Ταϊλάνδη Go2 Koh Phangan

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Φίλε xene σ'ευχαριστώ πολύ για το θερμό καλωσόρισμα :clap:
Τρελάθηκα με την ιστορία σου για το πρώτο ταξίδι σου στην Ταϊλάνδη, μου μετέδωσες όλη σου τη θετική ενέργεια και την αγάπη σου για το μέρος! :D
Όπως έλεγα και στην go2dbeach για πρώτη επαφή με τη χώρα είχα στο μυαλό μου το εξής: 3 διανυκτερεύσεις Bangkok για να δω τα αξιοθέατα, εν συνεχεία άφιξη στο Πουκέτ (7 διανυκτερεύσεις) απ'όπου σκέφτομαι να κάνω εκδρομές στα Similan Islands,στον κόλπο Phang Nga,στα νησάκια Koh Racha Yai,Coral Island,Koh Rok Nok και ίσως και Krabi αν είναι εφικτό για μονοήμερη...και τελευταίος προορισμός μου να είναι τα νησάκια Phi Phi με 3 διανυκτερεύσεις στο Phi Phi Don για να χαρώ την παραλία των ονείρων μου όταν θα φεύγουν τα μπουλούκια με τους τουρίστες...

Εσύ που είσαι και φαν της Ταϊλάνδης, πως σου φαίνεται το σχέδιό μου? :roll:

Και το Koh Phangan-Koh Tao το έχω στο μυαλό μου σε συνδυασμό με Koh Samui γιατί διάβασα τις ιστορίες των μελών και εντυπωσιάστηκα, αλλά έλεγα μήπως το έκανα αργότερα αυτό το ταξίδι μιας και μου έχει δημιουργηθεί ένα κόλλημα με τα Πι Πι...Α ρε Leonardo τι μας έκανες!!! :bleh:
Aυτη η ιστορια Αρχαριοι και Βασιλιαδες εχει καταστρεψει κοσμο:haha:

Σ`ευχαριστω για τα καλα σου λογια και ευχομαι η θετικη ενεργεια που πηρες να σε ακολουθηση στο ταξιδι σου στην Ταιλανδη.

Με επικεντρο το Πουκετ θες να επισκευτεις τα γυρω νησακια.Super!!!
Το προγραμμα σου μου αρεσει αλλα δεν ξερω αν σε φτασουν οι μερες.

Δες και αν μπορεις να κανεις καμμια διανυκτερευση στα similan πρεπει να ειναι τελεια (δεν εχω παει,αλλα θα τοθελα) κοψε απο καπου αλλου μερες αν μπορεις.
Η προσθεσε κι`αλλες αν γινετε για να μην εισαι στο τρεξιμο.

Παντως σε βρισκω πολυ διαβασμενη με την χωρα!!!!

Αρε Λεοναρντο τι μας κανεις:cool:

 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Aυτη η ιστορια Αρχαριοι και Βασιλιαδες εχει καταστρεψει κοσμο:haha:

Σ`ευχαριστω για τα καλα σου λογια και ευχομαι η θετικη ενεργεια που πηρες να σε ακολουθηση στο ταξιδι σου στην Ταιλανδη.

Με επικεντρο το Πουκετ θες να επισκευτεις τα γυρω νησακια.Super!!!
Το προγραμμα σου μου αρεσει αλλα δεν ξερω αν σε φτασουν οι μερες.

Δες και αν μπορεις να κανεις καμμια διανυκτερευση στα similan πρεπει να ειναι τελεια (δεν εχω παει,αλλα θα τοθελα) κοψε απο καπου αλλου μερες αν μπορεις.
Η προσθεσε κι`αλλες αν γινετε για να μην εισαι στο τρεξιμο.

Παντως σε βρισκω πολυ διαβασμενη με την χωρα!!!!

Αρε Λεοναρντο τι μας κανεις:cool:

:haha: Όπως τα λες φίλε μου, με κατέστρεψες και μένα και μου έγινε εμμονή αυτό το ταξίδι και τώρα με αποτελείωσες και με το καταπληκτικό βιντεάκι :haha:: Είναι απανωτά τα χτυπήματα :bleh:!

Πολύ χαίρομαι που σ'αρέσει το πρόγραμμά μου :D Η αλήθεια είναι πως και εγώ το σκέφτηκα ότι μπορεί να μη μου φτάσουν οι μέρες..αν τα καταφέρω τότε θα προσπαθήσω να προσθέσω άλλα 2 βράδια στο Πουκέτ για να έχω μια ελευθερία κινήσεων και θα το κοιτάξω και αυτό αν μπορώ να περάσω ένα βράδυ στα Similan Islands :D thanks για το tip!
Από Phi Phi δεν θέλω να αφαιρέσω μέρες για τους λόγους που κατάλαβες :bleh: και από Bangkok ίσα που θα προλάβω να πάρω μια γεύση με τα 3 βράδια...

Από Κράμπι έχεις εμπειρία? Είναι προτιμότερο λες αν μπορέσω να προσθέσω 2-3 έξτρα βράδια στο Πουκέτ ή να τα αφιερώσω στο Κράμπι (μετά τη διαμονή στα Πι Πι) να πάρω και από εκεί μια γεύση? Α, και για καλύτερη διεξαγωγή του ταξιδιού με ποια σειρά θα τα έβαζες ώστε να μη χαθούν μέρες στις μεταφορές?

Σ'ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου :D..
Η αλήθεια είναι πως έχω ρίξει πολύ διάβασμα :haha:...αν διάβαζα έτσι για την εξεταστική μου!!! :haha:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Aγαπητη go2dbeach No2 εμμμ..nicole.g.<3 ηθελα να πω :D τα νησακια που αναφερεις θα τα κανεις με ημερησιες εκδρομες η θα διανυκτερευεις?
Αν τα κανεις απλως εκδρομη με βαση το Πουκετ θα περισσεψουν μετα και 2-3 μερες για Κραμπι (διαβασε ιστοριες για Κραμπι στο φορουμ-αν και ειμαι σιγουρος οτι τοχεις κανει).

Οποτε με βαση το Πουκετ πας στα γυρω νησακια ολα ειναι κοντα και τη σειρα που θα πας αστην να την βρεις εκει βλεπωντας ωρες δρομολογια κλπ....και αφηνεις στο τελος Πιπι για να πας και απεναντι στο Κραμπι.

Το μονο που δεν κολλαει με το προγραμμα ειναι τα similan ειναι και τα πιο μακρινα.

ΥΓ.Η εξεταστικη αργα η γρηγορα θα ξεχαστει, η Ταιλανδη ποτε!!!
xenos:cool:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Αγαπητέ xene ευχαριστώ για το κοπλιμέντο... :D :lol:

Λοιπόν, τα νησάκια που αναφέρω σκοπεύω να τα επισκεφτώ με ημερήσιες εκδρομές και να μένω στο Phuket, οπότε αφού με φτάνει ο χρόνος όπως λες είμαι comple με 7 βράδια Phuket!

Τα Similan Islands ξέρω πως είναι πιο μακριά από τα υπόλοιπα νησάκια, απλά επειδή είδα φωτογραφίες και εντυπωσιάστηκα λέω να ρισκάρω την όποια ταλαιπωρία (μακάρι τέτοιες να είναι όλες μας οι ταλαιπωρίες στη ζωή:bleh:) και να κάνω μια μονοήμερη θαλάσσια εκδρομή με speedboat για snorkelling.
Εδώ σου αφήνω ένα link Similan Islands by Speedboat - Daytrip to Mu Koh Similan National Park from Tap Lamu Pier in Phang Nga Province για τη μηδαμινή περίπτωση ότι δεν το έχεις βρει, γιατί ξέρω πως θες να πας και εσύ! :D

Eν συνεχεία αναχωρώ για Phi Phi όπου θέλω να μείνω για 3 βράδια, μπορεί και 4 αν πιστεύεις πως δεν είναι υπερβολή :bleh:...Το Holiday Inn Resort μου φαίνεται πολύ ωραίο!
Μετά τα Phi Phi οδεύω για Krabi για άλλα 3 βράδια και σκέφτομαι μονοήμερη στα Hong Islands-Poda Island-Tup Island-Chicken Island...όπως είδα πως έκαναν και άλλα μέλη...ωωω ναι, τις έχω διαβάσει και αυτές τις ιστορίες!!! :haha:
Και τέλος, πετάω από Krabi για Bangkok για να μείνω 3 βράδια στην πρωτεύουσα να χορτάσει το μάτι μου ναούς και αγορές... :D

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και το χρόνο σου, αλήθεια μου τα έβαλες σε μια τάξη στο κεφάλι μου και πιστεύω τώρα αγγίζει την τελειότητα το πρόγραμμα.:D Πριν ταξιδέψω θα σε ξαναχρειαστώ οπωσδήποτε για να μου δώσεις πολύτιμα tips :D...

Η τελευταία σου φράση έγραψε φίλε μου... :xalara:
Τώρα περιμένουμε την go2dbeach να συνεχίσει το αριστούργημα της ! :D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
..και πιστεύω τώρα αγγίζει την τελειότητα το πρόγραμμα.
:haha::haha:
Κι ομως ειναι πολυ ωραιο προγραμμα! Τα Σιμιλαν φαινονται υπεροχα!!:shock:
Στα Πιπι δεν το θεωρω υπερβολη να μεινεις 3-4 μερες. Ειναι οτι πιο ομορφο στην περιοχη οσο κι αν εχουν καννιβαλισει το σημειο που βγαινουν οι day trippers. Εγω το μετανιωσα που δεν εμεινα..
Αυτη τη μονοημερη απο το Κραμπι στα κοντινα νησακια την εκανα κι εγω και οντως αξιζε!
Το Παγκαν πολυ σωστα λες να το αφησεις για επομενο ταξιδι μαζι με Ταο και Σαμουι , αφου σιγουρα θα υπαρξει και δευτερο ταξιδι. :) Αν ξαναπηγαινα για πρωτη φορα , θα εκανα το ταξιδι με τη σειρα που το κανονιζεις κι εσυ , αλλα βλεπεις δεν υπηρχε το travelstories τοτε και πηγαινα οπου τυχαινε :D

Πριν το ταξιδι να ανοιξεις θεματακι , οχι μονο για tips , αλλα γιατι θα το καψουμε μεχρι να φυγεις :clap:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
:haha::haha:
Κι ομως ειναι πολυ ωραιο προγραμμα! Τα Σιμιλαν φαινονται υπεροχα!!:shock:
Στα Πιπι δεν το θεωρω υπερβολη να μεινεις 3-4 μερες. Ειναι οτι πιο ομορφο στην περιοχη οσο κι αν εχουν καννιβαλισει το σημειο που βγαινουν οι day trippers. Εγω το μετανιωσα που δεν εμεινα..
Αυτη τη μονοημερη απο το Κραμπι στα κοντινα νησακια την εκανα κι εγω και οντως αξιζε!
Το Παγκαν πολυ σωστα λες να το αφησεις για επομενο ταξιδι μαζι με Ταο και Σαμουι , αφου σιγουρα θα υπαρξει και δευτερο ταξιδι. :) Αν ξαναπηγαινα για πρωτη φορα , θα εκανα το ταξιδι με τη σειρα που το κανονιζεις κι εσυ , αλλα βλεπεις δεν υπηρχε το travelstories τοτε και πηγαινα οπου τυχαινε :D

Πριν το ταξιδι να ανοιξεις θεματακι , οχι μονο για tips , αλλα γιατι θα το καψουμε μεχρι να φυγεις :clap:
Go2dbeach με ξεσηκώνεις:haha:!!! Ενθουσιάστηκα που σου αρέσει τόσο το πρόγραμμα που θα το επέλεγες και για δικό σου πρώτο ταξίδι!!! :clap: Τα Similan με υπνωτίζουν, το ήξερα πως θα ξετρελαθείς με τις φωτογραφίες...να τα βάλεις στο πρόγραμμα για το επόμενο ταξίδι σου προς τα εκεί! Similan Islands, Thailand | AsiaExplorers ,

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές καλή μου...Mε χαροποιεί ιδιαίτερα που εγκρίνεις την θαλάσσια μονοήμερη εκδρομή από το Κράμπι :D και την παρατεταμένη διαμονή στα Phi Phi γιατί έχω φάει και εγώ το κόλλημα μου με το μέρος και πιστεύω θα δικαιωθώ εν τέλει :bleh:! Βρήκα αυτά τα δύο βιντεάκια-mini οδηγούς, πολύ βοηθητικά και κατατοπιστικά κατά τη γνώμη μου.
Στο δεύτερο βιντεάκι απεικονίζεται κιόλας η τεράστια διαφορά του να πας στη Maya Βay νωρίς το πρωί ή το απόγευμα με το να πας την ώρα που καταφθάνουν τα καραβάκια από όλες τις γειτονικές περιοχές :roll: ...αν και στα μάτια μου φαντάζει παράδεισος όπως και να'χει! Τον έχει ανακαλύψει δυστυχώς και ο μισός πλανήτης...

Το ταξίδι σου ήταν αξιοζήλευτο και ήσουν πολύ τυχερή που πήρες μια δυνατή γεύση απ'όλα στο πρώτο σου ταξίδι και που μετά επισκέφτηκες πολλάκις την Ταϊλάνδη που αγάπησες :D. Θέλω να πιστεύω πως θα υπάρξει σίγουρα και ένα δεύτερο ταξίδι και για μένα σε αυτά που θα αμελήσω να πάω τώρα(Koh Samui-Koh Tao-Koh Phangan)...είναι μέχρι να κάνω την αρχή μου στα εξωτικά και εγώ, ε? :haha:...λες μετά να εθιστώ? :snorkel:

XAXAXA,ναι ναιιιι θα το κάψουμεεεεεε :xalara: ευχαριστώ που συμπάσχεις με το όνειρο μου :D!!!
 
Last edited by a moderator:

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
:haha::haha:



Πριν το ταξιδι να ανοιξεις θεματακι , οχι μονο για tips , αλλα γιατι θα το καψουμε μεχρι να φυγεις :clap:
XAXAXA,ναι ναιιιι θα το κάψουμεεεεεε :xalara: ευχαριστώ που συμπάσχεις με το όνειρο μου :D!!!
Συμφωνω απολυτως με την go2dbeach ανοιξε ενα θεματακι nicole.g.<3 να γινει της............. Ταιλανδης :thailand01::surf1::clap:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Συμφωνω απολυτως με την go2dbeach ανοιξε ενα θεματακι nicole.g.<3 να γινει της............. Ταιλανδης :thailand01::surf1::clap:
:clap: :clap: :clap: Μ'αρέσει όλος αυτός ο ενθουσιασμός που πηγάζει από μέσα σας,από βαθιά αγάπη για το ταξίδι, είναι απίστευτο όλο αυτό :D!!!! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την όρεξη σας φίλοι μου!!! :thailand01: Θα γίνει και αυτό, το θεματάκι θα το ανοίξω τρεις μήνες πριν το ταξίδι όπου θα μετράω πλέον αντίστροφα :cool: και εκεί θα μπορέσετε να ''ζωγραφίσετε'' ... :bounce:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Mae haad - koh Ma

Ωρα για εξερευνηση κοντινων παραλιων..
Βγαινοντας απο το χωματοδρομο που ενωνει το Cookies με τον κεντρικο δρομο στριβουμε αριστερα ακολουθωντας πορεια προς βορρα. Τις παραλιες Salad και Mae Haad χωριζουν μολις 5 λεπτα οδηγησης και το καταφυτο ακρωτηρι Chua.

Προσπερασαμε την πρωτη διασταυρωση και πηγαιναμε προς τη δευτερη που σε βγαζει κατευθειαν στην αμμουδερη λωριδα του koh Ma. Ο δρομος περναει πολυ κοντα απο το σημειο που κατεβαινεις για τον καταρρακτη Wangsai , ενα στενο χωματοδρομο που βγαινει καθετα στον κεντρικο δρομο. Καποιοι που μενουν στη Mae ερχονται με τα ποδια απο το μονοπατι που ανεβαινει απο την παραλια προς τον καταρρακτη , οπως ενα ζευγαρι που εκεινη τη μερα ειχε χαθει και μας σταματησε για βοηθεια. Το καψαλισμενο απο τον ηλιο ζευγαρι με υφος Τομ Χανκς ναυαγου λιγο πριν σωθει , εψαχνε το δρομο και καποια πινακιδα για τον καταρρακτη , αλλα στο Koh Phangan μολις εχουν αρχισει να ανακαλυπτονται τετοια πραγματα...Το ρολο πινακιδας παιζει ενα κουτσουρο με σκαλισμενο το ονομα Wangsai μεσα στους θαμνους οπου αν καποιος κοψει τα κλαδια θα καταφερεις να το δεις , ενω ο δρομος ειναι ενα κακοτραχαλο μονοπατι – επιεικης χαρακτηρισμος.. Το καλυτερο ειναι οτι την προηγουμενη μερα που κατεβηκαμε εμεις , ειδαμε αντι για καταρρακτη , ενα ρυακι που τσουλαγε με το ζορι. Το σκηνικο ηταν σιγουρα εντυπωσιακο , με μια σειρα απο πισινουλες (πισινουλες θα γινονται φανταζομαι μετα απο δυνατη βροχη) ,αναμεσα σε ασβεστολιθους κυκλωμενους απο πλουσια βλαστηση. Προτειναμε στο ζευγος να ανεβει στην καροτσα του τζιπ και να τους παμε πισω στην παραλια για μπιριτσα και βουτια και καταρρακτες υπηρχαν και αλλοι στο νησι , αλλα επεμεναν να συνεχισουν την καταβαση για να δουν το συγκεκριμενο ανυπαρκτο καταρρακτη.

Φτασαμε στην παραλια και αυτο που ειχε τραβηξει την προσοχη μου στο χαρτη , το νησακι koh Ma που φαινοταν να ενωνεται με μια λωριδα αμμου με το κυριως νησι , ηταν και στην πραγματικοτητα το πιο εντυπωσιακο σημειο της παραλιας. Η 800 μετρων παραλια ειναι απλη και δε διαθετει την κλασσικη εξωτικη ομορφια των αλλων παραλιων του νησιου. Τουλαχιστον κατα τη δικη μου αποψη υστερουσε των αλλων , και εννοω οτι δεν εχει πολλα φοινικοδεντρα και τη γνωστη πουδρενια αμμο.
Η αμμουδερη λωριδα χωριζει την παραλια σε δυο κομματια , με το δεξι να ειναι ενα κομματι παραλιας κλειστο σαν κολπισκος , με κιτρινωπη αμμο και πετρωδη μπαλωματα σε μια μερια , με ενα ξενοδοχειο , το Royal Orchid και μερικα μπανγκαλοουζ.
as15.postimage.org_e40nebmrb_zoi_2_099.jpg as9.postimage.org_cdb1v4vgr_DSCN0801.jpg
Εδω την παρασταση κλεβει ενα μικρο μπαρακι και μερικες longtails αραγμενες , αφου η θαλασσα ειναι ρηχη και το νερο θολο και γενικα δεν ειναι ιδιαιτερα ελκυστικο. Μαλλον λειτουργει περισσοτερο σαν παρκινγκ για τις βαρκες αφου δειχνει να ειναι το κομματι που επηρεαζεται περισσοτερο απο την παλιρροια.
Ισως γι’αυτο οι περισσοτεροι προτιμουν το αλλο κομματι της παραλιας , αριστερα του sand bar. Η παραλια φαρδαινει , η αμμος ειναι πιο μαλακη και συχνα τα απογευματα σαν το σημερινο η ντοπια νεολαια ανακατευεται με τους τουριστες σε ενα παιγνιδι beach volley. Περισσοτερα σε σχεση με τη βορεια παραλια μπανγκαλοουζ , σε απλο ταυλανδεζικο στυλ κρυβονται στα δεντρα και ξυλινα κιοσκια φυτεμενα στην αμμο προσκαλουν σε Ται μασαζ.

Για πολλους η Mae ειναι ενα απο τα ωραιοτερα σημεια του νησιου για διαμονη αλλα και για να περασουν τη μερα τους. Ειναι λιγοτερο ανεπτυγμενη τουριστικα και ιδανικη για οσους τους ενδιαφερει περισσοτερο το υποβρυχιο τοπιο παρα το εξω σκηνικο. Στα δικα μου ματια , ακομα και η ησυχη Σαλαντ εμοιαζε - εκτος απο πολυυυ πιο ωραια - , πιο χλιδατη και ζωντανη αν και η Mae ειναι το πιο δημοφιλες σημειο για σνορκελ και καταδυσεις. Ετσι εξηγουνται τα γραφεια που οργανωναν καταδυσεις αλλα και τα μαγαζακια στο δρομο που νοικιαζαν απο μασκες και βατραχοπεδιλα μεχρι κανό.
Ουσιαστικα δεν υπαρχει χωριο εδω , μονο καποια μινι-μαρκετ , μαγαζακια που πουλανε βασικα ειδη και οτι σχετιζεται με τη θαλασσα και μαγαζια-καλυβες με αλουμινενιες οροφες για κρυα αναψυκτικα και ντοπια σνακ. Στο δρομακι πισω απο την παραλια ειναι μαζεμενα μαγαζια και μικρα μπαρακια που κυριως μαζευονται ντοπιοι αφου περα απο καποιους day trippers , η κινηση απο τουριστες που ερχονται για διαμονη δεν ειναι μεγαλη...Η μεγαλη κινηση υπαρχει ολη μερα μεταξυ της παραλιας και του νησιου koh Ma , σε αυτα τα 100 μετρα που ποτε ειναι ενας αμμωδης δρομος και περνας περπατωντας , ποτε βυθιζεται απο την παλίρροια και απο το απογευμα και μετα επιστρεφεις κολυμπωντας σχεδον.
as12.postimage.org_5yf72ukd5_zoi_2_100.jpg as8.postimage.org_xrqzn21ld_DSCN0802.jpg
Το αρχικο σχεδιο ηταν να απλωσω μια πετσετα και να την αραξω περιμενοντας το ηλιοβασιλεμα πανω στο sand bar , οσο ειχε απομεινει εξω απο το νερο που ανεβαινε συνεχως , με θεα το νησακι στο οποιο ηδη περνουσαν καποιοι κρατωντας πανω απο τα κεφαλια τους σακιδια , καμερες , σακουλες με σνακ και μπιρες για βραδινο πικ-νικ στο κο Μα. Πανω στο κομματι αμμου που κρατιοταν με το ζορι πανω απο το νερο περιμενοντας την αυριανη μερα που θα ενωνοταν παλι με το απεναντι κομματι γης , γινοταν χαμος.. Αρκετα απο τα μπουκαλια μπιρας κειτονταν αδεια , μισοθαμμενα στην αμμο , θρυψαλα απο μπαζα ανακατευονταν με την αμμο και αρκετα σπασμενα κομματια μπουκαλιων εκαναν ακομα και επικινδυνο το να περπατησεις ξυπολητος. Στη φωτογραφια δε φαινεται , αλλα η αληθεια ειναι αυτη..οποτε τα σχεδια αλλαξαν και στριβειν δια του μπητς μπαρ και παλι...

Η παραλια μεχρι προσφατα απευθυνοταν αποκλειστικα σε backpackers και μπορει ακομα να βρισκεις δωματιο με ανεμιστηρα με 400 baht , ισως και λιγοτερα , ειδικα αν ψαξεις λιγο πιο πισω απο την παραλια και τα ξενοδοχεια της πρωτης σειρας , αλλα αλλαζει με γρηγορους ρυθμους , οπως και ολα στο νησι.
Απ’οτι εμαθα συζητωντας με το μπαρμαν του Royal Orchid που καθισαμε για φαγητο , δεν εχει πολλους μηνες που ο νεος δρομος εφτασε στην παραλια. Κατι η τοποθεσια της Mae στο βορειοδυτικο ακρο του νησιου , κατι ο κεντρικος δρομος που περνουσε αρκετα εξω απο τη Mae , και η προσβαση δεν ηταν ευκολη μεχρι πριν λιγο καιρο , που καλυψαν το χωματοδρομο με τσιμεντο.
as8.postimage.org_ysmmyft75_zoi_2_111.jpg as18.postimage.org_j0z0klj11_DSCN0929.jpg
Μαζι με το δρομο ηρθαν νεα ριζορτ που ακομα κατασκευαζονται – εξ ου και τα μπαζα – συν καποιους ανεγκεφαλους που πετανε μπουκαλια. Και ολα μαζι θαβονται στην παραλια με τις δυνατες βροχες και ξεθαβονται με τον αερα και πηγαινοερχονται με την παλιρροια..
Ευχομαι ολα αυτα που περιγραφω να εχουν αλλαξει σημερα..

Μεσα στο νερο τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα..Δικαιως το κο Μα κατεχει τον τιτλο του καλυτερου σημειου για σνορκελ. Η Mae εχει κατα μηκος της εναν υφαλο που καπου στη μεση εχει ενα ‘καθαρο ‘ κομματι , τοσο φαρδυ οσο να χωραει να περασει μια longtail , οι δυτες και οι σνορκελερς για να βγουν στα ανοιχτα πιο βαθια νερα ανενοχλητοι. Αυτο ειναι και ενα θετικο της παραλιας , οτι μπορεις να πας για σνορκελ κατευθειαν απο την παραλια χωρις να χρειαστει να κλεισεις boat trip. Τα δε πρωινα πας περπατωντας οπως στη Σαλαντ. Ο υφαλος ειναι κοντα στην ακτη , το απογευμα κολυμπας απο το ‘καθαρο’ σημειο της μεγαλης παραλιας κατευθειαν πανω του , ο κοραλλιογενης βυθος ειναι πλουσιος και η ποικιλοχρωμια των ψαριων εντυπωσιαζει , αλλα και παλι η ορατοτητα δεν ηταν η αναμενομενη. Σε αυτο φταιει η εποχη που διαλεξα να ερθω – ας οψεται το σχολειο του τζουνιορ. Δεκεμβριο-Μαρτιο ειναι η ιδανικη και για κολυμπι απο θεμα παλιρροιας , αλλα και για διαυγεια νερου στον υφαλο. Κοντα στο νησακι Μα ,το νερο ειναι πιο βαθυ και υπηρχαν αμμουδερα μπαλωματα με πρασινα κοραλλια και σημεια που εβλεπες καθαρα την απιθανη ζωντανη ψαροσουπα , αλλα οταν κοιτουσες ακομα και σε μικρη αποσταση το τοπιο ηταν θολο...που σημαινει οτι αν κατι σε ετρωγε , μαλλον δε θα μαθαινες ποτε τι ηταν..
Προς το απογευμα δυτες και σνορκελερς επιστρεφουν γεματοι εικονες και μοιραζονται τις υποβρυχιες εμπειριες τους παρεα με μια κρυα μπιρα στα λιγοστα μαγαζακια της παραλιας με φοντο τα εντυπωσιακα ηλιοβασιλεματα της Mae haad.
 

Attachments

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Και μετά και μετα...????
Για άλλη μια φορά κατατοπιστικότατη!!! Η περιγραφή σου είναι καταπληκτική!!!
Περιμένω τη συνέχεια...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οι καλαμαρόβαρκες που λικνίζονται στο λιμάνι, τα ψάρια που λιάζονται ανοιγμένα στα δύο σε καλαμωτές κατά μήκος της παραλίας και η ψαρίλα που πλανάται στον αέρα όλο και πιο δυνατή καθώς πλησιάζουμε τη θάλασσα, μας καλωσορίζουν στο Chaloklum.
aimg19.imageshack.us_img19_3722_ae7j.jpg

Το χωριό είναι μια δραστήρια κοινότητα ψαράδων, με ένα βουδιστικό ναό στο κέντρο ακριβώς και τη ζωή να κινείται μεταξύ του σχολείου και της τσιμεντένιας αποβάθρας, η οποία χωρίζει στα δύο τον κόλπο του Chaloklum με την 2,5 χιλιομέτρων παραλία του.
aimg401.imageshack.us_img401_6680_aobk.jpg

Δεν είναι ιδιαίτερα τουριστικό μέρος, μάλλον από τα λιγότερο ανεπτυγμένα του νησιού. Έχει βέβαια τα μαγαζάκια του, Thai style στην πλειοψηφία τους, μικρά εστιατόρια που φιάχνουν ψαρομεζέδες, καφε-μπαρ και κάποια γραφεία που οργανώνουν καταδύσεις. Ήδη εκτός από τα πολύ οικονομικά μπανγκαλόουζ άρχισαν να ξεφυτρώνουν πιο αναβαθμισμένα δωμάτια μέχρι χλιδάτα ριζόρτ ακριβώς πάνω στο κύμα τέρμα δεξιά ή αριστερά της παραλίας και σε απόσταση από την προβλήτα. Η ψαρίλα πάντως παραμένει, και όσο πιο κοντά στο κέντρο του κόλπου βρίσκεσαι τόσο πιο έντονη γίνεται. Η θάλασσα είναι θολή και όχι κατάλληλη για μπάνιο, αλλά έτσι κι αλλιώς εδώ κυριαρχούν τα ψαράδικα σκάφη και κάθε τόσο στήνεται και μικρή ψαραγορά.
aimg708.imageshack.us_img708_5562_qns9.jpg

Το ένα κομμάτι της παραλίας που βρίσκεται στα αριστερά της προβλήτας λέγεται Μαλιμπού, προφανώς από τα ομώνυμα μπανγκαλόουζ που βρίσκονται στην παραλία δίπλα στο ποτάμι που περνάει από το χωριό και εκβάλει στην παραλία. Περνώντας πάνω από την τσιμεντένια γέφυρα του ποταμού βγαίνεις στο εστιατόριο μπαράκι του Μαλιμπού με τη χορταρένια οροφή και την όμορφη θέα στον υπόλοιπο κολπίσκο του Chaloklum.
aimg855.imageshack.us_img855_8545_d1ov.jpg

Το σημείο αυτό του νησιού είναι ιδανικό για kite surf και wakeboard λόγω του αέρα που πιάνει ιδίως την εποχή των μουσώνων. Η άμμος είναι εκρού, τα νερά πολύ ρηχά και έχει αρκετά δέντρα για σκιά, πικνικ και απομόνωση. Η θάλασσα γενικά δεν ήταν πολύ ελκυστική- για τα γούστα μου τουλάχιστον.

Το κομμάτι στα δεξιά της προβλήτας έχει πιο πολλά ξενοδοχεία στη σειρά κρυμμένα στα φοινικόδεντρα. Η παραλία διακόπτεται από ένα λοφίσκο πάνω στον οποίο βρίσκεται το Coral bay και αμέσως μετά υπάρχει ένα παραλιάκι, το Haad Khom. Η παραλία και η θάλασσα είναι κάπως καλύτερες εδώ, προφανώς γι’αυτό και είναι μαζεμένα περισσότερα καταλύματα. Με το αυτοκίνητο φτάσαμε μέχρι το Coconut beach, το τελευταίο ξενοδοχειο της Khom και εδώ ο δρόμος τελειώνει. Όποιος θέλει συνεχίζει με τα πόδια και μετά από μιάμιση ώρα πεζοπορίας, φτάνει στη Bottle beach.

Θα έλεγα οτι το πιό δυνατό σημείο του Chaloklum δεν είναι η παραλία του, παρόλο που η Khom με την κάπως πιο λευκή αμμουδιά της το παλεύει, αλλά αυτό που κερδίζει είναι το βουνό που το περιβάλλει και που προσφέρει πολύ καλά μονοπάτια για πεζοπορία. Κάποια προς το εσωτερικό του νησιού και μέχρι τους καταρράχτες Paradise και το μονοπάτι μέχρι τη διπλανή Bottle beach.

Στην τσιμεντένια αποβάθρα του Chaloklum εκτός από ψαρόβαρκες, τώρα πια αράζουν και longtails που περιμένουν επιβάτες για τις διπλανές παραλίες. Πάνε μέχρι και τις Thong nai pan, πιθανόν και στη Χατριν- αν και δεν το ρώτησα.
Για την Bottle beach ήθελαν 1000 baht το πήγαινε-έλα ανεξαρτήτως ατόμων.γι’αυτό και κάποιοι τουρίστες πάνε το πρωί και περιμένουν στα καφε μπαρ του χωριού να φανεί ο επόμενος επιβάτης. Δεν προλάβαμε να παρκάρουμε και ένα ζευγάρι αμερικανών μας πρότεινε να μοιραστούμε το κόστος για την Bottle. Ταξίδευαν αρκετούς μήνες στην Ταυλάνδη και αυτός είναι ένας καλός τρόπος για να εξοικονομείς χρήματα, μας είπαν. Φύγαμε λοιπόν για την Haad Khuat όπως λένε οι ντόπιοι την Bottle beach.
aimg43.imageshack.us_img43_6889_9vtf.jpg

Το όνομα ΄μπουκάλι΄ δόθηκε λόγω του σχήματος που έχει ο όρμος όταν τον βλέπεις από ψηλά..
aimg401.imageshack.us_img401_1056_qclx.jpg

Μετά από ένα εικοσάλεπτο στη longtail και αφού πλεύσαμε περιμετρικά ενός πυκνόφυτου κομματιού του νησιού, φάνηκε ο λαιμός του μπουκαλιού. Στα 500 περίπου μέτρα αμμουδιάς υπήρχαν ελάχιστοι άνθρωποι. Κάποιος διάβαζε στην αιώρα του και ένα ζευγάρι χαλάρωνε σε μια μπαμπουδένια κατασκευή πάνω στην άμμο. Κούνιες σκόρπιες στα δέντρα λικνίζονταν από τον ελαφρύ αέρα και αιώρες σε κόκκινα και τυρκουάζ χρώματα περίμεναν τους κουρασμένους ταξιδιώτες. Λιγοστά μπανγκαλόουζ κρυμένα στα δέντρα και 2-3 εστιατόρια και αυτό είναι όλο το σκηνικό.
Χωρισμένη από το υπόλοιπο νησί με πυκνή ζούγκλα, κακοτράχαλα μονοπάτια και κάποιες δεκαετίες, κάνουν την Bottle beach το σημείο του Phangan που η λέξη απόλυτη απομόνωση παίρνει σάρκα και οστά.
aimg707.imageshack.us_img707_9594_cxr7.jpg

Απολαύσαμε το μπανάκι μας και στην επιστροφή το ζευγάρι από τις ΗΠΑ ήταν εκστασιασμένο με την υπέροχη παραλία.
Εγώ επέστρεψα περιχαρής στην Salad beach για το απογευματινό μου μπανάκι τώρα που θα είχε ανέβει η θάλασσα. Ναι πάντα στα ρηχά. Ναι στο καθαρό κομμάτι, με δεκάδες θαλάσσια αγγούρια σε απόσταση ασφαλείας.
Ενώ κολυμπούσα σκεφτόμουν οτι δεν είχα βρει ακόμα την παραλία που θα χτυπούσε στα ίσα τη ‘σαλάτα’ μου..
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
aimageshack.us_a_img594_6010_5tv1.jpg

Το τζιπάκι μας κατεβαίνει τη δυτική ακτογραμμή προς Thong Sala με γρήγορους ρέγγε ρυθμούς. Το τοπία είναι πανέμορφα και ειρηνικά- ναι αυτή η λέξη ταιριάζει στο σκηνικό που περνά μπροστά στα μάτια μας.
Τα μπαράκια copy-paste θαρρείς από τα αντίστοιχα Τζαμαικανά λιάζονται κατά μήκος της ακτογραμμής.
aimageshack.us_a_img849_1435_gnoe.jpg

aimageshack.us_a_img543_1086_dwjt.jpg

Οι ‘γείτονές’ μας στη διπλανή παραλία Haad Yao έχουν ήδη ξεκινήσει έναν αγώνα βόλευ στην απέραντη αμμουδιά.
aimageshack.us_a_img547_8344_c97j.jpg

Με μήκος ένα χιλιόμετρο, η επονομαζόμενη Long beach, είναι πρωταγωνίστρια σε καρτ-ποσταλ (έφερα μαγνητάκι ψυγείου που ανακάλυψα ότι είναι η συγκεκριμένη που εικονίζεται).
aimageshack.us_a_img707_7210_az24.jpg

Τα απογεύματα ντόπιοι και τουρίστες παίζουν μπάλα, παρακολουθούν τα ηλιοβασιλέματα, ή κάνουν μακρινούς περιπάτους στην παραλία που μπορείς να βρεις μέρος να είσαι μόνος κι ας μαζεύει αρκετό κόσμο. Έχει αναπτυχθεί αρκετά λόγω της δημοτικότητάς της, με ξενοδοχεία, μπαράκια και καλά εστιατόρια. Υπάρχει ύφαλος κι εδώ στα ανοιχτά ο ίδιος που φτάνει στο Koh Ma και παντού στο νησί υπήρχαν διαφημηστικές πινακίδες του γραφείου Haad Yao divers. Μετά την παταγώδη αποτυχία μου στον ύφαλο της Salad, μου είχαν κολλήσει το παρατσούκλι Haad Yao diver, με το diver να τονίζεται επιδεικτικά...
Η αμέσως επόμενη Haad Son ποζάρει φιλάρεσκα στο φακό όσων σταματούν για λίγο να τη χαζέψουν από το view point.
aimageshack.us_a_img32_4533_pwyl.jpg

Μετά τη Haad Son, η Chao Phao με τη μικρή καμπυλωτή παραλία είναι παραδεισένια-για τα δεδομένα του νησιού και της συγκεκριμένης ακτογραμμής. Η λευκή αμμουδιά της βυθίζεται λίγο πιο έντονα και κάνει το κολύμπι καλύτερο από αυτό στις γειτόνισσές της. Η λωρίδα της άμμου είναι στενή και γι’αυτό δεν έχει πολλά μαγαζιά και ιδιαίτερα εντυπωσιακά καταλύμματα, απλά μια χούφτα οικονομικά και ήσυχα μέρη για φαγητό και ύπνο.

Όλες όμως οι παραλίες αυτής της πλευράς του νησιού όπως και η δική μας Salad, επηρεάζονται το πρωί από την παλίρροια και φαίνεται οτι όσο πιο νότια πάμε, τόσο χειρότερα είναι. Λίγο έξω από το Thong Sala βρίσκεται το ζουγκλόφυτο νησάκι Tae Nai, καμιά τετρακοσαριά μέτρα στα ανοιχτά και όμως τα πρωινά έχεις την εντύπωση οτι φτάνεις ακόμα και περπατώντας στα ρηχά νερά.
aimageshack.us_a_img69_8712_yl5o.jpg

Οι ντόπιοι έχουν βγει με κοφίνια και μαζεύουν αυτά που αποκάλυψε η θάλασσα με την αποχώρησή της.
aimageshack.us_a_img266_1230_y2es.jpg

Το Thong Sala υποδέχεται ένα ακόμα φέρυ της γραμμής και ξεφορτώνει τους νεοφερμένους. Βανακια και τουκ-τουκ δια ξηράς και longtails δια θαλάσσης, φορτώνουν και φεύγουν για τις παραλίες του νησιού. Τρίκυκλα προσφέρουν αναψυκτικά και σνακς, welcome drinks σε όσους ήρθαν ή ποτό παρηγοριάς για όσους φεύγουν.
aimageshack.us_a_img707_4557_vtqe.jpg

Πίσω από την πλατεία έχει στηθεί το εβδομαδιαίο market με τους πάγκους να έχουν απλώσει προιόντα αλλά και ντόπιες ‘λιχουδιές’ όπου ευγενέστατα μας πρότειναν να δοκιμάσουμε.
aimageshack.us_a_img138_781_zucg.jpg

Ευχαριστούμε, μόλις πήραμε από τον προηγούμενο!

Συνεχίζουμε νότια του λιμανιού και οι δύο παραλίες Ban Tai και Ban Kai χωρισμένες από ένα ρυάκι είναι δύο ατέλειωτες αμμουδιές εντυπωσιακές στο μάτι με τα φοινικόδεντρα να αγγίζουν τα νερά, αλλά όχι ελκυστικές για κολύμπι.
aimageshack.us_a_img443_3618_4p2v.jpg

Ban Kai σημαίνει στο περίπου ‘χωριό για κάμπινγκ’ , από την εποχή που τυχοδιώκτες έψαχναν για χρυσό και κατασκήνωναν εδώ.
Ο μόνος χρυσός που μπορεί να βρει κανείς σήμερα είναι η ησυχία του και μια ρουστίκ ατμόσφαιρα απομόνωσης. Η θάλασσα όμως είναι και εδώ υπερβολικά ρηχη.

Πλησιάζοντας περισσότερο τη Χατριν πληθαίνουν (προς μεγάλη μου χαρά) τα δάση με τους φοίνικες μέχρι τα πόδια της Leela. Αστραφτερές λευκές αμμουδιές με τα ριζορτ κρυμμένα στα φοινικόδεντρα, κάποια κρεμασμένα σε βραχώδης προεξοχές με θέα μέχρι το αντικρυνό Koh Samui.
aimageshack.us_a_img22_3295_83gn.jpg

Τα νερά δεν είναι αυτό που σου υπόσχονται όταν τα βλέπεις από ψηλα.
Νομίζω οτι η περιοχή είναι καλή επιλογή για όποιον δεν είναι κολλημένος παραλιάκιας (ποιόν εννοώ άραγε!)
απλά θέλει να είναι κοντά στη δράση – βλέπε παρτυ και Χατριν- αλλά να μπορεί ανα πάσα στιγμή να απομονωθεί στο γραφικό τροπικό καβούκι του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.458
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom