Ταϊλάνδη Go2 Koh Phangan

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τι εκπληξη!!!

Ιστορια και φωτογραφιες απο το Κο Παγκαν μονο εξωτικες αναμνησεις μου φερνουν στο νου.

Ζωη ειδα στη φωτογραφια σου οτι η κουνια στους φοινικες της salat beach υπαρχει ακομα.....ε???

Περιμενω τη συνεχεια με πληρες φωτορεπορταζ απο τις τροπικες παραλιες του Παγκαν.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ζωη ειδα στη φωτογραφια σου οτι η κουνια στους φοινικες της salat beach υπαρχει ακομα.....ε???
Που επεσε το ματι σου! Ναι , η κουνια υπαρχει και εκτος απο τα πιτσιρικια ντοπια και ξενα , ολοι ανεβαινουν και βγαζουν φωτογραφιες εκει. Δεν πετυχα φωτο σαν τη δικη σου με τα πιτσιρικια :) αλλα γενικα η παραλια ειναι πανεμορφη!
Οποτε μπορεσω θα συνεχισω το φωτο-παραλιο-ρεπορταζ :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι αγγουρι κιαυτο με τα αγγουρια!
Αγγουρια της θαλασσας?Αλλο παλι και τουτο .
Πολυ ωραιες οι φωτο σου..αναμενουμε και αλλες...
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Moλις γυρισαμε απο το Pha Ngan κι εμεις.Πανεμορφο νησι, αλλα πολυ πιο χτισμενο απο οτι το θυμομασταν πριν 4 χρονια και με σχεδον διπλασιες τιμες.Ταχυτατη η αναπτυξη της Ασιας...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ωραιοτατες εικονες απο εξωτικες παραλιες και την ιδανικη εποχη, καθως το καλοκαιρακι φευγει....

παρεπιμπτοντως τα sea cucumber αποτελουν εξαισιο δολωμα για παραγαδι....εχω βγαλει δεκαδες σακουλες απο παραλιες....δεν ειναι και τοσο αηδιαστικα τα καημενα!!!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Πω, πω!!! τι ωραία παραλία...
αλλα με αυτά αγγούρια... μάλλον μου κόπηκε η όρεξη παρά μου άνοιξε :bleh:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Moλις γυρισαμε απο το Pha Ngan κι εμεις.Πανεμορφο νησι, αλλα πολυ πιο χτισμενο απο οτι το θυμομασταν πριν 4 χρονια και με σχεδον διπλασιες τιμες.Ταχυτατη η αναπτυξη της Ασιας...
Σοβαρα? Κι εμενα μου φανηκε μια χαρα και αρκετα ησυχο με μοναδικη εξαιρεση την παραλια των παρτυ. Φανταζομαι τι παραδεισος θα ηταν λιγα χρονια πριν.
Τα αγγουρια τα ειδα μονο στη συγκεκριμενη παραλια παντως (κι εδω στην Ελλαδα οταν επεστρεψα κατευθειαν στη δουλεια:haha:) , μην αποθαρρυνθει οποιος σκεφτεται για ταξιδακι στο Phangan. Ειναι πανεμορφο νησι!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
"Αν δεν καταδυθείς , χάνεις το μισό νησί!"
Το είδα γραμμένο σε μία πινακίδα πάνω σε κατάλευκη αμμουδιά του Koh Phangan ως διαφήμιση ενός καταδυτικού κέντρου.
Το είδα και με τα μάτια μου λίγες μέρες πριν κατά τη διάρκεια εκείνης της πρώτης βουτιάς με μάσκα , τη δεύτερη μέρα μου στα νησιά. Το έχω διαπιστώσει γενικά σε διάφορα μέρη (τα λιγοστά που έχω καταφέρει να βρεθώ μέχρι στιγμής) , οτι δε χάνεις απλά τη μισή ομορφιά.. Αν δεν ανακαλύψεις τι κρύβεται κάτω απο τα ζεστά τροπικά νερά των νησιών , χάνεις το καλύτερο μισό!
Καθισμένη στο βράχο του νοτιου νησιου που αποτελεί και το view point των Nanyuan , δε μπορούσα να αποφασίσω τελικά για το ποιό είναι το καλύτερο μισό. Αυτό που αντίκρυζα αυτή τη στιγμή? Ή αυτό που είχα δει πριν λίγη ώρα μέσα από το τζάμι της μάσκας μου?
aimg88.imageshack.us_img88_1302_zoi1281.jpg

Το view point βρίσκεται στο αριστερό νησάκι από την ξύλινη εξέδρα αποβίβασης και για να ανέβεις τα σκαλιά μέσα στη ζέστη , κάτω από τον καυτό ήλιο , σου φεύγει η μισή ψυχή. Δεν παραπονιέμαι , οι συνθήκες ήταν τέλειες για αυτή την ημερήσια εκδρομή από το Koh Phangan. Και αν και είχα ξαναβρεθεί εδώ λίγα χρόνια πριν , είχα βγάλει φωτογραφίες , είχα δει το βυθό , γενικά τα είχα ξαναδει όλα , ήθελα να ξαναζήσω εκείνη τη μέρα που μου είχε τυπωθεί ως το highlight του ταξιδιού μου στο Κο Σαμούι - τότε..
Τότε που δεν υπήρχαν καν τα σκαλιά και ανέβαινες απο μπροστά περνώντας σχεδόν μέσα από τα ενοικιαζόμενα μπανγκαλόουζ.Και σκαρφάλωμα στις κοτρώνες και ξανά σκαρφάλωμα! Τώρα η ξύλινη εξέδρα αγκαλιάζει το νησί και σε περνάει στην πίσω μεριά με θέα στο Κο Τάο και από κει αρχίζει η ανάβαση στα πέτρινα στενά σκαλιά.
aimg854.imageshack.us_img854_3828_zoi130.jpg
aimg692.imageshack.us_img692_4949_zoi131.jpg

Παρόλα τα σκαλιά και τις διευκολύνσεις που παρέχονται τώρα για τους (περιέργως αν σκεφτείς τα πλήθη που συρρέουν στα νησιά) λίγους που αποτολμούν την ανάβαση , η μισή ψυχή σου βγαίνει στο ανέβασμα , ακριβώς όπως και τότε.
Η υπόλοιπη σου βγαίνει όταν αντικρύζεις τη θέα , ακριβώς όπως και τότε!
aimg200.imageshack.us_img200_927_zoi127.jpg
aimg197.imageshack.us_img197_83_zoi126.jpg

Τι έχει αλλάξει? Ο κόσμος! Τότε είχαμε φτάσει με μικρό ταχύπλοο από το Σαμούι με 5-6 ατομα ακόμα (και ήταν και χάι σίζον) και αράξαμε πάνω στη λωρίδα άμμου σχεδόν πηδώντας στο νερό. Τώρα φτάνεις με καταμαράν στην εξέδρα αποβίβασης με τουλάχιστον 100 άτομα παρέα. Βαβούρα και αλαλούμ ειδικά την ώρα του φαγητού είναι δεδομένα..Ακόμα και ζιπ λάιν υπάρχει τώρα πιά που ενώνει τα νησιά και οι ζιπλάινερς περνούν ο ένας μετά τον άλλο πάνω από λουόμενους και λιαζόμενους στις λευκές λωρίδες άμμου..
aimg101.imageshack.us_img101_4319_zoi136.jpg
aimg638.imageshack.us_img638_3583_zoi137.jpg

Από το διπλανό Κο Τάο ερχεσαι και με longtail και ίσως είναι η καλύτερη λύση να έρθεις νωρίς το πρωί πριν φτάσουν τα καταμαράν με τους εκδρομείς για να έχεις τα νησιά για λίγο δικά σου. Η διαμονή σε κάποιο από τα μπανγκαλόουζ φαίνεται εξαιρετική για 2-3 μέρες! Βέβαια δεν ξέρω πως θα είναι να έχεις πληρώσει για να έχεις την ησυχία σου και να καταφθάνουν καθημερινά τα μπουλούκια.
aimg43.imageshack.us_img43_3936_zoi140.jpg
aimg37.imageshack.us_img37_1327_zoi129.jpg

Το να ξυπνάς όμως το πρωί με τέτοια θέα! Τα ν ησάκια να υψώνουν τις κορυφές τους στον ουρανό και τις κατάλευκες βάσεις τους να βουλιάζουν στα πιό διάφανα τυρκουάζ νερά που συνάντησα σε αυτό το ταξίδι μου! Τι άλλο να ζητήσει κανείς? Ίσως μια ακόμα βουτιά!
aimg707.imageshack.us_img707_9439_zoi142.jpg
aimg192.imageshack.us_img192_7205_zoi2152.jpg
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ax τι ωραία... Τι κρίμα που όταν πήγα εγώ έβρεχε και δεν μπόρεσα να χαρώ τα νερά που περιγράφεις.. Οι φώτος είναι υπέροχες!! :clap:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Υπέροχες φωτογραφίες από ένα παραδεισένιο μέρος!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τι κρίμα που όταν πήγα εγώ έβρεχε και δεν μπόρεσα να χαρώ τα νερά που περιγράφεις..
Και να φανταστείς οτι από το Koh Phangan φύγαμε με συννεφιά και όταν επιστρέψαμε έβρεχε καταρρακτωδώς :roll: Φαίνεται ο Βούδας έβαλε το χεράκι του για να είναι τέλεια και αυτή η μέρα μου στην Ταυλάνδη. Χαλάλι τα στικάκια που έκαψα!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.350
Και να φανταστείς οτι από το Koh Phangan φύγαμε με συννεφιά και όταν επιστρέψαμε έβρεχε καταρρακτωδώς :roll: Φαίνεται ο Βούδας έβαλε το χεράκι του για να είναι τέλεια και αυτή η μέρα μου στην Ταυλάνδη. Χαλάλι τα στικάκια που έκαψα!
Ελπίζω το Koh Phangan να ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες σου Ζωή, λόγω του ότι για το νησί φωνάζω εδώ και 4 χρόνια πως είναι καταπληκτικό, με πολύ καλές παραλίες. Σε πλήρη αντίθεση με το Σαμούι, που αν κατάλαβα καλά απέφυγες αυτή τη φορά και πολύ καλά έκανες. Είναι ιδανικό νησί για ήρεμες διακοπές, οικεγενειάρχες αλλά και ερωτευμένους θα έλεγα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.798
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom