Eurovision

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απο τον πρωτο ημιτελικο μου αρεσαν Κυπρος, Βουλγαρια, Λιθουανια, Ισραηλ, Αλβανια, , Ελβετια, Αυστρια, Ιρλανδια, Τσεχια, , Κροατια (με τη σειρα που τα εγραψα). Ενω μου αρεσε και το τραγουδι της Φιλανδιας αλλα η παρουσιαση μου θυμισε καμπαρε στη ναζιστικη Γερμανια.

Το ελληνικο τραγουδι ειχε ωραια μουσικη αλλα οι στιχοι, το νοημα και το στησιμο στη σκηνη ηταν απαραδεκτα και για εσωτερικη καταναλωση.

Απο το δευτερο ημιτελικο μου αρεσε μονο η Ουγγαρια και βρηκα υποφερτα τα τραγουδια Ουκρανιας και Σλοβενιας κυριως λογω της πολυ καλης παρουσιασης που ειχαν.

Θα προτιμουσα την κουπα να την σηκωσει μια απο τις χωρες του πρωτου ημιτελικου (εκτος απο τη Φιλανδια ή την Εσθονια) ή η Γαλλια. Το ιδανικο θα ηταν να δω Κυπρο και Γαλλια στις πρωτες δυο θεσεις.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ από το φετινό διαγωνισμό ξεχωρίζω το τραγούδι της Ιταλίας. Πριν καν κοιτάξω τους στίχους με κέρδισε ακουστικά με τη συγκεκριμένη μελωδία και τις φωνές στα ιταλικά. Όταν διάβασα τους στίχους διαπίστωσα ότι η δύναμη του τραγουδιού βρίσκεται εκεί. Είναι ένα τραγούδι-διαμαρτυρία. Με μήνυμα οικουμενικό και καθόλου πολιτικά προσανατολισμένο, ένα τραγούδι αντιπολεμικό.

Μετά από αυτό κάποια τραγούδια του διαγωνισμού βρίσκονται για μένα πολύ χαμηλά. Βεβαίως το τραγούδι της Γαλλίας το ανταγωνίζεται δικαίως, αλλά το τραγούδι της Ιταλίας μου αρέσει περισσότερο.

Άλλα τραγούδια που μου άρεσαν είναι αυτά της Λιθουανίας, της Εσθονίας και του Βελγίου, αν και το τελευταίο δεν πέρασε στον τελικό.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν το είδε κανείς? Ας πω τα δικά μου!

Η κότα του Ισραήλ κέρδισε. Αν και φαβορί για 2 μήνες, δεν πίστευα ότι μπορεί να νικήσει και να πάει καλά ειδικά στις επιτροπές. Αλλά τελικά το πήρε! Μπράβο στη Φουρέιρα για την 2η θέση, την καλύτερη θέση της Κύπρου. Είχε αγωνία η βραδιά μέχρι το τελευταίο λεπτό. Για μένα το καλύτερο της βραδιάς ήταν το τραγούδι της Γερμανίας και η πιο συγκινητική ερμηνεία. Και ευτυχώς εκτιμήθηκε εξίσου από κοινό και επιτροπές και πήρε την 4η θέση. Όπως και της Ιταλίας που ενώ ήρθε μόλις μόλις 17η στις επιτροπές, το κοινό την είχε 3η και συνολικά πήρε τη 5η θέση.



Συνολική Βαθμολογία
FINAL-VOTING-2018-EUROVISION-.jpg


Ο περσινός πορτογάλος νικητής, λίγες μέρες πριν είχε δηλώσει πως το τραγούδι του Ισραήλ είναι αίσχος! Ο σνομπ Σαλβαδόρ που νομίζει ότι είναι πολύ σπουδαίος, πολλές φορές έχει μιλήσει υποτιμητικά για την ποπ μουσική που την αποκαλεί πυροτέχνημα και fast food music! Δεν τον χάλασε που έδωσε το βραβείο στη Νέτα!
31598601_1416453045166587_3732957004113641472_n.jpg



Επίσης συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για το κύπελλο! :D:clap:
Άντε και του χρόνου!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Επίσης συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για το κύπελλο! :D:clap:
Άντε και του χρόνου!
Μπορεί να μην είδα τη Eurovision, αλλά τον τελικό κυπέλλου τον είδα :clap::clap::clap:
Μη με μαλώσεις :D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.943
Nταξ... τι να πει κανεις.... οπου καρικατουρα βεβαιος νικητης της Eurovision....
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προσωπικά ήταν από τις αγαπημένες μου χρονιές η φετινή κ λάτρεψα κ το νικητή
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τι να λατρέψεις ακριβώς στο νικητή; Που δεν καταλάβαμε το ρεφρέν σε σχέση με το υπόλοιπο τραγούδι; Μόνο οι Ισλανδοί παρουσίασαν κάτι το διαφορετικό.

Ειλικρινά θυμάται κανένας τα τραγούδια που βγήκαν στις πρώτες 3-4 θέσεις; Αν τα θυμάται σήμερα γιατί μετά από ένα χρόνο είμαι σίγουρος πως κανένας μας δεν θα τα θυμάται. Πραγματικά απορώ γιατί υπάρχει ακόμα αυτός ο διαγωνισμός.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τι να λατρέψεις ακριβώς στο νικητή; Που δεν καταλάβαμε το ρεφρέν σε σχέση με το υπόλοιπο τραγούδι; Μόνο οι Ισλανδοί παρουσίασαν κάτι το διαφορετικό.

Ειλικρινά θυμάται κανένας τα τραγούδια που βγήκαν στις πρώτες 3-4 θέσεις; Αν τα θυμάται σήμερα γιατί μετά από ένα χρόνο είμαι σίγουρος πως κανένας μας δεν θα τα θυμάται. Πραγματικά απορώ γιατί υπάρχει ακόμα αυτός ο διαγωνισμός.
Πανέμορφη και αισθαντική και βασικά άκρως σύγχρονο ραδιοφωνικό άκουσμα το Arcade που κέρδισε για την Ολλανδία, ήταν και το προσωπικό μου 12αρι. Δυνατό κομμάτι και το ιταλικό που ήρθε 2ο - αν και ο ερμηνευτής όχι και ό,τι πιο χαρισματικό έχω δει, ενώ το ελβετικό που ήρθε 4ο ήδη το έχω λιώσει στο spotify. Απογοήτευση πάντως η εμφάνιση της Madonna
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εγω βρήκα εξαιρετικό το τραγούδι της Αυστραλίας. Η τραγουδίστρια ήταν φωνάρα (ειναι και σοπρανο) και η σκηνική της παρουσία πρωτότυπη και πολύ εντυπωσιακή. Φυσικά και το θέμα της κατάθλιψης πολύ ενδιαφέρον και επίκαιρο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
άκρως σύγχρονο ραδιοφωνικό άκουσμα το Arcade που κέρδισε για την Ολλανδία
Τότε ευτυχώς που τις μουσικές νου προτιμήσεις δεν τις έπαιξε κανένας σύγχρονος ραδιοφωνικός σταθμός.

Στο κομμάτι με πήρε ο ύπνος, 3 φορές προσπάθησα να το ακούσω, δεν θυμάμαι ούτε νότα (που μπορώ να θυμηθώ τραγούδια του Κυριτση και σκοπούς του Χαλκιά μέχρι τραγούδια death metal).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom