Ισλανδία H Iσλανδία, ένα campervan και η αφήγηση μιας saga…

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Η απόσταση που περπατήσατε απο το καφέ μέχρι την παραλία για να δείτε το Vestrahorn ποιά είναι; Κάπου είχα διαβάσει πως είναι περί τα 20 λεπτά.
Αν πας με τα πόδια είναι περίπου 20 λεπτά, ενώ αν πας με το αυτοκίνητο σε ένα 5λεπτο είσαι εκεί! Υπάρχει δρόμος και το εισιτήριο που βγάζεις και σκανάρεις είναι για να ανοίξει η μπάρα που κλείνει το δρόμο :)

Προτιμώ το κρασί. Αλλά δεσμεύομαι πως αν φθάσω στο Breiddalsvik θα πιω μια μπύρα για πάρτη σου ;)
!!!! :kissing2:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.673
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Την ιστορία τη διάβασα αργά και απολαυστικά. Βασικά έλπιζα ότι δεν θα τελείωνε. Μπράβο για μια ακόμη φορά για το κείμενο, για τις φωτογραφίες, για την απόλαυση που μας χάρισες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Την ιστορία τη διάβασα αργά και απολαυστικά. Βασικά έλπιζα ότι δεν θα τελείωνε. Μπράβο για μια ακόμη φορά για το κείμενο, για τις φωτογραφίες, για την απόλαυση που μας χάρισες.
Σ' ευχαριστώ πολύ!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Σ'ευχαριστώ για την συναρπαστική αφήγηση,σ'ευχαριστώ για τις πανέμορφες φωτογραφίες και σ'ευχαριστώ γιατί με ταξίδεψες νοερά πάλι πίσω στην Ισλανδία.Είχα πάει τον Ιούλιο του 2005,τρία χρόνια πριν την οικονομική της κρίση.Φαντάζεσαι τι τιμές βρήκα τότε !!! Η χώρα όμως είναι πανέμορφη,αξίζει κάθε ευρώ που θα ξοδέψεις.Νομίζω ότι όποιος έχει την δυνατότητα να πάει πρέπει οπωσδήποτε να την επισκεφθεί.Για μένα είναι από τους πιο top προορισμούς.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σ'ευχαριστώ για την συναρπαστική αφήγηση,σ'ευχαριστώ για τις πανέμορφες φωτογραφίες και σ'ευχαριστώ γιατί με ταξίδεψες νοερά πάλι πίσω στην Ισλανδία.
Εγώ σε ευχαριστώ απο καρδιάς και χαίρομαι που ευχαριστήθηκες την ανάγνωση!

.Είχα πάει τον Ιούλιο του 2005,τρία χρόνια πριν την οικονομική της κρίση.Φαντάζεσαι τι τιμές βρήκα τότε !!! Η χώρα όμως είναι πανέμορφη,αξίζει κάθε ευρώ που θα ξοδέψεις.Νομίζω ότι όποιος έχει την δυνατότητα να πάει πρέπει οπωσδήποτε να την επισκεφθεί.Για μένα είναι από τους πιο top προορισμούς.
Όταν παίζαμε το "που είναι" μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση οτι δεν είχες πάει Ισλανδία και αναρωτιόμουν πως σου ξέφυγε :bleh: Λάθος είχα καταλάβει λοιπόν!
Το 2005 ε;; πω πω, τότε η χώρα θεωρούνταν "πρωταθλήτρια" της ελεύθερης αγοράς......ήταν λίγο πριν σκάσει η "φούσκα"! Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας πεις την εικόνα που συνάντησες με μία ταξιδιωτική ιστορία! Απο εκείνες τι καλές που γράφεις, ξέρεις εσύ! Τι λές; ;)
Γενικώς και ειδικώς η Ισλανδία έχει τρομερό ενδιαφέρον......ήταν απο τα καλύτερα ταξίδια που κατάφερα να χαρίσω στον εαυτό μου :heart:
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Όταν παίζαμε το "που είναι" μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση οτι δεν είχες πάει Ισλανδία και αναρωτιόμουν πως σου ξέφυγε
Θυμάμαι ότι στο "που είναι" μας είχες βομβαρδίσει με Ισλανδικές εικόνες αλλά δεν θυμάμαι να είχα σχολιάσει κάτι σχετικό με το ταξίδι μου εκεί. Η Ισλανδία με τράβηξε μόλις διάβασα για τη ιδιαιτερότητα του φυσικού της τοπίου και δεν το μετάνιωσα με τίποτα.:heart: Είναι πράγματι το κάτι άλλο:heart:

Το 2005 ε;; πω πω, τότε η χώρα θεωρούνταν "πρωταθλήτρια" της ελεύθερης αγοράς......ήταν λίγο πριν σκάσει η "φούσκα"!
Τότε με 1 ευρώ έπαιρνες 75 κορώνες και τώρα παίρνεις 150,δηλαδή οι τιμές ήταν διπλάσιες απ΄αυτές που βρήκες εσύ.Θυμάμαι το εισιτήριο του αστικού στο Reykjavik κόστιζε 7 ευρώ o_O Καταλαβαίνεις τώρα για τα υπόλοιπα
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας πεις την εικόνα που συνάντησες με μία ταξιδιωτική ιστορία! Απο εκείνες τι καλές που γράφεις, ξέρεις εσύ! Τι λές
Τι να πω μετά το έπος που έγραψες,άσε που δεν τη γυρίσαμε όλη όπως έκανες εσύ :) Μου βάζεις δύσκολα και δεν το έχω και πολύ το γράψιμο,το πολύ πολύ να προσθέσω καμμιά φωτογραφία από τότε ή κάποια μικρή ιστορία ;)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Θυμάμαι ότι στο "που είναι" μας είχες βομβαρδίσει με Ισλανδικές εικόνες αλλά δεν θυμάμαι να είχα σχολιάσει κάτι σχετικό με το ταξίδι μου εκεί.
Αυτο ακριβώς, δεν είχες σχολιάσει τίποτα για το ταξίδι σου στη χώρα, ενώ συνηθίζεις να το κάνεις, άλλωστε γι αυτό είναι το φόρουμ, και έτσι συμπέρανα (εσφαλμένα) ότι δεν έχεις ταξιδέψει στην Ισλανδία 😊😊😊


Μου βάζεις δύσκολα και δεν το έχω και πολύ το γράψιμο,το πολύ πολύ να προσθέσω καμμιά φωτογραφία από τότε ή κάποια μικρή ιστορία ;)
Ότι και να μας γράψεις ή ανεβάσεις είναι καλοδεχουμενο! Αγαπάμε Ισλανδία 🥰
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
κι εμείς αγαπάμε ιστορία σου! τρελά όμως! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom