Eurovision 2024

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι δικαιωματιστές εκτός από ανίδεοι επιστημονικά μάλλον έχουν βασικό έλλειμμα κοινής λογικής. Προφανώς δε μιλάμε για τρανς άτομο, μιλάμε για κάποιον που παριστάνει το τρανς άτομο για να έχει χαλαρότερη ποινή στις γυναικείες φυλακές. Και παιδιά δημοτικού θα το καταλάβαιναν αν διάβαζαν το άρθρο.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.050
Likes
1.672
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Όπως λέει και ο North66
Δεν το κατάλαβες το άρθρο. «Αυτοπροσδιορίστηκε» μετά τα αδικήματα που διέπραξε για να τύχει ευνοϊκότερης μεταχείρισης.
Όπως και ο δολοφόνος της Κυριακής που αυτοπροσδιορίστηκε ψυχοπαθής.
Αυτά για τον περίφημο "αυτοπροσδιορισμό".
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όπως λέει και ο North66
Δεν το κατάλαβες το άρθρο. «Αυτοπροσδιορίστηκε» μετά τα αδικήματα που διέπραξε για να τύχει ευνοϊκότερης μεταχείρισης.
Όπως και ο δολοφόνος της Κυριακής που αυτοπροσδιορίστηκε ψυχοπαθής.
Αυτά για τον περίφημο "αυτοπροσδιορισμό".
Μια χαρά νοημοσύνη έχω και μια χαρά κατάλαβα το άρθρο.
Εσείς μάλλον δεν καταλάβατε εγώ τι λέω. Ή ίσως κάνατε ότι δεν καταλάβατε.
Όταν χρησιμοποιείτε παραδείγματα σεσημασμενων ως "αντεπιχειρήματα", με έμμεσο τρόπο συνδέετε τα τρανς άτομα με κακοποιά στοιχεία, δολοφόνους, βιαστές, αλλά και με βαριές ψυχιατρικές παθήσεις.
Στην τελική ψυχίατροι υπάρχουν και θα μπορούσαν να αξιολογήσουν το συγκεκριμένο κακοποιό, εκτός αν για σένα ή για το Νορθ που και καλά δεν καταδεχεται να κάνει reply στο ποστ μου, αλλά να σπαταλήσει τον πολυτιμο χρόνο του και να απαντήσει πετάγοντας τον πάντα καλό του λόγο εκθέτοντας τον εαυτό του μια χαρά καταδεχεται, η ιατρική δεν είναι επιστήμη.
Αν οι ΗΠΑ έβαλαν χωρίς καμία αξιολόγηση ένα σεσημεβασμενο βιαστή 1.90 που περιστανε το τρανς ατομο σε θάλαμο με γυναίκες το πρόβλημα είναι του σωφρονιστικού συστήματος των ΗΠΑ και όχι της κοινωνικής έρευνας και των "δικαιωματιστών"
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.050
Likes
1.672
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Είναι όντως ακραίο παράδειγμα για να δούμε αν έχει γενική εφαρμογή μία έννοια.
Είναι αντίστοιχη της διερεύνησης στα μαθηματικά που ακολουθεί τη λύση μερικών προβλημάτων.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.387
Όπως λέει και ο North66
Δεν το κατάλαβες το άρθρο. «Αυτοπροσδιορίστηκε» μετά τα αδικήματα που διέπραξε για να τύχει ευνοϊκότερης μεταχείρισης.

Όπως και ο δολοφόνος της Κυριακής που αυτοπροσδιορίστηκε ψυχοπαθής.
Αυτά για τον περίφημο "αυτοπροσδιορισμό".
Εν τω μεταξυ μονος σου αυτοαναιρεισαι.
Ενας δολοφονος δεν αυτοπροσδιοριζεται ως ψυχοπαθης, ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ ψυχολογικα προβληματα και θα γινει διαγνωση απο ειδικο για να επιβεβαιωθει αν ισχυει κατι τετοιο.
Καμια σχεση με αυτοπροσδιορισμο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μα αυτό σου εξηγώ, ότι αυτά είναι δεν είναι συνιθισμένα για τη χώρα μας, οπότε αν για σένα είναι αυτονόητα δε σημαίνει ότι είναι για όλους. Και για μένα πολλά θέματα που έτυχε να εμβαθύνω τα θεωρώ αυτονόητα, αλλά δε θα χλεβάσω κάποιον επειδή δε τα ξέρει. Να χαλαρώσεις θέλω να πω ότι αντί να επιτίθεσαι, να εξηγείς. Εκτώς αν νομίζεις ότι με τις προσβολές, το απόλυτο ύφος και τις γενικέυσεις μπορεί να αλλάξει κάτι.

Και στο συγκεκριμένο που λές, δε ξέρω ποιος έχει θέμα, σίγουρα αρκετοί θα έχουν αλλά απο κει και πέρα εμείς που δεν έτυχε να γνωρίζουμε αυτά που θεωρείς αυτονόητα ή πρέπει να τα δεχθούμε χωρίς ίχνος κριτικής ή είμαστε υπερσυντηριτικοί;
Μήπως εσύ πας να δημιουργήσεις δίπολα εκεί που δεν υπάρχουν;

ΥΓ : Το να χαλαρώσουμε δε πήγαινε φυσικά μόνο στη δική σου πλευρά, πήγαινε και σε αυτούς που την απορίπτουν χώρις καν να το ψάξουν, αυτούς που παραποιούν έννοιες για να υποστηρίξουν τα αβάσιμα επιχειρήματα τους κτλ.
Αν δεν μάθει κάποιος να σέβεται τη ζωή και τα δικαιώματα του άλλου, ό,τι και να προσπαθήσει κανείς να του εξηγήσει θα πέσει σε τοίχο μπετόν αρμέ. Προσπαθούμε να εξηγήσουμε και μας λένε Τραμπικούς, φασίστες, σχιζοφρενείς και ό,τι του φανεί του Λολοστεφανή.

Κριτική δεν κάνουμε στη ζωή του άλλου αν δεν θίγεται κάποιο ανθρώπινο δικαίωμα από τις επιλογές του. Και φυσικά θα κρίνεις έναν τρανς κακοποιό αλλά ως κακοποιό, όχι ως τρανς. Τη ζημιά στην κοινωνία την κάνει επειδή είναι κακοποιός, όχι επειδή είναι τρανς. Και το τσουβάλιασμα όλης της τρανς κοινότητας επειδή υπάρχει ένας κακοποιός ανάμεσα της είναι το λιγότερο αισχρό και κατάπτυστο.

Όπου τρανς μπορεί να αντικατασταθεί με ομοφυλόφιλο, μαύρο, μουσουλμάνο, Ρομά, Εβραίο, Αλβανό, άστεγο, ρακένδυτο κ.α.
 
Last edited:

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
268
Κριτική δεν κάνουμε στη ζωή του άλλου αν δεν θίγεται κάποιο ανθρώπινο δικαίωμα από τις επιλογές του. Και φυσικά θα κρίνεις έναν τρανς κακοποιό αλλά ως κακοποιό, όχι ως τρανς. Τη ζημιά στην κοινωνία την κάνει επειδή είναι κακοποιός, όχι επειδή είναι τρανς. Και το τσουβάλιασμα όλης της τρανς κοινότητας επειδή υπάρχει ένας κακοποιός ανάμεσα της είναι το λιγότερο αισχρό και κατάπτυστο.


Αυτό ακριβώς πιστεύω και γω.
Τώρα ποιοι είστε εσείς και ποιοί είναι οι άλλοι δε ξέρω. Ένα γενικότερο τσούβαλιασμα προς κάθε κατεύθυνση διακρίνω
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.050
Likes
1.672
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Κατάπτυστο είναι όταν κάποιος επικαλούμενος αυτοπροσδιορισμό απαιτεί από την κοινωνία να ισχύσουν άλλοι νόμοι γι’αυτόν, επιεικέστεροι από ότι ισχύουν για την υπόλοιπη κοινωνία και επί πλέον δικαιώματα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.387
Κατάπτυστο είναι όταν κάποιος επικαλούμενος αυτοπροσδιορισμό απαιτεί από την κοινωνία να ισχύσουν άλλοι νόμοι γι’αυτόν, επιεικέστεροι από ότι ισχύουν για την υπόλοιπη κοινωνία και επί πλέον δικαιώματα.
Το παραληρημα συνεχιζεται.
Ισα ισα που οι ανθρωποι αυτοι αγωνιζονται γιατι θελουν και δικαιουνται να ισχυουν οι ΙΔΙΟΙ νομοι που ισχυουν για την υπολοιπη κοινωνια και για να εχουν τα ΙΔΙΑ δικαιωματα με σενα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κατάπτυστο είναι όταν κάποιος επικαλούμενος αυτοπροσδιορισμό απαιτεί από την κοινωνία να ισχύσουν άλλοι νόμοι γι’αυτόν, επιεικέστεροι από ότι ισχύουν για την υπόλοιπη κοινωνία και επί πλέον δικαιώματα.
Παρέθεσε μας έναν από τους επιεικέστερους νόμους και τα επιπλέον δικαιώματα που διεκδικούν.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το παραληρημα συνεχιζεται.
Ισα ισα που οι ανθρωποι αυτοι αγωνιζονται γιατι θελουν και δικαιουνται να ισχυουν οι ΙΔΙΟΙ νομοι που ισχυουν για την υπολοιπη κοινωνια και για να εχουν τα ΙΔΙΑ δικαιωματα με σενα.
Παρέθεσε μας έναν από τους επιεικέστερους νόμους και τα επιπλέον δικαιώματα που διεκδικούν.
Βρε παιδιά, βρε ανόητα παιδιά, πάτε να βγάλετε άκρη εσείς ενώ ο φίλος μας έχει μείνει στον κακοποιό που συζητούσαμε παραπάνω και ο οποίος έψαχνε τρόπους να εκτίσει την ποινή του με ευνοϊκές συνθήκες.
Δεν ακολουθούμε όλα τα μέλη τους ίδιους ρυθμούς σε αυτή τη συζήτηση.
Απλά να καταλάβουμε, εν τέλει ο/η κακοποιός ήταν όντως τρανς άτομο οπότε η επιχειρηματολογία αφορά την επικινδυνότητα των τρανς;
Ή δεν ήταν και ήθελε να πετύχει με δόλιο τρόπο ευνοϊκή ποινή, οπότε η περίπτωσή του δεν αφορά τα τρανς άτομα; 🤷🏻‍♀️
Επειδή έχω χάσει τη μπάλα πια!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
615
Likes
2.533
Βρε παιδιά, βρε ανόητα παιδιά, πάτε να βγάλετε άκρη εσείς ενώ ο φίλος μας έχει μείνει στον κακοποιό που συζητούσαμε παραπάνω και ο οποίος έψαχνε τρόπους να εκτίσει την ποινή του με ευνοϊκές συνθήκες.
Δεν ακολουθούμε όλα τα μέλη τους ίδιους ρυθμούς σε αυτή τη συζήτηση.
Απλά να καταλάβουμε, εν τέλει ο/η κακοποιός ήταν όντως τρανς άτομο οπότε η επιχειρηματολογία αφορά την επικινδυνότητα των τρανς;
Ή δεν ήταν και ήθελε να πετύχει με δόλιο τρόπο ευνοϊκή ποινή, οπότε η περίπτωσή του δεν αφορά τα τρανς άτομα; 🤷🏻‍♀️
Επειδή έχω χάσει τη μπάλα πια!
Εγω καπου ενιωσα κ λιγο χαζη γιατι προσπαθουσα να καταλαβω το συλλογισμο 'χρησιμοποιηση καταστασης τρανς για ευνοικη ποινη=καταπτυστα τα τρανς ατομα', καθοτι εχω μαθει να σκεφτομαι οτι 1+1=2, κ μου ηταν αδυνατο. Πώς σχετιζεται οτι καποιος κακοποιος επικαλεστηκε οτι ειναι τρανς (ειτε ηταν αληθεια ειτε οχι) για ευνοικη ποινη (μεμονομενο ασχετο γεγονος) με το δικαιωμα καθε ανθρωπου στον αυτοπροσδιορισμο κ την επιλογη φυλου;

Ειναι σαν να λεμε οτι επειδη καποιος κακοποιος επικαλεστηκε ψυχικη διαταραχη με δολιο τροπο για να μειωσει την ποινη = καταπτυστα τα ατομα με ψυχικη διαταραχη
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.698
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom