσγειωνόμαστε Φρανκφούρτη και πάμε αμέσως στην Avis μέσα στο αεροδρόμιο ώστε να παραλάβουμε το αυτοκίνητο. Η υπάλληλος αποδείχθηκε ότι ήθελε να βγάλει κέρδος διότι μας χρέωσε επιπλέον 68 ευρώ για παραλαβή οχήματος στο αεροδρόμιο ενώ όπως σας είχα αναφέρει στην τιμή που το κλείσαμε στην Αθήνα συμπεριλαμβανόταν αυτό το ποσό. Δεν είχαμε χρόνο για χάσιμο, κ είπαμε οκ. Αργότερα όμως και αφού μιλήσαμε με τα κεντρικά μας αφαίρεσαν το εν λόγω ποσό. Επίσης μας είπε ότι είμαστε υποχρεωμένοι για παιδιά ως 12 ετών να έχουμε παιδικά καθίσματα στο αυτοκίνητο. Τα παιδιά μας είναι 7 και 10 άρα χρειαζόμασταν. Πόσο κοστίζουν; 12 ευρώ την ημέρα. Ναι, καλά. Οκ της λέμε, θα τα αγοράσουμε απέξω.

Είναι δυνατόν δηλδ μία ενοικίαση αυτοκινήτου να φουσκώσει με αυτά κ με αυτά και να σου πάει ο κούκος αηδόνι; Μπαίνουμε στο αμάξι κ ξεκινάμε για νότο. Προορισμός μας το Botzingen, αλλά θα περάσουμε πρώτα από Χαιδελβέργη που είναι στο δρόμο μας. Ο αυτοκινητόδρομος είχε κίνηση. Πρώτη φορά βλέπω τόσες νταλίκες κ τόσα πολλά φορτηγά. Λες και βρίσκομαι σε βιομηχανική ζώνη. Ή μήπως τελικά βρίσκομαι κ δεν το έχω συνειδητοποιήσει; Ολόκληρη η Γερμανία είναι μία βιομηχανία που καθημερινά μεταφέρονται τόνοι από εμπορεύματα.

Σε 1 ώρα μπροστά μας η Χαιδελβέργη. Όμορφη πόλη χτισμένη στις όχθες του ποταμού Νέκαρ.
Παρκάρουμε και ξεκινάμε για την παλιά πόλη (Altstad) όπου βρίσκεται και ο ξακουστός πεζόδρομος Hauptstrasse όπου θεωρείται ο μεγαλύτερος της Γερμανίας και ένας από τους μεγαλύτερους της Ευρώπης με μήκος 1,6 χλμ. Βγάζουμε τις απαραίτητες φωτογραφίες, διασχίζουμε τον ποταμό κ την παλιά γέφυρα η οποία ήταν η είσοδος της πόλης και σταματάμε για κολατσιό στο «My Currywurst».
Η σπεσιαλιτέ του είναι λουκάνικα με κάρυ και ένα σωρό άλλα μπαχαρικά τα οποία βάζουν φωτιά στον ουρανίσκο σου. Στον κατάλογο έχει κ μονάδα μέτρησης από το 1-8 για το πόσο καυτερό θες το φαγητό σου. Τα παιδιά πήρανε το πιο απλό κ καήκανε…. Να μην σας πω τι έπαθα εγώ που το έπαιξα δυνατός και ζήτησα μερίδα με το νούμερο 7. Μπουκιά και νερό ή κόκα κόλα και παράλληλα φυσούσα κ έβγαζα καπνούς σαν δράκος. Νομίζω ότι αυτός ο συνδυασμός θα σκότωσε ότι μικρόβιο είχα μέσα μου, ανοίξανε τα πνευμόνια μου. Απέναντι ακριβώς έχει το Amorino,
ένα ιταλικό παγωτατζίδικο. Μετά από σκέψη κατάλαβα ότι δεν είναι καθόλου τυχαίο που βρίσκεται απέναντι από το Currywurst. Θα στέλνει απευθείας τους πελάτες του για να σβήσουν τη φλόγα με παγωτό, ότι πιο δροσιστικό υπάρχει για να περάσει η καούρα αυτή. Το επισκεφτήκαμε και αυτό.
 
Last edited:

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Απόγευμα, ώρα να γνωρίσουμε και το σπίτι στο οποίο θα μείνουμε. Αναχωρούμε για τη βάση μας, το Bötzingen. Σε 2 ώρες με το αυτοκίνητο και με παρεάκι το navigation, φτάνουμε στον προορισμό μας. Ήσυχη περιοχή, χωριό, ένα κομμάτι παραδεισένιο. Πάμε κατευθείαν για ξεκούραση και ανασύνταξη γιατί η 2η ημέρα θα είναι πολύ δραστήρια.

Europa Park

Την επομένη ξεκινάμε για Rust, εκεί βρίσκεται το Europa Park. Όλο χαρά και ευτυχία, τα συναισθήματά μου γυρνάνε έτη πίσω, εκεί που ήμουν παιδί, ανυπομονούσα να μπω στο πάρκο, ίσως περισσότερο απ’ ότι τα παιδιά μου τώρα.

Παρκάρουμε και προχωράμε προς την είσοδο. Είχε πολύ κόσμο, δεν με εξέπληξε. Όμως είχα κλείσει εισιτήρια από το ιντερνέτ και δεν περίμενα στην ουρά. Ο ήχος από τα τρενάκια με συναρπάζει, παντού ακούς φωνές χαράς και ενθουσιασμού. Ανυπομονώ να ανέβω στο πρώτο μου τρενάκι. Το πάρκο είναι χωρισμένο σε θεματικές ενότητες με χώρες. Σε κάθε χώρα ζεις τη δική της περιπέτεια, ας την απολαύσουμε λοιπόν!

Ξεκινάμε με Ιταλία και ανεβαίνουμε στο τρενάκι του Leonardo Da Vinci. Δεν με συγκινεί, διότι είναι αργό και πιο πολύ προσφέρεται για πολύ μικρές ηλικίες. Η αναμονή είναι μεγάλη. Κατά μέσο όρο περιμένεις τουλάχιστον 25 λεπτά για κάθε δραστηριότητα. Οπότε, αν έχεις σκοπό να πας στο πάρκο για μία ημέρα, καλό θα είναι να προγραμματίσεις από πριν που θα μπεις γιατί δεν τα προλαβαίνεις όλα. Εμείς δεν το κάναμε αυτό κ έτσι χάσαμε πολύτιμο χρόνο. Επόμενες στάσεις σε Ελλάδα, Πορτογαλία, Σκανδιναβικές χώρες κτλ τα οποία θα δείτε στις φωτογραφίες. Γυρίσαμε πολλές θεματικές ενότητες αλλά όχι όλες.

Μερικές συμβουλές για τους μελλοντικούς επισκέπτες. Αγοράστε νερό από σουπερμάρκετ διότι μέσα κοστίζει σαν ποτό. Δηλαδή έχει από 3,60 ως και 4 ευρώ το μικρό μπουκαλάκι. Όσοι έχετε μαζί σας action camera, να έχετε μαζί σας και ένα chest mount, διότι δεν επιτρέπεται οποιοδήποτε άλλο αξεσουάρ και σου κρατάνε την κάμερα. Μην αγοράσατε από μέσα οτιδήποτε, εκτός από φαγητό διότι είναι πιο ακριβά. Έχει και μαγαζί της Milka, αλλά μόνο να δείτε, αν θέλετε σοκολάτες να αγοράσετε από σουπερμάρκετ που είναι η μισή τιμή.

Ας επανέλθουμε όμως στο κυρίως θέμα και να σας πω ότι από τα τρενάκια που η αδρεναλίνη σπάει τα κοντέρ, με 3,5-4 G επιτάχυνση και με ταχύτητα πάνω από 100χλμ μπήκα μόνο στο Wodan.
Silver Star και Blue Fire τα άφησα για την επόμενη φορά όπου θα έχω και παρέα καθότι τα παιδιά μου θα είναι μεγαλύτερα και θα με συνοδεύσουν.
Πάρτε μία γεύση από τις δραστηριότητες που κάναμε και τα λέμε την επόμενη μέρα.
 
Last edited:

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Titisee-Triberg
Μ.Πέμπτη, τρώμε το πρωινό μας και ξεκινάμε για Μέλανα Δρυμό (Swartzwald), λίμνη Titisee, Neustadt,Triberg, Furtwangen,(χωριά ωρολογοποιών). Η διαδρομή αυτή ξεδιπλώνει στον ταξιδιώτη ένα από τα πιο εντυπωσιακά τοπία του Μέλανα Δρυμού, χωριά και αγροικίες, λίμνες και ρυάκια, αλπικά λιβάδια και καταρράκτες.

Στην τοποθεσία Schonachbach, λίγο πριν τους καταρράκτες του Triberg, βρίσκεται το μεγαλύτερο ρολόι-κούκος του κόσμου! Χρειάστηκαν 5 χρόνια για να κατασκευαστεί και από το 1997 φιγουράρει στο βιβλίο των ρεκόρ Γκίνες. Στο εσωτερικό του βρίσκεται ο τεράστιος μηχανισμός που κινεί το ρολόι (μπορείτε να τον δείτε πληρώνοντας εισιτήριο), εμείς πληρώσαμε για 4 άτομα 5 ευρώ. Το ρολόι γίγας έχει διαστάσεις 4,5 μ. Χ 4,5 μ. και ζυγίζει 6 τόνους, ενώ ο κούκος έχει μήκος 4,5 μ. και ζυγίζει 150 κιλά. Πίσω από το ρολόι-σπίτι-μουσείο, βρίσκεται ο δείκτης του ρολογιού με τον κούκο να βγαίνει ανά μισάωρο. Επίσης υπάρχει μια τεράστια λιβαδοέκταση, η χαρά μικρών και μεγάλων. Καθίσαμε σε ένα παγκάκι και απολαύσαμε τον ήλιο και το παιχνίδι.

Τα μαζεύουμε και κατευθυνόμαστε προς τους καταρράκτες του Triberg. Μέσα σε μία καταπράσινη τοποθεσία, τα νερά πέφτουν από ύψος 163 μ., σχηματίζοντας στην υδάτινη διαδρομή τους μία διαδοχική σειρά επτά μικρότερων καταρρακτών. Πληρώνουμε κ εκεί το αντίτιμό μας και ξεκινάμε την ανάβαση. Προσωπικά, δεν ενθουσιάστηκα, όχι ότι περίμενα να δω τους καταρράκτες του Νιαγάρα. Αφού ταΐσαμε σκιουράκια και βγάλαμε τις απαραίτητες φωτογραφίες,

πάμε να επισκεφτούμε τα ξακουστά μαγαζιά των ωρολογοποιών. Τα μάτια των τουριστών είναι στραμμένα στο φημισμένο (όχι τυχαία άλλωστε) “House of 1000 Cuckoo clocks». Θα το χαρακτήριζα κατάστημα-μουσείο, ορόσημο για την περιοχή, σημεία αναφοράς δηλδ. Σε πιάνει ένα μικρό δέος, όταν αντικρίζεις τόσα πολλά μαζεμένα χειροποίητα ρολόγια, στολισμένα στους τοίχους του μαγαζιού. Το κάθε ένα έχει τη δική του ιστορία, το δικό του στυλ, τη δική του τεχνική και πινελιά. Κάθε ένα ξεχωριστό, πιστεύω ότι αξίζουν τα λεφτά τους. Δυστυχώς δεν είχαμε τόσα χρήματα ώστε να αγοράσουμε ένα από αυτά, την επόμενη φορά σίγουρα θα φύγουμε με ένα από αυτά.

Σειρά έχει η λίμνη Titisee. Λίγα μόλις λεπτά από το Triberg και περνώντας μέσα από πανέμορφα χωριά βρίσκεται η μεγαλύτερη φυσική λίμνη του Μέλανα Δρυμού. Εχει μήκος 2 χλμ., πλάτος 750 μ., μέγιστο βάθος 40 μ. και βρίσκεται σε υψόμετρο 850 μ. πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας, ανάμεσα στις δασωμένες πλαγιές των βουνών Feldberg και Hochfirst. Γύρω γύρω βρίσκονται πολλά τουριστικά καταστήματα και καταλύματα. Εμείς, αγοράζουμε από ένα hotdog και νοικιάζουμε και βαρκούλα για να δούμε τη λίμνη από κοντά. Με 7 ευρώ μπορείς να κάνεις για μισή ώρα βαρκάδα.

Αρχίζει να σουρουπώνει. Το στομάχι μας γουργουρίζει. Δεν μιλάνε αγγλικά, ξέχασα να σας αναφέρω το σημαντικότερο ίσως στοιχείο του ταξιδιού. Όσους και να σταματήσαμε, σε όσα μαγαζιά και να μπήκαμε, μόνο γερμανικά. Ακόμα και στο Europa Park, δεν μιλούσαν αγγλικά. Έτσι, ο ξεναγός μας έχει γίνει το tripadvisor. Ούτε παρεξηγήσεις, ούτε τίποτα. Διότι μου την είπε και μία γερμανίδα σε κατάστημα που την ρώτησα μια πληροφορία (ίσως η μοναδική που ήξερε αγγλικά), ότι δεν είναι γραφείο πληροφοριών και πρέπει να κάνει τη δουλειά της για να πάει σπίτι. Το προσπερνάω και συνεχίζω την αναζήτηση εστιατορίου στην περιοχή. Οι κριτικές μας οδηγούν στο πανδοχείο Gasthaus zu den zwei Tauben. Βρίσκεται στην καρδιά του Δρυμού, ένα μαγευτικό τοπίο και ανάμεσά του το εν λόγω εστιατόριο. Κάτι σαν μανιτάρι, ανάμεσα σε γιγαντιαία δέντρα. Η περιοχή λέγεται Neustadt. Ξεκινάμε προς τα εκεί. Σε λίγα μόλις λεπτά φτάνουμε στο πανδοχείο. Δίπλα του τραμπολίνο κ παιδική χαρά. Φιλόξενο, ζεστό, κυριολεκτικά σαν να εισέρχεσαι σε παραμύθι. Προσωπικό ντυμένο ανάλογα, ναι ναι με παραδοσιακές φορεσιές, στα ράφια του πουλούσαν σπιτικές μαρμελάδες και από πάνω δωμάτια. Το στομάχι μας γουργουρίζει και η παραγγελία παίρνει μπρος. Μπύρα, σνίτσελ με σάλτσα μανιταριών, πατατόσουπα-μανιταρόσουπα, παγωτά για τα παιδιά και για μας Black Forest. Εδώ είναι και άλλωστε, η πατρίδα της διάσημης τούρτας. Ας την τιμήσουμε. Καταπληκτική αλλά συνάμα κ πολύ δυνατή. Δεν την συνιστούν για παιδιά διότι έχει πολύ αλκοόλ, λικέρ δηλδ. Αν φας πολλές μπορεί να μεθύσεις, χιχιχιχι……..Σας αφήνω να απολαύσετε τις φωτογραφίες και επιστρέφουμε!
 
Last edited:

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Πολύ ωραίο το ταξίδι σας. Το είχαμε κάνει καί μείς πριν λίγα χρόνια, ήταν Μάρτης μήνας καί βρήκαμε την λίμνη Τίτιζεε παγωμένη.
Θεωρώ τον Μέλανα Δρυμό καί την Αλσατία ότι είναι από τα ωραιότερα μέρη της Ευρώπης.
 

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Kolmar-Strasbourg

Μ. Παρασκευή. Κολμάρ, Κολμάρ, Κολμάρ. Έχω ακούσει τόσα λόγια για αυτή την πόλη της Αλσατίας. Έχω δει τόσες φωτογραφίες. Είναι δίπλα μας, μονάχα 50 λεπτά με το αυτοκίνητο. Τη βάζουμε στο navi και ξεκινάμε. Μια στενή λωρίδα ευθείας συνδέει τη Γερμανία με τη Γαλλία. Χωρίς διόδια, χωρίς έλεγχο. Σε αυτό το σημείο να σας πω ότι εντύπωση μου προκάλεσε το γεγονός ότι αφενός η βενζίνη είναι φθηνότερη από την Ελλάδα και αφετέρου ότι οι δρόμοι τους είναι σαφώς καλύτεροι και χωρίς διόδια. Ενδεικτικά να σας αναφέρω ότι την Ελλάδα για να πας Αθηνα-Θες/νίκη χρειάζεσαι 68 ευρώ σε διόδια. Φτάνουμε στο παρκινγκ, και προχωράμε προς την παλιά πόλη. Εκτός παλιάς πόλης το μέρος είναι παντελώς αδιάφορο ως μέτριο. Μπαίνουμε στον πεζόδρομο και πραγματικά χαζεύουμε τα υπέροχα σπιτάκια της. Είναι μία πολύχρωμη πόλη (η παλιά) , που μοιάζει λες και ξεπήδησε από κάποιο πίνακα ζωγραφικής. Η ατμόσφαιρά είναι γιορτινή, παντού βλέπεις πασχαλινά στολίδια, αυγά, λαγουδάκια και πάγκους που πουλάνε διάφορα προϊόντα. Αγοράζουμε το κλασικό μας λουκάνικο με ψωμί και καθόμαστε για καφεδάκι ώστε να απολαύσουμε τη ζωγραφιστή αυτή πόλη.
[GALLERY=media
Επόμενος σταθμός το Στρασβούργο. 40 λεπτά από το Κολμάρ. Η πόλη διατηρεί το ιστορικό της κέντρο με τον ποταμό Ιλ να την διασχίζει προσθέτοντάς απίστευτη ομορφιά και ρομαντισμό. Ο καθεδρικός γοτθικός ναός της Παναγίας της ομώνυμης πόλης είναι όλα τα λεφτά. Απίστευτος, επιβλητικός, στην κυριολεξία τρομάζεις από το μέγεθός του Είναι η έκτη ψηλότερη εκκλησία στον κόσμο και είναι ορατή σε ακτίνα εκατοντάδων χιλιομέτρων. Το ύψος του ναού φτάνει τα 142 μέτρα. Δυστυχώς δεν είχαμε χρόνο για να μπούμε μέσα και να θαυμάσουμε το αστρονομικό ρολόι που βρίσκεται εντός του ναού.[GALLERY=media, 28135]Strasburg by MAUI GR posted 20 Απριλίου 2017 στις 13:47[/GALLERY]

Τα μαγαζάκια γύρω από το ναό πολλά και εντυπωσιακά. Απευθύνονται κυρίως σε εραστές του γλυκού. Σοκολάτες, μπισκότα κτλ. Η χαρά μου δηλαδή.
[/GALLERY]Αφού κάναμε τη βόλτα μας, κατευθυνόμαστε στο κανάλι και αναζητούμε μέσω tripadvisor ένα εστιατόριο για φαγητό. Στο δρόμο μας επίσης συναντάμε μία υπέροχη παιδική χαρά.
Απαραίτητη στάση για τα παιδιά. Εμείς εξακολουθούμε να κοιτάζουμε εστιατόρια και είμαστε αναποφάσιστοι. Τελικά επιλέγουμε το «La Corde a linge». Φοβερή θέα, ακριβώς πάνω από το κανάλι, ανάμεσα σε ένα εκκλησάκι με θέα τα υπέροχα σπίτια της πόλης. Παραγγέλνουμε μακαρονάδες και μπέργκερ. Τα μακαρόνια ήταν χειροποίητα, πράγμα το οποίο δεν άρεσε στα παιδιά και σε μας γιατί είχαν ασυνήθιστη έντονη βαριά γεύση. Περιποιημένα πιάτα με κανονικές μερίδες.
Με αυτά κ με αυτά πέρασε η ώρα, ήρθε η στιγμή της επιστροφής.
 
Last edited:

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Freiburg

Μ.Σάββατο, επόμενος σταθμός Freiburg im Breisgau. Πρόκειται για την μεγαλύτερη πόλη του Μέλανα Δρυμού. Το κέντρο είναι πανέμορφο και πεζοδρομημένο, παντού πληρώνουμε παρκινγκ. Αφού κάναμε 3 κύκλους και 25 λεπτά για να βρούμε άδεια θέση, παρκάρουμε. Ξεκινάμε την βόλτα μας. Ο τόπος σφύζει από ζωή, υπαίθριες αγορές, καταστήματα κτλ. Εδώ ο κόσμος είναι πιο χαλαρός, ανέμελος θα έλεγα. Ξεκινάμε, πόρτα πόρτα τα μαγαζάκια. Μπαίνουμε, χαζεύουμε, τσιμπολογάμε, αγοράζουμε. Οι τιμές είναι ίδιες με τις δικές μας όσο αναφορά τα ρούχα. Στα δε φαγώσιμα είναι πιο φθηνά. Ενδεικτικά η σοκολάτα milka των 100γρ. την πέτυχα σε προσφορά 57 λεπτά και επειδή σας έχω αναφέρει ότι είμαι εραστής των γλυκών, άδραξα την ευκαιρία κ αγόρασα 2 κούτες, δηλαδή 30 σοκολάτες και άλλες τόσες σοκοφρέτες milka (wafers). Σάλτσες, Nutela, μαρμελάδες, ψωμί τοστ κ σνίτσελ επίσης φθηνά. Αφού κάναμε 2-3 ώρες βόλτα στην πεζοδρομημένη αυτή πόλη, ώρα για στάση καφέ στα Starbucks, σερφάρισμα, σάντουιτς και ανασύνταξη δυνάμεων.

Φεύγοντας κάναμε και μία στάση για μπαλίτσα σε ένα πάρκο που βρήκαμε μπροστά μας. Πεντακάθαρη η Γερμανία, ούτε ένα σκουπίδι σε πάρκο ή δρόμο. Η λέξη ανακύκλωση είναι βαθιά ριζωμένη στη συνείδησή τους. Πραγματικά το θαύμασα αυτό το στοιχείο, με επηρέασε θετικά, θα γυρίζω σπίτι και θα αγοράσω κ άλλο κάδο ανακύκλωσης.

Απόγευμα, ρίχνει ψιλόβροχο , πεινάμε. Επειδή έχουμε ερωτευθεί τα πανδοχεία, μας θυμίζουν παραμύθι, θα αναζητήσουμε κάποιο εστιατόριο σε πανδοχείο λίγο έξω από το Freiburg. Το βρήκαμε και λέγεται Heiligenbrunnen. Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως είναι η ατμόσφαιρα εκεί στην καρδιά του Μέλανα Δρυμού, όταν έχει ομίχλη, βρέχει και εσύ βρίσκεσαι εκεί. Εγώ ζω το δικό μου παραμύθι, σε λίγο θα συναντήσω τους αδελφούς Γκρίμ. Για άλλη μια φορά, δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε, δεν μιλάνε γρι αγγλικά. Wifi δεν είχε ώστε να μεταφράσω κάτι. Ο κατάλογός τους, μόνο στα γερμανικά. Από μια ματιά γύρω μου είδα ότι δεν έχει τουρίστες παρά μόνο ντόπιους γερμανούς πελάτες. Διαλέγουμε τυχαία γεύματα με το δάκτυλο και απλά περιμένουμε να γυρίσει η ρουλέτα. Μας σερβίρουν σνίτσελ και χοιρινό μαριναρισμένο με τοπική σάλτσα από μανιτάρια και κάτι άλλο που δεν κατάλαβα τι ήταν, ούτε έμαθα ποτέ μου, λόγω της μη συνεννόησης. Θεσπέσιο. Έχω την εντύπωση ότι, ότι και να διάλεγες θα ήταν καταπληκτικό. Aς είναι καλά το tripadvisor για την επιλογή του. Άλλη μία μέρα έφτασε στο τέλος. Ώρα για επιστροφή και προγραμματισμό για την τελευταία μας ημέρα.
 

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Baden Baden

Κυριακή του Πάσχα. Το Μπάντεν-Μπάντεν είναι από τις πιο γραφικές λουτροπόλεις της Γερμανίας, η ονομασία της πόλης προέρχεται από τη γερμανική λέξη Μπάντεν (Baden) που μεταφράζεται ως: λούομαι. Ευτυχώς το παρκινγκ στο λόφο είναι δωρεάν, τι όμορφο συναίσθημα. Παντού πράσινο, όμορφα σπίτια και καθαρός αέρας. Δεν επισκεφτήκαμε τα λουτρά, κάποια άλλη φορά. Κατεβήκαμε κάτω στο κανάλι του ποταμού Οος, περπατήσαμε, παίξαμε και επιστροφή για Φρανκφούρτη, διότι ο χρόνος μας είναι περιορισμένος. Η ώρα της επιστροφής έφτασε, άλλο ένα όμορφο ταξίδι γεμάτο όμορφες αναμνήσεις τελείωσε. Χαίρομαι που το μοιράστηκα μαζί σας όπως και εσείς κάνετε. Γειααα, τα ξαναλέμε σύντομα…
 
Last edited:

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Μπορείτε να μεταφέρετε το θέμα, στις ιστορίες, τελείωσα με την περιγραφή.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
στο Europa park υπήρχε κάποιος τρόπος να προσπεράσεις τις ουρές?
ίσως ακριβότερο εισιτήριο ? ή κάτι σαν το fast pass της disneyland?
 

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
στο Europa park υπήρχε κάποιος τρόπος να προσπεράσεις τις ουρές?
ίσως ακριβότερο εισιτήριο ? ή κάτι σαν το fast pass της disneyland?
Εμείς αγοράσαμε τα εισιτήρια απο το ιντερνετ κ περνούσαμε χωρίς ουρά. Μόνο έτσι γλιτώνεις την αναμονή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom