Ταϊλάνδη Go2 Koh Phangan

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Είναι σα να ξημέρωσα σε άλλη παραλία.
Με την ανατολή του ήλιου μετακόμισα απο το δωμάτιο στην αιώρα και υπό τους ήχους των κυμάτων που έσκαζαν στον ύφαλο , χάζευα τα αμμουδερά κομμάτια που κέρδιζαν συνεχώς έδαφος από τη θάλασσα. Οι long tails έπλεαν στην κυριολεξία στην ξηρά. Τις επόμενες μέρες παρατήρησα ότι η άμπωτη έφτανε στο ζενίθ της γύρω στις έξι με επτά το πρωί – Ναι ξύπναγα από τα χαράματα!
zoi 059.jpg

zoi 184.jpg

Χθες το απόγευμα που φτάσαμε εδώ , το κολύμπι ήταν μια χαρά , με τη θάλασσα ζεστή , διαυγή και ένα μεγάλο κομμάτι στη μέση ακριβώς της παραλίας με απαλή άμμο όποτε πατούσες κάτω. Το βραδάκι η θάλασσα έφτανε μέχρι έξω , αφήνοντας ένα κομμάτι για τα τραπεζάκια που έβγαζαν στην αμμουδιά τα παραθαλάσσια εστιατόρια μόλις έπεφτε ο ήλιος.
zoi 055.jpg

Πρωί πρωί η παλίρροια έχει μεταμορφώσει την παραλία και η θάλασσα έχει αποτραβηχτεί. Από το μπαλκόνι μου βλέπω κάποιους να τσαλαβουτάνε στα νερά βάθους λίγων εκατοστών, άλλους να έχουν ηδη φτάσει στον ύφαλο για σνορκελ -κάνοντας τη μισή διαδρομή περπατώντας - και κάποιους να περπατάνε πάνω στα μεγάλα κομμάτια άμμου που αποκάλυψε η θάλασσα με την αποχώρηση της.
zoi 2 170.jpg

Μη φανταστείτε κανένα συνωστισμό , μετρημένοι στα δάχτυλα είμαστε οι θαμώνες της παραλίας. Πρόκειται για εναν ήσυχο και ειδυλλιακό κόλπο με λευκή αμμουδιά , τιρκουάζ νερά και όμορφα ξενοδοχεία κρυμμένα σε εξωτικούς κήπους.
Υπάρχει ένα μεγάλο ¨καθαρό¨ από φύκια και πέτρες κομμάτι , αυτό που κολύμπησα χθες και που συγκεντρώνονται συνήθως οι λουόμενοι. Αριστερά του καθαρού κομματιού είναι ένα σημείο που κανείς δεν κολυμπά αφού αράζουν long tails και δεξιά υπάρχει ένα κομμάτι με ¨μαύρα¨ , πέτρες και χορταρικά τα οποία χθες απέφυγα περιμένοντας να εξερευνήσω σήμερα με τη μάσκα λίγο πιο βαθιά , προς τον ύφαλο.
Οι ακόλουθες φωτογραφίες είναι τραβηγμένες από το ίδιο σημείο , οπου και βρίσκεται το ¨καθαρό¨ κομμάτι της παραλίας , μόνο που η πρώτη είναι απογευματινή και η δεύτερη πρωινή:
aimg692.imageshack.us_img692_9227_1001578a.jpg

zoi 2 162.jpg

Μάσκα , αναπνευστήρα , βατραχοπέδιλα και βουρ για κάτω!
Μια στάση για παγωμένο χυμό λεμόνι στο μπητς μπαρ και ξεκινάω.
zoi 2 173.jpg

zoi 2 164.jpg

Πως στο καλό τους ήρθε να ονομάσουν την παραλία ¨Σαλάτα¨ ? Αναρωτήθηκα αρκετές φορές από τη στιγμή που πρόσεξα οτι το ξενοδοχείο που έβαλα στο μάτι βρίσκεται στη δυτική πλευρά του Koh Phangan , σε έναν κολπίσκο που ονομάζεται Salad beach.
Paradise beach , long beach , white , sugar είναι αναμενόμενα , αλλά σάλαντ?
Τώρα με το νερό να μου φτάνει ως το γόνατο , τη μασκα κρεμασμένη στο μπράτσο και τον αναπνευστήρα ανα χείρας σαν σπαθί έτοιμο να με υπερασπιστεί μέχρι τελευταίας λευκής κόκκου άμμου , κοιτάζω έντρομη τον πυθμένα! Ώστε έτσι προέκυψε το Σάλαντ! Αναφωνώ..
Μόνο που δεν πρόκειται για μια συνηθισμένη σαλάτα , αλλά για αγγουροσαλάτα!
Δεκάδες – τι λέω?? – εκατοντάδες αγγούρια της θάλασσας , sea cucumber , κάνουν να κυλήσουν τα κυλινδρικά κορμιά τους και επιστρέφουν στην αρχική θέση σε στυλ αλευρώματος καθώς τα κινεί το θαλάσσιο ρεύμα. Φρίκη! Μαύρα ή κάτασπρα με μαύρες χοντρές βούλες , πότε μακρουλά , πότε κουλουριασμένα , πότε σαν ανατριχιαστικά S-άκια στέκουν παντού τριγύρω μου κόβοντας μου το δρόμο προς τα βαθιά.
aimg844.imageshack.us_img844_9997_dscn0903g.jpg

Κρυστάλλινο νεράκι , λευκή απαλή άμμος , το σκηνικό είναι τέλειο από όλες τις απόψεις για να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι.
zoi 168 (2).jpg

Δε γίνεται όμως να συνυπάρχουμε στην ίδια παραλία αυτά (!!) κι εγώ και να πλέουμε σε πελάγη ευτυχίας! Μάλλον , οι ζωντανοί κύλινδροι εξακολουθούν να μασουλάνε άμμο ευτυχισμένοι , αφήνοντας πίσω τους μικρότερα κυλινδράκια , σημάδι οτι ο μεταβολισμός τους δουλεύει ρολόι , αδιαφορώντας για την παρουσία μου. Ενώ εγώ! Στρίβειν δια του μπητς μπαρ!
aimg835.imageshack.us_img835_5513_1001616k.jpg

Είμαι έξαλλη μαζί τους! Είναι δυνατόν? Τόσος ύφαλος , τόση θάλασσα , εδώ έξω στην παραλία τους ήρθε να μαζευτούν? Έλεος πια! Ας άφηναν λίγο χώρο και για μας , όλη η παραλία για την πάρτη τους!
-Μα δε σε ενοχλούν , είναι εντελώς ακίνητα! Δεν το πιστεύω οτι τα φοβάσαι...Επιμένει ο junior go2. Τι θα γίνει? Δε θα εξερευνήσεις τον ύφαλο?
Όχι! Αυτό δε γίνεται! Όπως και να΄χει , ο ύφαλος θα εξερευνηθεί! Το πήρα απόφαση , όρθωσα το ανάστημά μου κάτω από το φοίνικα , βούτηξα ξανά τα σύνεργα σνορκελ και ως άλλος Κουστώ , έδωσα σαφείς οδηγίες:
Λοιπόν , πας μέχρι το σημαιάκι εκεί που είναι μαζεμένοι και άλλοι σνόρκελερς , βλέπεις καλά τον ύφαλο και έρχεσαι να με ενημερώσεις!

Επιστρέφω στο μπαράκι σίγουρη οτι έπραξα ορθώς σαν καλή μανούλα , παρακολουθώντας από την ασφάλεια της ακτής το άξιο τέκνο μου που οδεύει προς τον ύφαλο.
Η αναφορά του τζούνιορ ήταν ανατριχιαστική!
Πως είναι το υποβρύχιο τοπίο μέσα? Να το τολμήσω να μπω το απόγευμα που θα ανέβει η θάλασσα?
-Αν φοβάσαι αυτά εδώ , που να δεις τι γίνεται εκεί μέσα!
Έχει παιδί μου περίεργα ψαράκια?
-Εκεί μέσα βρίσκονται οι γονείς και οι θείοι των αγγουριών!
Έχει πολύχρωμα κοράλλια και... Ποιοι γονείς? Ποιοι θείοι?
-Διπλά και τριπλά σε μέγεθος και πάχος...σαν φίδια. Γιγάντια sea cucumbers! Σε παρέες , κάποια αγκαλιασμένα , κάποια...
Φτάνει! Δε θέλω να ακούσω άλλο! Τέλος αναφοράς!
Στα ρηχά. Και μόνο απόγευμα να έχει ανέβει η θάλασσα. Στο κομμάτι που είχε μόνο άμμο. Και κοιτούσα και κάτω για σιγουριά μήπως ξεστράτισε κανένα.
Μόνο τα μπρατσάκια μου έλειπαν..:roll: Ξεπεσμός για την ατρόμητη go2dbeach που κάποτε κολύμπησε με μια ντουζίνα καρχαρίες στο Μπελίζ!

Βέβαια για να είμαστε και δίκαιοι , εσείς ρεπορτάζ από τον ύφαλο είχατε!
Μπορώ να πω λοιπόν, οτι έκανα εξερεύνηση στον ύφαλο της Σάλαντ , απλά την έκανα όπως λέει και το ομώνυμο μπαράκι....my way!
zoi 2 174 (2).jpg

 

Attachments

Last edited:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ωωωχοοοοοοοο!!!!!!!
αυτα και αν ειναι νέα!!!!!!!
η go2 ξαναχτυπά επιτέλους!!!!
και με τι άλλο??? μα με καλοζυγισμένες διακοπές μέρη εξωτικά και ήρεμα!!!!!
εκπληκτικές φωτογραφίες νερα βυθοί αιώρες μπαμπου και long tail boats!!!!!!
να εισαι καλα --άντε να μυρίσομε κατι ομορφο και δροσερό!!
go to the salad beach!!!!!!
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Ελα, μωρε! Σιγα τον υφαλο!
Αλλωστε αν εχεις δει εναν, τους εχεις δει ολους:lol::lol::lol:
Ενω οι παραλιες, οι αιωρες, οι ξαπλωστρες και κυριως τα μπαρακια ειναι ολα διαφορετικα το ενα απ το αλλο.
Συνεχισε την ανταποκριση, περιμενουμε...;)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
καλως τη Ζωη !!
πεθυμησαμε τις ιστοριες σου με τις ωραιες παραλιες ...
Με αυτα τα σιχαμενα "αγγουρια'' την πατησα και εγω περυσι στο Κο Παγκαν , δεν μπορουσα να ευχαριστηθώ κολυμπι .....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
KIKI τα αγγούρια μόνο στη Σάλαντ τα συνάντησα. Ευτυχώς οι υπόλοιπες παραλίες του νησιού ήταν άνευ αγγουριών :haha:
Ευχαριστώ τις αναγνώστριές μου για τα σχόλια :D σύντομα θα συνεχίσω την παραλιο-ανταπόκριση από το Koh Phangan.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Aχ,τι μας κανεις!!!!:clap::clap::clap::clap:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ζωή τώρα γυρίσατε από κει;;;; Γιατί απ'ότι βλέπω ο καιρός είναι καταπληκτικός και η θάλασσα επίσης. Φίλοι μου μόλις γύρισαν από Κο Τσάνγκ αλλά ήταν χάλια ο καιρός όπως επίσης και η θάλασσα.....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ζωή τώρα γυρίσατε από κει;;;; Γιατί απ'ότι βλέπω ο καιρός είναι καταπληκτικός και η θάλασσα επίσης. Φίλοι μου μόλις γύρισαν από Κο Τσάνγκ αλλά ήταν χάλια ο καιρός όπως επίσης και η θάλασσα.....
Ναι , πριν από λίγες μέρες γυρίσαμε και ο καιρός ήταν χάρμα στο Koh Phangan. Αλλά ακόμα και στο Κράμπι , που το θεωρούσα ρίσκο αυτή την εποχή ήταν τέλειες οι μέρες , ευτυχώς.

Στο Κο Τσάνγκ ήθελα κι εγώ να πάω αλλά απ'ότι έψαξα και είδα, είναι το πιό βροχερό μέρος της Ταυλάνδης την εποχή των μουσώνων-και όχι μόνο. Πως και το ρισκάρισαν οι φίλοι σου? Εντυπώσεις τους γενικότερα από το νησί? Πρέπει να είναι όμορφο..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Το Koh Phangan παραμένει, με ή άνευ αγγουριών, από τους τελευταίους παράδεισους στη Ταϋλάνδη....όσοι πιστοί προλαβαίνετε ακόμα. Σε 10 χρόνια ίσως έχει γίνει κι αυτό κλώνος του μετριότατου (μη πω απαράδεκτου) Σαμούι.
 

kag

Member
Μηνύματα
37
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Mexico
Go2dbeach, οι ιστορίες σου μου φτιάχνουν πάντα τη διάθεση! Συνέχισε, δεν χορταίνω να διαβάζω...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ναι , πριν από λίγες μέρες γυρίσαμε και ο καιρός ήταν χάρμα στο Koh Phangan. Αλλά ακόμα και στο Κράμπι , που το θεωρούσα ρίσκο αυτή την εποχή ήταν τέλειες οι μέρες , ευτυχώς.

Στο Κο Τσάνγκ ήθελα κι εγώ να πάω αλλά απ'ότι έψαξα και είδα, είναι το πιό βροχερό μέρος της Ταυλάνδης την εποχή των μουσώνων-και όχι μόνο. Πως και το ρισκάρισαν οι φίλοι σου? Εντυπώσεις τους γενικότερα από το νησί? Πρέπει να είναι όμορφο..
Βασικά δεν γνώριζαν από Ταυλάνδη πρώτη φορά πήγαν. Τους είπαμε κάποια πράγματα αλλά αυτοί δυστυχώς απευθύνθηκαν σε τουριστικό πρακτορείο. Μέσα στο Σαβ/κο θα μάθω λεπτομέρειες που θα τους δούμε και από Δευτέρα θα σου πω. Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις τους ήταν σούπερ θετικές για το Κο Τσάνγκ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom