Ταϊλάνδη Go2 Koh Phangan

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

"Αν δεν καταδυθείς , χάνεις το μισό νησί!"
Το είδα γραμμένο σε μία πινακίδα πάνω σε κατάλευκη αμμουδιά του Koh Phangan ως διαφήμιση ενός καταδυτικού κέντρου.
Το είδα και με τα μάτια μου λίγες μέρες πριν κατά τη διάρκεια εκείνης της πρώτης βουτιάς με μάσκα , τη δεύτερη μέρα μου στα νησιά. Το έχω διαπιστώσει γενικά σε διάφορα μέρη (τα λιγοστά που έχω καταφέρει να βρεθώ μέχρι στιγμής) , οτι δε χάνεις απλά τη μισή ομορφιά.. Αν δεν ανακαλύψεις τι κρύβεται κάτω απο τα ζεστά τροπικά νερά των νησιών , χάνεις το καλύτερο μισό!
zoi 139 (2).jpg

Καθισμένη στο βράχο του νοτιου νησιου που αποτελεί και το view point των Nanyuan , δε μπορούσα να αποφασίσω τελικά για το ποιό είναι το καλύτερο μισό. Αυτό που αντίκρυζα αυτή τη στιγμή? Ή αυτό που είχα δει πριν λίγη ώρα μέσα από το τζάμι της μάσκας μου?

Το view point βρίσκεται στο αριστερό νησάκι από την ξύλινη εξέδρα αποβίβασης και για να ανέβεις τα σκαλιά μέσα στη ζέστη , κάτω από τον καυτό ήλιο , σου φεύγει η μισή ψυχή. Δεν παραπονιέμαι , οι συνθήκες ήταν τέλειες για αυτή την ημερήσια εκδρομή από το Koh Phangan. Και αν και είχα ξαναβρεθεί εδώ λίγα χρόνια πριν , είχα βγάλει φωτογραφίες , είχα δει το βυθό , γενικά τα είχα ξαναδει όλα , ήθελα να ξαναζήσω εκείνη τη μέρα που μου είχε τυπωθεί ως το highlight του ταξιδιού μου στο Κο Σαμούι - τότε..
Τότε που δεν υπήρχαν καν τα σκαλιά και ανέβαινες απο μπροστά περνώντας σχεδόν μέσα από τα ενοικιαζόμενα μπανγκαλόουζ.Και σκαρφάλωμα στις κοτρώνες και ξανά σκαρφάλωμα! Τώρα η ξύλινη εξέδρα αγκαλιάζει το νησί και σε περνάει στην πίσω μεριά με θέα στο Κο Τάο και από κει αρχίζει η ανάβαση στα πέτρινα στενά σκαλιά.

Παρόλα τα σκαλιά και τις διευκολύνσεις που παρέχονται τώρα για τους (περιέργως αν σκεφτείς τα πλήθη που συρρέουν στα νησιά) λίγους που αποτολμούν την ανάβαση , η μισή ψυχή σου βγαίνει στο ανέβασμα , ακριβώς όπως και τότε.
Η υπόλοιπη σου βγαίνει όταν αντικρύζεις τη θέα , ακριβώς όπως και τότε!

Τι έχει αλλάξει? Ο κόσμος! Τότε είχαμε φτάσει με μικρό ταχύπλοο από το Σαμούι με 5-6 ατομα ακόμα (και ήταν και χάι σίζον) και αράξαμε πάνω στη λωρίδα άμμου σχεδόν πηδώντας στο νερό. Τώρα φτάνεις με καταμαράν στην εξέδρα αποβίβασης με τουλάχιστον 100 άτομα παρέα. Βαβούρα και αλαλούμ ειδικά την ώρα του φαγητού είναι δεδομένα..Ακόμα και ζιπ λάιν υπάρχει τώρα πιά που ενώνει τα νησιά και οι ζιπλάινερς περνούν ο ένας μετά τον άλλο πάνω από λουόμενους και λιαζόμενους στις λευκές λωρίδες άμμου..

Από το διπλανό Κο Τάο ερχεσαι και με longtail και ίσως είναι η καλύτερη λύση να έρθεις νωρίς το πρωί πριν φτάσουν τα καταμαράν με τους εκδρομείς για να έχεις τα νησιά για λίγο δικά σου. Η διαμονή σε κάποιο από τα μπανγκαλόουζ φαίνεται εξαιρετική για 2-3 μέρες! Βέβαια δεν ξέρω πως θα είναι να έχεις πληρώσει για να έχεις την ησυχία σου και να καταφθάνουν καθημερινά τα μπουλούκια.

Το να ξυπνάς όμως το πρωί με τέτοια θέα! Τα ν ησάκια να υψώνουν τις κορυφές τους στον ουρανό και τις κατάλευκες βάσεις τους να βουλιάζουν στα πιό διάφανα τυρκουάζ νερά που συνάντησα σε αυτό το ταξίδι μου! Τι άλλο να ζητήσει κανείς? Ίσως μια ακόμα βουτιά!


 

Attachments

Last edited:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ωωωχοοοοοοοο!!!!!!!
αυτα και αν ειναι νέα!!!!!!!
η go2 ξαναχτυπά επιτέλους!!!!
και με τι άλλο??? μα με καλοζυγισμένες διακοπές μέρη εξωτικά και ήρεμα!!!!!
εκπληκτικές φωτογραφίες νερα βυθοί αιώρες μπαμπου και long tail boats!!!!!!
να εισαι καλα --άντε να μυρίσομε κατι ομορφο και δροσερό!!
go to the salad beach!!!!!!
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Ελα, μωρε! Σιγα τον υφαλο!
Αλλωστε αν εχεις δει εναν, τους εχεις δει ολους:lol::lol::lol:
Ενω οι παραλιες, οι αιωρες, οι ξαπλωστρες και κυριως τα μπαρακια ειναι ολα διαφορετικα το ενα απ το αλλο.
Συνεχισε την ανταποκριση, περιμενουμε...;)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
καλως τη Ζωη !!
πεθυμησαμε τις ιστοριες σου με τις ωραιες παραλιες ...
Με αυτα τα σιχαμενα "αγγουρια'' την πατησα και εγω περυσι στο Κο Παγκαν , δεν μπορουσα να ευχαριστηθώ κολυμπι .....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
KIKI τα αγγούρια μόνο στη Σάλαντ τα συνάντησα. Ευτυχώς οι υπόλοιπες παραλίες του νησιού ήταν άνευ αγγουριών :haha:
Ευχαριστώ τις αναγνώστριές μου για τα σχόλια :D σύντομα θα συνεχίσω την παραλιο-ανταπόκριση από το Koh Phangan.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Aχ,τι μας κανεις!!!!:clap::clap::clap::clap:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ζωή τώρα γυρίσατε από κει;;;; Γιατί απ'ότι βλέπω ο καιρός είναι καταπληκτικός και η θάλασσα επίσης. Φίλοι μου μόλις γύρισαν από Κο Τσάνγκ αλλά ήταν χάλια ο καιρός όπως επίσης και η θάλασσα.....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ζωή τώρα γυρίσατε από κει;;;; Γιατί απ'ότι βλέπω ο καιρός είναι καταπληκτικός και η θάλασσα επίσης. Φίλοι μου μόλις γύρισαν από Κο Τσάνγκ αλλά ήταν χάλια ο καιρός όπως επίσης και η θάλασσα.....
Ναι , πριν από λίγες μέρες γυρίσαμε και ο καιρός ήταν χάρμα στο Koh Phangan. Αλλά ακόμα και στο Κράμπι , που το θεωρούσα ρίσκο αυτή την εποχή ήταν τέλειες οι μέρες , ευτυχώς.

Στο Κο Τσάνγκ ήθελα κι εγώ να πάω αλλά απ'ότι έψαξα και είδα, είναι το πιό βροχερό μέρος της Ταυλάνδης την εποχή των μουσώνων-και όχι μόνο. Πως και το ρισκάρισαν οι φίλοι σου? Εντυπώσεις τους γενικότερα από το νησί? Πρέπει να είναι όμορφο..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.336
Το Koh Phangan παραμένει, με ή άνευ αγγουριών, από τους τελευταίους παράδεισους στη Ταϋλάνδη....όσοι πιστοί προλαβαίνετε ακόμα. Σε 10 χρόνια ίσως έχει γίνει κι αυτό κλώνος του μετριότατου (μη πω απαράδεκτου) Σαμούι.
 

kag

Member
Μηνύματα
37
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Mexico
Go2dbeach, οι ιστορίες σου μου φτιάχνουν πάντα τη διάθεση! Συνέχισε, δεν χορταίνω να διαβάζω...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ναι , πριν από λίγες μέρες γυρίσαμε και ο καιρός ήταν χάρμα στο Koh Phangan. Αλλά ακόμα και στο Κράμπι , που το θεωρούσα ρίσκο αυτή την εποχή ήταν τέλειες οι μέρες , ευτυχώς.

Στο Κο Τσάνγκ ήθελα κι εγώ να πάω αλλά απ'ότι έψαξα και είδα, είναι το πιό βροχερό μέρος της Ταυλάνδης την εποχή των μουσώνων-και όχι μόνο. Πως και το ρισκάρισαν οι φίλοι σου? Εντυπώσεις τους γενικότερα από το νησί? Πρέπει να είναι όμορφο..
Βασικά δεν γνώριζαν από Ταυλάνδη πρώτη φορά πήγαν. Τους είπαμε κάποια πράγματα αλλά αυτοί δυστυχώς απευθύνθηκαν σε τουριστικό πρακτορείο. Μέσα στο Σαβ/κο θα μάθω λεπτομέρειες που θα τους δούμε και από Δευτέρα θα σου πω. Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις τους ήταν σούπερ θετικές για το Κο Τσάνγκ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom