Ισλανδία H Iσλανδία, ένα campervan και η αφήγηση μιας saga…

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Για πρώτη φορά ταξίδεψα από τον ...καναπέ!
Απολαυστική αφήγηση! Μπράβο Τάνια!
Εντυπωσιακή παράθεση λεπτομερειών και ιστορικών στοιχείων.
Είμαι της ίδιας φιλοσοφίας σε ταξίδια, χιλιόμετρα και τοπία. Απορώ με αυτούς που πάνε σε μια ξένη χώρα και εγκλωβίζονται σε ένα ξενοδοχείο με βραχιολάκι!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Για πρώτη φορά ταξίδεψα από τον ...καναπέ!
Απολαυστική αφήγηση! Μπράβο Τάνια!
Εντυπωσιακή παράθεση λεπτομερειών και ιστορικών στοιχείων.
Σ ευχαριστώ πολύ Αντώνη, να είσαι καλά! :)


Απορώ με αυτούς που πάνε σε μια ξένη χώρα και εγκλωβίζονται σε ένα ξενοδοχείο με βραχιολάκι!
Υποψιάζομαι ότι θα είναι χαζή η ερώτηση που θα κάνω, αλλά θα την κάνω :p... Τι είναι αυτό το βραχιολακι που λες;;; Εγω βραχιολακι έχω συναντήσει μόνο σε λουτρά για να ανοίγω ντουλάπια.... :rolleyes:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Απορώ με αυτούς που πάνε σε μια ξένη χώρα και εγκλωβίζονται σε ένα ξενοδοχείο με βραχιολάκι
Είχα την ίδια απορία με εσένα και μου την έλεισε ένας φιλος, ο οποίος δεν καταλαβαίνει γιατί εγώ γράφω χιλιόμετρα είτε οδικώς είτε με τα πόδια (μεχρι τελικής πτώσεως).
Όταν κάποια φορά βρέθηκε σε βορειο-ευρωπαική πρωτεύουσα μας περιεγραψε εντυπωσιασμένος πόσο ώραιο ήταν το ξενοδοχείο του και ένα πολυκατάστημα τύπου mall που επσκέφθηκε
:russian_roulette: Τα σχόλια περιττεύουν!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Είχα την ίδια απορία με εσένα και μου την έλεισε ένας φιλος, ο οποίος δεν καταλαβαίνει γιατί εγώ γράφω χιλιόμετρα είτε οδικώς είτε με τα πόδια (μεχρι τελικής πτώσεως).
Όταν κάποια φορά βρέθηκε σε βορειο-ευρωπαική πρωτεύουσα μας περιεγραψε εντυπωσιασμένος πόσο ώραιο ήταν το ξενοδοχείο του και ένα πολυκατάστημα τύπου mall που επσκέφθηκε
:russian_roulette: Τα σχόλια περιττεύουν!!!
Άρα είναι τα all inclusive ξενοδοχεία;; Σου βάζουν και βραχιόλια εκεί;... 🙄
Εγω τα καταλύματα τα θέλω για να κοιμάμαι και να μπανιαρίζομαι....κατά τ άλλα δεν με βλέπουν και πολύ, ακόμα και όταν το ταξίδι είναι για να δω μόνο μία πόλη :innocent:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Άρα είναι τα all inclusive ξενοδοχεία;; Σου βάζουν και βραχιόλια εκεί;... 🙄
Εγω τα καταλύματα τα θέλω για να κοιμάμαι και να μπανιαρίζομαι....κατά τ άλλα δεν με βλέπουν και πολύ, ακόμα και όταν το ταξίδι είναι για να δω μόνο μία πόλη :innocent:
Ναι, το βραχιολάκι είναι το "πάσο" των all inclusive.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Παιδιά, κι εγώ μαζί σας φυσικά, στον τρόπο ταξιδιού.
Από την άλλη, γνωρίζοντας λιγάκι τον τρόπο ζωής σε άλλες χώρες (στη Ρωσία για παράδειγμα, πολύ περισσότερο), εν μέρει καταλαβαίνω κάποιους από όσους επιλέγουν τη λύση "ξενοδοχείο-βραχιολάκι-ποτό-φαγητό-λίγες οργανωμένες εκδρομές".
Για παράδειγμα, γνωρίζω κόσμο που δουλεύει 12ωρες βάρδιες σε σκληρή εργασία και έχει 10 μέρες άδεια τον Μάιο και άλλες τόσες το Νοέμβριο. Θέλουν απλά να αράξουν κάπου, να ρουφάνε ήλιο, αλκοόλ, φαγητό και δεν τους νοιάζει το φαράγγι που έχω όρεξη να πάω εγώ, ή τα αρχαία που τρέχει ο Γιώργος.
Προφανώς δεν είναι όλοι έτσι, αλλά ο πεθερός μου για παράδειγμα, όταν είχαμε πάει Καμτσάτκα και του το είπαμε, τα άκουγε λες και ήμασταν εξωγήινοι. "Τι να κάνετε εκεί; Δεν έχει τίποτα". Έχοντας δει τον τρόπο και τις δυσκολίες της ζωής του στο Ταγκανρόγκ, δεν τον αδικώ..
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ωραίο και το βραχιολάκι για 3-4 μέρες αν στο πληρώνει κάποιος φορέας (για εντός Ελλάδας σε κανένα Grecotel ή Costa Navarino). :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Είναι ανάλογα τι αρέσει στον καθένα, για άλλη μια φορά. Προσωπικά απεχθάνομαι το concept all inclusive και δε μου αρέσουν τα resorts γενικότερα. Αλλά καταλαβαίνω (ή τέλος πάντων προσπαθώ να κατανοήσω) ότι κάποιους τους εξυπηρετεί.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εγώ ένα έχω να πω, στο φόρουμ έμαθα ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν ταξιδεύουν όπως εγώ. Μέχρι τότε νόμιζα ότι όλοι ταξίδευαν όπως εγώ ή τουλάχιστον για τον ίδιο λόγο που ταξιδεύω εγω. Αυτά.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
ο πεθερός μου για παράδειγμα, όταν είχαμε πάει Καμτσάτκα και του το είπαμε, τα άκουγε λες και ήμασταν εξωγήινοι.
Αυτό βγάζει νόημα για έναν αλλοδαπό :) αλλά καθόλου για τον Έλληνα φίλο μου. Τι το ήθελε το ταξίδι στο εξωτερικο τότε; :rolleyes:
Ομολογώ ότι δεν το γνώριζα.....
Γλυκό μου, αθώο, ταξιδιάρικο πούλακι :kissing2:
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Εγώ ένα έχω να πω, στο φόρουμ έμαθα ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν ταξιδεύουν όπως εγώ. Μέχρι τότε νόμιζα ότι όλοι ταξίδευαν όπως εγώ ή τουλάχιστον για τον ίδιο λόγο που ταξιδεύω εγω. Αυτά.
Καθένας ταξιδεύει για τους δικούς του λόγους.
Απαραίτητη προϋπόθεση η ύπαρξη τάσεων φυγής.
Πάντως τα δικά σου τα ταξίδια απ' ότι διαβάζω γίνονται έπειτα από πολύ διάβασμα και προγραμματισμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom