Πολωνία Gdansk

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.325
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτο που θελω επισης να ρωτησω, κανατε ολοι συναλλαγμα? Μπορω να πληρωνω με καρτα? Προτιμώ ειναι η αληθεια να μην κανω συναλλαγμα αλλα το θεμα ειναι αν χρειαστω συναλλαγμα εκει. Μετακινησεις με λεωφορεια και τραμ λογικα θα μπορω να κοψω εισητηριο με καρτα σωστα ?
Γενικά καλό είναι να κάνεις κάποιο συνάλλαγμα όταν ταξιδεύεις σε χώρα με διαφορετικό νόμισμα. Όλο και κάπου δεν θα δέχονται την κάρτα (πχ όταν είχα πάει Gdansk το 2014 στα μηχανήματα του τραμ δεν θυμάμαι να δέχονταν κάρτα-ίσως βέβαια να έχει αλλάξει αυτό στο μεταξύ). Ή αν πχ χρειαστεί να πάρεις ταξί, να αγοράσεις κανά "βρώμικο" στο δρόμο. Δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.137
Γενικά καλό είναι να κάνεις κάποιο συνάλλαγμα όταν ταξιδεύεις σε χώρα με διαφορετικό νόμισμα. Όλο και κάπου δεν θα δέχονται την κάρτα (πχ όταν είχα πάει Gdansk το 2014 στα μηχανήματα του τραμ δεν θυμάμαι να δέχονταν κάρτα-ίσως βέβαια να έχει αλλάξει αυτό στο μεταξύ). Ή αν πχ χρειαστεί να πάρεις ταξί, να αγοράσεις κανά "βρώμικο" στο δρόμο. Δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει.
Και ταξι με καρτα πλεον αν το παραγγειλεις απο το ξενοδοχειο !
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.325
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και ταξι με καρτα πλεον αν το παραγγειλεις απο το ξενοδοχειο !
Μωρέ ναι, αλλά δεν ξέρεις πότε θα το χρειαστείς. Όπως και κάποιος καντινατζής πχ πιθανώς να δέχεται, αλλά άντε να ξέρεις πού και πότε θα θελήσεις.
Τι να πω, εμένα μου φαίνεται ριψοκίνδυνο να μην κάνω συνάλλαγμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.137
Εννοειται οτι χρειαζεται αλλα οχι μεγαλα ποσα. Εγω χρεωσα τα μισα μου εξοδα σε καρτα ενω μπορουσα και λιγοτερα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Εγώ σε όλη τη Πολωνία δεν πλήρωσα τίποτα με κάρτα διότι στις κρατήσεις των ξενοδοχείων μου χρεώσαν 2,5 € έξοδα μετατροπής συναλλάγματος για κάθε συναλλαγή. Σε όλες τις πόλεις είναι γεμάτο ανταλλακτήρια όπου μπορείς να μετατρέψεις χρήματα ανάλογα με τις ανάγκες σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.137
Εγώ σε όλη τη Πολωνία δεν πλήρωσα τίποτα με κάρτα διότι στις κρατήσεις των ξενοδοχείων μου χρεώσαν 2,5 € έξοδα μετατροπής συναλλάγματος για κάθε συναλλαγή. Σε όλες τις πόλεις είναι γεμάτο ανταλλακτήρια όπου μπορείς να μετατρέψεις χρήματα ανάλογα με τις ανάγκες σου.
Προφανως γινονταν χρεωσεις σε ευρω και μετα επρεπε να γινει μετατροπη συναλλαγματος. Εγω που επελεγα πληρωμη σε ζλοτι πληρωνα μονο την επισημη ισοτιμια και μαλιστα χωρις προμηθεια, αρα φτηνοτερα κι απο ανταλλακτηριο
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Και εγώ έτσι πιστεύω πάντως με συνάλλαγμα, σχεδόν δεν έκανα ποτε, πάντα κανεις συναλλαγή σε τοπικό νόμισμα και όχι σε euro. Απλά αναρωτιόμουν αν γενικότερα στην πολωνια παίζει το POS όπως στην υπόλοιπη ευρώπη!

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, και συγγνώμη για την καθυστέρηση να απαντήσω.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Καλημέρα! Το Gdansk εμένα μου άρεσε πάρα πολύ. Όμορφη πόλη που προσφέρει πολλές επιλογές στον επισκέπτη ακόμα και έξω από το ιστορικό κέντρο. Ας τα πάρουμε ένα ένα και επειδη η Ryan θα ξεκινήσει από το Μαιο απ ευθείας πτήσεις από Αθήνα μπορεί πολλοί να ενδιαφέρονται για διάφορες πληροφορίες

Καιρός το χειμώνα: Οι ντόπιοι λένε πως προς το παρόν είναι ήπιος ο χειμώνας σε σχέση με άλλους χειμώνες, όπως και στην Ελλάδα δηλαδή. Ήδη θα έπρεπε να έχει χιονίσει εκει αλλά χιόνι δεν έχουν δει. Τον Φλεβάρη η θερμοκρασία συνήθως είναι λίγο χαμηλότερη απ οτι τον Δεκέμβρη ενώ πολλές φορές τα κανάλια παγώνουν και μπορείς να περπατήσεις επάνω, να δεις ψαράδες να κάνουν τρύπες στον πάγο και να ψαρεύουν, όπως πχ στην Αλάσκα. Βέβαια όλα θέμα τύχης είναι, μπορεί να πας και να πετύχεις -10, μπορει να πετύχεις και +10... Καλό είναι όμως να έχετε καλά ρούχα γιατί γενικώς έχει υγρασία και ο αερας ξυρίζει πολύ.

Φαγητό: Εχω δυο να προτείνω. Το ένα είναι το Pierogernia Mandu Centrum το οποίο έχει pieroggi και σούπες κυρίως. Πολυ καλο φαγητό, ωραίος χώρος, καλες τιμές. Συνήθως υπάρχει ουρά που περιμένει τραπέζι αλλά μιας και είναι μεγάλος χώρος δε θα περιμένετε πάνω από 5, το πολύ 10 λεπτά. Το δεύτερο ειναι το Swojski Smak το οποίο έχει πολωνική κουζινα, μεγάλος ωραίος χώρος και εδω.

Η πόλη. Η πόλη είναι πολύ ζωντανη ακόμα και το χειμώνα. Έχει αρκετούς επισκέπτες ώστε να μη νιώθεις πως είσαι στην ερημιά αλλά και να μη γίνεται το μπάχαλο του καλοκαιριού. Επίσης, πολλοί ντόπιοι κάνουν βόλτες στο κέντρο, τρώνε κλπ. Πολύ καλή αύρα. Όσο αναφορά το τι μπορείτε να κάνετε, πέρα φυσικά απο βόλτες στα δρομάκια:
Μπορείτε να κάνετε βόλτα στο κανάλι με το... πειρατικό του cpt Jimmy :p . Το χειμώνα έχει αναχωρήσεις στις 1100, 1300, 1500 απο Gdansk, 40 λεπτά μετά βρίκσκεται στη Westerplatte και αναχωρεί για επιστροφή όπου φτάνει 40 λεπτά μετά. Μπορείτε είτε να το κάνετε σαν κρουαζιέρα είτε να κατεβείτε, να πάτε στο μνημείο Westerplatte και να γυρίσετε με το επόμενο δρομολόγιο, 2 ώρες μετά. Τιμή με επιστροφή 45 ζλοτι.
Μπορείτε να επισκεφτείτε το μουσείο του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου που άνοιξε πέρυσι το χειμώνα. Καλό είναι να κλείσετε εισιτήρια από το διαδίκτυο γιατί υπάρχει περιορισμένος αριθμός ατόμων κάθε ώρα. Έμεινα 2μισή ώρες, μόνο και μόνο γιατί έκλεινε μετά. θα τις ήθελα τις 3 ώρες νομίζω. Άλλα μουσεία που μπορεί να ενδιαφέρουν είναι η Green Gate και τα δυο Maritime museums.
Να θαυμάσετε τη θέα από τον πύργο της εκκλησίας και να περπατήσετε στα δρομάκια με την ανατολή του ηλίου όπου επικρατεί ηρεμία και ο ουρανός γίνεται μπλε.



Όσο αναφορά κοντινές εκδρομές:
  • Να περπατήσετε στην πλατφόρμα του Sopot. Το καλοκαίρι μαζεύει πολυυυυυ κόσμο, το χειμώνα είναι πιο ήρεμα, όχι ερημιά όμως. Μετάβαση από Gdnask με τραίνο, πολύ συχνό, κάθε 5-10 λεπτά ενώ το καλοκαίρι υπάρχουν και καραβάκια.
  • Να δείτε το κάστρο του Malbork. Σε πολύ κοντινή απόσταση από το Gdnask (30 λεπτά με το τραίνο αν θυμάμαι καλά) βρίσκεται το Malbork στο οποίο μπορείτε να κάνετε μια μικρή βόλτα και να επισκεφτείτε το κάστρο.
  • Αν και δεν πήγα, νομίζω πως θα άξιζε αν έχετε χρόνο και ειδικά αν είναι καλοκαίρι να πάτε στο Hel. Μετάβαση με τραίνο ή με καραβάκια από Gdnask το καλοκαίρι.
Μετακινήσεις: Η πόλη έχει ένα εκτεταμένο δίκτυο αστικών μέσων μεταφοράς. Συχνά τραμ, λεωφορεία, προαστιακός θα σας πάνε παντού στην πόλη και γύρω από αυτή. Εναλλακτικά το uber, φθηνό, γενικώς οι ντόπιοι το θεωρούν πιο αξιόπιστο από τα ταξί, ιδιαίτερα για τους τουρίστες που ο ταξιτζης σε κλέβει ενώ το uber οχι.

Πληρωμές. Στην Πολωνία όταν έφτασα έκανα ανάληψη 150 ζλότι όμως θα μπορούσα να τη βγάλω ακόμα και με 60-70. ΠΑΝΤΟΥ με κάρτες. Πραγματικά παντού μπορείς να πληρώσεις με κάρτα. Μετρητά μου χρειάστηκαν μόνο σε ένα φούρνο στο Κατοβίτσε και στο πειρατικό του cpt Jimmy.
Γενικώς είναι μια πόλη που αξίζουν 3 μέρες, υπάρχουν πράγματα να κάνετε ενώ οι ντόπιοι είναι εξυπηρετικοί και φιλικοί απέναντι στους επισκέπτες.

Αν το ανέαβασμα φωτογραφιών ήταν πιο απλό θα ανέβαζα και φωτογραφίες, τωρα δεν έχω χρόνο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.137
Μια που λέμε πληροφορίες για μελλοντικούς ταξιδιώτες , συμπληρώνω και το Solidarity museum για τον Λεχ Βαλέσα και Εθνική Πινακοθήκη παρά πολύ αξιόλογη και πολύ ενδιαφέρον αρχιτεκτονικά το τεράστιο Shakespeare Theater. Γενικά έχει πολλά να δεις, παρότι μικρη πόλη
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Στην πλατφόρμα του Σόποτ για να περπατήσεις χρειάζεται να πληρώσεις και δεν θα έδινα ποτέ λεφτά για αυτό το λόγο. Την είδα και τη φωτογράφησα από το πλάι από την άμμο. Επί της ευκαιρίας μπορείτε να δείτε πως απολαυάνουν τη θάλασσα οι βόρειοι τον Αύγουστο !!
sopot.JPG sopot1.JPG
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.325
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στην πλατφόρμα του Σόποτ για να περπατήσεις χρειάζεται να πληρώσεις και δεν θα έδινα ποτέ λεφτά για αυτό το λόγο. Την είδα και τη φωτογράφησα από το πλάι από την άμμο. Επί της ευκαιρίας μπορείτε να δείτε πως απολαυάνουν τη θάλασσα οι βόρειοι τον Αύγουστο !!
Από όσο ξέρω αυτό ισχύει μόνο για τη high season. Απρίλιο του 2014 που είχα πάει δεν είχα πληρώσει τίποτα. Έχει περάσει βέβαια κάποιος καιρός από τότε, αλλά από ό, τι διαβάζω δεν έχει αλλάξει κάτι.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Από όσο ξέρω αυτό ισχύει μόνο για τη high season. Απρίλιο του 2014 που είχα πάει δεν είχα πληρώσει τίποτα. Έχει περάσει βέβαια κάποιος καιρός από τότε, αλλά από ό, τι διαβάζω δεν έχει αλλάξει κάτι.
Από 29/4 μέχρι 24/9 έχει είσοδο 8 Ζλότι (τιμή 2017). Μεγάλη αρπαχτή....
http://molo.sopot.pl/molo?lang=en
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.077
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom