Γενικά help wanted!

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.480
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Borealis, ξυπνά το πατρικό ένστικτο μέσα σου. Είσαι έτοιμος να γίνεις πατέρας. :)
Αίγυπτο πάντως θα πήγαινα και μόνη μου. Και Μαρόκο το ίδιο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Borealis, ξυπνά το πατρικό ένστικτο μέσα σου. Είσαι έτοιμος να γίνεις πατέρας. :)
Αίγυπτο πάντως θα πήγαινα και μόνη μου. Και Μαρόκο το ίδιο.
Εσύ δε μετράς γιατί ξέρουμε ότι δε μασάς, μιλάμε για ανθρώπους που δεν ξερουμε!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.480
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εσύ δε μετράς γιατί ξέρουμε ότι δε μασάς, μιλάμε για ανθρώπους που δεν ξερουμε!
Α, το σωσες, νόμιζα θα έλεγες : " εσύ δε μετράς γιατί ξέρουμε ότι είσαι τρελλή".
Είπαμε, εδώ έμεινα στο Τέρμινι, θα φοβηθώ τους Μαροκινούς :bleh:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Α, το σωσες, νόμιζα θα έλεγες : " εσύ δε μετράς γιατί ξέρουμε ότι είσαι τρελλή".
Είπαμε, εδώ έμεινα στο Τέρμινι, θα φοβηθώ τους Μαροκινούς :bleh:
Και καλά κάνεις που δεν φοβάσαι και μακάρι η κοπέλλα να πάει Αίγυπτο να γνωρίσει τον Φάινς και σαν μια άλλη Σκοτ-Τόμας να εξερευνάει την έρημο. Επειδή όμως βρίσκω πιο πιθανό να λειώσει στη κίνηση και το καυσαέριο και να πέσει σε καμιά μπαστακωμένη καμήλα που θα την έχει χρυσοπληρώσει, καλό είναι να το ξανασκεφτεί΄.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
903
Likes
4.169
Αφού δεν την ξέρουμε, δεν γνωρίζουμε επίσης αν μασάει ή όχι, έτσι δεν είναι?:)

Έτσι κι αλλιώς, ότι και να λέμε εμείς, η ίδια θ' αποφασίσει τελικά. Επειδή ωστόσο από την υπογραφή Rena1988, υποψιάζομαι ότι το 1988 είναι χρονολογία γέννησης, πιθανολογώ ότι πρόκειται για νέο κορίτσι. Και στους νέους ανθρώπους ισχύει ακόμη περισσότερο η προτροπή "σπάστε τα στερεότυπα κι ανοιχτείτε στον κόσμο".
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γιατί ταξίδι είναι πάνω απ' όλα η συνάντηση με το πολιτισμικά διαφορετικό και το ανοίκειο. Και η Ευρώπη, η δυτική τουλάχιστον, δεν μπορεί εξ ορισμού να σου το προσφέρει.
Aπό πότε ορίζεται σαν ταξίδι μόνο η επαφή με το πολιτισμικά διαφορετικό και το ανοίκειο?

Δηλαδή αν επισκεπτόμουν τον καταυλισμό των Αφγανών στην Πάτρα (τώρα δεν υπάρχει πια) θα έκανα ταξίδι ενώ αν πήγαινα στο Βερολίνο δε θα έκανα?

Για να μη μιλήσουμε και για τη διαφορετικότητα του κάθε ταξιδιού όπως την όρισε ο Τζον Στάινμπεκ στο θαυμάσιο βιβλίο του Travels with Charley: In Search of America, σύμφωνα με τον οποίο κάθε ταξίδι είναι τόσο διαφορετικό, όσο διαφορετικό είναι και το άτομο που συμμετέχει σε αυτό. Άρα το να τσουβαλιάζουμε τους προορισμούς σε πολιτιστικά εύκολους-εύπεπτους και σε διαφορετικούς-ανοίκειους, είναι νομίζω απλά μια προσπάθεια διαφοροποίησης για τη διαφοροποίηση.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αφού δεν την ξέρουμε, δεν γνωρίζουμε επίσης αν μασάει ή όχι, έτσι δεν είναι?:)

Έτσι κι αλλιώς, ότι και να λέμε εμείς, η ίδια θ' αποφασίσει τελικά. Επειδή ωστόσο από την υπογραφή Rena1988, υποψιάζομαι ότι το 1988 είναι χρονολογία γέννησης, πιθανολογώ ότι πρόκειται για νέο κορίτσι. Και στους νέους ανθρώπους ισχύει ακόμη περισσότερο η προτροπή "σπάστε τα στερεότυπα κι ανοιχτείτε στον κόσμο".
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι είδους στερεότυπα εννοείς και πως τα σπάνει κανείς πηγαίνοντας στην Αίγυπτο και την Ιορδανία και όχι στην Ιταλία ή την Ισπανία.
Επίσης εκπλήσσομαι να μαθαίνω ότι υπάρχουν χώρες που σε ανοίγουν τον κοσμο και άρα και χώρες που στον κλείνουν.
Τέλος πάντων συγγνώμη για την αναστάτωση, είναι και περασμένη η ώρα...
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
διαβαζω προσεκτικα ολα αυτα που γραφετε αλλα εχω να πω οτι πεθανα με το σχολιο της Φενιας για το τεκνο στην Ουγγαρια...:haha::haha:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
διαβαζω προσεκτικα ολα αυτα που γραφετε αλλα εχω να πω οτι πεθανα με το σχολιο της Φενιας για το τεκνο στην Ουγγαρια...:haha::haha:
Μας μπέρδεψες τώρα, αναφερεσαι στο τέκνο της Φένιας ή στο τεκνό της Φένιας?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.480
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
διαβαζω προσεκτικα ολα αυτα που γραφετε αλλα εχω να πω οτι πεθανα με το σχολιο της Φενιας για το τεκνο στην Ουγγαρια...:haha::haha:
Aσε τώρα το τέκνο και το τεκνό και πες μας τα γούστα σου και προς τα που ρέπεις.
(παρεμπιπτόντως, τέτοιον άντρα δεν έχω ξαναδει...σα να βγήκε από την οθόνη του κινηματογράφου :love2: )
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
να σου πω την αληθεια...με τοσες προτασεις μπερδευτηκα περισσοτερο. Αν και η αληθεια ειναι οτι θα θελα σαν τρελη να παω στο Μαροκο, αλλα μονη μου δεν νομιζω οτι θα το τολμησω...οποτε παλι για Ευρωπη με βλεπω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.044
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom