Eurovision 2024

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγω καπου ενιωσα κ λιγο χαζη γιατι προσπαθουσα να καταλαβω το συλλογισμο 'χρησιμοποιηση καταστασης τρανς για ευνοικη ποινη=καταπτυστα τα τρανς ατομα', καθοτι εχω μαθει να σκεφτομαι οτι 1+1=2, κ μου ηταν αδυνατο. Πώς σχετιζεται οτι καποιος κακοποιος επικαλεστηκε οτι ειναι τρανς (ειτε ηταν αληθεια ειτε οχι) για ευνοικη ποινη (μεμονομενο ασχετο γεγονος) με το δικαιωμα καθε ανθρωπου στον αυτοπροσδιορισμο κ την επιλογη φυλου;

Ειναι σαν να λεμε οτι επειδη καποιος κακοποιος επικαλεστηκε ψυχικη διαταραχη με δολιο τροπο για να μειωσει την ποινη = καταπτυστα τα ατομα με ψυχικη διαταραχη
Μωρέ είναι ο κλασικός τρόπος επιχειρηματολογίας ατόμων που ζορίζονται να αποδεχτούν την ισότητα μεταξύ των ανθρώπων και το ότι δεν έχουμε κανένα λόγο για τις ζωές των άλλων, αν αυτοί δεν παραβιάζουν με κάποιο τρόπο τα δικά μας δικαιώματα και ελευθερίες.

Εν τω μεταξύ το αστείο είναι ότι πολλές φορές άνθρωποι που κάνουν λόγο για "δικαιωματισμους", "woke culture" και πιάνονται από εξωφρενικά σπάνια περιστατικά για να "επιχειρηματολογήσουν" είναι και άνθρωποι που αν ακούσουν για κάποιο νέο σκάνδαλο σεξουαλικής κακοποίησης στους κόλπους της εκκλησίας θα πουν "όχι, αυτό είναι μια εξαίρεση" ή αν αφορά κάποιο άλλο χριστιανικό δόγμα "όχι, αυτοί είναι καθολικοί/προτεστάντες κλπ". (Δε μιλάω για συγκεκριμένα μέλη του φόρουμ, αλλά γενικά για αντιφάσεις που συχνά πέφτει μια μερίδα ανθρώπων)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.050
Likes
1.672
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
ι δεν έχουμε κανένα λόγο για τις ζωές των άλλων, αν αυτοί δεν παραβιάζουν με κάποιο τρόπο τα δικά μας δικαιώματα και ελευθερίες.
Ακριβώς! Και στην περίπτωση του παραδείγματος όπως είδες παραβιάζονται τα δικαιώματα και ελευθερίες των άλλων γυναικών -συγκρατουμένων όσον αφορά το αίσθημα ασφαλείας τους
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
615
Likes
2.533
Ακριβώς! Και στην περίπτωση του παραδείγματος όπως είδες παραβιάζονται τα δικαιώματα και ελευθερίες των άλλων γυναικών -συγκρατουμένων όσον αφορά το αίσθημα ασφαλείας τους
Και ξαναρωταω, τι σχεση εχει αυτο με το δικαιωμα αυτοπροσδιορισμου/φυλου; Ποιο δικαιωμα αλλου παραβιαζεται απο το δικαιωμα καθε ανθρωπου να επιλεγει το φυλο ή το μη φυλο του
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ακριβώς! Και στην περίπτωση του παραδείγματος όπως είδες παραβιάζονται τα δικαιώματα και ελευθερίες των άλλων γυναικών -συγκρατουμένων όσον αφορά το αίσθημα ασφαλείας τους
Επομένως τα τρανς άτομα παραβιάζουν το αίσθημα ασφαλείας των υπολοίπων;
Ναι ή όχι;
Αν θες απάντησε σε αυτό για να προχωρήσει η συζήτηση, επειδή με το παράδειγμα που επαναφέρεις δεν την προχωράς.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.387
Εγω δεν νιωθω απειλη ή φοβο αν στην γυναικεια τουαλετα βρεθω με τρανς ατομο, αντιθετως νιωθω φοβο και απειλη να περπατω στο δρομο και να με ακολουθει ενας στρεητ ανδρας. Αρα, βασει της δικης σου λογικης ο στρεητ ανδρας που περπατα την νυχτα πισω μου παραβιαζει τις ελευθεριες μου?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έχουμε τόσους soft scientists στο φόρουμ που μάλλον είτε πετάνε χαρταετό είτε είναι άσχετοι με την επιστήμη τους είτε δεν έχουν ίχνος ενσυναίσθησης. Μιλάμε μόνο για το συγκεκριμένο άντρα που έχει καταδικαστεί για βιασμό ανήλικων κοριτσιών (ή και αγοριών δεν προσδιορίζεται) ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΑΝΣ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ, ο οποίος αφού πιάστηκε μετά θυμήθηκε ότι θέλει να αυτοπροσδιοριστεί ως τρανς. Και αυτόν τον τύπο κάποιες τον υποστηρίζουν και νιώθουν πιο άνετα μαζί του στις τουαλέτες παρά με ένα στρέιτ άντρα.
Huge row erupts in Senate as Ted Cruz lambasts Biden-nominated judge
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.387
Έχουμε τόσους soft scientists στο φόρουμ που μάλλον πετάνε χαρταετό. Μιλάμε για το συγκεκριμένο άντρα που έχει καταδικαστεί για βιασμό ανήλικων κοριτσιών και αφού πιάστηκε μετά δήλωσε τρανς. Και αυτόν τον τύπο κάποιες τον υποστήριζουν και νιώθουν πιο άνετα μαζί του στις τουαλέτες παρά με ένα στρέιτ άντρα.
Τον χαρταετο τον πετατε μαλλον εσεις που εξακολουθειτε να ταυτιζετε ενα τρανς ατομο με εναν εγκληματια που κατα τα φαινομενα ισχυριζεται οτι ειναι τρανς.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχουμε τόσους soft scientists στο φόρουμ που μάλλον πετάνε χαρταετό. Μιλάμε για το συγκεκριμένο άντρα που έχει καταδικαστεί για βιασμό ανήλικων κοριτσιών και αφού πιάστηκε μετά δήλωσε τρανς. Και αυτόν τον τύπο κάποιες τον υποστήριζουν και νιώθουν πιο άνετα μαζί του στις τουαλέτες παρά με ένα στρέιτ άντρα.
Οπότε ήταν ή δεν ήταν τρανς το συγκεκριμένο άτομο;
Μία λες το ένα μία το άλλο, αποφάσισε.
Αν δεν ήταν τρανς αλλά προσποιήθηκε το τρανς άτομο πού κολλάει το ότι νιώθει η @varioAthens άνετα με τρανς γυναίκες στις τουαλέτες;
Αν πάλι ήταν τρανς, με το επιχείρημά σου εννοείς ότι τα τρανς άτομα γενικά προσποιούνται ότι είναι τρανς προκειμένου να εξαπατήσουν ή να προβούν σε κακοποιητικές πράξεις;
Κάπως κάντε τα λιανα επειδή μιλάτε με γρίφους γέροντα και δεν βγαίνει νόημα.
 

teoper

Member
Μηνύματα
91
Likes
138
Όλοι οι άνθρωποι βιολογικά είμαστε αρσενικοί ή θηλυκοί εκτός από ένα απειροελάχιστο ποσοστό που έχει στοιχεία και των δύο φύλων.Σεξουαλικα ο καθένας μπορεί να είναι ότι θέλει αρκεί να μην πειράζει παιδιά και να μην ασκεί βία σε άλλους ενήλικες.Αν κάποιος κοινωνικά θέλει να φαίνεται ότι δεν ανήκει στο βιολογικό του φύλλο έχει το δικαίωμα να το κάνει.Ομως οι φορείς του κράτους πρέπει να τον αντιμετωπίζουν σύμφωνα με τους ισχύοντες νόμους.Αν ένα κράτος έχει ψηφίσει νομοθεσία που αναγνωρίζει και άλλα φύλλα ας υπάρχει και αρσενικό και θηλυκό και non binary και ελάφια.Ομως βιολογικά είμαστε άντρες οι γυναίκες.Ακομα και αν χειρουργικά ιατρικά κάποιος αλλάξει στοιχεία του φύλου του απλά είναι άνδρας που έχει κάνει φύλο μετάβαση ή αντίστοιχα γυναίκα.Τελος έχει δικαίωμα κάποιος να νιώθει ότι θέλει αρκεί να μπορεί να αντέξει αυτά που θέλει τόσο ο ίδιος όσο και οι υπόλοιποι δικοί του άνθρωποι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.076
Εγω δεν νιωθω απειλη ή φοβο αν στην γυναικεια τουαλετα βρεθω με τρανς ατομο, αντιθετως νιωθω φοβο και απειλη να περπατω στο δρομο και να με ακολουθει ενας στρεητ ανδρας. Αρα, βασει της δικης σου λογικης ο στρεητ ανδρας που περπατα την νυχτα πισω μου παραβιαζει τις ελευθεριες μου?
Θα ένιωθες άνετα αν στο γυμναστήριο σου την ώρα που έκανες ντουζ γυμνή να ερχόμουν εγώ και να σου έλεγα, κάνε δουλειά σου , αυτοπροσδιορίζομαι γυναίκα. Αυτό θέλει να πει ο makelk.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα ένιωθες άνετα αν στο γυμναστήριο σου την ώρα που έκανες ντουζ γυμνή να ερχόμουν εγώ και να σου έλεγα, κάνε δουλειά σου , αυτοπροσδιορίζομαι γυναίκα. Αυτό θέλει να πει ο makelk.
Για να προχωρήσει ένα τρανς άτομο σε φυλομετάβαση χρειάζεται να περάσει ψυχιατρική εκτίμηση για να επιβεβαιώσει ένας γιατρός ότι πρόκειται όντως για τρανς άτομο και όχι για άτομο που μπορεί να προσποιείται ή που μπορεί να έχει κάποιο ζήτημα ψυχικής υγείας.
(Πολλά τρανς άτομα το θεωρούν πολύ παραβιαστικο και λάθος, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση).
Σε κάθε περίπτωση δεν είναι εφικτό να κάνει φυλομετάβαση/επέμβαση/ορμονοθεραπεια/αλλαγή στοιχείων ταυτότητας ένα άτομο απλά επειδή "αυτοπροσδιοριζεται".
Συνέλθετε.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.702
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom