Ισλανδία H Iσλανδία, ένα campervan και η αφήγηση μιας saga…

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Την ιστορία τη λάτρεψα, σε διαβάζω ό,τι γράφεις, περιγράφεις υπέροχα, μας μεταφέρεις κυριολεκτικά στον τόπο του ταξιδιού σου. Πολύ θα ήθελα τις γνώμες σας, να το επιχειρήσω πάλι το ταξίδι φέτος; είχα κλείσει 11 μέρες γύρο Ισλανδίας τον Απρίλιο 2020, απευθείας από Γερμανία όπου μένω, ακυρώθηκε λόγω Covid. Λέμε να το αποτολμήσουμε το φθινόπωρο, Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο, η συνταξιδιώτισσα διστάζει, είμαστε και σε ηλικιακό γκρουπ που οριακά ίσως να έχει εμβολιαστεί τότε. Τρέμω την προοπτική νοσηλείας ή καραντίνας λόγω θετικού τεστ σε ξενοδοχείο όπου πήγα για διακοπές. Όλο το διάστημα του Covid έχω ταξιδέψει μόνο Γερμανία-Ελλάδα όπου έχω σπίτι να μένω και δυο-τρεις φορές επαγγελματικά κοντινά με άλλες διαδικασίες που ισχύουν για παραμονή κάτω των 72 ωρών.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Την ιστορία τη λάτρεψα, σε διαβάζω ό,τι γράφεις, περιγράφεις υπέροχα, μας μεταφέρεις κυριολεκτικά στον τόπο του ταξιδιού σου.
Σ' ευχαριστώ πολύ! 😘

Πολύ θα ήθελα τις γνώμες σας, να το επιχειρήσω πάλι το ταξίδι φέτος; είχα κλείσει 11 μέρες γύρο Ισλανδίας τον Απρίλιο 2020, απευθείας από Γερμανία όπου μένω, ακυρώθηκε λόγω Covid.
Σε αυτό το ερώτημα δεν μπορεί κανένας να σου δώσει μια εμπεριστατωμένη απάντηση....νομίζω πλέον είναι φανερό αυτό. Το ποιοι, πότε και που ταξιδεύουν ή θα ταξιδέψουν έχει να κάνει με τα προσωπικά δεδομένα και πεποιθήσεις του καθενός απο εμάς και τις συνθήκες που επικρατούν στον εκάστοτε προορισμό.
Νομίζω οτι μέχρι το τέλος του 2021 θα υπερισχύσουν τα ταξίδια της τελευταίας στιγμής και κατ΄ επέκταση αυτών που θα αντέχει ακόμα η τσέπη τους, τα επαγγελματικά ταξίδια εννοείται, και τα ταξίδια αυτών που έχουν μεγάλη "ευελιξία" στο χρόνο τους και στην υγεία αυτών ή των δικών τους. Όλα τ' άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε δυστυχώς....

Είναι πολύ μακριά το φθινόπωρο ακόμα! Λυπάμαι που στο λέω μικρούλα μου :cry: Εγώ έχω ήδη plan B για το καλοκαίρι, γιατί δεν βλέπω και πολύ φως στο ορίζοντα!...
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σ' ευχαριστώ πολύ! 😘


Σε αυτό το ερώτημα δεν μπορεί κανένας να σου δώσει μια εμπεριστατωμένη απάντηση....νομίζω πλέον είναι φανερό αυτό. Το ποιοι, πότε και που ταξιδεύουν ή θα ταξιδέψουν έχει να κάνει με τα προσωπικά δεδομένα και πεποιθήσεις του καθενός απο εμάς και τις συνθήκες που επικρατούν στον εκάστοτε προορισμό.
Νομίζω οτι μέχρι το τέλος του 2021 θα υπερισχύσουν τα ταξίδια της τελευταίας στιγμής και κατ΄ επέκταση αυτών που θα αντέχει ακόμα η τσέπη τους, τα επαγγελματικά ταξίδια εννοείται, και τα ταξίδια αυτών που έχουν μεγάλη "ευελιξία" στο χρόνο τους και στην υγεία αυτών ή των δικών τους. Όλα τ' άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε δυστυχώς....

Είναι πολύ μακριά το φθινόπωρο ακόμα! Λυπάμαι που στο λέω μικρούλα μου :cry: Εγώ έχω ήδη plan B για το καλοκαίρι, γιατί δεν βλέπω και πολύ φως στο ορίζοντα!...
❤❤❤ Για το μικρούλα!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Ότι και να μας γράψεις ή ανεβάσεις είναι καλοδεχουμενο! Αγαπάμε Ισλανδία
Βαστάει χρόνια αυτή η αγάπη για μένα :) Ευχαριστώ για την άδεια,αν τις θεωρείς πολλές τις φωτογραφίες να κόψω κάτι ;)

1.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg

16.jpg

17.jpg
18.jpg


Στον παγετώνα με τα γλυκύτατα huskies :heart:

ic.jpg


Καλοκαιρινά φρούτα στο Reykjavik :rolleyes-80:


iceland.jpg
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Βαστάει χρόνια αυτή η αγάπη για μένα :) Ευχαριστώ για την άδεια,αν τις θεωρείς πολλές τις φωτογραφίες να κόψω κάτι ;)

View attachment 341897 View attachment 341899 View attachment 341900 View attachment 341901 View attachment 341902 View attachment 341903 View attachment 341904 View attachment 341905 View attachment 341906 View attachment 341907 View attachment 341908 View attachment 341909 View attachment 341910 View attachment 341911 View attachment 341912 View attachment 341913 View attachment 341914

Στον παγετώνα με τα γλυκύτατα huskies :heart:

View attachment 341918

Καλοκαιρινά φρούτα στο Reykjavik :rolleyes-80:


View attachment 341919
😍😍😍
Να κόψεις φωτογραφίες;;; Σε λάθος ιστορία κάνεις την ερώτηση αυτή χαχαχαχα
Να βάλεις άνθρωπε μου, όχι να κόψεις!!! Φωτογραφίες "αντίκες" 🥰
Φχαριστώωωωω :agnes happy:
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
Μπαίνω στο αγαπητό φόρουμ μετά από 2? χρόνια ?Ντροπή μου που το έβγαλα από την καθημερινότητα μου αλλά με σπουδές και δουλειές χάθηκα ! Και να που το 1ο πράγμα που βρίσκω μπροστά είναι μια χώρα όνειρο από το αγαπημένο μου παλιό μέλος χαχα :clap: Ξεκινάω σήμερα 2 κεφαλαιάκια αν δεν είναι μεγάλα ! Χαιρετίζω άπαντες !
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μπαίνω στο αγαπητό φόρουμ μετά από 2? χρόνια ?Ντροπή μου που το έβγαλα από την καθημερινότητα μου αλλά με σπουδές και δουλειές χάθηκα ! Και να που το 1ο πράγμα που βρίσκω μπροστά είναι μια χώρα όνειρο από το αγαπημένο μου παλιό μέλος χαχα :clap: Ξεκινάω σήμερα 2 κεφαλαιάκια αν δεν είναι μεγάλα ! Χαιρετίζω άπαντες !
Που είσαι εσύ καλό μου;;;!!! Πολύ χαίρομαι που είσαι καλά!!! 🥳
Καλώς μας ξανάρθες! Άντε και καλός πολίτης 🤪
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Την ιστορία τη λάτρεψα, σε διαβάζω ό,τι γράφεις, περιγράφεις υπέροχα, μας μεταφέρεις κυριολεκτικά στον τόπο του ταξιδιού σου. Πολύ θα ήθελα τις γνώμες σας, να το επιχειρήσω πάλι το ταξίδι φέτος; είχα κλείσει 11 μέρες γύρο Ισλανδίας τον Απρίλιο 2020, απευθείας από Γερμανία όπου μένω, ακυρώθηκε λόγω Covid. Λέμε να το αποτολμήσουμε το φθινόπωρο, Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο, η συνταξιδιώτισσα διστάζει, είμαστε και σε ηλικιακό γκρουπ που οριακά ίσως να έχει εμβολιαστεί τότε. Τρέμω την προοπτική νοσηλείας ή καραντίνας λόγω θετικού τεστ σε ξενοδοχείο όπου πήγα για διακοπές. Όλο το διάστημα του Covid έχω ταξιδέψει μόνο Γερμανία-Ελλάδα όπου έχω σπίτι να μένω και δυο-τρεις φορές επαγγελματικά κοντινά με άλλες διαδικασίες που ισχύουν για παραμονή κάτω των 72 ωρών.
Σήμερα κλείσαμε εισιτήρια για Οκτώβρη... Δε λέω τίποτα άλλο...
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία

Attachments

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εν τω μεταξύ όταν έψαχνα τα τουρ, δεν θυμάμαι να είδα βόλτα με έλκυθρο και χάσκι.....ή μου διέφυγε ή τα έχουν σταματήσει.
Όμορφες φωτογραφίες :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Godafoss
Πήραμε το μονοπάτι που οδηγεί από το πάρκινγκ στον καταρράκτη, αλλά από την αριστερή όχθη του Skjálfandafljót.
Μελέτης συνέχεια ..... και σαν παιδί :p έχω απορίες:
Υπάρχει διαφορά μεταξύ αριστερής και δεξιάς όχθης;

Είχαμε σκοπό να πάμε στην Askja
Αποριών συνέχεια ......
Η απόσταση που διανύσατε μέχρι το σημείο που σταματήσατε, πόσο χρόνο σας πήρε;
Άξιζε τον κόπο έστω κι αυτό; Εννοώ πήρατε γεύση ή εφόσον δεν μπορέσατε να προχωρήσετε απλά χάσατε τον χρόνο σας;
Θα συνεχίσω με απορίες .... σε απειλώ! :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom